Skocz do zawartości
krzysiek_tk1

Pierwszy zbiornik 96 l

Rekomendowane odpowiedzi

Hej ! Zaczynam przygodę z akwarystyką morską. Oto mój pierwszy zbiornik 60 x 40 x 40 = 96 l choć wody jest ok 70 l. Pierwszego dnia zalalem tylko osoloną wodą AF Reef Salt do 1.025 i założyłem falownik, który to wszystko mieszał. Trzeciego dnia dodałem żywy piasek, czwartego - 15 kg suchej skały. Piątego dnia doszedł filtr Tunze 3161 I odpieniacz Tunze 9001. Szóstego dnia zacząłem dodawać bakterie AF Bio S i dodaje po kropelce dziennie - zgodnie z instrukcją. Dziś mija 13 dzień a test Salifertu na NO2 nie pokazuje nawet 0.1 - zabarwia się bardzo delikatnie na różowo. Chciałem zapytać Was - bardziej doświadczonych  kolegów  - czy powinno tak być? Woda jest krysztalowo czysta, na powierzchni unoszą się delikatne bąbelki. Czy powinienem wrzucić kostkę artemi, żeby bakterie mogły coś Tam sobie oskubać?  Czy lepiej wlać ATM Colony  ? Dziękuję za podpowiedzi i chętnie wysłucham Waszych rad i uwag :)

 20200430_091245.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie muszą coś jeść a ty masz "sterylne" akwarium.Wrzuć z pół kostki mrożonki i powinno szybciej ruszyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, krzysiek_tk1 napisał:

na powierzchni unoszą się delikatne bąbelki.  

Wyreguluj  odpieniacz, bo teraz tworzy Ci się film na tafli, do którego przyklejają się pęcherzyki.

Odpieniacz/skimmer powinien ładnie ściągać wszelkie drobiny z powierzchni.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz sypnąć cukru, czy nalać wódki, octu, vsv. ale jak masz ładnie i czysto to narazie czekaj tylko, zacznij powoli wprowadzać życie do akwarium i węgiel doustnie ;)

Wszystko na spokojnie, bez nerwów


12litrów- było,28 grudzień 2011- ‎9 ‎lipca ‎2012 216+36sump- było, ‎9 ‎lipca ‎2012 160litrów- było, ‎22 ‎lipca ‎2013-wiosna 2014 23litry- 05.01.2015-01.08.2015 60litrów 01.08.2015-15.06.2016

240litrów + 112sump- 15.06.2016-01.04.2018

360+240 sump- 01.04.2018

98+64  sump-13.12.2018

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, krzysiek_tk1 napisał:

Hej ! Wrzuciłem kostkę solowca. Mam nadzieję, że coś się ruszy. 

Ruszy, ruszy, jak nie w maju, to w czerwcu na bank! :clowning

A można wiedzieć, czemu tak mało wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcisnąłem jeszcze z 5 l. Zdjęcie jest z etapu gdy wsadzalem wszystko. Dlaczego coś ruszy dopiero w czerwcu? Narazie niewiele się zmieniło. Dodać więcej krewetek ? Czy może zmienić bakterie ?

Dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, krzysiek_tk1 napisał:

Dlaczego coś ruszy dopiero w czerwcu?

U mnie na żywej skale i żywej wodzie ruszyło po dwóch tygodniach, u Ciebie na sztucznej skale i solance z torebki będzie to trwało dużo dłużej, uzbrój się w cierpliwość, lej bakterie i najlepiej nic więcej nie rób:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okej. Zostać przy AF Bio S ? Lać tylko przez 14 dni jak podaje producent ? Czy cały czas ? Ktoś mi powiedział że z tą jedną kropelką dziennie to sobie mogę.. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, krzysiek_tk1 napisał:

Okej. Zostać przy AF Bio S ? Lać tylko przez 14 dni jak podaje producent ? Czy cały czas ? Ktoś mi powiedział że z tą jedną kropelką dziennie to sobie mogę.. 

Nigdy tego nie używałem, to nie doradzę, ja używam Special Blend, Microbacter7 i Stability na raz i nic się złego nie dzieje :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, krzysiek_tk1 napisał:

Okej. Zostać przy AF Bio S ? Lać tylko przez 14 dni jak podaje producent ? Czy cały czas ? Ktoś mi powiedział że z tą jedną kropelką dziennie to sobie mogę.. 

Małpka wódki (dowolnej, czystej, żubrówka też obleci), 25-50ml (nie apteka) octu (dowolnego, spirytusowy mniej śmierdzi jednak), 25-50 gr curkru (łyżka, dowolnego), i masz vsv:-) Podawać w ilościach minimalnych na start (kropla). Na potem to sobie doczytasz ile na "vsv methode". Na pewno taniej niż AF XYZ wychodzi, podobnie jak redsea YXZ... a życie podkręca tak samo:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, krzysiek_tk1 napisał:

Dlaczego coś ruszy dopiero w czerwcu? Narazie niewiele się zmieniło. Dodać więcej krewetek ? Czy może zmienić bakterie ?

Dodaj trochę wody z działającego już akwarium. Życie ruszy po dwóch tygodniach i wprowadzisz trochę żyjątka (kiełże gąbki surówki itp.).

Na kostce mrożonki to tylko bakterie się rozkręcą,  a mikrożycie i tak trzeba wprowadzić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, krzysiek_tk1 napisał:

Wcisnąłem jeszcze z 5 l. Zdjęcie jest z etapu gdy wsadzalem wszystko. Dlaczego coś ruszy dopiero w czerwcu? Narazie niewiele się zmieniło. Dodać więcej krewetek ? Czy może zmienić bakterie ?

Dzięki!

Ja odpaliłem w zeszłym roku w październiku kostkę 28l w biurze na kaskadzie i odpieniaczu na kostce lipowej. W grudniu wywaliłem kaskadę (był to jakiś mały chińczyk- nic się nie mieściło) i podłączyłem kubełek (wiem wiem kubełek to zło wcielone;) ). Od tego momentu minęły kolejne 2 mc zanim wszystko się unormowało. Teraz w akwarium nie mam już odpieniacza i wyciągam co miesiąc parę kulek maxpecta z kubełka bo woda za czysta. 

Morał- od założenia do stabilnego systemu minęło ok pół roku;) Dodam, że startowałem na wodzie i piasku z mojego drugiego działającego zbiornika oraz zasiedlonej bakteriami skale rrr.

Cierpliwości i sukcesów życzę!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej dzięki ! Jednym z moich celów prowadzenia zbiornika była nauka cierpliwości :) Idąc za Waszą radą przygotowałem VSV i podałem 0,2 ml - na razie taka dawka przez tydzień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.