Skocz do zawartości
jungle

Czy zmiana soli wystarczy zamiast ballinga?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak w temacie zastanawiam się nad kupnem soli tropic marine jako, że słyszałem opinie od kolegi który stosuje tylko to czyli tylko podmianki na samych cyrkulatorach bez odpieniacza A nawet filtra.

Czy ta sól ma aż tak szerokie zastosowanie, by zastąpić ballinga?

 

Z góry dziękuję za odpowiedź. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sól nie zastąpi ballinga,chyba że masz akwarium 30l i mało korali.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jaki spadek KH?

Balling się stosuje, bo jest...tani. Jak masz akwarium powyżej 60l to Balling wychodzi taniej niż podmianki. Przykład u mnie. Na 500l wody w obiegu mam tygodniowy spadek KH około 2. To wychodzi 167l wody do podmianki tygodniowo i to licząc sól RSCP. Dwa miesiąc i zwraca się koszt zakupu dozownika i Ballinga ATI na rok :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I żaden balling nie zastąpi soli czyt. podmian 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Coronholio napisał:

I żaden balling nie zastąpi soli czyt. podmian 

I tu się mylisz kolego. Poczytaj np o ATI trochę. Wręcz wskazana jest brak podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I tu się mylisz kolego. Poczytaj np o ATI trochę. Wręcz wskazana jest brak podmian
Chyba w drugą stronę...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, jar2789 napisał:

I tu się mylisz kolego. Poczytaj np o ATI trochę. Wręcz wskazana jest brak podmian

Po prostu jeden rodzaj suplementacji został zastąpiony inna. Cudów nie ma...

Fizycznie podmian może nie ma, ale za to jest bardziej rozbudowana suplementacja.

Podmiana wody jednak, w jakimś stopniu rozcieńcza substancje szkodliwe. Pomijając niską efektywność takiego rozwiązania, to jednak jest to w jakimś stopniu uzupełnienie całej filtracji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, elespero napisał:

Chyba w drugą stronę...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka
 

Chyba nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wykres pokazuje jak podmiana reguluje poziom Ca. W poniższych warunkach samą podmianą można utrzymać Ca na poziomie 360mg/L

Założenia do wykresu:

Cotygodniowa podmiana - 20%

Stały tygodniowy ubytek Ca - 10mg/L

Poziom Ca w wodzie podmiankowej 400mg/L

image.png


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,
nie wydaje mi się aby to było możliwe. Nie da się w ten sposób utrzymać stałego KH,no chyba że w akwarium sa same ryby i żadnych LPS/SPS.
Ja robie podmiane co tydzień ok 140l i mimo wszystko leci baling FM. Sol Tropic Marin Classic, co 3-4 podmiana na soli RSCP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, jar2789 napisał:

Wręcz wskazana jest brak podmian

Było przerabianie naście razy, balling, sbs, itp podmienić czy nie, uzupełniać mikro, makro czy nie trzeba, robić pełny balling czy bez sbs. Znów temat rozjedzie się na boki a za dwa tyg padnie to samo pytanie. 

A Ty kolego poczytaj o ballingu pełnym co uzupełnia a czego nie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Coronholio napisał:

Było przerabianie naście razy, balling, sbs, itp podmienić czy nie, uzupełniać mikro, makro czy nie trzeba, robić pełny balling czy bez sbs. Znów temat rozjedzie się na boki a za dwa tyg padnie to samo pytanie. 

A Ty kolego poczytaj o ballingu pełnym co uzupełnia a czego nie. 

 

Może i być nawet milion razy o ballingu  ale ja wiem, że balling z Ati jest tym o czym mowię. Poczytaj sobie kolego i dowiesz się czy trzeba podmieniać czy nie. Chyba, że jesteś mądrzejszy od producenta to ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co się kłócić. Podmiany na normalnej soli nie zastąpią ballinga, ani z FM ani z ATI ani żadnego innego. 

Podmiany są częścią suplementacji i jeśli je robimy, to płynów ballinga lejemy mniej niż w sytuacji gdybyśmy  nie robili podmian w ogóle.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja lecę na ATI i podmianki robię, ale mniejsze i rzadziej je wykonuję oraz poczytałem to co znalazłem w necie i wydaje mi się, że błędu nie robię. 

Trzeba sięgnąć do źródła i ATI wyraźnie zaznacza, że podmianka ma służyć nie do wyrównania KH, Ca czy Mg, a poprawy jakości wody, np. redukcji NO3, czy PO4 lub rozcieńczenia zanieczyszczeń.

Można stosując ATI jechać bez podmian, ale robienie podmian nie jest absolutnie zabronione. Teraz robię podmianki 30l, w obiegu ca. 500, co 2-4 tygodni. Jadę na wodzie ATI i po podmiance widać pozytywną reakcję korali.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, 

Bardzo dziekuje za wyczerpujące odpowiedzi. Oczywiscie rozumiem całkowicie stosowanie ballinga i jestem za ale tak się składa że mam dwie kosteczki 30l z rybkami i koralami. Zastanawia mnie jeszcze fakt czy zamiana soli z Blue greasure red Sea salt na tropic marine diametralnie odmieni mój zbiornik...czytajac forum skłaniałbym się ku temu, że nie odmieni, ale jednak moze warto zbadać na swoim przykładzie. 

Pozdrawiam serdecznie i życzę kolorowej majówki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeszcze osobne akwarium 60l. Taki zbiornik a'la kwarantanna tam wlewam 25% wody z głównego co tydzień. 

Jeśli u Ciebie w kostkach nie masz korali kalcyfikujacych to dużymi podmianami powinieneś opękać te kostki. A jeśli masz tam ambicje na kolory i wzrosty to musisz suplementować, choć w tak małych akwariach to raczej trudno o stabilnosc


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.