Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy forumowicze

Moja pierwsza doświadczalna solniczka kręci się w miarę stabilnie już ponad pół roku  więc nadszedł czas pomyśleć o akwarium docelowym (planowany start - wrzesień br.).

Akwarium ma stanąć przy ściance o długości 180 cm dzielącej salon od kuchni (w miejsce telewizora):

20200516_203634.thumb.jpeg.1c3b1a395bd18605d6832a00ff4ba021.jpeg

Zastanawiam się nad dwiema opcjami:

1. Akwarium o wymiarach 150x50x50 widoczne od przodu, obudowane stelażem z dwoma kominami zewnętrznymi (zakreskowane pola to płyta meblowa)

20200516_204505.thumb.jpg.1f1faab8915ccfffb534af190038c4db.jpg

2. Akwarium 180x50x50 widoczne z trzech stron w wersji albo z jednym albo z dwoma kominami (schemat przedstawia rzut z góry).

20200516_203445.thumb.jpeg.17183991ef18db12dac11521d693ccc2.jpeg

W pierwszej opcji możliwy byłby większy sump, być może z ładnym refugium widocznym we wstawionej szybie w zabudowie stelaża (wszystkie niezbędne akcesoria mógłbym umieścić w szawce nad akwarium). W drugiej wersji pod akwarium oprócz sumpa musiały by pomieścić się wszystkie szpargały niezbędne do obsługi akwa. 

Mając na uwadze, że na obecną chwilę wszystko (oprócz ścianki działowej) w projekcie mogę jeszcze zmienić proszę Was o jakiekolwiek sugestie i Wasze pomysły na to akwa.

Którą wersję byście wybrali? ( w jednej i drugiej ilość wody brutto byłaby podobna) 

Dodam, że akwa ma cieszyć oko, a nie służyć do utrzymywania jakichś trudnych i rzadkich korali.  

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodał bym centymetrów. 150x60x60 albo właśnie 180x60x60... Komin zewnętrzny wzdłuż jednego boku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym brał opcję 180cm i komin w środku, no i dałbym wysokość min.60cm albo i więcej, ściana wody robi wrażenie (jeżeli ma cieszyć oko).


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Centymetry mogę dodać w górę, szerokość raczej zostanie 50 cm (za głęboko wejdzie mi do pokoju). Na razie stelaż mam zaplanowany o wys. 95 cm - mam teraz słodkowodne na tej wysokości. Przy podniesieniu wysokości akwa do 60 cm musiałbym obniżyć stelaż np do 80 cm abym nie musiał wskakiwać na stołek jak trzeba będzie ręce zmoczyć. Obawiam się też trochę o wytrzymałość stropu.... - mieszkam w bloku na 1 piętrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta ścianka z telewizorem to działówka z G-K? 

Oj stawianie takiego akwarium na środku stropu... to już może być różnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i trochę tego się obawiam. To mieszkanie nie ma w środku ścian nośnych - podział pokoi mogłem zaplanować jak chciałem.... przez środek mieszkania idzie wzdłóż tylko jeden podciąg i dwa słupy nośne,  a akwarium będzie mniej więcej w połowie pomiędzy tym podciągiem a scianą zewnetrzną budynku. 

Może faktycznie zostanę przy wysokości 50 cm, a szerokość zwiększę do 60 cm aby bardziej rozłożyć ciężar....   A z drugiej strony na środku mieszkania, oprócz akwa, nie ma innych ciężkich rzeczy -  większość sprzętu i mebli ustawiona jest pod ścianami, które są ścianami zewnętrznymi budynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Arek77 napisał:

No i trochę tego się obawiam. To mieszkanie nie ma w środku ścian nośnych - podział pokoi mogłem zaplanować jak chciałem.... przez środek mieszkania idzie wzdłóż tylko jeden podciąg i dwa słupy nośne,  a akwarium będzie mniej więcej w połowie pomiędzy tym podciągiem a scianą zewnetrzną budynku

Jak się obawiasz to idź do kierownika z uprawnieniami  a najlepiej konstruktora to za jakieś grosze policzy Ci nośność. 

Trochę więcej, lekki strop teriva :bow20200517_071154_compress64.thumb.jpg.769d4067183610828dc2aafd4894a234.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nośność stropu jest podana w projekcie jako najniższa zgodna z przepisami (200 kg/m2), a wg moich wyliczeń wyjdzie 3 razy więcej.... ok 600 kg, ale po za akwa nie ma w pobliżu innych ciężkich przedmiotów. Licząc, że salon z kuchnią ma ok 45m2, zgodnie z przepisami na całej powierzchni mógłbym położyć ok 9 t ciężaru (obecnie, poza akwa, będzie ok jednej tony) - więc te 600 kg punktowo powinno zdać radę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium dasz na 180cm to prawie masz dwa metry, więc można powiedzieć że ciężar Ci się rozkłada na obszarze tych 2m2, do tego prawdopodobnie to co masz to jest nośność charakterystyczna a do obliczeń mnoży się nie pamiętam już ale chyba przez 1,3-1,5 (bo to obciążenie zmienne). Nośność od obciążenia ścianami działowymi jest już wkalkulowana. Generalnie po drodze w obliczeniach jest dużo współczynników bezpieczeństwa co później przekłada się na większą realną nośność, do tego liczy się ugięcia stropu. Najpierw jak by się coś miało stać pojawiłyby się zarysowania na suficie u sąsiada z dołu. A to że to jest na środku to powinno dolne zbrojenie przenieść ciężar. Zależy jaka grubość stropu.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek zrobię mały wywiad w administracji... żona tam pracuje i spróbuje się podpytać jakiegoś fachowca.

Jeśli chodzi o stelaż - to chciałbym mieć trzy lub cztery słupki z tyłu i, jeśli to możliwe, to tylko dwa z przodu tak aby mieć łatwy dostęp do sumpa i możliwość jego wyschnięcia. Myślicie, że jest to możliwe przy akwa 180 cm? (Bo przy 150 nie powinno być problemu).

 

Chciałbym jeszcze poradzić się Was w temacie oświetlenia. Obecnie nad swoją kostką mam lampę LEDZEAL Alpha 120 (ok 100W przy maksymalnym ustawieniu).

Resized_Screenshot_20200228-195440.thumb.jpeg.9c2e15a536de7d50b9abfc023da4a652.jpeg

Do nowego, do tej lampy chciałbym dokupić dwie lampy  kessil  A360 lub coś tego typu (czyli razem były by trzy) 

Ledzeal  świeciła by na środku, a kessile po bokach - myślicie, że będzie ok?

Ustawiłbym trzy konstrukcje skalne, mniej więcej pod lampami z tym, że środkowa byłaby niższa. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Arek77 napisał:

Myślicie, że jest to możliwe przy akwa 180 cm?

Bez problemu, kwestia tylko odpowiedniej wytrzymałości górnej kratownicy, przecież stop ma kilka metrów i trzyma się z większym obciążeniem bez żadnych podpór :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klossowski napisał:

przecież stop ma kilka metrów i trzyma się z większym obciążeniem bez żadnych podpór :D

To się jeszcze okaże :D

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

lampy  kessil  A360

Albo Kelo aq 100...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO jeden słupek by się przydał, ja bym nie ryzykował. Chyba że zastosujesz mocniejszy(np. wyższy) profil żeby zniwelować różnicę w ugięciach, tył - przód. Do tego ewentualnie łatwiej będzie drzwiczki doczepić itp.


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze na koniec weekendu chciałbym przedstawić dwa projekty sumpa. 

Wymiary 100x40x40 przy akwa 180x50x50.

20200517_180731.thumb.jpeg.68edfe8eb1a0b5c2807290d79d8eb6c4.jpeg

W przypadku akwarium 150x50x50 sump miałby wymiary 120x40x40.

Zastanawiam się nad poziomem wody w sumpie biorę pod uwagę zakres 25-30 cm. 

 Odpieniacz jaki biorę pod uwagę to Octopus SRO 2000 int. Marzy mi się w przyszłości rollermat, ale nie mam pomysłu gdzie go zmieścić..... być może rozdzielę spływ  na dwa ( jak w pierwszej opcji) i komorę po prawej zrobię szerszą kosztem komory na filtrację biologiczną i tam umieszczę rollermata puszczę wodę 50% na włókninę  i 50 % na odpieniacz.

Jutro przygotuję dwa projekty stelaża i akwarium i prześlę do wyceny do Przemka ze  Szczecina - może On też coś doradzi.....

Jeśli macie jakieś pomysły, uwagi, wskazòwki.... to piszcie, będę wdzięczny za każdą sugestię. Pozdrawiam i życzę spokojnego endu weekendu ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro wiesz że chcesz mieć dsb/refugium to podziel spływ na dwa i pompę daj na środek. Odpieniacz nie wyłapie żarcia dla dsb ani nie wyłapie życia które z dsb będzie trafiać do zbiornika. Moim zdaniem to najlepsze rozwiązanie.

Patrzę jeszcze na ten pierwszy szkic i chyba niepotrzebnie nawaliles tyle przegród z prawej strony i nie wiem jakie one mają spełniać zadanie. Przez dsb przepływ powinien być trochę inny niż na Twoim rysunku...najlepiej gdyby woda wpływala bezpośrednio nad piaskiem i kierowała się ku górze do kolejnej przegrody.

 

Edytowane przez przemas8888 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, przemas8888 napisał:

Patrzę jeszcze na ten pierwszy szkic i chyba niepotrzebnie nawaliles tyle przegród z prawej strony i nie wiem jakie one mają spełniać zadanie

Czyli w pierwszej opcji w komorze spływu wystarczyła by jedna przegroda z przelewem ok 5 cm nad warstwą piasku?

20200517_191305.thumb.jpg.81e5082dfe6b46171db49cd40994593b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Arek77 napisał:

Czyli w pierwszej opcji w komorze spływu wystarczyła by jedna przegroda z przelewem ok 5 cm nad warstwą piasku

Moim zdaniem zdecydowanie tak. I nawet mniej niż 5cm. Osobiście dałbym 2 cm nad warstwą piachu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, przemas8888 napisał:

Osobiście dałbym 2 cm nad warstwą piachu.

A czy prąd wody (ok 2000l/Godz.)  nie będzie zabierał piasku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej szerokości sumpa nie powinno być żadnego problemu z prądem wody, tym bardziej że jej ruch będzie wymuszony ku górze (w stronę kolejnej przegrody). Tylko nie popełnij mojego błędu i daj albo dwa oddzielne spływy z komina albo najpierw zawór bramowy a za nim trojnik i dwa kulowe do regulacji przepływu przez poszczególne nitki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemas8888 napisał:

daj albo dwa oddzielne spływy z komina albo najpierw zawór bramowy a za nim trojnik i dwa kulowe do regulacji przepływu przez poszczególne nitki.

Kominy będą prawdopodobnie dwa - każdy do osobnej komory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

Kominy będą prawdopodobnie dwa - każdy do osobnej komory.

Bardzo dobry pomysł. Do komina dsb dałbym zawór kulowy do regulacji "plus minus"  a do drugiego bramowy żeby dokładnie wszystko ustawić. Może część osób zechce mnie zlinczowac ale zrezygnowalbym z odpieniacza i w jego miejsce wstawił rollera a pod nim żywą skalę czy inne kulki maxpecta. Mój zbiornik jest świeży,pływa w nim pięć ryb, masa koralowa żadna a NO3 i PO4 niewykrywalne bez odpieniacza. Co prawda mam odpieniacz ale leży w kartonie i chcę żeby tam pozostał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, przemas8888 napisał:

Może część osób zechce mnie zlinczowac ale zrezygnowalbym z odpieniacza i w jego miejsce wstawił rollera

Myślę, że kiedyś przyjdzie  czas na wyeliminowanie odpieniacza, ale na starcie i przez pierwsze miesiące dojrzewania i ustalania się równowagi biologicznej w akwa będzie robił więcej dobrego niż złego w szczególności, że mam na składzie ok 15 kg naturalnej skały, która przeleżała kilka lat w słodkowodnym malawii i trochę z siebie nutrienów i innych śmieci wypuści. W dalekiej, ale przewidywalne przyszłości miejsce odpieniacza zajmie pewnie rolka włókniny ;) Ale najpierw trzeba zdać się na tradycję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arek77 napisał:

mam na składzie ok 15 kg naturalnej skały, która przeleżała kilka lat w słodkowodnym malawii i trochę z siebie nutrienów i innych śmieci wypuści

Taką skalę i tak warto oczyścić jakimiś chemikaliami. O ile się nie mylę forumowicze używają perhydrolu do tego typy zabiegów (poszukaj bo głowy za to nie dam). Do rezygnacji z odpieniacza nie namawiam bo może się okazać że to stąpanie po cienkim lodzie. Wyraziłem tylko moje zdanie a wybór drogi należy do Ciebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, przemas8888 napisał:

Taką skalę i tak warto oczyścić jakimiś chemikaliami. O ile się nie mylę forumowicze używają perhydrolu do tego typy zabiegów (poszukaj bo głowy za to nie dam)

Ta skała na razie jest zalana wodą z podmian z działającego akwarium i z działającym cyrkulatorem. Będę badał parametry. Jak będą wysokie NO3 i PO4 to wrzucę purigen i coś na fosforany. Jak to nie pomoże to wrzucę ją do wybielacza chlorowego. Mam jeszcze trochę czasu na jej oczyszczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.