Skocz do zawartości
goclik

Programowalna automatyczna dolewka z min. dwoma czujnikami

Rekomendowane odpowiedzi

Uruchomiłem niedawno sumpa za pośrednictwem rurek przelewowych (overflow pipe). Niestety albo pompa obiegowa świruje (kupiłem używkę jebao dc 2000) albo coś z układem jest nie tak, gdyż poziom wody w akwa potrafi się zmienić. Nie są to znaczne różnice, jednak nie potrafię teraz określić ile wody odparowało. Gdy akwa działało na kaskadzie to miałem zaznaczony poziom i rano oraz wieczorem dolewałem z ręki pod kreskę. Obecnie dolewam na oko w oparciu o dotychczasowe "zużycie" i częstsze kontrole refraktometrem.

Zastanawiam się jednak nad zakupem automatycznej dolewki, która miałaby minimum dwa czujniki - jeden w akwa, drugi w sumpie i która uruchamiałaby się dopiero w momencie, gdy woda spadnie na obu z nich. W ten sposób zmiana poziomu wody nie miałaby aż takiego wpływu na skoki zasolenia. A przynajmniej tak mi się wydaje.

A dlaczego programowalna? Dlatego, że powoli przymierzam się do większego projektu i w razie potrzeby chciałbym móc zmienić zasady pracy dolewki. Z tego samego powodu nie chciałbym bawić się w zmienianie pompy, układu itd. 

Czy jest na rynku taka pompa? Myślałem o tej od magu jednak obecnie nic nie wysyła. No i czy w ogóle mój pomysł ma sens?


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na moją logikę po to jest sump, a w nim komora pompy. Żeby na podstawie tej komory uzupelniać odparowaną ilość, tylko w tej komorze powinieneś mieć ubytki wody. Natomiast w akwa poziom powinien być stały. ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, goclik napisał:

No i czy w ogóle mój pomysł ma sens?

Takie rozwiązanie nie zda egzaminu masz coś nie tak z tymi poziomami wody, powinien zmieniać się tylko w komorze pompy jak kolega wyżej zauważył, jak sobie z tym nie poradzisz to raczej żadna dolewka nie będzie działać prawidłowo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, sith114 napisał:

Na moją logikę po to jest sump, a w nim komora pompy. Żeby na podstawie tej komory uzupelniać odparowaną ilość, tylko w tej komorze powinieneś mieć ubytki wody. Natomiast w akwa poziom powinien być stały. ;)

W teorii tak to powinno działać. W praktyce - według mnie - pompa świruje i raz pompuje szybciej, a raz wolnej. Na sterowniku nic nie zmieniam. Nie są to skoki częste - poziom zmieni się np. raz na dwa dni. Przez dwa dni trzyma poziom po czym jakby nieco zwalniała i poziom wody w akwa spada, a w sumie rośnie. I po jakimś czasie zmiana.

Pompy zmieniać nie chcę bo jak się nieco sytuacja z koroną ustabilizuje to może uruchomię większe akwarium.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, goclik napisał:

W teorii tak to powinno działać. W praktyce - według mnie - pompa świruje i raz pompuje szybciej, a raz wolnej. Na sterowniku nic nie zmieniam. Nie są to skoki częste - poziom zmieni się np. raz na dwa dni. Przez dwa dni trzyma poziom po czym jakby nieco zwalniała i poziom wody w akwa spada, a w sumie rośnie. I po jakimś czasie zmiana.

Pompy zmieniać nie chcę bo jak się nieco sytuacja z koroną ustabilizuje to może uruchomię większe akwarium.

A tu wieksza pompa Ci nie wejdzie? Jakąs DCP byś kupił i skręcił odpowiednio ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, goclik napisał:

Przez dwa dni trzyma poziom po czym jakby nieco zwalniała i poziom wody w akwa spada, a w sumie rośnie. I po jakimś czasie zmiana.

Jeśli zmienia się poziom w akwa jak pompa zwalnia lub przyspiesza to i tak szukałbym problemu w spływie lub przy grzebieniu. U mnie jak zmienia się wydajność pompy to waha się poziom wody w panelu w komorze pompy a nie w akwarium ( no może o kilka milimetrów bo się odrobinę woda na grzebieniu spiętrza).   Myślę, że w sumpie powinno być podobnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

Jeśli zmienia się poziom w akwa jak pompa zwalnia lub przyspiesza to i tak szukałbym problemu w spływie lub przy grzebieniu. U mnie jak zmienia się wydajność pompy to waha się poziom wody w panelu w komorze pompy a nie w akwarium ( no może o kilka milimetrów bo się odrobinę woda na grzebieniu spiętrza).   Myślę, że w sumpie powinno być podobnie. 

Nie, ponieważ na rurze spływu mam założony zawór, którym dostosowałem spływ wody do sumpa do wydajności pompy obiegowej. Ile pompa podaje wody do akwarium, tyle rurami spłynie i poziom wody w akwarium się trzyma. Jeżeli jednak pompa zwolni to poziom w akwarium się obniża, ponieważ wtedy rury mogą przyjąć więcej wody niż faktycznie jest podawane. Musiałbym przymknąć przepływ na zaworze, aby utrzymać poziom.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rewizję w kominie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Arek77 napisał:

Masz rewizję w kominie?

Nie mam komina. Mam coś takiego:

6cfd285f4404d5ecba673a53aae4ed5f.png


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Acha ....  nie masz rewizji. Czyli faktycznie poziom wody w akwa też będzie zależeć od wydajności pompy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może czujnik poziomu wody by pomógł , który odcina i załącza dolewkę Tunze  ma takie coś :

TUNZE WATER LEVEL ALARM (7607/2)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Ariel napisał:

Może czujnik poziomu wody by pomógł , który odcina i załącza dolewkę Tunze  ma takie coś :

TUNZE WATER LEVEL ALARM (7607/2)

ale kosztuje 600+  ?

AQmę Refill  w jednych z pierwszych wersji poskładałem sobie za niecałą ... stówkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja  od zawsze miałem własnej roboty, czyli pływaki przekaźnik .Nigdy sie nie zawiodłem .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, silvia napisał:

AQmę Refill  w jednych z pierwszych wersji poskładałem sobie za niecałą ... stówkę

Niestety nie wysyła. Podobno firma zamknięta do 12 maja (czy jakoś tak), zobaczę czy potem wyśle

Edit:
do 13 maja ;)

Edytowane przez goclik (wyświetl historię edycji)

232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.