Skocz do zawartości
Warlock

Reaktor wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, mam pytanie odnośnie reaktora mianowicie, zastanawiam się nad zakupem tylko po głowie mi chodzi jaki wybrać, na co zwracać uwagę. 

Zastanawiam się jak wyglada sprawa z reaktorem, mianowicie w opisach poszczególnych modeli są podane pojemności do jakich dedykowane są. Przykładowo mamy model do 1000l o pojemności 10litrow komory czy taki reaktor będzie za mały do Np zbiornika 2000l ? Zasada działania w każdym modelu jest taka sama, pytanie czy kluczem jest pojemność komory? Im większa tym obsłuży większy zbiornik? Co się dzieje z wkładem mając przykładowo reaktor dedykowany do 1000l a pracuje w akwarium 2000. Szybciej będzie się rozpuszczał wkład, będzie większe zapotrzebowanie ze względu na większa ilość wody? Czy wymagane jest wypełnienie komory całej wkładem? Czy kupując reaktor z opisu do akwarium 5000lwypełniamy komorę do połowy i pracuje wystarczająca a zakupimy reaktor do 2500l wypełnimy pod dekiel i będzie tak samo wydajny? Jak to z tym jest ? Przy większym reaktorze będzie wolniej pracował, przy mniejszym szybciej? Będzie się wkład rozpuszczał, ciekawi mnie jak to działa z praktycznego punktu działania. Odnośnie zużycia wkładu, doboru reaktora, itd.

Z góry dzięki za rozwianie moich wątpliwości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pojemność akwarium nie ma żadnego znaczenia. Liczy się masa koralowa. Możesz mieć full wypakowane 300l, albo puste 1000l, gdzie będzie większy pobór?
Możesz mieć przewymiarowany reaktor wypełniony full wkładem, a po prostu dawać mało "soczku" z niego do akwarium. Ale łatwiej ograniczyć odciek niż powiększyć reaktor, gdy pobory idą w górę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A kto ci powiedział ze zasada działania jest taka sama zobacz np. reaktor DaStaCo . To było by za proste . Nie lepiej pisać o konkretach . Podaj wymiar akwarium i jaki masz budżet a ktoś ci doradzi co wybrać . 
w tej chwili na ebay masz taką okazje . Naprawdę dobry reaktor za dobrą cenę . 
https://www.ebay.co.uk/itm/254594948895

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mały reaktor do zapotrzebowania akwarium będzie skutkowało tym, że szybko rozpuści się wkład i reaktor będzie wymagał częstszego serwisu. Może być również tak, że będzie miał za małą wydajność do zapotrzebowania. Trudno jest odpowiedzieć na pytania, które zadałeś bez szczegółów w jakim akwarium ma pracować taki reaktor i z jaką obsadą.  Po doświadczeniach z rożnymi reaktorami jestem zwolennikiem dużego reaktor, z dużą ilością zasypu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, sith114 napisał:

Pojemność akwarium nie ma żadnego znaczenia. Liczy się masa koralowa. Możesz mieć full wypakowane 300l, albo puste 1000l, gdzie będzie większy pobór?
Możesz mieć przewymiarowany reaktor wypełniony full wkładem, a po prostu dawać mało "soczku" z niego do akwarium. Ale łatwiej ograniczyć odciek niż powiększyć reaktor, gdy pobory idą w górę ;)

Temat jasny ze nikt nie leje z reaktora do zbiornika FO, temat jasny ze kwestia obsady. Dedykowane pojemności jak sadze tez nie opisują ze są do FO. Bardziej kwestia nie w ta stronę nikt nie kupuje mega wypasionego reaktora do powiedzmy 300l bardziej byłbym skłonny w druga stronę. Choć mało zadowalająca odpowiedz, jakiego reaktory używasz? Do jakiej obsady ? Film sps jak to z Twoim zapotrzebowaniem ?

 

17 minut temu, Hoom napisał:

A kto ci powiedział ze zasada działania jest taka sama zobacz np. reaktor DaStaCo . To było by za proste . Nie lepiej pisać o konkretach . Podaj wymiar akwarium i jaki masz budżet a ktoś ci doradzi co wybrać . 
w tej chwili na ebay masz taką okazje . Naprawdę dobry reaktor za dobrą cenę . 
https://www.ebay.co.uk/itm/254594948895

nie wchodzę w szczegółowa prace reaktora, każdy reaktor czy taki czy inny ma rozpuścić wkład a w jaki sposób to zrobi to już kwestia modelu, za proste by było właśnie to co piszesz, żebym podał wymiar, obsadę a ludzie zrobią swoje. Co z tego jak i tak to co napisałem wyżej nie zostanie wyjaśnione. Niestety tak to teraz wyglada, ludzie nie podchodzą do tego aby zrozumieć tylko jak ktoś im powie.... nie ma na to gotowego przepisu, jak ktoś nie ma pojęcia o co w tym chodzi. Niestety tez niezadowalająca odpowiedz, czy mógłbym Ciebie prosić jak wyglada sprawa reaktora u Ciebie? Jak byś mógł opisać, jaki model i jaki zbiornik? Ile wkładu idzie itd 

z góry dziękuje 

8 minut temu, norbi2222 napisał:

Zbyt mały reaktor do zapotrzebowania akwarium będzie skutkowało tym, że szybko rozpuści się wkład i reaktor będzie wymagał częstszego serwisu. Może być również tak, że będzie miał za małą wydajność do zapotrzebowania. Trudno jest odpowiedzieć na pytania, które zadałeś bez szczegółów w jakim akwarium ma pracować taki reaktor i z jaką obsadą.  Po doświadczeniach z rożnymi reaktorami jestem zwolennikiem dużego reaktor, z dużą ilością zasypu. 

Dziękuje za informacje, czyli kwestia rozchodzi się na to ze bedzie trzeba częściej uzupełnić wkład? Szybciej będzie pracował ? Czy powiedzmy odciek będzie taki sam, taka sama szybkość zużycia, ale z racji ze wkładu jest mniej częściej trzeba będzie go uzupełniać?

Powiedzmy 4000 w obiegu z spsami. Do wyboru przykładowo reaktor realtor do 3000 będzie za mało ? Czy może reaktor do 5000l. mniejszy będzie tańszy od większego ale wyjdzie częściej dosypywać wkład, dodam, ze mając okrojony budżet. Co by było lepszym rozwiązaniem? Do zbierać kasę na większy, czy częściej uzupełniać wkład? 

Dzieki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W szczegółach ci nie pomogę bo ja swojego jeszcze nie uruchomiłem . Właśnie zamawiam szkoło . Ale do 800 litrów obiegu kupiłem delteca pf501 , kolumnę twistman DI-500-60 do tego computer pH aquamedic i pompę R doser Milestone 6 . Ale polecam ten film tam masz trochę info , koleś wie co robi 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Warlock napisał:

Powiedzmy 4000 w obiegu z spsami. Do wyboru przykładowo reaktor realtor do 3000 będzie za mało ? Czy może reaktor do 5000l. mniejszy będzie tańszy od większego ale wyjdzie częściej dosypywać wkład, dodam, ze mając okrojony budżet. Co by było lepszym rozwiązaniem? Do zbierać kasę na większy, czy częściej uzupełniać wkład?

Jeżeli chcesz wypełnić zbiornik głownie SPS-ami to brałbym większy model, taki, który ma większą pojemność niż 20 l, nawet taki pod 30 l. Im więcej zasypu tym w perspektywie czasu  stabilniejsza praca reaktora. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem w poprzednim dość spory reaktor,ale przyszedł czas,że musiałem wspomagać się Ballingiem bo nie wyrabiał.Nie pamiętam tylko czy pompie IKS skończył się zakres czy przy największym przepływie nie nadążał się rozpuszczać wkład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja u siebie mam już 3,5 roku własnej roboty reaktor wapnia. Mam 3050 litrów wody w obiegu. W akwarium korale mieszane Większość SPS-ów kilka LPS-ów i dwa miękkie korale. Do mojego  reaktora wchodzi 10 kg zasypu. Wkład mieszany ARM + Aqua Medic. Gdy akwarium miało mało korali te 10kg wystarczało na rok pracy reaktora - teraz gdy korale są wielkości piłki do kosza wymieniam wkład co około 4 miesiące. Odciek z reaktora praktycznie ciurkiem się leje. Dlatego w najbliższym czasie planuję budowę większego reaktora. Nie chcę co 3-4 miesiące odpalać na nowo swojego sprzęta.  Na specjalne zamówienie kolegi z forum zrobiłem reaktor dla 1000 l zbiornika ale on w dobie pandemii zrezygnował z zakupu. Wystawiłem więc go na targowisku. Jak jesteś zainteresowany to zapraszam:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, waldek123blau napisał:

Ja u siebie mam już 3,5 roku własnej roboty reaktor wapnia. Mam 3050 litrów wody w obiegu. W akwarium korale mieszane Większość SPS-ów kilka LPS-ów i dwa miękkie korale. Do mojego  reaktora wchodzi 10 kg zasypu. Wkład mieszany ARM + Aqua Medic. Gdy akwarium miało mało korali te 10kg wystarczało na rok pracy reaktora - teraz gdy korale są wielkości piłki do kosza wymieniam wkład co około 4 miesiące. Odciek z reaktora praktycznie ciurkiem się leje. Dlatego w najbliższym czasie planuję budowę większego reaktora. Nie chcę co 3-4 miesiące odpalać na nowo swojego sprzęta.  Na specjalne zamówienie kolegi z forum zrobiłem reaktor dla 1000 l zbiornika ale on w dobie pandemii zrezygnował z zakupu. Wystawiłem więc go na targowisku. Jak jesteś zainteresowany to zapraszam:

 

Dziękuje za informacje, jeśli mogę zapytać jaki teraz planujesz budować? Jaki wymiar, pojemność? Praca z sonda, pH komputerem czy innej budowy? 
zapewne koszt takiej wersji diy taniej wychodzi niż ze sklepowej polki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Warlock napisał:

Dziękuje za informacje, jeśli mogę zapytać jaki teraz planujesz budować? Jaki wymiar, pojemność? Praca z sonda, pH komputerem czy innej budowy? 
zapewne koszt takiej wersji diy taniej wychodzi niż ze sklepowej polki? 

Już zacząłem prace i będę je opisywał tu:

Jeśli chodzi o typ reaktora to dla mnie tylko z sondą i pH komputerem. Wole tradycyjną konstrukcję. Mój kolega miał dastaco i cały czas miał jakieś problemy. Reklamował go u sprzedawcy a w końcu wymienił na taki tradycyjny. Wiadomo dastaco to nowsza konstrukcja i przez to droższa. W swoim systemie mam już ph Komputer i sondę ph  więc wybór jest bardzo łatwy.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.