Skocz do zawartości
waldek123blau

(1) Filtr Glonowy DIY - Zbuduj sobie sam

Rekomendowane odpowiedzi

- Rura plexi fi 250mm o długości 50cm,

- Dekiel górny fi 300mm wycięty laserowo z plexi grubości 8mm z otworem 31mm po środku i 10 otworami fi 6mm na śruby mocujące.

- Ring o średnicy zewnętrznej 300mm i wewnętrznej 250mm i 10 otworami fi 6mm na śruby mocujące.

- Trzy sitka wewnętrzne o średnicy 242mm i otworze w środku fi 25mm

- Denko z plexi 8mm fi 244mm

- 50cm rury pvc fi 25mm  na dole nawierciłem 4 otwory fi 12mm na przepływ wody,

-2 szt kształtek z mocowaniami na węże

- Uszczelka oring średnica wewnętrzna 255mm o grubości 6mm

- Podkładki, nakrętki motylkowe i śruby fi 5mm ze stali nierdzewnej,

- 5 mb taśmy LED czerwono-niebieskiej Grow do wzrostu roślin

- Zasilacz 12V   6A

  1.jpg

  2.jpg    

Gdy już skompletujesz części i kupisz klej do plexi - ja używam TANGIT zaczyna się zabawa:

IMG-2405.jpg
IMG-2406.jpg

IMG-2407.jpg

IMG-2410.jpg

IMG-2411.jpg

Po sklejeniu sprawdź szczelność aby filtr mógł stać po za sumpem

IMG-2408.jpg

IMG-2409.jpg

IMG-2389.jpg

IMG-2390.jpg

IMG-2397.jpg

IMG-2415.jpg

IMG-2422.jpg&key=b588182d812e00d44416fa8

Po 20 dniach pracy:

IMG-2502.jpg&key=529672f56f13373c5aed9ca

życzę miłego dłubania!

                                                                                                                

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Witam

Wyszło , jak jakaś firmówka , do czego bym się doczepił, to denko zrobił bym o średnicy dekla .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, JerzyB napisał:

Wyszło , jak jakaś firmówka , do czego bym się doczepił, to denko zrobił bym o średnicy dekla .

Denko przy średnicy rury 250mm powoduje bardzo stabilną konstrukcję i nie potrzebne jest większe. Zrobiłem je celowo tak aby zaoszczędzić na plexi bo z jednego kawałka plexi wycinam i ring i denko czyli nie ma odpadu plexi. Po za tym można zrobić rulon z czarnej folii o średnicy 280 mm i wkładać go na filtr aby osłonić rozpraszanie światła na inne urządzenia np. filtry RO/DI które mogły by zarastać glonem


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, waldek123blau napisał:

Denko przy średnicy rury 250mm powoduje bardzo stabilną konstrukcję i nie potrzebne jest większe. Zrobiłem je celowo tak aby zaoszczędzić na plexi bo z jednego kawałka plexi wycinam i ring i denko czyli nie ma odpadu plexi. Po za tym można zrobić rulon z czarnej folii o średnicy 280 mm i wkładać go na filtr aby osłonić rozpraszanie światła na inne urządzenia np. filtry RO/DI które mogły by zarastać glonem

Rozumiem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najpierw kupiłem 5 metrów taśmy LED i okazało się że 5m to za mało wyglądało to tak:

pierwsza fota test taśmy:

IMG-2412.jpg

IMG-2413.jpg

 

Więc dokupiłem jeszcze 5 metrów i obecnie czekam na dostawę.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że wystarczająco .po co więcej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miła zabawa . Dopiero skoczyłem u sie kleić filtr zraszany i refugium . Cieszy to bardziej niż kupno ze sklepu . Bardzo ładnie zrobione . Choc u mnie sie taki filtr nie sprawdził . Bardziej mi sie podoba filtr glonowy zrobiony z wiadra ze swobodnym przepływem wody . 
taki jak ten 

https://youtu.be/whiF5xdsBpY

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, JerzyB napisał:

Myślę , że wystarczająco .po co więcej?

Rzeczywiście po dokładniejszym ułożeniu taśmy led 5m dokładnie styka!

IMG-2415.jpg

 

Te dodatkowe 5m taśmy będzie jak znalazł na drugi taki filtr.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr wyszedł fajnie, tylko czemu, mając jeszcze taką maszynownię, zrezygnowałeś z klasycznego refugium?

Likwidacja starego DSB ok, ale planujesz na coś konkretnego przeznaczyć tą komorę, bo jakoś mi to umknęło w Twoim temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ejdzej88 napisał:

Filtr wyszedł fajnie, tylko czemu, mając jeszcze taką maszynownię, zrezygnowałeś z klasycznego refugium?

Likwidacja starego DSB ok, ale planujesz na coś konkretnego przeznaczyć tą komorę, bo jakoś mi to umknęło w Twoim temacie.

Musiałem na prośbę żony zlikwidować jedno przęsło regału w piwnicy na którym stał zbiornik podmian wody i kwarantanna. Nie mogła się dostać do okna. W miejscu gdzie miałem refugium stoi obecnie odpieniacz a komora w której był wcześniej odpieniacz została przeznaczona na zbiornik podmian na którym stoi rollermat Dlatego zbudowałem filtr glonowy. Wcześniej maszynownia wyglądała tak:

Plik-002.png

Obecnie jest mniejsza i nadal w przebudowie a wygląda tak:

IMG-2416.jpg

IMG-2417.jpg

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to rzeczywiście ma sens, bo główną zaletą takiego filtra jest oszczędność miejsca :)

A tak z ciekawości, bo Twój sump mimo częstych zmian ;) funkcjonuje już dosyć długo i obsługuje dojrzały zbiornik. Zauważyłeś jakieś zmiany w refugium, po założeniu rollermata?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Ejdzej88 napisał:

 Zauważyłeś jakieś zmiany w refugium, po założeniu rollermata?

Musiałem zacząć dokarmiać refugium


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to coś jest nie tak. No chyba, ze traktujemy refugium jako akwarium samo w sobie - do podziwiania. W przeciwnym razie trzeba by zrobić przycinkę w refugium, żeby całość sie komponowała.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Tester napisał:

No to coś jest nie tak. No chyba, ze traktujemy refugium jako akwarium samo w sobie - do podziwiania. W przeciwnym razie trzeba by zrobić przycinkę w refugium, żeby całość sie komponowała.

Oczywiście masz rację gdy wyrzuciłem połowę makroglonów nie trzeba było dokarmiać


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr świetny , tak samo jak akwarium . W DE jak spojrzałem na ceny samych części to słabo wychodzi , ale w PL jest spoko . Fajny filtr , sam myśle jak zrobić , tylko wymiar mam kiepski . Do szafki wejdzie max 11 cm szerokości . Wiec raczej refugium zewnętrzne 11x 60 x 50/55 cm wysokość . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do filtra glonowego zostały włożone makroglony. Zobaczymy po jakim czasie zarosną wszystkie wolne przestrzenie?

IMG-2422.jpg

IMG-2423.jpg

IMG-2424.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po 12 dniach działania filtra widać już przyrost makroglonów - filtr trochę przyprószył się glonem:

IMG-2468.jpg

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozwolisz że podepnę się pod temat :) projekt bardzo fajny ale ja mieszkam w bloku i jak to bywa z miejscem krucho :)  raczej żona nie będzie zadowolona jak coś wystawię poza szafkę co będzie świeciło w nocy :)  Spodobał mi się pomysł z czarnym wiaderkiem i tak umnie w sampie zmieści się plastykowy pojemnik o wymiarach 10 x 30 x 20 wysokości. Mam takie pytanka 

Czy w takim małym pojemniku 10x30x20 jest sens zakładać ? akwarium mam około 200l

Znajomy może dać mi pompę hydro pico 250. Trochę mała ale pojemnik mały będzie stał w sampie trochę nad poziomem wody więc może wystarczy ?

Co z oświetleniem ? po krewetkach mam lampę aquael z żarówka Enconoline 11W v2 Wystarczy mi taka czy kupić coś specjalnego pod glony ?  możecie coś polecić gotowego i taniego ?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 100l w obiegu miałem reaktor glonowy zrobiony z puszki przezroczystej i odkręcanym dekielkiem w kolorze czarnym. Tylko jego wymiary nie pozwolą na umieszczenie go w tak małym miejscu. Miał średnicę 14cm i wysokość 30cm. Wyzerował mi parametry w niespełna 2 miesiące. Z tego wynika że trzeba by poszukać innego miejsca. Taki filtr jeśli jest dobrze wykonany to będzie bezpieczny i nie będzie powodu aby trzymać go w sumpie. Może być nawet podwieszony nad sumpem aby zamknąć go w szafce aby nie świecił. Druga możliwość to wystawienie go poza szafkę i zrobić większy (ale niestety żona może go zauważyć hehe). Natomiast jest sposób aby skutecznie go osłonić, ale oswietlenie musi być w jego rdzeniu. Zewnętrzna ścianę owijasz czarną taśmą izolacyjną a spód (służyć będzie jako rewizja do podglądu glonów) wstawiasz w dobrze dopasowaną pokrywkę z wysokim bokiem i nic nie świeci na zewnątrz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, RoN_01 napisał:

Pozwolisz że podepnę się pod temat :) projekt bardzo fajny ale ja mieszkam w bloku i jak to bywa z miejscem krucho :)  raczej żona nie będzie zadowolona jak coś wystawię poza szafkę co będzie świeciło w nocy :)  Spodobał mi się pomysł z czarnym wiaderkiem i tak umnie w sampie zmieści się plastykowy pojemnik o wymiarach 10 x 30 x 20 wysokości. Mam takie pytanka 

Czy w takim małym pojemniku 10x30x20 jest sens zakładać ? akwarium mam około 200l

Znajomy może dać mi pompę hydro pico 250. Trochę mała ale pojemnik mały będzie stał w sampie trochę nad poziomem wody więc może wystarczy ?

Co z oświetleniem ? po krewetkach mam lampę aquael z żarówka Enconoline 11W v2 Wystarczy mi taka czy kupić coś specjalnego pod glony ?  możecie coś polecić gotowego i taniego ?

 

 

Ma sens, po prostu będziesz częściej robił przycinkę. Odpuść sobie pompę, zrób filtr na by-passie powrotu wody do akwarium. Tutaj najwyżej kup mocniejszą pompę obiegową (to się zawsze przyda). Tylko zabezpiecz ledy przed wodą :).

No i do refugium, polecam jednak typowe spagetti, są to glony mało wymagające, rosną szybko, nie są wrażliwe na braki mikroelementów, no i bardzo wytrzymałe - nie rozpuszczą się tak łatwo jak inne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

Tutaj najwyżej kup mocniejszą pompę obiegową (to się zawsze przyda). Tylko zabezpiecz ledy przed wodą :).

O ile istniejacy spływ przyjmie większą ilość wody...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie myślałem aby zrobić osobny pojemniki działający nie zależnie. Jak coś nie będzie działało albo będzie problem z czymś to bez problemu bym się go pozbył. Teraz tak myślę że może jakoś trzeba było by po kombinować z hydraulika i udało by się podpiąć pod spływ 

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, RoN_01 napisał:

Co z oświetleniem ? po krewetkach mam lampę aquael z żarówka Enconoline 11W v2 Wystarczy mi taka czy kupić coś specjalnego pod glony ?  możecie coś polecić gotowego i taniego ?

Jeżeli to Twoje refugium ma stać zanurzone w sumpie może pomyśl o takim o oświetleniu jak na fotce poniżej, na OLX czy alledrogo można kupić gotowe takie próbówki z taśmą LED w środku.

12.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

O ile istniejacy spływ przyjmie większą ilość wody...

O ile nadwyżka trafi do akwarium, nie by-passem do glonowego :) Poza tym, korzystniej jest skręcić dużą pompę niż pracować mniejszą na 100%. A przy spadku wydajności zawsze można o tą "kreskę" podkręcić pompę a nie regulować spływ.

Zaś koszty pomp "jecod" są na tyle rozsądne, że można wziąć większą bez dużego uszczerbku na portfelu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz link do takiej świetlówki LED za 39zł:

https://www.olx.pl/oferta/profesjonalna-swietlowka-akwarium-led-8520-30cm-i-CID103-IDE2ioV.html#371d929b1f;promoted

Screenshot-2020-06-02-PROFESJONALNA-wiet

Oczywiście trzeba zamówić taką świetlówkę którą można zanurzyć w wodzie - ten gość i takie robi


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.