Skocz do zawartości
atk

Jak często wymieniacie absorbery i inne dodatki

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

szukałem i różne są głosy oraz wpisy, stąd też pozwolę odswieżyć temat ;)

Gdzieś się utarło, że niby powinno się co 4 tyg, z drugiej strony czy aby na pewno?

Jak często wymieniacie absorbery i inne dodatki w akwarium - mam na myśli:

  • absorber krzemianów
  • absorber fosforanów
  • absorber typu purigen
  • węgiel aktywny
  • zeolity 
  • etc.

Pozdrawiam serdecznie

G.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, atk napisał:
  • absorber krzemianów
  • absorber fosforanów

Jak PO4 zaczyna wzrastać.

 

13 minut temu, atk napisał:

absorber typu purigen

Jak czarny  się robi.

 

Ps. To są adsorbery, a nie absorbery.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Jak często wymieniacie absorbery i inne dodatki w akwarium - mam na myśli:

Używam tylko węgiel aktywny i zeolity, wszystko w połowie sugerowanej ilości. Pozostałych adsorberów nie używam, nie mam takiej potrzeby.

Węgiel wymieniam jak zaczynam czuć zapach z akwarium i to jest sygnał, że się wyczerpał, trwa to około 3-4 tygodni. Używam go głównie do klarowania wody i niwelowania zapachu. Z kolei kamyki wiszą w siatce i zmieniam je po około 6 tygodniach, zazwyczaj po 4 tygodniach obserwuje że mała hanka pokazuje więcej niż zero to zaczynam się przymierzać do wymiany. Obecnie trochę eksperymentuje z podnoszeniem nutrientów w akwarium i pewnie potrzymam kamyki dłużnej.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

węgiel aktywny

Regularne co 4tyg wg zaleceń producenta.

Choć przyznam że zdarza się sypać mniej. 

Reszty nie używam:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, norbi2222 napisał:

Używam tylko węgiel aktywny i zeolity, wszystko w połowie sugerowanej ilości. Pozostałych adsorberów nie używam, nie mam takiej potrzeby.

Węgiel wymieniam jak zaczynam czuć zapach z akwarium i to jest sygnał, że się wyczerpał, trwa to około 3-4 tygodni. Używam go głównie do klarowania wody i niwelowania zapachu. Z kolei kamyki wiszą w siatce i zmieniam je po około 6 tygodniach, zazwyczaj po 4 tygodniach obserwuje że mała hanka pokazuje więcej niż zero to zaczynam się przymierzać do wymiany. Obecnie trochę eksperymentuje z podnoszeniem nutrientów w akwarium i pewnie potrzymam kamyki dłużnej.

A jak duży wpływ zeolit ma u Ciebie w zbiorniku na po4? Z tego co czytałem to redukuje on głównie no3.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Piotr1 napisał:

A jak duży wpływ zeolit ma u Ciebie w zbiorniku na po4? Z tego co czytałem to redukuje on głównie no3.

To prawda, że zeolit głównie rozprawia się z NO3. Ale obserwuje, że jak kończą się możliwości pochłaniania kamyków to rośnie PO4, a NO3 stoi w miejscu. Pewnie inne elementy systemu filtracji w moim zbiorniku radzą sobie z azotanami lepiej niż z fosforanami. Po wymianie kamyków PO4 ponownie spada do zera. Nie mam pojęcia jaki zachodzi proces, to są tylko moje obserwacje i w innym zbiorniku może nie występować taka zależność.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Węgiel co 4 tygodnie. Innych nie mam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba też nie do końca. Obstawiam, że 100g węgla wymieniane co 4 tygodnie da lepszy efekt niż 200g wymieniane co 8 tygodni :)

Tak przynajmniej działały adsorbery na laboratoriach w czasach studenckich, gdzie zwiększenie ilości adsorbera nie przedłużało liniowo możliwości układu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

To prawda, że zeolit głównie rozprawia się z NO3. Ale obserwuje, że jak kończą się możliwości pochłaniania kamyków to rośnie PO4, a NO3 stoi w miejscu. Pewnie inne elementy systemu filtracji w moim zbiorniku radzą sobie z azotanami lepiej niż z fosforanami. Po wymianie kamyków PO4 ponownie spada do zera. Nie mam pojęcia jaki zachodzi proces, to są tylko moje obserwacje i w innym zbiorniku może nie występować taka zależność.

A z jakiej firmy zeloit stosujesz i w jakiej ilości na jaki litraż? Jaki poziom no3 i po4 utrzymujesz?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Chyba też nie do końca. Obstawiam, że 100g węgla wymieniane co 4 tygodnie da lepszy efekt niż 200g wymieniane co 8 tygodni :)

Tak przynajmniej działały adsorbery na laboratoriach w czasach studenckich, gdzie zwiększenie ilości adsorbera nie przedłużało liniowo możliwości układu. 

No właśnie o tym mówię... To że ja wymieniam np co 4 tygodnie nie ma znaczenia jeśli nie znasz ilości. Zakładam, że jakość wody jest względnie podobna w każdym akwarium


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Piotr1 napisał:

A z jakiej firmy zeloit stosujesz i w jakiej ilości na jaki litraż? Jaki poziom no3 i po4 utrzymujesz?

Stosuje zeolit z JM, około 1,2 kg na 1000 l netto w obiegu. Do niedawna maiłem wyzerowane parametry nutrientów. Teraz chcę poruszać się pomiędzy 0,5 a 1 NO3, a PO4 0,00 do 0,05. Obecnie zacząłem podawać KNO3 w dawkach około 0,2 na dobę, żeby osiągnąć założony cel. Jak go osiągnę to wycyrkluję taką dawkę KNO3, żeby poruszać się w założonych widełkach. Nie stosuję żadnych adsorberów na PO4, stąd podaje węgiel dla bakterii, aby zarządzać fosforanami. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajna metoda. Ja podaję NaNo3 w ilości 9 ml na 400 litrów i no3 mi zbyt szybko wzrosło z zerowego poziomu do 30. Jak go spowrotem obniżę to będę chciał podobnie do Ciebie wycyrklować minimalna dawkę dobową azotonu sodu. Ile byś mi proponował dać zeolitu od Jadwigi na 400 litrowy zbiorniki jak często go wymieniać?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, norbi2222 napisał:

Obecnie zacząłem podawać KNO3

 

15 minut temu, Piotr1 napisał:

Ja podaję NaNo3

A można wiedzieć jakiej czystości podajecie te azotany? Starczy cz. czy kupić cz.d.a?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam zadnych absorberów,szkoda mi kasy,daje tylko bakterie i pozywkę od AF.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Piotr1 napisał:

Fajna metoda. Ja podaję NaNo3 w ilości 9 ml na 400 litrów i no3 mi zbyt szybko wzrosło z zerowego poziomu do 30. Jak go spowrotem obniżę to będę chciał podobnie do Ciebie wycyrklować minimalna dawkę dobową azotonu sodu. Ile byś mi proponował dać zeolitu od Jadwigi na 400 litrowy zbiorniki jak często go wymieniać?

Żeby nie przegiąć z poziomem azotanów to ja zacząłem od dawki, która podnosi w zbiorniku NO3 o 0,1. W moim przypadku jest to 1 ml roztworu (40 g KNO3 na 250 ml wody). Teraz podaję w dwóch dawkach po 1 ml, bo na jedną dawkę zbiornik w ogóle nie zareagował - konsumował na bieżąco. 

Kamyki zacząłem używać od 1/3 zalecanej ilości, a zalecana ilość to chyba jest 1 kg na 400 l. i doszedłem do 1/2 zalecanej ilości i to jest wystarczające w moim zbiorniku do zarządzania nutrientami. Możesz zacząć od 300-350 g.

11 minut temu, klossowski napisał:

A można wiedzieć jakiej czystości podajecie te azotany? Starczy cz. czy kupić cz.d.a?

Ja używam cz.d.a.  


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie azotan sodu z biomusu.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azotan sodu jest rzeczywiście najlepszy ale i azotan wapnia sie nada, poniewaz nie wpływa znacząco na poziom Ca w wodzie. Natomiast z KNO3 trzeba ostrożnie bo przy większych dawkach potas może skoczyc...

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Tester napisał:

Azotan sodu jest rzeczywiście najlepszy ale i azotan wapnia sie nada, poniewaz nie wpływa znacząco na poziom Ca w wodzie. Natomiast z KNO3 trzeba ostrożnie bo przy większych dawkach potas może skoczyc...

 

Nie przesadzajmy. W moim przypadku dawka, którą stosuje podnosi azotyn o 0,1  a potas o 0,06, to do jakich wartości trzeba podnieś azotyn, żeby stał się niebezpieczny poziom potasu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba chodzi Ci o azotan...

A co do potasu to jeśli jest już wysoki, to nawet niewielkie podbicie moze być nieprzyjemne, zwłaszcza jesli się skumuluje. Podniesienie azotanu o 0,1 g/L jest niewielkie ale jak regularnie podbijasz bo masz silna konsumpcje biologiczną azotanów to uwierz mi że potas może rosnąć. Jego konsumpcja nie jest tak intensywna jak konsumpcja azotanów. 

Wiem co mówie bo ostatnio się obudziłem z poziomem 460mg/L potasu dozując przez 6 tygodni tylko KNO3 i utrzymywując azotany na poziomie 1mg/L


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

chyba chodzi Ci o azotan...

A co do potasu to jeśli jest już wysoki, to nawet niewielkie podbicie moze być nieprzyjemne, zwłaszcza jesli się skumuluje. Podniesienie azotanu o 0,1 g/L jest niewielkie ale jak regularnie podbijasz bo masz silna konsumpcje biologiczną azotanów to uwierz mi że potas może rosnąć. Jego konsumpcja nie jest tak intensywna jak konsumpcja azotanów. 

Wiem co mówie bo ostatnio się obudziłem z poziomem 460mg/L potasu dozując przez 6 tygodni tylko KNO3 i utrzymywując azotany na poziomie 1mg/L

A ile lałeś kno3 i na jaki litraż?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ważne w sumie ile lalem, bo to nie o to chodzi. poza tym nie pamiętam tamtego stezenia. Chodzi o to że jak masz rozbujana biologię to azotany ci spadają każdego dnia a potas już nie lub dużo wolniej, więc jest efekt kumulacji. 

Mam 420L... A dawka mogła być około 5ml - 10ml na dobe


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dlaczego te wkłady określacie jako adsorbery. Część z nich takimi jest ale część absorberami. ;).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Tester napisał:

chyba chodzi Ci o azotan...

A co do potasu to jeśli jest już wysoki, to nawet niewielkie podbicie moze być nieprzyjemne, zwłaszcza jesli się skumuluje. Podniesienie azotanu o 0,1 g/L jest niewielkie ale jak regularnie podbijasz bo masz silna konsumpcje biologiczną azotanów to uwierz mi że potas może rosnąć. Jego konsumpcja nie jest tak intensywna jak konsumpcja azotanów. 

Wiem co mówie bo ostatnio się obudziłem z poziomem 460mg/L potasu dozując przez 6 tygodni tylko KNO3 i utrzymywując azotany na poziomie 1mg/L

Masz rację Bartek, nie woziłem pod uwagę dużej konsumpcji azotu, co w dłuższej perspektywie może powodować kumulację potasu.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absorpcja czy adsorbcja... Męczyło mnie to więc w ruch poszło szukanie iiii:

Adsorpcja – proces wiązania się cząsteczek, atomów lub jonów na powierzchni lub granicy faz fizycznych, powodujący lokalne zmiany stężenia. Adsorpcji nie należy mylić z absorpcją, która jest procesem wnikania do wnętrza fazy. 

Proste przykłady adsorpcji to np.:

pochłanianie zapachów przez filtr węglowy w lodówce lub samochodzie,
pochłanianie toksyn przez węgiel medyczny (carbo medicinalis) z przewodu pokarmowego pacjenta
Przykład absorpcji:

rozpuszczanie gazów (np. dwutlenku węgla, składników powietrza) w wodzie.
Wielkość adsorpcji zależy bezpośrednio od wielkości powierzchni oddzielającej dwie fazy (powierzchni adsorbentu), wielkość absorpcji zależy od objętości fazy, w której zjawisko zachodzi.

- źródło : Wikipedia.org

Prośba więc jeśli to możliwe o zmianę tematu przez admina z absorbery na adsorbery ;)

Z góry dziękuję... 

Pozdrawiam 

G. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.