Skocz do zawartości
palaeo

Jak prędko wprowadzać ryby?

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

Wprowadziłem pierwsze rybki do zbiornika założonego 1 marca. W jakich odstępach czasu wprowadzać następne?

 

Będę wdzięczny za porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co to za zbiornik, co masz poza rybami? I jakie te ryby i ile:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka koralowców miękkich, trochę ślimaków, pustelnika, dwie wurdermanni, sporo wieloszczetów, z jedna szczepka wprowadzone mikroskopijne wezowidlo.

Planowana obsada to:

Siganus vulpinus
Pterapogon kaudernii
Amphiprion ocellaris
Chrysiptera parasema
Ctenochaetus truncatus
Synchirops picturatus
Pseudochromis fridmani
Macropharygodon bipartitus

 

325 l brutto, ok. 340 l w obiegu. W refugium Caulerpa, Mysis i kiełże, na skałkach w glownym zbiorniku glony włosowate.

 

W miarę aktualne parametry (chyba z soboty) to NH4 ponizej wykrywalnosci (JBL), N02 ponizej wykrywalnosci (Salifert), NO3 na granicy wykrywalnosci (0,2 ppm? Salifert), PO4 ok. 0,04 ppm (Miluwakee), Ca ok. 420, Mg ok. 12, KH ok. 8.5. Parametry od 2 tygodni dosc stabilne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dorzucił jeszcze kilka korali, a dopiero potem kolejne ryby. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie dodawaj ryb dopóki nie będzie odpowiedniej (czyli dużej) ilości koralowców !

Synchirops picturatus - nie jest rybą do tego zbiornika w najbliższym półroczu - zdechnie śmiercią głodową.

 Ctenochaetus truncatus-  jest za duży do zbiornika 300l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, o Synchiropusie wiem, ze dopiero, jak juz bedzie czym go karmic...

A ja to jest z truncatusem? Wiekszosc zrodel (np. tu https://www.liveaquaria.com/product/2994/?pcatid=2994) podaje, ze 300 l to minimum...

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, palaeo napisał:

A ja to jest z truncatusem? Wiekszosc zrodel (np. tu https://www.liveaquaria.com/product/2994/?pcatid=2994) podaje, ze 300 l to minimum...

 

Mój Ctenochaetus strigosus, którego miałem w poprzednim akwarium 360 l to skarłowaciał. Urósł maksymalnie do 10-12 cm.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w planowanej obsadzie masz chrysiptere paraseme  - zastanów sie jeszcze nad tym wyborem /te garbiki pomimo że są rybkami niewielkich rozmiarów /   są bardzo terytorialne i  dosyć agresywne  wobec innych ryb .


200x70x60 + 240L.sump , ośw.T5 10x80W ,cyrkulacja 2x tunze6080 + 2x JVP102 ,obieg tunzemaster10076.03 , odpieniacz skimz sv253 , reaktor wapnia

START: grudzień 2007r.4733_4750.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za te wszystkie uwagi. Ale dalej pozostaje pytanie: jak już zacznę wprowadzać ryby, to w jakich odstępach czasowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, T.TOM.T napisał:

w planowanej obsadzie masz chrysiptere paraseme  - zastanów sie jeszcze nad tym wyborem /te garbiki pomimo że są rybkami niewielkich rozmiarów /   są bardzo terytorialne i  dosyć agresywne  wobec innych ryb .

Tak to prawda, ale w kostkach 50l i do rybek 5 cm. Myślisz, że wystartuje  do borsuka albo pokolca? Jest masa baniaków gdzie parasema mieszka razem z błazenkami i nic im nie robi, o większych nie wspominając....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, palaeo napisał:

Dzięki za te wszystkie uwagi. Ale dalej pozostaje pytanie: jak już zacznę wprowadzać ryby, to w jakich odstępach czasowych?

Sprawa prosta, wrzucasz jedną, za tydzień pomiary no3 i po4, jak jest bez zmian (nie może być wzrostu, inaczej czekasz kolejny tydzień) wrzucasz kolejną. Tylko trzeba wyczuć aby z ilością ryb nie przesadzić bo można doprowadzić do ciaglego wzrostu no3 i po4. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, dla syna napisał:

Sprawa prosta, wrzucasz jedną, za tydzień pomiary no3 i po4, jak jest bez zmian (nie może być wzrostu, inaczej czekasz kolejny tydzień) wrzucasz kolejną. Tylko trzeba wyczuć aby z ilością ryb nie przesadzić bo można doprowadzić do ciaglego wzrostu no3 i po4. 

Dzięki - planuję te ryby,  o w liscie na górze, w tym ocellarisy x 2 i ewentualnie kardynały x 2, poza tym tylko bezkręgowce.

 

PO4 mialem wysokie, ale udało się zbić (nie wiem do ilu, dziś będę robił testy, ale ostatnio spadło już do ok. 0,04, z pierwotnego 0,96 w trzecim tygodniu po zalaniu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.