Skocz do zawartości
pawelchgdansk

Wiercenie w akwa czy pudło

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie.

Lepszym rozwiązaniem jest wiercenie w akwarium otworów pod śrubunki czy skorzystanie z dobrodziejstwa jakim jest pudło przelewowe?


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiercenie i tylko wiercenie . Ludzie często narzekają na pudełka przelewowe . Wcześniej wierciłem pod spływ w 60 litrach , następnie kilku znajomym w litrażu do 250l , potem swoje 450 i teraz przerobiłem juwel lido 200 . Szkła nowe i używane , miały po kilka lat . Nic nigdy nie pękło . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każdy będzie chwalił swoje. Ja mam pudełko AT 4000 i jestem b. zadowolony. Z kominem też różne cuda się dziać mogą, więc tak od razu bym nie deprecjonował pudła przelewowego. Pudełko dużo prościej zdemontować i wyczyścić - to jest duży plus. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Ariel napisał:

Wiercenie i tylko wiercenie . Ludzie często narzekają na pudełka przelewowe . Wcześniej wierciłem pod spływ w 60 litrach , następnie kilku znajomym w litrażu do 250l , potem swoje 450 i teraz przerobiłem juwel lido 200 . Szkła nowe i używane , miały po kilka lat . Nic nigdy nie pękło . 

A można widzieć czym wierciłeś? Bo też chciałem sam wywiercić, ale jedno wiertło kosztuje ponad stówę..... i wierciłeś zwykłą ręczną wiertarką? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wierciłem wiele razy. Ostatnio w 8mm zwykłym dremelem z tarcza diamentową. Miejsce koło miejsca, za każdym razem coraz głębiej. Konieczne jest ciągłe polewanie wodą np z węza.

Z racji tego że to raczej wycinanie niż wiercenie to otwór najpierw wychodzi jakby stożkowy, ale jak już jest wycięty to bardzo łatwo jest go wyrównać. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem w obi koronki diamentowe po ok 50zł. Na rysunku na opakowaniu było szkło.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwykła koronka diamentowa , jeśli się nie mylę wolfkraft . I wiertarka lub wkrętarka , zależy co było pod ręką. Pamiętaj by prosto wiercić , zbytnio nie dociskać pod koniec i obklej do okoła plasteliną i zalej wodą . Lub polewaj wodą cały czas , by szkło chłodzić i obroty by zbyt duże nie były . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koronki  , najtańsze  , zależnie od rozmiaru  od 10 do 30 pln  .  Ponad 40 otworów  różnej średnicy popełniłem  bez  problemów , no raz pękło ale to było  expresowe wiercenie  :rolleyes: . Cierpliwie ,powoli , koniecznie chłodzenie wodą  , ja ustawiłem " ciurek " z wężyka przez igłę  strzykawki  . Wierciłem też w zbiornikach działających ,oczywiście po  obniżeniu poziomu wody  . 
Dobrze jest zrobić sobie szablon trzymający wiertło w początkowej fazie a z drugiej strony podparcie  żeby przy przechodzeniu na wylot nie złapało nam wiertła . 
 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak nada się 

tu masz jakia wielkość otworu pod przelot:

Przelot pod rurę / Średnica otworu w szkle 

20 mm/ 28 mm

 25 mm/ 35 mm

32 mm/ 45 mm

40 mm/ 56 mm

50 mm (2")/ 62 mm

50 mm (5/4")/ 67 mm

63 mm/ 78 mm

 75 mm/ 92 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, Ariel napisał:

Tak nada się 

No to super, wezmę i spróbuję, może mi się uda :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, klossowski napisał:

może mi się uda :clapping

Spokojnie uda się , tylko powoli 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, klossowski napisał:

Dokładnie  , i powiem że w domowych warunkach sprawdza się lepiej niż te profi  koronki po 300  -600 pln .
Używam wkrętarki , bo lekka i ma sprzęgło  , w razie  "W" . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, pawelchgdansk napisał:

 

Nie mogłem czekać do jutra :)

 

 

Elegancko . Robisz dwa otwory i powrót za akwarium ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. 2x25 w kominie, powrót poza. Mam zamiar nie kleić rur spływu i rewizji co by w razie wojny można było je wyjąć i podziałać w kominie.


Się robi....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.