Skocz do zawartości
waldek123blau

(1) Filtr Glonowy DIY - Zbuduj sobie sam

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, RoN_01 napisał:

Wstępnie myślałem aby zrobić osobny pojemniki działający nie zależnie. Jak coś nie będzie działało albo będzie problem z czymś to bez problemu bym się go pozbył. Teraz tak myślę że może jakoś trzeba było by po kombinować z hydraulika i udało by się podpiąć pod spływ 

By-pass robi się bardzo prosto, i tak masz pompę podpiętą wężem silikonowym. Po prostu odcinasz kawałek rury, wstawiasz łącznik skręcany, dalej trójnik "Y", za trujnikiem zawór i wylot na refugium. W ten sposób masz możliwość sterowania ilością wody idącą do refugium i ewentualnym odcięciem go. A jak nie będziesz chciał refugium , walniesz filtr na węgiel albo inne adsorbenty :)

Pamiętaj tylko że by-pass może być sporo cieńszy niż powrót, taniej zawór wyjdzie :) A głównego powrotu nie ma sensu tłumić bo i tak wylot jest wyżej, więc ciśnienie swoje robi.

Wersja Skimz - Waldka nie jest optymalna - zobacz jak wyglądają podobne reaktory Twistmana - te z ledami w środku - mają radiator i odprowadzenie ciepła na zewnątrz, co ma znaczenie dla żywotności ledów i chłodzenia w lecie.

Dlatego jeśli wewnętrzne ledy, to w grubszej rurce i na pręcie czworobocznym, przymocowanym do większego radiatora na górze - koszt niewielki, a efekt duży. Dodatkowo, można prosto zrobić nadmuch wymuszony do środka. Wbrew pozorom, to jest istotne, jeśli chcesz mieć dłużej działający sprzęt.

No i wylot na zewnątrz o większej średnicy - żeby nie było dodatkowych oporów.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie po 20 dniach reaktor wygląda tak - jeszcze światło się nie włączyło, ale zrobię dodatkową fotkę z oświetleniem po godzinie 17:00:

IMG-2500.jpg

Taśma led nie grzeje się wcale. Reaktor stoi w piwnicy gdzie mam stałą temperaturę w najgorętsze dni 18 stopni Temperatura wody 25 stopni więc ciepło jest oddawane do powietrza w piwnicy

Wcześniej miałem na uwadze zakup 10mm taśmy aluminiowej i przyklejenie jej do taśmy LED ale jej nie potrzeba w mojej konfiguracji.

o takiej:

https://allegro.pl/oferta/tasma-aluminiowa-aluminium-1kg-szerokosc-10mm-5486649742

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

O ile nadwyżka trafi do akwarium, nie by-passem do glonowego :) 

Ale przecież by-pass jest na spływie nie? Na spływie, który już jest dopasowany do istniejącego obiegu. Zwiększenie obiegu może spowodować, że spływ nie będzie wrabiał jeszcze zanim woda trafi bypasem do filtra. No chyba, ze spływ jest 50mm, a za obiegówke drobi DC 4000 :D


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój filtr glonowy jest zamontowany na by-passie i jest ok ale nie na spływie z akwarium tylko w sumpie jest dodatkowa pompa Jebao- 6000 która podaje wodę najpierw do reaktora wapnia, dwóch filtrów zraszających bioballe, lampę UV  i na końcu do filtra glonowego. Na wylocie wody z powrotem do sumpa z pierwszych 4 urządzeń zamontowałem zawór aby jak filtr  glonowy zarasta przymykać je i powiększać przepływ przez filtr.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Ale przecież by-pass jest na spływie nie? Na spływie, który już jest dopasowany do istniejącego obiegu. Zwiększenie obiegu może spowodować, że spływ nie będzie wrabiał jeszcze zanim woda trafi bypasem do filtra. No chyba, ze spływ jest 50mm, a za obiegówke drobi DC 4000 :D

Tak się montowało kiedyś odpieniacze, ale nie wiem czemu by-pass nie może być na powrocie ? :)

Wtedy na zbiornik leci ta ilość która leciała wcześniej, a czysta woda trafia nam do refugium i raz że nie zapycha tak szybko filtra, dwa że glony wyłapują nutrienty... I woda sobie wraca do komory pompy np. wzbogacona o kiełże :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może być na powrocie. O ile właściciel bedzie pamietał o wyłączeniu obiegówki (lub zmniejszeniu jeśli DC) przy grzebaniu w filtrze. 

Z resztą z tego powodu zawsze rekomenduje duże spływy - lepiej żeby miały zapas bo zawsze ise może przydać.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na powrocie to sporo zachodu jak dla mnie  :)

ogólnie nie chciałem psuć już istniejącej hydrauliki pojechałem do Obi i kupiłem.

Plastykowy pojemnik 20zl 

2 m przewodu 9zl 

reperator ogrodowy 3.5zl 

2xkolanko 1.80zl 

Pompa będzie 600l/h ( jest jednak za mała bo wodę trzeba wynieść do góry na 32cm ) 

Światło stare aquael 11w 

Trochę zmieniłam bo wlot wody dałem u góry przez kolanka. W przypadku braku prądu woda zostanie w pojemniku i glony nie padną  

Całość prezentuje się tak  ;)

received_184632079527044.jpeg

Edytowane przez RoN_01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, RoN_01 napisał:

ogólnie nie chciałem psuć już istniejącej hydrauliki

Moim zdaniem nie popsuł byś już istniejącej hydrauliki tylko zmodyfikował na wyższy poziom! - ale każdy robi jak chce. Tak czy siak ważny jest cel czyli refugium czy jak to zwał w Twoim przypadku.

A u mnie już zapaliło się światełko w filtrze glonowym i tak to po 20 dniach wygląda:

IMG-2502.jpg


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No w sumie to wygląda słabo :( no ale nie mam całej piwnicy do dyspozycji w sumie to może i mam ale z 4 piętra ciągnąć wszystko na dół + prąd to tak trochę słabo by wyszło :)

Mogłem zamówić normalnie szkło no ale sugerowałem się tym aby światło które będzie świeciło na glony nie padało nigdzie indziej bo będą rosły glony wszędzie :( więc szukałem ciemnego pojemnika.

Takiej wielkiej świecącej rury jak ma @waldek123blau nawet osłoniętej czymś (co zwiększy jej gabaryty) raczej nie chciał bym stawiać obok akwarium tym bardziej moja żona :)

Na razie niech działa tak jak będzie widać po baniaku pozytywne efekty to przebuduje całego sumpa i zrobię aby ładnie wyglądało :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, RoN_01 napisał:

No w sumie to wygląda słabo :( no ale nie mam całej piwnicy do dyspozycji w sumie to może i mam ale z 4 piętra ciągnąć wszystko na dół + prąd to tak trochę słabo by wyszło :)

Mogłem zamówić normalnie szkło no ale sugerowałem się tym aby światło które będzie świeciło na glony nie padało nigdzie indziej bo będą rosły glony wszędzie :( więc szukałem ciemnego pojemnika.

Takiej wielkiej świecącej rury jak ma @waldek123blau nawet osłoniętej czymś (co zwiększy jej gabaryty) raczej nie chciał bym stawiać obok akwarium tym bardziej moja żona :)

Na razie niech działa tak jak będzie widać po baniaku pozytywne efekty to przebuduje całego sumpa i zrobię aby ładnie wyglądało :D

 

Przecież nikt ci nie  karze. On ma duże akwarium a do 1000l zupełnie wystarczy rura fi 100 a to już rozmiary nie duże 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tester napisał:

Może być na powrocie. O ile właściciel bedzie pamietał o wyłączeniu obiegówki (lub zmniejszeniu jeśli DC) przy grzebaniu w filtrze. 

Z resztą z tego powodu zawsze rekomenduje duże spływy - lepiej żeby miały zapas bo zawsze ise może przydać.

Dokładnie - margines musi być. Ale pompa regulowana to nie problem dziś.

 

2 godziny temu, Tester napisał:

"Pinkne" to to nie jest, ale na pewno tańsze niż firmówki :D  Ważne żeby działało.

Nie będzie. Ale doświadczenia - bezcenne.

Przynajmniej tak mi mówi moje kilkunastoletnie doświadczenie w dziedzinie majsterkowania akwariowego (za moich czasów nie było DIY :) )

Ale, spoko, daj zdjęcie sumpa z wymiarami, pomyślimy jak zrobić to dobrze i tanio :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, dale napisał:

Nie będzie. Ale doświadczenia - bezcenne.

Czemu nie bedzie działać? Tamtemu kokesiowi z YT działa  :(

Podsylam foty i wymiary 

Szafka jest podzielona na dwie połówki. W jednej mam dolewkę balinga i wszystkie kable w drugiej sumpa z dwoma komorami. 

 36 34 45 wysokości 

Komora z pompą ma 10 34  20 wysokości 

received_685070932226805.jpeg

received_281949973192947.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, na YT działą bardzo dużo zbiorników ze styroboxów i cementu :) Z karpiami w środku.

 

W szafkę nie ma bardzo jak ingerować, z resztą, nie bardzo jest potrzeba. Ciasno, ale działa. Ok. a rozważ czy masz możliwość podciągnięcia rurek spływu i powrotu do samego blatu (do góry), oraz takiego ustawienia odpieniacza by mieć więcej miejsca w komorze? Będzie ciasno, ale wtedy dało by się wstawić coś na kształt reaktora glonowego. Z Pvc fajnie się klei, a zasilanie możesz zrobić prosto - wycinasz kawałek węża - a gdybyś podnosił do góry hydraulikę, i tak musisz dosztukować

ps. poproś moda o wydzielenie wątku, żeby z Waldkowym nie mieszać :) Chyba że Waldek nie ma nic przeciwko :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz ma na dole kwadratową podstawę + wylot wody przesunąć go można minimalnie przód tył  w bok musiał bym ingerować w hydraulike. 

Ogólnie nie wiem czy będzie działać ale udało się zmieścić pojemnik. Światło święci tylko do pojemnika    minimalnie tylko pada na odpieniacz u góry co mogę czymś zasłonić jak będzie potrzeba. Dałem pompę 1000l/h i nic nie słychać obiegu wody. Z jednej strony woda wpada z drugiej wypada 

Dałem 1.5 litra glonów chaetomorpha 

Nie wiem czy będzie działało zobaczymy za dwa tygodnie :)

 

received_2887886344670116.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 4.06.2020 o 10:26, RoN_01 napisał:

Odpieniacz ma na dole kwadratową podstawę + wylot wody przesunąć go można minimalnie przód tył  w bok musiał bym ingerować w hydraulike. 

Ogólnie nie wiem czy będzie działać ale udało się zmieścić pojemnik. Światło święci tylko do pojemnika    minimalnie tylko pada na odpieniacz u góry co mogę czymś zasłonić jak będzie potrzeba. Dałem pompę 1000l/h i nic nie słychać obiegu wody. Z jednej strony woda wpada z drugiej wypada 

Dałem 1.5 litra glonów chaetomorpha 

Nie wiem czy będzie działało zobaczymy za dwa tygodnie :)

Napisz sobie oddzielny temat i tam opisuj swoje akwarium! Kolega dale już Ci to zasugerował przeczytaj poniżej! Wiem że jesteś krótko w naszym gronie ale cierpliwość ma swoje granice!

W dniu 2.06.2020 o 21:30, dale napisał:

ps. poproś moda o wydzielenie wątku, żeby z Waldkowym nie mieszać :)

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.