Skocz do zawartości
majestic

Spalona TMC V2 ilumenair 900 ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam do Was pytanie. Wczoraj zadałem je również pod innym tematem ale z racji tego ze póki co pozostało bez odpowiedzi i ze spędziło mi sen z powiek postanowiłem założyć osobny temat.

Lampa TMC V2 ilumenair 900- posiadam ja jakieś 3 lata (kupilem roczna uzywke) i ostatnio przy restarcie akwarium i czyszczeniu lampy zauważyłem że praktycznie wszystkie diody niebieskie są spalone:/

Wyglądają mw tak jak na poniższym zdjęciu kolegi Sumka33 z innego tematu na tym forum.

Pytanie brzmi co teraz?? Diody po wyczyszczeniu tych przypalonych "baniek" dalej świecą?

Można używać takiej lampy ??

IMG_20190910_224601-2592x3456.jpg.8c3a0f5be812d6c0a4a7ec4f9f7eb1ba.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tak wyglądające diody wymieniłem na nowe, co prawda w innej lampie ale po wymianie lampa dużo lepiej świeci. Przy próbie czyszczenia ta bańka odpadała od diody.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zgrzane diody to złom, lutować nowe trzeba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie tego się nie czyści nie naprawia tylko wymienia na nowe które kosztują grosze. Musisz zobaczyć tylko w specyfikację lampy czy to 1w czy 3w czy jeszcze cuś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Diody i parę dodatków do lutowania już zamówione. Diody mam 3W zmieniam trochę barwę (były same niebieskie 465 a teraz pomieszam je 50/50 z royal blue) i zobaczymy jak będzie. Mam nadzieję, że nic nie zepsuje- lutownicy w rękach nie miałem dobre parę lat;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
57 minut temu, majestic napisał:

a teraz pomieszam je 50/50 z royal blue

Lepiej było zrobić 80/20 z przewagą dla niebieskich bo będziesz miał brzydki róż w akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.05.2020 o 10:36, =Fresz= napisał:

Lepiej było zrobić 80/20 z przewagą dla niebieskich bo będziesz miał brzydki róż w akwarium.

Hmm wydawało mi się że Royal Blue są bardziej fioletowe i podbijają fluorescencje korali?? Poza tym w lampie są jeszcze dwie białe diody chip i mix zielonych czerwonych i pomarańczowych.

Ma ktoś może jakieś przykłady jak świecą lampy blue/royal blue w różnych proporcjach>>

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
27 minut temu, majestic napisał:

Hmm wydawało mi się że Royal Blue są bardziej fioletowe i podbijają fluorescencje korali?? Poza tym w lampie są jeszcze dwie białe diody chip i mix zielonych czerwonych i pomarańczowych.

Ma ktoś może jakieś przykłady jak świecą lampy blue/royal blue w różnych proporcjach>>

Jak już zamówiłeś to się sam musisz przekonać :P a to mój przykład

PZo03gw.jpg&key=72cdb091ab7e8d7095c4fed2

emDXpTv.jpg&key=71a4ba8aba0edd0e5234d511

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

Jak już zamówiłeś to się sam musisz przekonać :P a to mój przykład

PZo03gw.jpg&key=72cdb091ab7e8d7095c4fed2

emDXpTv.jpg&key=71a4ba8aba0edd0e5234d511

I jak wyglądają proporcje diod na pierwszym i drugim zdjęciu??

 

Zamówiłem 20 sztuk 445 nm i 20 465 nm a potrzebuje łącznie 24 sztuki- jak sugerujesz je pomieszać??

Zastanawiałem się również nad pozbyciem się tych kolorowych diod z trzeciego kanału w lampie i zastąpienie ich niebieskimi. Tymi kolorowymi nie świece prawie wcale a mam po dwie sztuki z trzech różnych kolorów (zielony pomarańcz czerwień) więc może zostawić po jednej, resztę zastąpić royal blue  a pozostałe diody wymieszać np 18 do 6?? 

 

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2020 o 13:29, =Fresz= napisał:

Jak już zamówiłeś to się sam musisz przekonać :P a to mój przykład

PZo03gw.jpg&key=72cdb091ab7e8d7095c4fed2

emDXpTv.jpg&key=71a4ba8aba0edd0e5234d511

Hej Krzysiek, ten kolor wydaje mi się że mniej widać na żywo natomiast bardziej go uwidacznia obiektyw aparatu (pewnie już na tyle mała długość fali że percepcja ludzkiego oka nie ta) - czy zgodzisz się ze mną? Jedno co mi natomiast bardziej odpowiada przy tej konfiguracji to większy efekt fluorescencji.

 

Co do kolegi to jedno co trzeba podkreślić to że jak przelutuje resztę kolorowych ledów żeby uważał na PPFD (z angielskiego photosynthetic photon flux density) gęstość strumienia fotonów biorących udział w procesie fotosyntezy. Będzie znacznie większa gdy zlikwiduje kolorowe moduły. Subiektywnie akwarium będzie delikatnie oświetlone światłem z zakresu światła niebieskiego wpadającego w fiolet tymczasem PPFD będzie miał wystrzelone w kosmos ponad 3000 umol/s/m2 na powierzchni wody i może palić korale. Sam tak miałem ze na kolorowych modułach wydawało mi się mega jasno a z niebieskimi jakoś tak słabo tymczasem  prześwietliłem montiporę peltiformis że parę miesięcy wracała do siebie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
16 godzin temu, sumka33 napisał:

Hej Krzysiek, ten kolor wydaje mi się że mniej widać na żywo natomiast bardziej go uwidacznia obiektyw aparatu (pewnie już na tyle mała długość fali że percepcja ludzkiego oka nie ta) - czy zgodzisz się ze mną? Jedno co mi natomiast bardziej odpowiada przy tej konfiguracji to większy efekt fluorescencji.

 

Zgadza się obiektyw ten kolor jeszcze bardziej podkręca ale mimo wszystko brakowało mi wcześniej tego jasnego błękitu na żywo.

16 godzin temu, sumka33 napisał:

Co do kolegi to jedno co trzeba podkreślić to że jak przelutuje resztę kolorowych ledów żeby uważał na PPFD (z angielskiego photosynthetic photon flux density) gęstość strumienia fotonów biorących udział w procesie fotosyntezy. Będzie znacznie większa gdy zlikwiduje kolorowe moduły. Subiektywnie akwarium będzie delikatnie oświetlone światłem z zakresu światła niebieskiego wpadającego w fiolet tymczasem PPFD będzie miał wystrzelone w kosmos ponad 3000 umol/s/m2 na powierzchni wody i może palić korale. Sam tak miałem ze na kolorowych modułach wydawało mi się mega jasno a z niebieskimi jakoś tak słabo tymczasem  prześwietliłem montiporę peltiformis że parę miesięcy wracała do siebie. 

Cenna uwaga ;) i tu ogólnie do lamp LED vs T5. Niby LED da dużo światła ale tak skupionego że potrafi "przypalić" koralowce. T5'tki fajniej rozpraszają światło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Okay czyli wychodzi na to, że jednak przy 50/50 tak strasznie fioletowo nie jest. Przeglądałem parę tematów budowy lamp led i zauważyłem tendencje w odwrotną stronę (tzn więcej royal blue od zwykłych niebieskich) więc nie wiem jak mam teraz zrobić, żeby nie było za fioletowo, a żeby dodać więcej elementu fluo (dodam że lekko fioletowe barwy w akwarium bardzo mi się podobaja)

Poza tym w drogich markowych lampach chyba też royal blue z bright blue mieszane są 50/50 lub z przewagą tych pierwszych??

Wiem już, że kanał kolorowy lepiej zostawić w spokoju ale co zatem polecacie zrobić z niebieskimi?? 50/50, 60/40, 80/20??

 

P.S przejrzałem właśnie youtuba i royal blue wydają się być niebieskie nie fioletowe??

 

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zrób jak uważasz i sam ocenisz czy Ci się podoba. Jak będzie źle to dasz więcej niebieskich. Więcej fluo to więcej niebieskiego...

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, majestic napisał:

Okay czyli wychodzi na to, że jednak przy 50/50 tak strasznie fioletowo nie jest. Przeglądałem parę tematów budowy lamp led i zauważyłem tendencje w odwrotną stronę (tzn więcej royal blue od zwykłych niebieskich) więc nie wiem jak mam teraz zrobić, żeby nie było za fioletowo, a żeby dodać więcej elementu fluo (dodam że lekko fioletowe barwy w akwarium bardzo mi się podobaja)

Poza tym w drogich markowych lampach chyba też royal blue z bright blue mieszane są 50/50 lub z przewagą tych pierwszych??

Wiem już, że kanał kolorowy lepiej zostawić w spokoju ale co zatem polecacie zrobić z niebieskimi?? 50/50, 60/40, 80/20??

 

P.S przejrzałem właśnie youtuba i royal blue wydają się być niebieskie nie fioletowe??

 

Kolorowymi diodami możesz się również zająć ale pilnuj wtedy ilości światła. Ledami można po prostu korale palić. Kolor z kolei to kwestia gustu - nikt Ci nie powie w jakim kolorze masz sobie salon pomalować :)... Ja Tobie napisałem co mi się podoba, Krzysiek napisał Tobie bardziej precyzyjnie z "dokumentacją zdjęciową" jaki to efekt przyniesie - wybór oczywiście należy do Ciebie. Zrób może jakieś zdjęcia z prac dla kolegów z forum, bo nie jeden tutaj miał podobne dylematy. 

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.05.2020 o 13:29, =Fresz= napisał:

Jak już zamówiłeś to się sam musisz przekonać :P a to mój przykład

PZo03gw.jpg&key=72cdb091ab7e8d7095c4fed2

emDXpTv.jpg&key=71a4ba8aba0edd0e5234d511

dziwny fiolet ten twój royal blue


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Sygen napisał:

dziwny fiolet ten twój royal blue

W lampach ATI na zdjęciach wychodzi tak samo ;). Jebao AL-150 ma też ledy i oprogramowanie od ATI i też tak jest . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Ariel napisał:

W lampach ATI na zdjęciach wychodzi tak samo ;). Jebao AL-150 ma też ledy i oprogramowanie od ATI i też tak jest . 

sam royal blue nie daje takiego fioletu


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo royal blue z cree i to co sprzedaja na allegro jako power led royal blue to dwa rozne swiaty ;)
Opisywałem to w jednym temacie bo robiłem testy ;)
I wyszło mi tak:
Power led royal blue swieci fioletowo,
power led blue jest ciut jasniejszy niz royal blue cree i ciut ciemniejszy niz blue cree.

Co prawda chlop rozróżnia 3 kolory fajny ujowy i rowerowy, ale tak na moje oko wyszło ;)
I jeszcze zależnie od kogo kupimy te power ledy royal blue to może być chamski fiolet jak u Fresha lub granatofioletowa barwa ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Sygen napisał:

sam royal blue nie daje takiego fiolet

Ale na zdjęciach mi tak wyszło . W rzeczywistości , royal blue jest ciemno niebieski , a blue jasny . Światło ze zdjęć , jest podobne do pierwszej wersji ATI , lub Maxspect Razor 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I lutowanie (o dziwo) udane!!! Ostatecznie sfinalizowalem pierwotny plan tj Royal blue i blue 50/50.

Pozatym 8 kolorowych diod w 3 kanale wymieniłem na Royal blue

Skutek?? O jak ja się cieszę że wybrałem przewagę royal blue ( z możliwością sterowania intensywnością 3 kanału)

Lampa swieci o niebo lepiej. Niebieski jest dużo głębszy a korale swieca o wiele lepiej.

Pozatym kanałem kolorowym swiecilem maksymalnie na 10-15% (teraz jakieś 80) więc i więcej światła w zbiorniku.

Popalenia korali raczej się nie obawiam- lampa swieci nad akwarium 300l 60cm głębokie targetowanym na lps-y wiec swiatla i tak na styk

Pozdrawiam i dzięki za rady

Edytowane przez majestic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super - gratulacje udanej operacji. Ja ogolnie z kolorowych wszystkie wywaliłem. Zostawiłem tylko trochę białych żeby kolor złamać. Jak moduły odchodziły od rafiatora? Trzeba było stukać czy dało sie bez problemu je zdemontować? Z ciekawości masz jakąś możliwość pomiaru natężenia światła nad albo w akwarium? Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, sumka33 napisał:

Super - gratulacje udanej operacji. Ja ogolnie z kolorowych wszystkie wywaliłem. Zostawiłem tylko trochę białych żeby kolor złamać. Jak moduły odchodziły od rafiatora? Trzeba było stukać czy dało sie bez problemu je zdemontować? Z ciekawości masz jakąś możliwość pomiaru natężenia światła nad albo w akwarium? Pozdrawiam 

Dzieki. Pacjent na szczęście przeżył i ma się dobrze:)

Ledy odchodziły całkiem sprawnie- pasty pod nimi było dość sporo. Ja również wywaliłem cały kolorowy kanał  i w tej chwili łącznie jest 20 Royal blue, 12 blue i dwa chip ledy (po 35w jeżeli się nie myle)

Niestety możliwości pomiaru nie mam choć chodzi mi po głowie zakup seneya ostatnio wiec może może

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A jakieś foty dla porównania ? ;)

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.