Skocz do zawartości
antak

pierwsze, coraz mniej zaglonione 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Sam nie wiem jak się do tego zabrać...

Wypiszę najpierw co do akwarium wsadziłem, jaki sprzęt, skała, piasek; potem opiszę trochę jego burzliwą historię, a także wypiszę moje masakryczne błędy, którymi zepsułem 

sobie akwarium:banghead. Do dziś żałuję...

No dobrze to się rozpiszę

- zbiornik 200l, standardowe 100x40x50, float

-filtracja to kaskada fzn 3 (x2) (będzie jeszcze odpieniacz, ale to potem.  Jest już odpieniacz. Teraz  żałuję, że nie mam sumpa...). W kaskadzie kaskadach są jakaś tam ceramika kulki maxpecta, sera siporax i seachem matrix, ceramikę stopniowo usuwam usunąłem;)

-odpieniacz: tunze 9004

-sól instant ocean af reef salt

-grzałka platinium heater

-oświetlenie; aquaele marine i actynic Maxspect RSX r5 200

-cyrkulacja, prócz kaskady dwóch kaskad to dwa tunze: 6025 i 6065

- dolewka to levelautomatic eye + zbiornik 25l

- skała - 2 kawałki to (chyba) marco rocks, sądząc po wyglądzie, reszta to było chyba 15(?) kg af syntethic rock i jeszcze 6,1 kg nowych marco rocks 

- piasek - teraz już wygląda w porządku (edytowane)

- ryby to:

-salarias

-2 błazenki

- 2 chromisy

korale to: miękkie:

- 2x briareum

-anthelia

-capnella

-pachyclavularia

-rhodactis

-sarcophyton,

-xenia,

pseudogorgonia

lps:

-acanthastrea lordhowensis czerwono - biała

-acanthastrea lordhowensis żółto - zielona

-oxypora

-pavona

-favites (niestety obok rośnie duża aiptasia i niedługo chyba będzie w złym stanie...)

-leptastrea

- caulastrea

- trachyphyllia

- euphyllia glabrescens

- duncanopsammia

- acanthastrea bowerbanki

sps:

- acropora

- pocillopora

- montipora digitata

krewetki:

- 2x l. kuekenthali

- lysmata debelius (chyba padła, a jeśli nie, to się świetnie chowa)

ślimaki:

- turbo

- columbelle

- trochus

- nassariusy vibexy

- mikro-życia u mnie minimum, wiem że są kiełże i sporo wężowideł, jakieś wieloszczety, asteriny, gąbki i jeszcze jakieś "robaczki";) . no i oczywiście  AIPTASIA

ryby karmię mrożonym krylem, solowcem i ikrą homara, oraz suchym pokarmek hikari marine s.

A więc, kiedy już spisałem wszystko pora na moje wielkie błędy, których znajomość może pomoże wam znaleźć sposób na moje kłopoty, sposób którego ja nie znalazłem... (z moją wiedzą to oczywiste).

- akwarium miało być z piaskiem, filtrem, lampą, skałą, wodą itp. ale sprzedający (z olx) coś zaczął kręcić i z całego akwarium bez szafki zaczął odejmować różne rzeczy po kolei.

najpierw szkło, a potem okazało się też, że filtr, wodę grzałkę (bo grzałka na wymiar, czysty absurd) potem że lampa (też że na wymiar czy coś, choć to rozumiem).  no i stało się. do zalanego RO  (bez DI, bo mam w domu filtr zmiękczający, choć to też można uznać za błąd...) wsadziłem piasek, skałę i cyrkulator. no to był błąd 1. 

błąd 2

po miesiącu wsadziłem 3 nassariusy rzecz jasna, miesiąc od posolenia, nie od zalania. weszły też 2 korale: ricordea i anthelia. i tu byłoby jeszcze ok.

dwa tygodnie później zaczął się mój błąd nr. 2. kupiłem briareum i duncanopsammie, a także rybkę (ch. parasema). Ale najgorsze zrobiłem we wrześniu (2 miesiące od posolenia)

uznając, że dojrzewanie przechodzi łagodnie, zaburzyłem kruchą równowagę zbiornika ładując tam apogona, który nie chciał jeść, zdechł i podsycił glony. a ja, głupi zamówiłem błazenki.

Błazenki przyniosły ospę albo oodinum, która/które zabiła je i parasemę. od tej pory padło też kilka korali, i dręczy mnie niekończące się dojrzewanie. a zbiornik ma rok...

a, jeszcze parametry. zrobię testy na no3, no2, po4 i sprawdzę zasolenie. wieczorem edytuję. a, i wstawię zdjęcia.

a teraz:help1 

jestem otwarty na porady i krytykę.

I uprzedzając pytania: na prawdę mam 13 lat.

Edit 11.06. 2020 edytowałem post pod kątem sprzętu, następna edycja przy nowej lampie.

 

 

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, antak napisał:

I uprzedzając pytania: na prawdę mam 13 lat.

To akurat jest zaleta, masz jeszcze kupę czasu na naukę :bump

Trochę mało precyzyjny opis. Ta skała to jaka? Rozumiem, że z działającego zbiornika, więc zalewając ją ro zabiłeś całe życie, chociaż w tym cemencie to raczej i tak wiele żywego nie ma. Druga sprawa to lampka, jaki model? jaka moc?  200 litrów na kaskadzie i bez żywej skały nie da rady. Praktycznie nie masz żadnej filtracji biologicznej, bakterie w cemencie się nie osiedlą. Nie wiem jaki masz budżet, ale z takim sprzętem, to bym proponował kupić baniak max 50 litrów, na taki litraż to trzeba mieć minimum 5 tys na start bez życia i to też wszystko używane i wątpliwej jakości. 

Ps. Ale żeby parasemę wykończyć, to trzeba mieć talent :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 13 lat to uwierzę trochę ciężko sie czyta co napisałeś ale jak kolega napisał z biologia w akwarium u ciebie ciężko bardzo - macro rocks zdolność filtracyjna prawie 0 a aquaforesta nie wiem z czego robią dokładnie ale na pewno musi byc po taniości i cementu jest tam sporo :P 

I jak masz takie skały to do kaskady bym dał np. maxpect bio ball lub siporax i drugie najlepiej z 2-3 kaskady by było mieć tym wypełnione.

Nie wiem jakie masz fundusze i kieszonkowe wiec ciężko coś doradzić.

Ja radził bym zamówić akwarium z panelem oczywiście jakieś mniejsze i tam dac kilka litrów siporaxu 

np jakieś 60x45x40h i w tym panel ja wiem z 12 centymetrowy żeby był

 

pokaz zdjęcia jakieś 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie założę nowego akwarium. nie mam po pierwsze środków, po drugie nie wyobrażam sobie przesiadki. muszę ratować to.

zdjęcia muszę najpierw zgrać z aparatu, a nie umiem tego zrobić. Może można jakoś panel dorobić? 

zamówię jakieś media filtracyjne z tych wymienionych.

żywą skałę mogę zamówić, ale jak mam ją potem wsadzić? od razu, a może wymoczyć w RO? lampy to aquael leddy slim duo, marine(36w) i actynic (32w)

jak będę mógł, to kupię odpieniacz białek, tylko jaki? myślałem o tunze 9004, niedrogi a chyba jest w miarę dobry.

skałę zostawić, czy wyrzucić? mówię o tej niby - marco rocks?

jak usprawnić filtrację? czy wystarczy  żywa skała? 

a może raektor glonowy, tylko że on jest strasznie drogi... to by oczyściło wodę z pokarmu dla glonów.

Ech, nie tak wyobrażałem sobie pierwsze akwarium morskie...:banghead

musi być jakiś sposób na ogarnięcie tego bałaganu...

Edytowane przez antak
błąd językowy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skała macro rocks sama w sobie nie jest zła ani nie jest dobra  po prostu ma niska zdolność filtracyjna ale zeby cos do wody oddawała czy cos to nie, i sam mama taka  skałę u siebie może z 20% całości stanowi

Żywej skały sie nie płucze chyba ze chcesz sobie martwa zrobić :) jak chcesz to mozesz dodac z 1-2 kilo najlepiej kupić od kogoś kto ma ładne akwarium. 

Panel będzie ciężko dodać do takiego akwarium i by było wtedy takie akwarium w akwarium.

Takie akwarium jak zaproponowałem z panelem podejrzewam ze około 200 zł by wyniosło lampki by były akurat do niego 

Ale jeśli nie chcesz to ja bym dał 2 kaskady i do nich ten siporax i matrix jak juz masz

z odpieniaczem wewnętrznym nie pomogę bo nie używałem takiego nigdy 

A piasek jak masz zasyfiony to moze odsysaj przy podmianach i wywalaj systematycznie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, antak napisał:

Może można jakoś panel dorobić? 

Można wkleić bez problemu, ale akwarium musi być puste i czyste.

 

10 minut temu, antak napisał:

żywą skałę mogę zamówić, ale jak mam ją potem wsadzić? od razu, a może wymoczyć w RO

Żywa skała do tego baniaka to jakieś 1 -1,5 tys. Nie wolno tego moczyć w RO!!!!!! To jest żywe i najlepiej przewozić z wodzie z akwarium! Nie wystawiać na powietrze na dłużej niż godzinę.

 

12 minut temu, antak napisał:

myślałem o tunze 9004

Tak, to bardzo dobry odpieniacz.

13 minut temu, antak napisał:

skałę zostawić, czy wyrzucić? mówię o tej niby - marco rocks?

Bez zdjęć ciężko coś doradzić, ale najlepiej to chyba to wszystko zostawić i kupić jeszcze jedną kaskadę najlepiej Tidal 110 i do kaskad wrzucić materiał filtracyjny, siporax, albo jak chcesz przyoszczędzić to pumix po 6 zł za kilo i lać dużo bakterii. (special blend za 8 dych starczy na pół roku:) Mierzyć parametry, lać pożywkę dla bakterii, pomyśleć o jakimś dodatkowym świetle i czekać... z pół roku :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, a więc mam dwa wyjścia

1. czyli to gorsze - sprzedać akwarium z życiem, i zacząć od nowa w mniejszym litrażu z panelem

2. kupić drugą kaskadę, żywą skałę  dobre media, lać bakterie i czekać

16 minut temu, klossowski napisał:

 

Bez zdjęć ciężko coś doradzić, ale najlepiej to chyba to wszystko zostawić i kupić jeszcze jedną kaskadę najlepiej Tidal 110 i do kaskad wrzucić materiał filtracyjny, siporax, albo jak chcesz przyoszczędzić to pumix po 6 zł za kilo i lać dużo bakterii. (special blend za 8 dych starczy na pół roku:) Mierzyć parametry, lać pożywkę dla bakterii, pomyśleć o jakimś dodatkowym świetle i czekać... z pół roku :D

 

przyoszczędzać nie muszę, jeszcze na coś mnie stać;). zaczekać zaczekam, popytam i się douczę, a zwierzakom to na dobre wyjdzie.

zastanawiam się nad obsadą, to co mam zostaje plus "za pół roku" coś dojdzie. koronka i tak mnie trochę zniechęca do zakupów...

dziękuję za porady.  będę na bierząco aktualizował temat. a, i zdjęcia wstawię.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja proponuje byś narazie nic nie robił , tylko zacznij czytać post dla początkujących . Jak skończysz czytać zacznij jeszcze raz od początku . A dopiero wtedy bierz sie za ratowanie tego akwarium i zadawaj pytania . Skoro zadajesz pytanie czy żywą skale moczyć w ro znaczy ze trochę mało wiesz i możesz nie ogarnąć podpowiedzi . A i stracisz kasę . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, antak napisał:

zaczekać zaczekam, popytam i się douczę,

Bardzo rozsądnie, ze swojej strony polecam przede wszystkim blog Bartka, wszystko tam masz opisane w jednym miejscu . Według mnie najlepszy poradnik dostępny w sieci.

Zacznij od słownika:

https://reefhub.pl/slownik-akwarystyczny/

a potem reszta:

https://reefhub.pl/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

23 minuty temu, klossowski napisał:

Bardzo rozsądnie, ze swojej strony polecam przede wszystkim blog Bartka, wszystko tam masz opisane w jednym miejscu . Według mnie najlepszy poradnik dostępny w sieci.

 

reefhuba przeglądam regularnie, dzięki niemu wyparłem cyjano i pozbyłem się zakwitu, w pełni popieram. zamówię tego tidala i kulki maxpecta, no i parę kg żywej skały. chciałem już ją kupić, ale jakaś dziwna obawa przed "pasażerami na gapę" mnie zatrzymała.

 

dzięki jeszcze raz!

38 minut temu, Hoom napisał:

Ja proponuje byś narazie nic nie robił , tylko zacznij czytać post dla początkujących . Jak skończysz czytać zacznij jeszcze raz od początku . A dopiero wtedy bierz sie za ratowanie tego akwarium i zadawaj pytania . Skoro zadajesz pytanie czy żywą skale moczyć w ro znaczy ze trochę mało wiesz i możesz nie ogarnąć podpowiedzi . A i stracisz kasę . 
 

to jest właśnie moja wada. poznam jakiś trudny temat od a do z, ale zapomnę o podstawach:Blush2

 

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, antak napisał:

to jest właśnie moja wada. poznam jakiś trudny temat od a do z, ale zapomnę o podstawach:Blush2

 

To ze stracisz kasę to najmniejszy problem , szkoda życia które kupisz . Nie śpiesz sie poczytaj , pomyśl co chcesz . Poponuje zacznij od Fish only . Nabierzesz doświadczenia i zaczniesz nowe 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Cześć @antak ;)

pierwszą rzeczą, jaka akurat mi rzuca się w oczy, to prawdopodobnie totalny brak cyrkulacji. Piszesz o jednej Tunze i kaskadzie. W Morskim woda ma się kręcić, ba... to ma zapieprzać;)

Nie martw się ,wszystko jest do wyprostowania, ale potrzeba też czasu i cierpliwości. Usystematyzuj dokładnie, jaki sprzęt, jakie parametry, czym mierzysz zasolenie,  czy coś dodajesz jeszcze do wody itd. 
Coś tam jednak żyje, więc może nie jest tak źle?

I pokaż ten zbiornik, myślę że powolutku będzie do ogarnięcia.  
 

P.S u mnie masz plusa, za język polski, to rzadkość :)

pozdrawiam

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie mierzę refraktometrem, bakterie jakie stosuję to prodibio biodigest.

dodaję potas, jod i stront od af, aktualnie jod i stront mi się skończyły.:wacko:

co do cyrkulacji, jak dołożę tego tidala i drugiego tunze  lub coś innego (tu proszę o poradę, jaki model wybrać, akurat dla mnie ważna jest jakość i cena, nie marka)to chyba będzia ok.

przed chwilą zmierzyłem zasolenie - 1,021/1,022 coś w tych okolicach... no cóż bywało lepiej, choć teraz nie będzie problemów ze skokami - plus dla dolewki

zaraz zrobię testy na po4, no2 i no3 (zamówię możliwie najszybciej te na mg, ca i kh.). 

38 minut temu, Osmodeusz napisał:


Coś tam jednak żyje, więc może nie jest tak źle?

 

też tak myślę, a salarias chyba jest w siódmym niebie... tylu glonów w życiu nie widział:clowning

miękasy mają przyrosty, i się otwierają na maksa, a i LPS-y wyglądają nieźle, zwłaszcza acana.

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawa za odwagę , większość z nas nie przyznała by się do takich błędów .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Już powoli coś wiemy;)

zrobiłbym tak, na początek :

zwiększyć cyrkulację, odstawić wszelkie dodatki(tylko regularne podmiany),podnieść zasolenie. 
I odpieniacz napewno by pomógł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak masz kaskadę jedna fzn3 to druga daj sobie taka sama napewno jest o polowe tańsza pojemność podobna po co przepłacać  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Osmodeusz napisał:

zwiększyć cyrkulację

Tylko, że nie wiemy, co on ma za Tunze, czy 6020 czy może 6255, bo różnica jest spora :bump

4 minuty temu, azgar napisał:

jak masz kaskadę jedna fzn3 to druga daj sobie taka sama napewno jest o polowe tańsza pojemność podobna po co przepłacać  

Masz rację, poleciłem tego Tidal, bo mi się wydawało, że jest sporo większy, a on jest tylko 200ml większy, więc trochę bez sensu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja mam 2 fzn 3, jednego w dopiero co reanimowanym słodkim, które i tak chyba zlikwiduję - winny koronawirus. wyszoruję, wyparzę (opcjonalnie) i może się nada. wiem że nie można mieszać słodkiej i słonej wody, ale z wymienionym wkładem i po gruntownym czyszczeniu może da radę.

zmierzyłem to, co mam jest dość kiepsko, no chyba że zerowe wartości po4 to dobrze

no3 - 0,0

no2- 0,0

po4 0,0

koralowce głodują? dobrze myślę? cały czas się uczę więc mogę się mylić...

ok. tylko podmiany, i większa cyrkulacja. dodać kaskadę, jak uzbieram odpieniek, dawać bakterie i czekać:coffee:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli sporo glonów, to i zera będą ;)

wklej zdjęcia zbiornika

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zdjęcia będą rano, jak się zgrają z aparatu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

https://photos.app.goo.gl/KJNPgDZrghwxPaWV9

mam nadzieję, że zadziała

https://photos.app.goo.gl/ezUvnKfdKc1UkymJ9

https://photos.app.goo.gl/HMqp3Rfmzf9FtWwW8

https://photos.app.goo.gl/Zc4dC1nFFYv8ranU8

https://photos.app.goo.gl/CJpXddHLS3B8qST26

https://photos.app.goo.gl/38xmeRD8SoK2uUq3A

https://photos.app.goo.gl/DFwjx28jmR1HieuV6

salarias

https://photos.app.goo.gl/dD66DXqHvijMPWUE7

i całość

https://photos.app.goo.gl/xJpPhy2rX12okJzf8

te dziwne rurki to od lampy UV, bo obecnie znowu mam zakwit. jak wspomogę filtrację, to pewnie zakwity się skończą.

No cóż, akwarium jeszcze dojrzewa. z mojej winy:banghead

dam jeszcze jakieś makro:

https://photos.app.goo.gl/QQvkvM5y1nh6gyhr7

chyba starczy. jak zdjęcia nie działają, to spróbuję coś zrobić

te zdjęcia wyjaśniają nazwę tematu:clowning

ale nic nie zdechło już ze dwa miesiące, więc może coś idzie do przodu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A robisz w tym akwarium podmiany wody? Jak tak to ile litrów i jak często?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robię, chociaż zdarza mi się zapomnieć. Niecały tydzień temu ostatni raz po dmieniałem wodę (ok.10-15l, bo nie wiem ile ma wiadro.) 

podmieniam na świeżą solankę (sól + RO) czekam z pół godziny aż się rozpuści, mieszam regularnie i do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Kurła tu jest wszystko źle :P lepsza opcja to zaczęcie od nowa z dużo mniejszym akwarium i odpowiednim sprzętem także lampą bo tym to możesz oświetlać jedynie słodkowodne akwarium. Ja zaczynałem od akwarium 60l a teraz poleciałem na grubo czyli taki zbiornik jak Ty masz :P w tym wieku i z takimi kieszonkowymi porwałeś się z motyką...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.