Skocz do zawartości
marek21

378L dobór sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono.

Przeszukałem ostatnie 3 strony,próbowałem z lupką ale i tak nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania. Więc jeśli ktoś jest lata na forum i wie jak łatwiej dotrzeć do tych informacji proszę o linki ,a nie zjebkę ;)

Zamówiłem moje pierwsze szkło 105x60x60 i teraz kompletuje resztę sprzętu.Potrzebuję pokierowania czego szukać.

 

-Odpieniacz , chodzi mi żeby był cichy bo akwarium będzie stało 2m od łóżka. Tu najchętniej kupiłbym używkę także proszę o nie jakieś najnowsze modele tylko coś co mogę znaleźć na targowisku.

-Lampa, koniecznie led i żeby oświeciła cały zbiornik. Pomimo ,że jestem zielony chcę porwać się na trzymanie sps i lps. Tu kupić nową ? Jaką? Jak mocną? Czy może macie kogoś kto robi konkretne lampy na zamówienie i testowaliście to na swoich baniaczkach?

Z góry dziękuję wszystkim komentującym za poświęcony czas

 

Edytowane przez marek21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może pierw napisz jaki budżet przewidujesz ? zawsze to łatwiej będzie Tobie pomóc. 

Można kupić lampę led od 300 do 3000zl itd itd... :) 

Jeśli przewidujemy akwarum jedno na dłużej, raczej nowy sprzęt polecam.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli ktoś doradzi dobrą lampe za 300 to kupię już jutro,jeśli za 3000 to w przyszłym miesiącu. Po prostu chce wydać mądrze te pieniadze najlepiej ba przetestowaną już lampe i nie chcę żałować. Oczywiście im taniej to wyjdzie tym szybciej pojawią się kolejne puzle tej układanki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Np.

Lampa Led Razor R420r  160W (16.000K )

Teraz jest LAMPA LED MAXSPECT RSX R5-300

Dobre oświetlenie akwarum to połowa sukcesu...reszta to akwarysta.

Odpieniacz cichy to:

Royal Exclusive- Bubble King 160 VS12 (chciałeś cichy szukaj używanych) 

 

Każdy składa sprzęt w miarę swojego budżetu.

Pozd ;)

 

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim pierwszym akwarium najgłośniejszy był odpieniacz. Jeśli ma być bardzo cicho to rozważył bym opcję bez odpieniacza. Tylko że bez odpieniacza nie oznacza taniej, bo jakoś trzeba go zastąpić. Gdyby był sump, sprawa jest nieco łatwiejsza z uwagi na dużo większą objętość złoża bakteryjnego itp. Koszt wzrasta z powodu zakupu dużej ilości dobrej żywej skały (conajmniej coś z rodzaju fiji) oraz większej ilości chodźby bio Block maxpect. Zalecam przy tym mocniejszą pompę obiegową i tu bym celował w bardzo cichą turbine duo 12k (cena/jakość/głośność). I tutaj należy połozyc duży nacisk na ilość korali i ilość ryb. Chodzi o to żeby masa koralowa w połączeniu z biologią była w stanie pochłonąć nutreiny. U mnie bez odpieniacza, na ok 250l w obiegu jestem w stanie uciągnąć jednego pokolca, trzy garby, dwie babki i jednego wargacza (azotany i fosforany są zerowe). Niby to niewiele, ale ryby są widoczne a jedyny hałas jaki słyszę przy nocnej ciszy to rekuperacja i ewentualne klimatyzacja w upalne dni. U Ciebie jest ponad 120l więcej, więc myślę że dodatkowo jeden pokolec też by nie wpłynął na konieczność użycia odpieniacza. U siebie mam 2l matrixa i 2szt bio Block, ok 18kg skały fiji i 5kg argonitu na podłodze. Biologia pochłania wszystko znakomicie. Teraz na szybko licząc w cenach po rabatach: pompa 1150zl, lampa R5 200w 2250zl, cyrkulacja 1550 xf 330 w zestawie 2 pompy i do tego kontroler icv6 (nie pamiętam ceny). Wiem że wtedy będzie cicho i wystarczająco. Do całości dolewka automatyczna i można ruszać jeśli chodzi o sprzęt. Aa o grzałce zapomniałem ale to cenowo już nie kosmos. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Beti napisał:

(...)

Royal Exclusive- Bubble King 160 VS12 (chciałeś cichy szukaj używanych) 

 

Nowy tak używany RE hmmm. Tylko z odbiorem osobistym.

Jak zakładałem akwarium rok temu to rozważałem używanego RE, bo jakoś 3000zł za kawałek plexi z pompką, to ciut za dużo.

Znajomy przestrzegł mnie, że większość używanych RE to starocie sprowadzane z Niemiec. Oglądałem dwa, jeden znalazłem przez to forum drugi przez OLX-a, 10 minut piechotą od mojego domu. Obydwa z deklaracją drugi właściciel, ale sprzęt ma 2-3 lata. Jeżeli dobrze pamiętam jeden miał pompę z 2007 drugi z 2010 roku :)

RE to naprawdę kozacki sprzęt, ale kupno używanego odpieniacza bez osobistej weryfikacji to ryzyko, kupna czegoś naprawdę starego, a to sprzęt co prawda długowieczny, ale jak człowiek kupi używany odpieniacz za 1000zł i po pół roku musi wymienić pompę za 700zł to można się wkurzyć. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

Nowy tak używany RE hmmm. Tylko z odbiorem osobistym.

Zwróć uwagę że autor tematu zaznaczył ze chce używany odpieniacz, jeśli kupujemy nowy hmmm, mnie przywiózł kurier.

7 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

bo jakoś 3000zł za kawałek plexi z pompką, to ciut za dużo.

No widzisz...nie jest tak do końca, trzeba mieć ten odpieniacz aby stwierdzić czy to kawałek tylko plexi za 3tys, zobaczyć jak pracuje i potem stwierdzić i napisać opinię.

Osobiście posiadałam w poprzednim akwarium BK Double Cone 200 RD3 i uwierz nie jest to tylko plexa, to kawał  maszyny i cichy że może autor tematu spać 2m od akwarium:) tak jak chciał.

7 godzin temu, Ejdzej88 napisał:

RE to naprawdę kozacki sprzęt

No widzisz, a trzy zdania temu napisałeś że 3tys za kawałek plexi byś nie dał hmm...wszystko zależy co chcesz mieć, można i chiński  kupić za parę stówek.

Jeśli chodzi o używany sprzęt, sorry, nie napisałam że miałam na myśli 2-3letni to max. :)

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz deltec serii i jest naprawdę bezgłośny, jebao dcp 10000 też a nie kosztują majątku. Jedyną rzeczą, którą słyszę w akwa to wentylator w sumpie. Pytanie czy potrzeby jest Tobie mercedes czy wystarczy coś bardziej dla ludu. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za masę odpowiedzi.

Dla syna-

Jeśli chodzi o skałę to mam namierzoną 50kg z dzialajacego zbiornika ,jest to skała RRR i jestem na etapie negocjacji cenowych i  będę miał sump jak coś  ;) W późniejszym czasie planuję odłączyć odpieniacz jak wszysko się ustablizuje i stwierdze ,że nie ma wielkich skoków parametrów. Dlatego wybór padł na jakąś uzywkę. Natomiast nacusk na głośność jest dlatego ,że żona jest mega wrażliwa na wszelkie hałasy i na akwarium też patrzyła sceptycznie.

Beti-

Uzywalaś tej lampy może u siebie? Bo lamp jest sporo tylko właśnie tam gdzie zaopatruje się w skałę Pan odradził mi razora , jeszcze inny na forum na fb tłumaczył ze 1w/1L to minimum co muszę mieć żeby twarde rosły jako tako.

Tomko-

Nie potrzebuje mercedesa ,osobiście mam stare volvo i też mi się znakomicie jeździ. A tak poważnie myślałem właśnie nad deltec 1456 tylko fajnie by było jakby zasugerował to ktoś kto to używa i się u niego sprawdza.

Przepraszam ,że nie zacytowałem Wazych imion ,ale piszę ze starego smartfona zjarany ,że dostałem odpowiedzi ,a kasę zamiast na nowy telefon trzymam właśnie na podzespoły do akwarium. Pozdrawiam Marek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, marek21 napisał:

Beti-

Uzywalaś tej lampy może u siebie? Bo lamp jest sporo tylko właśnie tam gdzie zaopatruje się w skałę Pan odradził mi razora , jeszcze inny na forum na fb tłumaczył ze 1w/1L to minimum co muszę mieć żeby twarde rosły jako tako

Polecam tylko to co używam lub używałam, czasem też coś co jest sprawdzone z innych dobrych źródeł. 

Tak  wiszą obecnie  2szt r420 x 320w,  ja tam nie słucham opini pana w sklepie różnie to bywa. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi wiszą dwie lampy rsx5 100w na zbiornik 240l brutto i mam skręcone dwa kanały na 80% i dwa kanały na 40%. Jak odpalę na 100% to nawet acry grymaszą. Tak że Pan ze sklepu może i ma rację ale pod warunkiem że ma na myśli jakiś głęboki zbiornik. Ciekawy jestem co ten pan zaproponował w kwestii lampy (oczywiście nie neguję jego decyzji bo być może zdanie jest wyrwane z kontekstu). Druga sprawa, musisz mieć na uwadze że skała rrr to beton, więc jeśli na późniejszym etapie chcesz mieć system bez odpieniacza, to dobrze się zastanów, albo weź pod uwagę większą ilość miejsca na inne medium dla bakterii w sumpie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że ten sklep to sklep na E w miejscowości na J. :)

Sam uważam, że jako lampa Maxspect jest dobry, ale znajdziesz w podobnych pieniądzach lepsze lampy. Jednak wymiar zbiornika masz jaki masz i Maxspect będzie subiektywnie najlepszym rozwiązaniem, bo wsadzanie dwóch Radionów, AI czy Gissmanów wyjdzie dwa razy drożej i musiały by być mocno skręcone.

1W/1l to taka półprawda. Lepiej świecić mniej, a dobrze niż dużo, a kiepsko :) Ja świecę między 120-160W i absolutnie nie mam problemów z brakiem światła, czy wzrostem korali. znam kostkę o wymiarach 50x50x40, gdzie kiedyś świecił 120W chińczyk, zmiana na 55W lampę AI totalnie polepszyła wzrost korali.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o tej lampie

Spectra 2 Lampa LED 

Teraz jest na promocji i z gwarancją a tego 160W razora nie mogę odszukać na necie, wszędzie niedostępny.

Dla sprostowania. To nie był Pan ze sklepu tylko osoba prywatna ,która kończyła przygodę z dużym baniakiem (450L).Miał podłączone R420r 120W 16000k i jakieś t5. Powiedział mi ,że nie poleca tych ledów do sps dlatego ja powtórzyłem to by zanalizować i porównać kontrargumenty osób za i przeciw.Jeszce raz dziękuję wszystkim za poświęcony czas i wyczerpujące odpowiedzi i życzę spokojnego weekendu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@marek21

Nie linkujemy produktów do sklepów z morskim zgodnie z reg NR ;) ( poprawiono)

4 godziny temu, marek21 napisał:

Dla sprostowania. To nie był Pan ze sklepu tylko osoba prywatna ,która kończyła przygodę z dużym baniakiem (450L).Miał podłączone R420r 120W 16000k i jakieś t5. Powiedział mi ,że nie poleca tych ledów do sps

No widzisz, temu zrezygnował...

No skoro tak mówi ze Maxspect to zła lampa dla sps, szukaj pytaj dalej.

Ale wiem ze nowsze modele np  MAXSPECT RSX R5-300 sprawdz...

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.