Skocz do zawartości
Gugi9103

Dawkowanie STRONTu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Odebrałem wyniki i mam stront na granicy normy - 6,10.

Kupiłem STONT do dawkowania i chcę podłączyć go pod pompę. Na instrukcji jest napisane że każde 10ml podnosi o 1mg na 100L. Generalnie to wszystko jest jasne ale zastanawiam mnie to że jak ustawie dla moich 300L 30ml/doba to w końcu stężenie będzie powyżej normy. Czyli powinienem na bieżąco codziennie badać wodę i sprawdzać jaka jest konsumpcja?

Nie mam na chwile obecną testu, czy jest jakaś bezpieczna na ta chwile proporcja żeby nie przegiąć?

Edycja-Tester: poprawiłem błąd w temacie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za wysokie dawkowanie. W dosyć gęstym systemie można przyjąć, że dzienna konsumpcja to 0,07ppm. Jak będziesz lał 3x1ml, to podniesiesz w dwa tygodnie poziom strontu, chyba że masz bardzo gęstą obsadę SPS-ów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja polegam na icp i u mnie wystarcza stront w ilosci 1 kropla dziennie przez 5 dni w tygodniu w zbiorniku 240l obsadzonymi 9 krzakami sps i 6 lps. Przy gęstej obsadzie sps wartość masy koralowej zwiększy się dziesięciokrotnie jak i dozowanie strontu, przynajmniej u mnie tak było w poprzednim zbiorniku. Używam stront af w kropelkach. Ciężko stwierdzić jak zachowa się to u Ciebie nie widząc zbiornika i nie wiedząc co za stront lejesz. Opiszesz coś więcej i zrobisz jakieś fotki? Poziom strontu jeśli będzie w granicach 3,5-13 nie powinno się nic złego stać przy czym wartości skrajne ocierają się o przepaść. Marinlab zapewne zawęził te wartości aby być pewnym odpowiednich wartości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stront o poziomie 6,10 to żaden problem, miałem już jego bardzo niską wartość (ok 3) do tego stopnia, że acropory kruszyły się od samego dotyku :P

Jeśli moge doradzić:  nie automatyzuj, nie skupiajmy się specjalnie na tym - wyliczoną brakującą wartość w ml rozłóż sobie na 2-3 tygodnie bez specjalnego reżimu. 

Potem najczęściej regularne podmiany skutecznie utrzymują pożądany poziom pierwiastków.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Arturro napisał:

Potem najczęściej regularne podmiany skutecznie utrzymują pożądany poziom pierwiastków.

 

No właśnie tutaj obawiam się jednego problemu. O ile dobrze kojarzę to autor chyba chce prowadzić zbiornik bez podmian jak ja. Z tym że ja dawkę ustalałem w oparciu o testy icp, a nie wiem czy autor je wykonuje. Bez tych testów nie da się ustalić odpowiedniego dozowania. Drugi problem może się pojawić, czy pompa poradzi sobie z dozowaniem małych dawek, bo u mnie wyglądało to różnie. Pompa u mnie podaje dokładne dawki powyżej kilku ml, a to może się już okazać dużo za dużo. Szkoda że ludzie nie piszą odrazu jaką metodą prowadzą zbiornik, żeby nie wyprowadzić kogoś nieświadomie w pole. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja podaje Sr razem z ballingiem w roztworze  Ca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.05.2020 o 01:04, dla syna napisał:

No właśnie tutaj obawiam się jednego problemu. O ile dobrze kojarzę to autor chyba chce prowadzić zbiornik bez podmian jak ja.

Faktycznie to istotna informacja.

Swoją drogą nie mogę zrozumieć czym motywują się akwaryści nie podmieniając wogóle wody w zbiornikach SPS-owych mniejszych niż np 800l ..ale to już temat na inną stronę tygodnika Tina ;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.