Skocz do zawartości
Hoom

Komin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Też jestem przeciwnikiem zaworów zwrotnych. Z jednej przyczyny , a mianowicie ograniczają przepływ wody . Na cofkę są wypróbowane inne sposoby.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Hoom napisał:

mozesz mi wytłumaczyć co miałeś na myśli z tym wyrównywaniem spływu . Właśnie pomierzylem moja pompę maxspect duo 12k i jest ona zakończona dwoma wyjściami po 22 milimetry . Co prawda mam końcówki do niej 25 32 i 40 ale co da jak podłączę rurę 32 skoro wcześniej jest przewężenie 22 mm . Może dwoma rurkami 25mm można przepompować 12k wody 

W Twojej pompie jest wąskie gardło i pewnie nie ma co kombinować ale nie wiem. Teoretycznie żeby przepłynęła taka sama ilość wody co przez rurę 40 to muszą być  rury 2 x 32, bo będzie trochę dławić pompę. Ja w swoim akwarium mam spływ 40 i powrót również 40 z tym, że jest on rozdzielony na 2 x 25 co trochę dławi ale daje za to  większe ciśnienie wylewającej się wody. Pewnie bym się tym nie przejmował. 

Edycja.

Praktycznie przelewa się więcej wody przez 2 x 25 bo pompa robi to pod ciśnieniem w przeciwieństwie do spływu. W moim akwarium jak rozkręciłem pompę i otworzyłem spływ na maksa to nie był w stanie odebrać całości wody, którą podawała pompa i znaczna część przelewała się rewizją. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@norbi2222Mam taki łącznik co łączy dwa wyjścia pompy w jedno większe . Średnica łącznika to 30mm wyglada na to ze 12k przeleci przez 30mm średnicy . Wiec na upartego mogę zrobić jedno wyjście z pomy 32mm które następnie rozdziele na 4x25 mm lock line . Za pompa dam odrazu zawór zwrotny a zanim zawór kulowy . Raz na jakiś czas poprostu zakręcę zawór kulowy przeczyszczę zwrotny . Otwory w tylnej szybie zrobię na wysokości lustra wody i zrobię w lock line mały otwór . Gdyby zapchał sie zawór zwrotny dużo wody nie spłynie , sump to odbierze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

@norbi2222Mam taki łącznik co łączy dwa wyjścia pompy w jedno większe . Średnica łącznika to 30mm wyglada na to ze 12k przeleci przez 30mm średnicy . Wiec na upartego mogę zrobić jedno wyjście z pomy 32mm które następnie rozdziele na 4x25 mm lock line . Za pompa dam odrazu zawór zwrotny a zanim zawór kulowy . Raz na jakiś czas poprostu zakręcę zawór kulowy przeczyszczę zwrotny . Otwory w tylnej szybie zrobię na wysokości lustra wody i zrobię w lock line mały otwór . Gdyby zapchał sie zawór zwrotny dużo wody nie spłynie , sump to odbierze 

Wydaje mi się, że powinno działać. Może ktoś jeszcze zwróci uwagę na to co ja nie zauważyłem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, norbi2222 napisał:

Wydaje mi się, że powinno działać. Może ktoś jeszcze zwróci uwagę na to co ja nie zauważyłem.

Pompa 12000L powinna mieć wylot 40mm .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Pompa 12000L powinna mieć wylot 40mm .

To jest pompa 12k maxspect . Założony jest łącznik 2-1 . Rurka jest 40 ale poniżej jest zwyżka 30 . Wiec jaki sens jest dawać 40mm , wystarczyło by 32 

7996A1D0-71ED-45B3-93FC-4272E8D62012.jpeg

FBFB77F9-451E-4917-B973-6C0B0C3A5EA3.jpeg

B81CBA5E-E616-48DA-8A60-BE1589206C6F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Hoom napisał:

Możesz wytłumaczyć gdzie to studiowałeś ,  takie rozwiązanie z zaworem zwrotnym jest bardzo popularne za wielką wodą i tam nikt nie narzeka . Na upartego można zastosować zawór za zaworem zwrotnym i raz na jakiś czas go przeczyścić .  

Odkręcałeś kiedyś swoją hydraulikę? Ja mam tak zrobioną hydraulikę, że całą mogę rozkręcić, wyciągnąć i wyczyścić. Po 6 miesiącach jest w niej masa życia. Zawór szybko zarasta. Jedyne zawory, które się cokolwiek nadają to klapkowe "swing check valve" a i one są zawodne. Rozwiązanie spływu wody musi być niezawodne i pewne. Inaczej zalejesz mieszkanie właśnie wtedy, kiedy nie będzie cię w domu.

Zaworki sprężynowe się nie nadają, bo nie masz gwarancji, że sprężyna nie będzie korodować. Stwierdzenie nierdzewna nie daje żadnej gwarancji. Moje szczypce ze słodkowodnego były nierdzewne, ze stali chirurgicznej.  Używałem w słodkim latami i nie było śladu korozji a po kilku użyciach w słonej wodzie pojawiła się rdza. Zaworki tłoczkowe się nie nadają, bo potrzebują do pracy czystej wody  i czystych ścianek. Tłoczek szybko przestanie działać nawet od nalotu bakteryjnego. Jedyne rozwiązanie to zawór klapkowy, całkowicie plastikowy a i on będzie zarastał życiem.

 

21 godzin temu, Hoom napisał:

Właśnie pomierzylem moja pompę maxspect duo 12k i jest ona zakończona dwoma wyjściami po 22 milimetry . Co prawda mam końcówki do niej 25 32 i 40 ale co da jak podłączę rurę 32 skoro wcześniej jest przewężenie 22 mm . Może dwoma rurkami 25mm można przepompować 12k wody 

Chyba racja. Chyba nie ma sensu dawać 32 skoro wyjście jest 22.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani wydaje mi sie ze znalazłem fajny sposób żeby to obejść i zrobić to bez zaworu zwrotnego . 
jak zamawiałem akwarium dostałem wycenę akwarium z szyby 15mm bez żadnych wzmocnień i 50% tańsze z szyby 10mm ze wzmocnieniami . Mogę wywiercić 4 otwory 25 mm na lock line we wzmocnieniu przyklejonym poziomo do tylnej szyby . Będzie to wtedy nad poziomem wody i można wywiercić otwór odpowietrzający w kolanku by nie zassało wody z akwarium . Wedy nic nie spłynie bez zaworu zwrotnego a i nie będzie problemu z ewentualnym przeciekiem wody z wiercone szybie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Hoom napisał:

@katani wydaje mi sie ze znalazłem fajny sposób żeby to obejść i zrobić to bez zaworu zwrotnego . 
jak zamawiałem akwarium dostałem wycenę akwarium z szyby 15mm bez żadnych wzmocnień i 50% tańsze z szyby 10mm ze wzmocnieniami . Mogę wywiercić 4 otwory 25 mm na lock line we wzmocnieniu przyklejonym poziomo do tylnej szyby . Będzie to wtedy nad poziomem wody i można wywiercić otwór odpowietrzający w kolanku by nie zassało wody z akwarium . Wedy nic nie spłynie bez zaworu zwrotnego a i nie będzie problemu z ewentualnym przeciekiem wody z wiercone szybie 

No i o to chodzi pisałem , że są inne sposoby ,nie musi być zaworów zwrotnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, JerzyB napisał:

No i o to chodzi pisałem , że są inne sposoby ,nie musi być zaworów zwrotnych.

Cwaniaczek :) trzeba było powiedzieć jakie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam , ale nie pytałeś

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok clarisea przerobiona już na 40mm . Hydraulika już czeka . Akwarium powinno być za miesiąc , dwa max . Tylko szkła już mi brakuje . Ostatecznie spływ i rewizja 40mm i powrót 40mm który rozejdzie sie na 4x20mm wiercone we wzmocnieniu tylnej szyby . Jestem ciekawy jak szybko będzie sie zużywać rolka jak przepuszczę więcej niż 5000 litrów przez clarisea . 

7499F8A1-064F-4A77-A599-E635FA723F51.jpeg

599FE49B-9891-4213-B5DF-061EE9774339.jpeg

54DBF34C-2F71-462A-867C-FC57F5AAA069.jpeg

AE4B380F-90BD-4C52-9BB7-F5FD99518C6F.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny żeby robić takie zwężenie zobacz że rura 40mm ma przekrój poprzeczny 1256‬mm2 , a jedna 20mm tylko 314mm2.
Czyli zredukujesz dwukrotnie przekrój rury jakby nie patrzeć ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Jesteś pewny żeby robić takie zwężenie zobacz że rura 40mm ma przekrój poprzeczny 1256‬mm2 , a jedna 20mm tylko 314mm2.
Czyli zredukujesz dwukrotnie przekrój rury jakby nie patrzeć ;)

Nie ma żadnego zwężenia spływ i rewizja to 40mm powrót z pompy tez  ma 40mm z tym ze pompa niestety ma przewężenie 30mm na wyjściu (zobacz zdjęcia wcześniejsze ) ten powrót czterdziesto milimetrowy rozejdzie sie na cztery rurki 20mm lub 25mm zakończone czym takim jak w linku 

https://www.ebay.co.uk/itm/233418274428

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.