Skocz do zawartości
fresh

[576l] Reefresh

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Na wstępie dziękuję wszystkim użytkownikom za wiedzę jaką mogłem nabyć dzięki Waszym postom.
Po latach prowadzenia zbiorników słodkowodnych, nareszcie udało się stworzyć warunki do postawienia akwarium morskiego.
Chciałbym przedstawić Wam mój projekt, który ukierunkowany będzie w obsadę mieszaną z przewagą SPS.
Mam nadzieję, że z Wasza pomocą oraz kilku znajomych hodowców uda mi się osiągnąć wymarzony efekt.
Czekam na Wasze komentarze i uwagi. Pozdrawiam

Akwarium 160x60x60 (12mm)
-komin zewnętrzny na lewym boku (otwory 3x 32mm)
-OW front i prawy bok
- lacobel na lewym boku, folia czarna na tylnej szybie

Stelaż Aluminiowy 160x80x60
-profil 40mm

Sump 80x60x50 + zbiornik na dolewkę (120l) znajdujące się w pomieszczeniu za ścianą

Wszystko wykonane w erybce bez zastrzeżeń.

Sprzęt:

Lampa Ati Sunpower 8x80

Pompa Maxspect Jump DC MJ-DC8K
Pompa Hydor SELTZ L30

Falownik Maxspect MJ-GF4K
Cyrkulator Sicce XStream SDC
Cyrkulator Tunze Turbelle Nanostream 6020

Odpieniacz Deltec 1000i
Filtr Przepływowy Twistman FP-400-100
Filtr RO+DI (5um-wegiel-1um-ro-di) + miernik tds dual

Komputer akwarystyczny ITI Aqua-Trend
Dozownik akwarystyczny Doser AT-2 Aqua-Trend
Automatyczna dolewka ATO1 AT Series
Sonda ph elektroda ph do AT1, ITI, PH BOT

Grzałka Aquael Platinum Heater 300W +250W
Refraktometr Miernik Zasolenia Wody lunetka +płyn

Skała sucha naturalna ok 70kg.
Piasek Prodibio Aragonite Premium 1-2mm ~15 kg
 

Start nastąpił 14.04.2020 metodą probiotyczną AF
Sól AF probiotic reef salt (została resztka z 25kg)
zasolenie 1024 dzisiaj zalewam dolewkę i postaram się dosolić główny tą resztką do 1025

Bakterie na razie Prodibio co parę dni, dolałem także parę nakrętek Seachem stability.
Ogólnie są też w soli, af life bio fill, w błotku life source które także dozuję, dlatego nie zwracam do końca uwagi na zalecane dawki.

W sumpie odpieniacz delikatnie pracuje
w filtrze przepływowym napędzanym hydor Seltz - zeomix, węgiel, Phosphate Minus od AF
w siatce life bio fill AF oraz Sera silicate clear

Wczoraj zrobiłem test na amoniak z zooleku który miałem ze słodkowodnego. Wyszło 2.0
W przyszłym tygodniu przyjdą testy na kh ca mg n02 no3 po4
Mam w planach podjechać do znajomego po trochę piachu z sumpa i kawałek skały co myślę przyspieszy znacznie cykl ale nie spieszy mi się.

Obudowa stelaża już prawie skończona były jakieś problemy z koroną dlatego czekamy na nią nadal :/

xM9r737.jpg

6rpLnKF.jpg

Inttklh.jpg

PtxKGHl.jpg

KcakNUc.jpg

 

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie się podoba. Widać że przemyślane. Trochę słabo wygląda ułożenie skały, ale chyba z tych kawałków bez klejenia nic ciekawszego nie ułożysz.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście skała nie wygląda najlepiej w tym ułożeniu na szczęście jest to tylko wstępna koncepcja,
którą układałem jak woda była jeszcze mleczna. Na dodatek mamy mały problem z dużym kawałkiem skały
jak kolega w temacie :

dlatego przyłożony jest na razie tym płaskim. Minęło już trochę czasu, mieliśmy nadzieję że w końcu
nasiąknie porządnie wodą i przestanie lewitować :) Niestety chyba pójdzie pod młotek ponieważ nadal pływa.
Zobaczymy co uda się z niego odzyskać. Ułożenie będzie zmienione, mamy zamiar pokleić parę kamieni po walce z "głazem"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas na aktualizacje.
System powoli zaczyna ruszać do przodu. Minął ponad miesiąc od zalania. Do tej pory na skałach prze parę dni wyskoczyły delikatnie okrzemki,
które jak szybko się pojawiły, tak szybko zniknęły. Kolejnym krokiem było dołożenie paru garści piachu z trzech rożnych działających systemów (większość do sumpa, reszta do głównego), porcji glonów (chyba caulerpa prolifera), kilku kawałków skały z tych zbiorników a wraz z nim wszelakiej maści biologii. Następnie wprowadziliśmy kilka ryb
oraz korali po tym jak no2 i nh3/nh4 spadło do zera. Po tych zabiegach glony ruszyły, nawet parę odmian na raz. Wszystko co zielone zajadają nocą ślimaki. Brązowe i bordowe staramy
się przedmuchiwać i lądują na wymienianej co jakiś czas wacie w przegrodzie sumpa. Od początku nie bylo podmian i narazie nie zamierzam tego robić. Skończyły się bakterie prodibio, obecnie leję stability co drugi dzień. Jak dokończę butelkę mam zamiar lać już tylko np pro + pro bio s. Od dzisiaj próba zaciemnienia na 72h celem ograniczenia inwazji dino/cyjano. Oprócz bakterii, przedmuchiwania i ograniczenia światła nic innego nie przewiduję na ten moment, poczekamy może w miarę szybko ustąpi.

Nad sumpem zawisła roboczo zwykła lampka z żarówką grow led z allegro, po tygodniu zauważyłem że glon wypuszcza nowe jasne pędy więc chyba w miarę działa.
Zastanawiam się cały czas nad zagospodarowaniem środkowej przegrody oraz docelowej lampie dla glonów. W przyszłości mam zamiar zmieścić tam reaktor wapnia
więc już nie zostaje za bardzo miejsca na nic innego. Kawałki skały powędrują wtedy chyba do komory z odpieniaczem a na glon trzeba będzie znaleźć jakiś reaktor...
Odpieniacz ustawiony na minimalną "suchą" pianę od paru dni podnosi aż wieczko w kubku, pieni inaczej, jakby bardziej intensywnie niż przed plagą glonów. Gdybym ustawił
na "mokro" kubek byłby przelany po paru godzinach.

Kolejna sprawa to obsada rybna. Na razie jest para błazenków, hexataenia oraz babeczka Amblyeleotris guttata.
Docelowo na pewno chcemy jeszcze 2 wargacze oraz jedną babkę która będzie kopać. Następnie pojawia się problem bo dużo ryb nam się podoba w szczególności ustniczki.
Myślimy jakby tutaj dobrać coś z mniejszych gatunków z rodzaju Pomacanthus + Pygoplites +Centropyge. Do tego choć jedna zebrasoma + chelmon + kilka anthiasów.
Tutaj pytanie do bardziej doświadczonych jak byście widzieli taki układ? Wiem że raczej nie uda mi się dostać obecnie wszystkiego w rozmiarze S tak jakbym chciał.
W ogóle ciężko z dostępnością ryb. Dokładanie pewnych gatunków w późniejszym czasie też może być problematyczne. Zobaczymy na razie szukamy, przeglądamy stocklisty :)


Parametry:

Temp: 26*
Zasolenie: 1.024
Ph: 8.0


nh3: 0
no2: 0
no3: 3
po4: 0

KH: 6,4
Ca: 420
Mg: 1460

Kilka zdjęć z postępu glonów.

yFVmq5X.jpg

RVSXWIH.jpg

7D21xSR.jpg

vB8Uj1m.jpg

Oraz obecny stan:

CLopgjA.jpg

fdYacWo.jpg

H3y8mDH.jpg

FPwl6mP.jpg

8KLuIcA.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły 4 miesiące od startu zbiornika.
W międzyczasie doszło parę ryb oraz szczepek korali.
Dwie babki wyskoczyły z akwarium, jedna akropora zbielała podczas zaciemniania z powodu dino.
Przygarnąłem także Chelmona który dostał eksmisję z poprzedniego domu za zjedzenie trachyphyllii
U nas oczywiście nie rusza mrożonek, wyjada wszystko ze skał, jedyne co przyjmuje to żywy wodzień z pipety.
Nie wiem jak długo pociągnie na takiej diecie jeżeli nie przestawi się na mrożonki.
Cały czas trwa walka z glonem. Po dino i cyjano przyszły algi na które stosuje już 3 tydzień vibrant oraz equo bio alganex.
Jak na razie efekty są mizerne jednak glony trochę ograniczyły inwazje, do tego przyszły wyniki icp które też nie są dobre
Mikro do podbicia to wiem ale cyna i aluminium to chyba większy problem.
Znalazłem jedynie rdzewiejące śruby od filtra przelewowego, nie wiem do końca czy w tym tkwi przyczyna.
Pytanie jak się pozbyć tego z wody? Wrzucę chyba cuprisorb oraz wykonam parę podmian których nie robiłem od początku.
Korale ostatnio w słabszej formie ukwiał marudzi od paru dni nie pompuje się i zmienia kolor na granatowy,
euphyllie mało otwarte szczepki akropor słabo polipują lub wogóle stoją w miejscu.
Jedynie zoa oraz tubastrea wypuszczają nowe główki i wydają się być zadowolone.


sM62MOO.jpg

spacer.png

vvmGNZB.jpg

0VgeKG1.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Up

Pół roku za nami. Ciągle bez podmian, tylko uzupełniam zasolenie co jakiś czas przez co chyba słabo z mikroelementami na icp,
które swoją drogą dozuję ale efektów na testach nie widać. Zaczęło spadać kh więc dozuję od jakiegoś czasu kh buffer.
W sumpowni stoi niepodłączony reaktor wapnia oraz dwie butelki ATI essential pro,  podleję chyba przez chwilę ballinga zanim odpalę reaktor.
Na ostatnim icp wyszła cyna i aluminium, zlokalizowałem rdzewiejące śruby w filtrze przelewowym oraz wirnik w jednej z pomp. Wleciał Cuprisorb.
Teraz na icp widzę że spadły te metale więc chyba jest ok. Do tej pory doszło trochę życia, padły albo zostały zjedzone dwie acany oraz dwie acropory,
kolejne dwie szczepki acropor zjadły centropygi na moich oczach od razu po włożeniu do zbiornika, reszta ma się w miarę dobrze natomiast kolory i przyrosty
pozostawiają jeszcze wiele do życzenia, mimo wszystko cieszy mnie że większość acropor oblewa podstawki. z obsady rybnej rozglądam się jeszcze tylko za stadem anthiasów.

Na koniec o problemach. Ukwiał podzielił się przeszło dwa miesiące temu, do tej pory w ogóle nie wystawia macek, pisałem na różnych platformach i rozmawiałm z kilkoma hodowcami
i nikt nie jest w stanie poradzić co z nim zrobić aby mu się polepszyło? Proszę o pomoc jeśli ktoś się spotkał z takim przypadkiem.
Kolejna sprawa która budzi mój niepokój to glon który pojawił się od jakiegoś czasu na skałach, jest koloru ciemnobrązowego, nie da się go zetrzeć w przeciwieństwie do cyjano z którym
z kolei już zdążyłem się dobrze zapoznać, do tej pory jest w niektórych miejscach na skałach pomimo że poprawiłem cyrkulacje oraz stosowałem red slime remover po którym zniknęło całkowicie na jakiś czas. Jeżeli ktoś wie co to za ciemne ogniska glona wokół tej szczepki poniżej to proszę o identyfikacje (wapienne na szybach i kominie są o wiele jaśniejsze więc to chyba nie to?). Co suplementuje oprócz kh buffer i nieregularnych dolewek solanki dla podbicia zasolenia to: jod, stront, amino, af build, af vitality, fish v, bakterie bio s oraz pro bio s i -np pro. Mikro component A B C od AF. W sumpie tylko odpieniacz, refugium, life bio fill, zeomix i węgiel, Do tego świecę uv 24h odkąd wyleczyłem ospe lub cokolwiek to było.
Obecnie NO3- 4 (kropelki AF) PO4- 0,04 (hanna 774) kH - 8,4 (hanna 772) reszta wyników na zdjęciu z icp.
Pozdrawiam

spacer.png

spacer.png

 

icp 11.2020 .jpg

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem twoje wpisy na innej grupie, może trzeba bardziej radykalnie tzn przestawić w inne miejsce. Miałem takiego gagatka a w zasadzie nadal mam, po zakupie dochodził do siebie ok 3 miesięcy, rotowalem mu miejsce aż mu przypasowało, sam nie był w stanie się przemieścić. Mój niby kupiony jako quadri też ale mam coraz więcej wątpliwości czy to ten gatunek.

Odczepić możesz patyczkiem do lodów albo szaszłyków delikatnie, chyba nie majak się schować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwny ten icp. Zastanawia mnie tak ogromne zalecane dawki jodu i boru w jeden dzień. Lecę bez podmian opierając się na wynikach icp i jakbym dał połowę tej dawki (z racji o połowę mniejszego litrażu) to jod spowodował by slinienie się spsów. A bor jak wlałem jednorazowo 20ml to korale przestały polipować na tydzień. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.12.2020 o 21:04, Konrad_Wwa napisał:

może trzeba bardziej radykalnie tzn przestawić w inne miejsce.

Rzecz w tym że obydwie części krążą po skale same co jakiś czas.
Dzisiaj przeniosłem jednego do sumpa pod led, zobaczymy co z tego będzie.
 

23 godziny temu, dla syna napisał:

Dziwny ten icp. Zastanawia mnie tak ogromne zalecane dawki jodu i boru w jeden dzień. Lecę bez podmian opierając się na wynikach icp i jakbym dał połowę tej dawki (z racji o połowę mniejszego litrażu) to jod spowodował by slinienie się spsów. A bor jak wlałem jednorazowo 20ml to korale przestały polipować na tydzień. 

Jak na razie sam obserwuję jak to wygląda. Lada dzień uruchamiam reaktor wapnia, więc wszystko zweryfikują kolejne ICP,
zastanawiam się który zestaw typu triton będzie odpowiedni do wyrównywania parametrów. Sądziłem do tej pory że podbiję mikro componentem abc od AF
ale chyba leję za małe dawki (zalecane) ponieważ nie widać efektów na testach. jod i stront to kropelki też AF.

Kilka zdjęć korali a raczej szczepek

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Edytowane przez fresh (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, fresh napisał:

 

Jak na razie sam obserwuję jak to wygląda. Lada dzień uruchamiam reaktor wapnia, więc wszystko zweryfikują kolejne ICP,
zastanawiam się który zestaw typu triton będzie odpowiedni do wyrównywania parametrów. Sądziłem do tej pory że podbiję mikro componentem abc od AF
ale chyba leję za małe dawki (zalecane) ponieważ nie widać efektów na testach. jod i stront to kropelki też AF.

Nie wiem jak mam to rozumieć, ale chyba chcesz osiągnąć możliwość prowadzenia zbiornika bez podmian. Jeśli tak to wszystko jest dobre pod warunkiem że wiesz ile czego lać. Żaden balling czy reaktor nie utrzyma równowagi jonowej. Podmiany zapewniają utrzymanie składu wody na właściwym poziomie chodź nie do końca. Często trzeba dodawać jod, żelazo, stront i potas. Bez podmian dochodzi suplementacja siarki, boru, molibdenu, fluoru i metali ciężkich, lecz wraz ze wzrostem konsumpcji zajdzie konieczność ulewania solanki gdyż zasolenie zacznie wzrastać. W jakim kierunku chcesz iść? Jak chcesz prowadzić zbiornik? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

W jakim kierunku chcesz iść? Jak chcesz prowadzić zbiornik? 

Tak jak do tej pory zakładam prowadzenie zbiornika bez podmian.
Uzupełnianie niedoborów na podstawie icp. zastanawiam się tylko której firmy zestaw elementów wybrać.
Puki zbiornik jest świeży i konsumpcja jest znikoma (do tej pory dozuję tylko kH) myślałem że podniosę trochę
mikroelementy takim "combem" jak zestaw 3w1 ale już widzę że trzeba zacząć dawkować osobno tak jak Piszesz.
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam akwarium? Te centropygi nie sieją zniszczenia wśród korali?


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium kręci się powoli. Centropygi wraz z Pomacanthusem trochę broją ale mimo wszystko korale rosną.
Skubią czasami acropory przez co w dzień praktycznie nie polipują. Pomimo tego widać lekkie przyrosty dlatego zadecydowaliśmy że ryby zostają i co będzie to będzie :)
Dwa razy wykosiły świeżo włożone szczepki hyacyntusa do zera nie wiem dlaczego tak akurat im smakował. Poza tym do tej pory nie było tak drastycznych zachowań.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.