Skocz do zawartości
jacgues

Na ile VSV jest skuteczne do zbijania Po4?

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na przykładzie mojego akwarium, mam wrażenie, że niezależnie czy stosuję spirytus, czy jednak połączenie alkoholu z sacharozą i octem, No3 udaje mi się zbijać do 0-3, natomiast PO4 mam bardzo wysokie - przed podmianką i po nasyceniu absorbera, wg. ICP wynosiło aż 0,48 (marinlab).

No i tak się zastanawiam... Co gdybym po prostu zaczął lać NO3 w płynie razem z np. podwójną dawką VSV dla zbicia PO4? 
Zakwit bakteryjny kiedyś miałem, padło mi dużo obsady. Niemniej jednak kiedy mam falowniki blisko powierzchni wody, wymiana gazowa jest super i już takie sytuacje mi nie grożą (zdarzyło mi się zbijać skoki NO3 dużymi dawkami VSV).

P.S. Jak skuteczne jest u was refugium / algae scrubber w eliminacji PO4 z wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VSV i wszystkie inne rodzaje węgla głownie zbijają NO3, co często prowadzi do nierównowagi pomiędzy NO3 a PO4 i co za tym idzie wzrost PO4.  Możesz podlewać NO3 dla zachowania równowagi i znaleźć ilość węgla potrzebnego dla Twojego akwarium, co może pozwolić na kontrolowanie PO4.

Możesz przejść na sam ocet i spróbować jak będzie działał w Twoim akwarium. W moim akwarium sprawdza się NitraPhos Minus, aż za dobrze. Zacząłem podlewać NO3 bo mam wyzerowane.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

NO3 jest potrzebne do zbicia PO4 i na odwrót. Jeżeli zabraknie, któregoś ze składników drugi staje w miejscu. Ja czasami jam muszę zbić NO3 z okolicy 5 do okolicy 0 to muszę dziennie lać do akwarium PO4 ta ażeby mieć poziom ok 0,02. Proces zejścia NO3 trwa długo, przy ciągłym podawaniu PO4. Przy zbijaniu PO4 powinno pójść Ci szybko pod warunkiem, że dostarczysz NO3. Ja używam samej wódki.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sprawdza sie glikol propylenowy zamiast wódki, octu czy vsv. po4 i no3 zbija do 0. z vsv zawsze miałem problemy a przy glikolu tylko pozytywy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, niknik napisał:

u mnie sprawdza sie glikol propylenowy zamiast wódki, octu czy vsv. po4 i no3 zbija do 0. z vsv zawsze miałem problemy a przy glikolu tylko pozytywy.

Mógłbyś rozszerzyć? :)

Mogę użyć ten z e-papierosów? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.05.2020 o 11:22, norbi2222 napisał:

VSV i wszystkie inne rodzaje węgla głownie zbijają NO3, co często prowadzi do nierównowagi pomiędzy NO3 a PO4 i co za tym idzie wzrost PO4.  Możesz podlewać NO3 dla zachowania równowagi i znaleźć ilość węgla potrzebnego dla Twojego akwarium, co może pozwolić na kontrolowanie PO4.

Możesz przejść na sam ocet i spróbować jak będzie działał w Twoim akwarium. W moim akwarium sprawdza się NitraPhos Minus, aż za dobrze. Zacząłem podlewać NO3 bo mam wyzerowane.

A ile go lejesz i na jaki litraż baniaka, jeśli można spytać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Mógłbyś rozszerzyć? :)

Mogę użyć ten z e-papierosów? :D

 

glikol propylenowy to alkohol 99,9% używany do produkcji żywności, leków, kosmetyków i różnej chemii. również do liquidów do epapierosów. inny glikol się nie nadaje, etylenowy jest toksyczny a polietylenowy bezpieczny ale odpieniacz wariuje już po kilku kroplach.

 

ja na 360l tj. ~320 l netto leję aktualnie 6ml w dawkach 6x1 ml i jest to bardzo dużo ale walczę z bryopsis. Ważne żeby nie wlać tyle na raz i na starcie, zbiornik może dosłownie wybuchnąć. Kiedy na początku tyle wlałem jednorazowo PO4 z 0,3 i NO3 z 10 następnego dnia miałem na 0, woda mętna a korale skulone. wg moich obliczeń glikol jest 4x mocniejszy od vsv więc na starcie i w małych zbiornikach trzeba go dozować kroplami albo rozrabiać z RO.

 

Z pozytywów, nie karmi cyjano, jest tani - litr kosztuje ok 17zł i to jest odpowiednik 4l vsv więc grosze. jest bezpieczniejszy niż etanol - używa się go wszędzie tam gdzie etanolu nie można, jako pożywka dla bakterii w akwarium u mnie działa bardzo skutecznie i szybko. przy vsv u mnie ryby nie pływały, chowały się w skale lub w kontach akwarium, teraz chętniej się pokazują.

 

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, niknik napisał:

 

 

glikol propylenowy to alkohol 99,9% używany do produkcji żywności, leków, kosmetyków i różnej chemii. również do liquidów do epapierosów. inny glikol się nie nadaje, etylenowy jest toksyczny a polietylenowy bezpieczny ale odpieniacz wariuje już po kilku kroplach.

 

ja na 360l tj. ~320 l netto leję aktualnie 6ml w dawkach 6x1 ml i jest to bardzo dużo ale walczę z bryopsis. Ważne żeby nie wlać tyle na raz i na starcie, zbiornik może dosłownie wybuchnąć. Kiedy na początku tyle wlałem jednorazowo PO4 z 0,3 i NO3 z 10 następnego dnia miałem na 0, woda mętna a korale skulone. wg moich obliczeń glikol jest 4x mocniejszy od vsv więc na starcie i w małych zbiornikach trzeba go dozować kroplami albo rozrabiać z RO.

 

Z pozytywów, nie karmi cyjano, jest tani - litr kosztuje ok 17zł i to jest odpowiednik 4l vsv więc grosze. jest bezpieczniejszy niż etanol - używa się go wszędzie tam gdzie etanolu nie można, jako pożywka dla bakterii w akwarium u mnie działa bardzo skutecznie i szybko. przy vsv u mnie ryby nie pływały, chowały się w skale lub w kontach akwarium, teraz chętniej się pokazują.

 

Piszesz w sposób arbitralny i zawsze boję się konsekwencji tak napisanych postów. Z kilkoma rzeczami się zgadzam, ale chciałbym żebyś rozwinął to "że nie karmi cyjano". Są na to jakieś badania czy to tylko Twoje doświadczenie?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Piszesz w sposób arbitralny i zawsze boję się konsekwencji tak napisanych postów. Z kilkoma rzeczami się zgadzam, ale chciałbym żebyś rozwinął to "że nie karmi cyjano". Są na to jakieś badania czy to tylko Twoje doświadczenie?

 

napisałem że łatwo przesadzić z dawką, wątpię żeby ktoś lał już glikol, nie znalazłem nigdzie żadnego artykułu ani postu więc z założenia trzeba być ostrożnym ze stosowaniem takich specyfików. u mnie to działa naprawdę ok, miałem opory przed pisaniem tego na forum ale stwierdziłem że może jednak warto.

 

to że nie karmi cyjano to tylko doświadczenie. mam małą kępkę na skałce może 1cmx4cm. cyjano siedzi sobie niezmiennie. przy wódce czy vsv po zwiększaniu dawki rozrastało się, na glikolu nie widać większych zmian może jakby ubywało go ale bardzo powoli.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim systemie na wysokie azotany i fosforany sprawdza się vsv i zeolit. Oczywiście ciągła kontrola parametrów. Vsv podaję teraz cały czas w małych dawkach, 4ml na dobę na ok 300l w obiegu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, jacek_kl napisał:

A ile go lejesz i na jaki litraż baniaka, jeśli można spytać?

3 ml na 1000 l. Jest to znacznie mniej niż zaleca producent, jednak  w moim akwarium jest wystarczająco.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

3 ml na 1000 l. Jest to znacznie mniej niż zaleca producent, jednak  w moim akwarium jest wystarczająco.

 to ja na 300l leję 7 ml, jak myślisz co jest powodem że u Ciebie tak mało potrzeba masz rozbudowaną biologię czy hybrydowo jeszcze coś używasz na zbijanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, niknik napisał:

 

glikol propylenowy to alkohol 99,9% używany do produkcji żywności, leków, kosmetyków i różnej chemii. również do liquidów do epapierosów. inny glikol się nie nadaje, etylenowy jest toksyczny a polietylenowy bezpieczny ale odpieniacz wariuje już po kilku kroplach.

 

ja na 360l tj. ~320 l netto leję aktualnie 6ml w dawkach 6x1 ml i jest to bardzo dużo ale walczę z bryopsis. Ważne żeby nie wlać tyle na raz i na starcie, zbiornik może dosłownie wybuchnąć. Kiedy na początku tyle wlałem jednorazowo PO4 z 0,3 i NO3 z 10 następnego dnia miałem na 0, woda mętna a korale skulone. wg moich obliczeń glikol jest 4x mocniejszy od vsv więc na starcie i w małych zbiornikach trzeba go dozować kroplami albo rozrabiać z RO.

 

Z pozytywów, nie karmi cyjano, jest tani - litr kosztuje ok 17zł i to jest odpowiednik 4l vsv więc grosze. jest bezpieczniejszy niż etanol - używa się go wszędzie tam gdzie etanolu nie można, jako pożywka dla bakterii w akwarium u mnie działa bardzo skutecznie i szybko. przy vsv u mnie ryby nie pływały, chowały się w skale lub w kontach akwarium, teraz chętniej się pokazują.

 

Dzięki. 

Nie omieszkam w moim eksperymencie zastosować :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Dzięki. 

Nie omieszkam w moim eksperymencie zastosować :D

tylko startuj kroplami. to naprawde mocno i szybko działa łatwo zrobić sobie kuku a poradnika nie znajdziesz. 

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, jacek_kl napisał:

 to ja na 300l leję 7 ml, jak myślisz co jest powodem że u Ciebie tak mało potrzeba masz rozbudowaną biologię czy hybrydowo jeszcze coś używasz na zbijanie?

Masa koralowa, ilość dostarczanych nutrientów (ilość ryby, pokarmy),  efektywność  eksportu.  W moim zbiorniku głownie działa biologia, nie używam odpieniacza, jedynie rollermat służy jako filtrację mechaniczną. Dodatkowo sporo skały i innych mediów w sumpie i częste jego sprzątanie. Ponadto używam zeolitów w połowie zalecanej ilości i bez filtra - wiszą w siatce po kulkach maxpecta w komorze przepływu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Masa koralowa, ilość dostarczanych nutrientów (ilość ryby, pokarmy),  efektywność  eksportu.  W moim zbiorniku głownie działa biologia, nie używam odpieniacza, jedynie rollermat służy jako filtrację mechaniczną. Dodatkowo sporo skały i innych mediów w sumpie i częste jego sprzątanie. Ponadto używam zeolitów w połowie zalecanej ilości i bez filtra - wiszą w siatce po kulkach maxpecta w komorze przepływu.

Dziękuję za odpowiedź tak też myślałem, że biologia to jednak jest podstawa rozbudowuję się w tym kierunku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, niknik napisał:

tylko startuj kroplami. to naprawde mocno i szybko działa łatwo zrobić sobie kuku a poradnika nie znajdziesz. 

Spokojnie. Poradzę sobie :)

Zrobię roztwór w RO, zmierzę parametry i zacznę od 1/4 dawki vsv. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@niknik Bardzo ciekawe, dzięki. Jestem także zainteresowany rezultatami innych osób. Jeśli faktycznie zbija NO3 równie dobrze co PO4, oszczędzę fortunę na absorberach PO4 oraz produktach a la VSV od znanych producentów.

Jakie korale trzymasz u siebie w zbiorniku? Masz jakieś bardziej wymagające LPSy, Acropory? 

Będę też wdzięczny jeśli zdradzisz mi jak wpadłeś na ten pomysł stosowania glikolu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, jacgues napisał:

@niknik Bardzo ciekawe, dzięki. Jestem także zainteresowany rezultatami innych osób. Jeśli faktycznie zbija NO3 równie dobrze co PO4, oszczędzę fortunę na absorberach PO4 oraz produktach a la VSV od znanych producentów.

Jakie korale trzymasz u siebie w zbiorniku? Masz jakieś bardziej wymagające LPSy, Acropory? 

Będę też wdzięczny jeśli zdradzisz mi jak wpadłeś na ten pomysł stosowania glikolu. 

 

korale mam raczej proste lps i sps. a pomysł wziął się z niezadowolenia z vsv. szukałem dostępnych biodegradowalnych polimerów, przetestowałem pla, skrobie ziemniaczaną - też niezła ale dozowanie upierdliwe, bioplastik diy, glikol polietylenowy (to nie jest polimer) i coś jeszcze. najlepsze efekty dawał i najłatwieszy w dozowaniu okazał się glikol propylenowy. przy tym jet łatwo dostępny i tani.

zwrócę tylko uwagę że mówi się że każde akwarium jest inne. to że u mnie to działa świetnie i bezproblemowo nie znaczy że innym sprawdzi się tak samo. potrzeba ostrożnych testów na różnych akwariach z różna filtracją i różną obsadą. sam glikol propylenowy jest bezpieczny ale może działać silniej lub słabiej. za duża dawka może narobić bałaganu. w szczególności w systemach "bez" bardzo szybko dochodzi do przyduchy.

przed wczoraj zmniejszyłem dawkę do 3ml na dobę - 3x po 1ml. colombo nadal widzi zera.

tak wyglądało moje akwarium jeszcze tydzień temu. w sobotę eksperymentowałem z innym preparatem. po tym teście nie ma czego pokazać...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

U mnie w systemie nie mogę dac sobie rady z no3 od dłuższego czasu. Mam refugium ,dozuje wodke i Po4 zbijam do akceptowalnych wartosci .problem z azotanami i może bym wyprobowal glikol...

Czy taki będzie wlasciwy ?

https://allegro.pl/oferta/glikol-propylenowy-5l-9197524351

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, witek2000 napisał:

Witam

 

U mnie w systemie nie mogę dac sobie rady z no3 od dłuższego czasu. Mam refugium ,dozuje wodke i Po4 zbijam do akceptowalnych wartosci .problem z azotanami i może bym wyprobowal glikol...

Czy taki będzie wlasciwy ?

https://allegro.pl/oferta/glikol-propylenowy-5l-9197524351

 

 

tak. to ten.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, witek2000 napisał:

Witam

 

U mnie w systemie nie mogę dac sobie rady z no3 od dłuższego czasu. Mam refugium ,dozuje wodke i Po4 zbijam do akceptowalnych wartosci .problem z azotanami i może bym wyprobowal glikol...

Czy taki będzie wlasciwy ?

https://allegro.pl/oferta/glikol-propylenowy-5l-9197524351

 

 

A skąd się bierze u Ciebie No3? Może za duża obsada? Za słaby odpieniacz? Ewentualnie piach wywalić? 


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ryb mam sporo fakt... Akwa 1250l, sump 900l, dwa odpieniaczem 300 i 250 dwa rollermaty, 70kg skały zywej w sumpa h i 50kg siporax oraz 20kg kulek maxspecta...obieg na pompie 15000lh do tego Refugium 190l..cos nie gra z biologia... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.