Skocz do zawartości
antak

pierwsze, coraz mniej zaglonione 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Dołożyłem drugą kaskadę, mam nadzieję, że coś pomoże.

media dołożę po majówce, na razie wrzuciłem trochę matrixa seachema

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja zdecydowanie się zwiększyła, odkąd dołożyłem drugą kaskadę, a jak dołożę jeszcze jeden cyrkulator, to chyba w końcu będzie dobrze.

No właśnie... cyrkulator. Jak myślicie, tunze 6065 wystarczy, czy jednak coś mocniejszego?

Co do lamp, zrobię chyba tak: ogarnę filtrację, a jak z tym poprawi się sytuacja to kupię lampę (a może lampy, wszystko zależy od modelu na jakli będzie mnie stać).

Najbardziej optymistyczna wersja to że kupię coś trochę droższego, mniej optymistyczna, że chińską.

tak przy okazji: na szybach powoli rosną algi wapienne, w tydzień ich ilość się podwoiła (największa ma z 1 cm).

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmierzyłem rozmiar aktualnego cyrkulatora, i wychodzi na to, że to tunze 6025:wallbash:.

Czyli słabo:(.

Ale przynajmniej wiem co to za model.

Akwarium obecnie wygląda już lepiej niż na tamtych zdjęciach, chyba muszę znowu coś wrzucić.

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak ostatnio piszę sam do siebie, w każdym razie wklejam zdjęcia.

Odkąd dołożyłem drugą kaskadę korale lepiej polipują i woda czystsza się zrobiła.

https://photos.app.goo.gl/73DzgnYTwjyNacia8

https://photos.app.goo.gl/xGemtMtPxm4Ee4ibA

od góry:

https://photos.app.goo.gl/iajkxHtfhosYPGqW9

no i błazenek:

https://photos.app.goo.gl/puBerKQgZWkeyUms6

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

według mnie tunze 6065 wystarczy 

ja bym te glony z tylnej szyby zeskrobał przed podmiana 

i mam pytanie jaka funkcje ten waż spełnia w akwarium ???

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
według mnie tunze 6065 wystarczy 
ja bym te glony z tylnej szyby zeskrobał przed podmiana 
i mam pytanie jaka funkcje ten waż spełnia w akwarium ???
 
Wcześniej pisal o tym, że to uv.


Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj przy okazji podmiany zetrę tylną szybę i doleję więcej solanki, wody ubyło od zamontowania drugiej kaskady i nie miałem czasu dorobić.

Co do lampy UV, niestety tak wyszło, to tymczasowe rozwiązanie, ale chwilowo nie mam lepszego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, antak napisał:

Dzisiaj przy okazji podmiany zetrę tylną szybę i doleję więcej solanki, wody ubyło od zamontowania drugiej kaskady i nie miałem czasu dorobić.

Co do lampy UV, niestety tak wyszło, to tymczasowe rozwiązanie, ale chwilowo nie mam lepszego.

@antak

macie wolne od szkoły a Ty piszesz  że  czasu nie masz na dolanie wody...to sie tu nic nie uklada w tym wątku. 

Musisz więcej czasu poświęcać hobby, stale zasolenie to podstawa itd..itd.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glony z tylnej szyby starte, wylane spore wiadro wody, a RO już kapie.

@Beti wolne od szkoły niby mam, ale zdalne lekcje wiążą się z taką ilością zadań domowych, że nie na wszystko znajduję czas, w tym nawet na akwarium. w zasadzie zasolenie się nie zmieniło, bo poziom wody w akwarium obniżył się po dołożeniu kaskady, a więc woda została w obiegu. 

Z dzisiejszą podmianą spróbuję podnieść zasolenie do 1,024/5.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety zaczęło wracać cyjano, które (jak mi się zdawało) odeszło w niepamięć. Z tym chyba nie będzie takiego problemu jak za pierwszym razem, więc po prostu poczekam.

Spróbuję zamówić dzisiaj bakterie, cyrkulator i kulki maxpecta, a może też kawałek żywej skały. Z oświetleniem poczekam.

Wydaje mi się, że glony trochę schodzą, ale może to tylko wrażenie. Zdjęcia wrzucę, kiedy pozbędę się cyjano. 

Aha, i tak przy okazji, wie ktoś, gdzie można aktualnie dostać lysmata wurdemanni, albo jakieś inne krewetki na aiptasię, bo to dziadostwo coraz bardziej się rozprzestrzenia:cursin:

brzydala nie chcę, bo to byłoby za duże obciążenie dla systemu, a na chelmona akwarium jeszcze za młode.

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, antak napisał:

Spróbuję zamówić dzisiaj bakterie

Polecam Special Blend 

46 minut temu, antak napisał:

Aha, i tak przy okazji, wie ktoś, gdzie można aktualnie dostać lysmata wurdemanni, albo jakieś inne krewetki na aiptasię

kuekenthali mają w sohalu w Kielcach

46 minut temu, antak napisał:

na chelmona akwarium jeszcze za młode

Raczej 3 razy za małe :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, klossowski napisał:

 

Raczej 3 razy za małe :D

A szkoda:(

Ale jakiś chetonik być musi i koniec kropka.

Ale tym jaki będę się martwił...kiedyś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już dawno nie czytałem tak ciekawego wątku :D Generalnie bez odpieniacza będziesz miał ciężko, do tego mało ceramiki i  ta lampa. Zamiast kulek daj siporax, a kase odkładaj na odpieniacz (kup używkę). I nie grzeb w tym akwarium, rób  tylko podmiany. Na Aiptasia polecam krewetkę z koralove - przysłali mi niedawno prawdziwego kilera :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj napiszę trochę z innej beczki:

 Mianowicie wczoraj wieczorem zauważyłem dziwne zachowanie u błazenków. Krążyły koło koło siebie, potem mniejszy (chyba samiec) podpłynął do większego i tak dziwnie zadygotał, można było odnieść wrażenie, że dostał drgawek. W pierwszej chwili się przeraziłem, ale potem dostrzegłem coś jeszcze:

Na skałce obok błazenków była ikra. I bardzo możliwe, że to nie ikra ślimaków, jak mi się kiedyś zdawało (taka sama ikra była jeszcze kiedyś, ale w takim miejscu, (czyli - na szybie) że prąd wody ją wypłukał).

Dodam, że ta ikra wygląda na rybią, nie ślimaczą. Ale nawet jeśli, to 0 szans na odchowanie młodych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj cisza na forum, więc wstawię trochę historycznych fotek akwarium (ciężko będzie znaleźć coś bez cyjano albo glonów:lol:, ale chciałbym pokazać że coś tam się zmieniło na lepsze). Niestety mogę póki co wstawiać tylko na google photos:(

tak wyglądała anthelia po transporcie i aklimatyzacji (dotarła w dość złym stanie, ale to w końcu miękkas i szybko wróciła do formy. Na zdjęciu widać, że akwarium wyglądało lepiej)

https://photos.app.goo.gl/64x129ksFZEAyBk69

pod koniec sierpnia dotarły: parasema, briareum i pierwszy lps - duncanopsammia (która, gdyby nie wspomniane na początku błędy rosłaby do dziś

No i tu wychodzi na wierzch kolejny błąd: po oszustwie przy zakupie i ogólnym zaopatrzeniu akwarium na jakiś czas skończyła mi się kasa i miałem tylko jedną lampę (tak, wiem że to źle)

briareum i anthelia:

https://photos.app.goo.gl/xeKFxFnpo4hKdKgi6

co do anthelii, to przypomniało mi się, że pod koniec 2019 jakaś choroba pasożyt pozbawił(a) ją połowy główek. to dlatego nie ma wysokich polipów

parasema i dunca:

https://photos.app.goo.gl/aW6Xu466jT6oV4oq8

no i zdjęcie całości kiedyś:

https://photos.app.goo.gl/heqQEBzZD3hXR5w37

We wrześniu dotarły pterapogon i caulastrea ( niestety na tą chwilę nie mam zdjęcia).

Właśnie zamówiłem cyrkulator, bakterie, siporax i kulki (ostatecznie zdecydowałem się na obydwa, gdyż mam dużo wolnego miejsca w kaskadach) no i sól af reef salt, bo IO mi się kończy.

Odpieniacz będzie na początku czerwca - tunze 9004. Dostanę na urodziny:p

EDIT: zadam jeszcze takie może trochę głupie pytanie: czym odsysać cyjano? Bo znowu jest więcej. To jedyna metoda walki, której nie rozumiem, a nigdzie nie mogę tego znaleźć:wallbash:

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzy godziny temu napisałem ostatniego posta ale trochę przez ten krótki czas się stało, więc nie edytuję tylko piszę jeszcze raz:P

po 1: podniosłem jeszcze trochę poziom wody, dolewając świeżej solanki

po 2: okazało się, że moje zamówienie w sklepie z "rybka" w nazwie zostało wysłane godzinę po złożeniu

Tak więc jutro napiszę jak będzie wyglądać sytuacja z cyrkulacją, po dołożeniu drugiego falownika, a za jakiś czas czy filtracja jest wystarczająca

Dziękuję za wszystkie porady jakie dotychczas dostałem, i liczę na to że dzięki nim moje akwarium przestanie przypominać bagno :cool:

teraz może być tylko lepiej, bo gorzej niż było chyba być nie może :lol:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na spokojnie, cierpliwość to zacna cecha, czasami oddaje dwa razy

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Paczka dotarła, cyrkulacja dołożona, siporax i kulki w filtrach, pierwsza dawka microbe lift nalana. Moje spostrzeżenia są takie;)

1 cyrkulacja tak się poprawiła, że zastanawiam się, czy nie przedobrzyłem

2 microbe lift cuchną jak nie powiem co:P

starego tunze 6025 przyczepiłem w dolnej części akwarium, aby dmuchał ku górze , a nowego 6065 u góry, aby dmuchał na skały

Ogólnie jestem zadowolony z obecnej sytuacji, i jak zejdzie cyjano ,"będzie git":)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, antak napisał:

1 cyrkulacja tak się poprawiła, że zastanawiam się, czy nie przedobrzyłem

Trzeba było kupić sobie jakiś cyrkulator z regulacją, bo tak to masz teraz 11400 l/h, trochę dużo na 200l brutto.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz już nie oddam cyrkulatora za całe 390 zł;)

Też myślałem o braku regulacji jako o potencjalnym problemie, ale ostatecznie jednak zdecydowałem się na tego tunze.

Mam jakiś problem ze zgrywaniem zdjęć z aparatu, ale chyba niedługo to ogarnę i wstawię coś aktualnego

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia musisz zgrywać w jpeg wtedy będziesz mógł wrzucać, ja tak wczoraj mialem

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie byłbym sobą, gdybym nic nie napisał;)

W akwarium po wzmocnieniu cyrkulacji już nie ma wichury jak wczoraj, przestawiłem tunza tak, aby dmuchał w szybę naprzeciwko.

Nie wiem z jakiego powodu coś się dzieje z briareum. Normalnie polipuje, ale już od jakiegoś czasu z tej części korala która do mnie przyjechała (nie z tego, co wyrosło w akwarium) znikały polipy, a pojawiało się coś fioletowego, wyglądającego jak glony wapienne. Dodam, że na 1000% to nie cyjano. To coś pojawiło się pod spodem korala (przyjechał bez skałki) na starej części. Teraz jest już na całej tkance pod koralem. Co się dzieje?

zdjęć nie wstawię do czasu, kiedy dostanę nowy telefon, bo niestety do nich (telefonów) mam pecha, a zdjęcia z aparatu nie chcą się zgrywać na google photos

Mam jeszcze jeden problem, mianowicie prawie 0 mikro życia. to co przywlokłem z koralami (kilka wieloszczetów, wężowidła, parę asterin i jakichś robaczków typu kiełże jakoś żyje i nawet zwiększa liczebność, ale generalnie i tak nie mam prawie nic:crybaby:

Będę musiał jakoś zdobyć, no ale to chyba się akurat uda

I jeszcze jedno pytanie: jak myślicie, 3 - 4 dniowe zaciemnienie (np. przez owinięcie kocem) może zabić glony? Z tego co wiem, korali tak krótki okres nie zabije, a niektórym glony po czymś takim glony zchodziły.

Będę wdzięczny za odpowiedzi

Ps: to nawet dobrze, że ze zdjęciami jest problem, może jak już będę mógł je wrzucać sytuacja się poprawi.

W międzyczasie będę pytać i opowiadać jak sytuacja, czy na "lepiej" czy na "gorzej":thumbsup:

 

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:coffee:...

Dzisiaj odbyła się pierwsza podmianka na nowej soli - zobaczę, jakie będą efekty

Przy okazji podmiany zająłem się trochę cyjano zgodnie z radą z reefhuba, dzięki której pozbyłem się go ostatnio (delikatni przysypałem cyjano piachem, aby odciąć je od światła, po czym wpsikałem pipetą do niego moją ostatnią ampułkę biodigesta zmieszaną z wodą z akwarium)

Pod koniec maja zamówię 2-3 krewetki na aiptasię (nie wiem jaki gatunek, zobaczymy co będzie w sklepach;))

To tyle:D

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piszę posta pod postem, no ale trudno:D

pozbyłem się przed chwilą aiptasii rosnącej przy favites, bo widziałem że drażni korala, przy czym jestem niemal pewien, że przypadkiem ją rozsiałem. No ale wolę mieć 10 małych różyczek, którymi zajmą się kiedyś krewetki, niż jedną wielką parzącą mojego najstarszego lpsa;)

teraz myślę nad oświetleniem. Zamierzam zrobić koronę na akwarium, ze specjalnymi listewkami na lampy.

Sama lampa - moim marzeniem (chyba do spełnienia) są dwie - może kiedyś trzy ai prime hd. Jak nie to to t5. Ogólnie nowe światło będzie pewnie do końca roku.

widzę, że seriatopora oblewa trochę szkielet, więc może jest lepiej

edit: jeszcze coś: widzę że dwukrotnie powiększyła się nowa główka ricordei. taki szczególik, ale dla mnie bardzo ważny:harhar:

Edytowane przez antak (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.