Skocz do zawartości
miśku

Wielkość komina i otworów w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Planuje projekt akwarium 120x55x65h komin z lewego boku

Pojemność brutto do wysokości grzebienia i odliczeniu grubości szyb będzie miało około 350l plus 51l sump (tyle będzie stale wody licząc przegrody, jego pojemność "awaryjna" to dodatkowe 49l)

W sumpie przewidziane miejsce na pompę powrotu, pieniek Twistman Integra 150 i ew rollmata (w przyszłości gdyby zaszła potrzeba). Przepływ aby zaspokoił przepływ odpieniacza (wynosi on 1500l/h) planowałem dać około 3000-3500l/h. Czyli prawie 10x obiegu. Pytanie czy to nie za dużo?

No i jakiej wielkości dać do tego komin/grzebień?

Pompa która by zamierzony przepływ osiągnęła przy stracie 1.5m przy podnoszeniu to coś z serii 5000 - myślę nad Jebao DCP5000 albo Aqua Nova N-RMC 5000.

Wydaje mi się że w kominie odpowiednie by byly otwory pod przeloty:

2x 40 - spływ, rewizja

1x32 - powrót

Pytanie czy nie za duże te otwory tzn czy nie lepiej dać 2x 32 (ułatwiło by to połączenie w przyszłości z rollmatem) i powrót na 25

No i jakiej wielkości dać grzebień - żeby to w miarę ładnie grało i było względnie cicho [emoji848]

W temacie sumpów i hydrauliki nie mam praktyki dotąd ciągnę akwarium na "plecaku" mce600, więc bardzo prosiłbym o sugestie czy rady [emoji6]

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem Ci tak znajomy w podobnej wielkości akwarium bo 120x55x55 ma 2x32 i 1x25. I mówi tak, że teraz na pewno powrót dałby 32mm, a spływ i rewizja niby jest ok. Z drugiej strony weź pod uwagę ze łatwiej czasem zdusić na zaworze niż narzekać, że obieg za mały ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 120x60x60 pompę DSP-8000 ustawioną na 74%. Wszystkie rury mam w rozmiarze 32 i nie brakuje mi zapasu na spływie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 120x60x75  grzebień 50cm otwory 2x40 i powrót 32.zawór na zrzucić jest w połowie otwarty.przy otworzonym na maxa zaworze  pompa dcp10000 nie daje rady pompowac tyle wody.teraz bym zrobił 3x32

Lub 2x32 i powrót 25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje szkło jest o 1/4 większe :) i spływ 32 mógł by już nie dawać rady. Ale w akwarium autora tego wątku 32 na spływ wystarczy i stosowanie większej średnicy mija się już z celem. Ja poleciłbym zrobić hydraulikę w 32-ce wszystkie rury, bo po co mieszać dwa rozmiary rur i straty na powrocie będą mniejsze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje wszystkim za podpowiedzi

Stanie raczej na 3 przelotach 32mm (zawsze można dać w razie co reduktor na powrocie)

Pompa obiegowa to Jebao dcp 5000 albo 6500 (czytałem o zmienności pracy tej 5000, ale wiadomo tak może być w każdej, ups z stabilizacja napiecia mam)

Planowany przepływ przez sump 2000-3000l/h

Niby nie 8-10x aczkolwiek przy objętości sumpa lekko ponad 50l i przerobu wody odpieniacza 1500l/h chyba tak górskich potoków nie potrzebuje.

Gdyby był detrytus to na spływie dojdzie ClearSea3000

Myślę że spiętrzenie na grzebieniu (litera L, łączna długość 43cm) powinno być 1, max 2 cm

Mam jeszcze jedno pytanie. Mianowicie planuje prosty sump z 2 przegrodami:

W pierwszej komorze rollmat w niej przepływ dołem 3cm od krawędzi szyby do drugiej komory

W drugiej odpieniek Tw Integra 150 i w niej przepływ wg wytycznych producenta dotyczących optymalnego zanurzenia odpieńka - górą na wysokości 21cm do komory trzeciej

W komorze trzeciej pompa powrotu

Wielkość sumpa to 70x40x35(h)

Pytanie czy ten przepływ dołem na 3 cm (na szerokości sumpa 40cm) będzie optymalny do przepływu ogólnego przez sump?

 

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstaw roller od razu...

Potem trudno upchnąć całość od środka. Dodatkowo poszedłbym w Inegrę 100. Roller naprawdę załatwia sporo, odpieniacz ma sporo mniej pracy. U mnie ilość produkowanego urobku spadła przynajmniej 10 krotnie, musiałem zdławić swój odpieniacz.

Ja bym zrobił tak jak w załączniku, przepływ dołem zaburzałby pracę odpieniacza, dodatkowo jak wyłączyłbyś pompę mógłby przelać. W środek media i mały falownik, albo lepiej refugium :) 

SUMP.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak planujesz clarisea to kup 5000 a nie 3000 . One niczym sie nie różnią poza szerokością rolki . Ta sama wysokość itd . A rolka starczy ci na dłużej . Co do powrotu to  zmierz średnice otworu wylotowego w pompie , mój maxspect 12k ma średnice 30mm . Wiec jaki sens jest dawać wieksza średnice . Nie wydaje mi sie by twoja pompa miała wieksza średnice niż 25 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem że przepływ dołem zaburzy pracę odpienka
Mógłbyś opisać w jaki sposób by to się działo?
Poziom wody będzie przecież stały obligowany przez ostatnia przegrodę przed dcp [emoji848]
Z mediów planuje tylko węgiel, może siporax
Póki co muszę w obecnym akwa lać po4 i no3 bo korale grymaszą (szczególnie jak po4 zbliży się do 0)

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

SK 5000 będzie za duży do tego sumpa, na rzucie rozrysowałem footprint i tak będzie ciasno. Matę i tak lepiej zmienić na zamiennik :)

Filtruje ciut gorzej, ale przepuszcza więcej wody, więc można podkręcić obieg. Zwężka dławi, ale danie za zwężką rury o większym przekroju zmniejsza stratę.

@miśku jak wyłączysz pompę obiegową podniesie się poziom wody w sumpie. Jak dasz odpieniacz w 1 komorze za przegrodą 3-4cm wyższą problem masz rozwiązany. Jak przepływ będzie dołem poziom się podniesie. Pompy DCP startują prawie od razu po zaniku napięcia. W sytuacji jak w sieci wystąpi spadek/wyłączenie napięcia trwający 1-2 sekundy, co czasami się zdarza przynajmniej w Warszawie woda zacznie się cofać do sumpa. Pompa wystartuje w czasie "cofki" i od razu przejdzie w tryb awarii. Wtedy też może przelać odpieniacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Zwężka dławi, ale danie za zwężką rury o większym przekroju zmniejsza stratę.

A możesz to wytłumaczyć bo nie bardzo kumam . Zwężka to zwężka i nie rozciągnie jej poszerzenie rury za nią . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o straty ciśnienia. Za zwężką masz rury, im większy przekrój tym mniejsze straty. Jak uwzględnisz cały układ zwężka+rury to układ na większych rurach, będzie miał większą wydajność. Oczywiście w naszych układach różnica jest minimalna i w zasadzie pomijalna. Ale subiektywnie jak robisz hydraulikę sam to łatwiej pojechać wszystko w jednej średnicy, bo wszystkie kształtki i rury masz w jednym rozmiarze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Ejdzej88 napisał:

Chodzi o straty ciśnienia. Za zwężką masz rury, im większy przekrój tym mniejsze straty. Jak uwzględnisz cały układ zwężka+rury to układ na większych rurach, będzie miał większą wydajność. Oczywiście w naszych układach różnica jest minimalna i w zasadzie pomijalna. Ale subiektywnie jak robisz hydraulikę sam to łatwiej pojechać wszystko w jednej średnicy, bo wszystkie kształtki i rury masz w jednym rozmiarze :)

No niestety sie mylisz z czym ja właśnie mam problem . Właśnie kleje spływ i powrót . Na powrocie chce dać zawór kulowy by łatwiej wyrazie czego przeczyścić pompę . Pompa to maxspect 12k średnica zwężki pompy to 30mm . Musiałem podłączyć pompę do zaworu rurka 40mm bo zawór kulowy 40mm ma w środku średnice 28mm . Za zaworem rozchodzi mi sie to w cztery rurki 25mm . Zawór roztoczyłem w środku na 32 mm by nie było strat . Wiec jak widzisz nie zawsze 40 to 40 . Nawet nie chce myśleć jaka średnice w środku ma zawór 32mm

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i racja z tymi przegrodami
Tylko przy dłuższej awari/braku napiecia i spływie zawartości całej hydrauliki to te 3cm przegrody i tak przeleją i wyrównają poziom wody w sumpie który przejmie cała spiętrzona wodę (i po starcie, odpieniacz przynajmniej przez chwilę bardzie miał tej wody wysoko)
Mniejszymi awariami których dotąd nie miałem bym się nie martwił - obecnie mam ups i akumulator prawie 100ah obieg bardzie stałe podpięty pod niego, być może i odpieniacz. To by starczyło w zależności od obciążenia na jakieś 6-12h zasilania
Generalnie przepływ góra chyba i tak jest lepsza opcja. Myślałem o dolnej żeby ewent jakis siporax tam ustawić co by go silniej podmywało, ale rzeczywiście chyba przerost formy nad treścią [emoji848]

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

A wy wasze rollmaty macie na jakimś podwyższeniu w tych 1szych komorach?
Bo w clarisea 3000 tam chyba jest napisane o 20cm jako maksymalnym zanurzeniu [emoji848]

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Go się wiesza na szybie:) Dlatego tyle miejsca zajmuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stanie chyba na Integrze 150 w drugiej komorze i rollku Clarisea 5000 w pierwszej.
Skały i mediów (oprócz węgla) w sumpie nie przewiduje. Miejsce na jakiś woreczek awaryjny zawsze się znajdzie.
Obieg przez to dam 5000 lub 6500 (docelowo te 2500-3000) przez sump, cyrkulacje w głównym 2xJebao Slw30 (12000l/h)i chwilowo obecna teraz w mniejszym akwarium Glamorca gp2 (mam jeszcze tam jebao ow4 ale chyba do szyby 12mm nie da rady jej zaczepić)
Potem być może wymienię Glamorce na kolejne 2 xJebao Slw30, a może na coś innego. Myślę też nad wavboxem [emoji848]
Skały mam około 13kg 3letniej Fiji Pukani w obecnym 4.5 Fiji Shelfs się moczy od prawie 3msc w wodzie z podmianek myślę że jeszcze 5/7kg suchej typu branches wybiórczo dokupię do uzupełnienia konstrukcji.
W założeniu ma być lekko i przestrzennie bez skalnych rumowisk typu "psiej mogiłki"
Co wyjdzie i czy skaly nie będzie za dużo zapewne okaże się przy przesiadce [emoji849]



Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.