Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Co to znaczy że połączenia są zbyt trwałe? Chcesz to po roku rozkleić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, fannadil napisał:

Co to znaczy że połączenia są zbyt trwałe? Chcesz to po roku rozkleić?

Nie. Kilka dni temu skleiłem dwa kawałki. Na drugi dzień podniosłem połączone skałki za górny element i dolny odpadł (kleiłem dwie suche skałki po ok 0,5 kg). Wczoraj skleiłem dwa inne tym razem przed sklejeniem klejone powierzchnie zmoczyłem wodą. Dzisiaj konstrukcja przewróciła się i rozpadła. klej łatwo odchodzi od skały...... może źle go rozrabiam??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś robisz źle, ja jak skleiłem skałę to młotkiem trzeba by ją rozbić, a klejona na małych powierzchniach.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, andzior70 napisał:

jak skleiłem skałę to młotkiem trzeba by ją rozbić, a klejona na małych powierzchniach.

A moczyłeś skałę w miejscach klejenia czy na sucho?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej ją umyłem szczoteczką żeby pozbyć się zabrudzeń, kurzu itp, więc była wilgotna.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To moje dzieło, klejone Ceresitem. Góra jest z 3 kawałków, niesymetryczna i waży ze 3 kg, przyklejone do podstawy, o wiele mniejszej, więc działają dosyć spore siły na miejsca klejenia i trzyma się pięknie.

skalka.thumb.jpg.997e9580b441d0f143367c9f8b7ca27f.jpg

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to muszę się pobawić z różnymi konsystencjami kleju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki kolor tylnej szyby lepiej się sprawdza - czarny czy niebieski ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałam w poprzednim akwarium niebieski, teraz jest czarny i zdecydowanie czarny lepiej wygląda :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarne tło znacznie poprawia kontrast. Też jestem za czarnym, lecz to kwestia gustu, a z tym się nie dyskutuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam białe od kilku miesięcy, na pewnie w porównaniu do czarnego jest inny kontrast i częściej trzeba czyścić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja mam białe od kilku miesięcy, na pewnie w porównaniu do czarnego jest inny kontrast i częściej trzeba czyścić

Wogóle nie czyszcze, zarasta algami a część glonów jakie są  pozostawiam ślimakom. :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wogóle nie czyszcze, zarasta algami a część glonów jakie są  pozostawiam ślimakom. [emoji4]
 
Niestety białe ma ten minus że widać na nim zielony glon (u mnie pojawia się dość szybko), na czarnym praktycznie w ogóle nie widać jak się patrzy na wprost

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na odwrotnej stronie tła, które miałem w słodkim jest takie coś:

20200716_150254.thumb.jpg.d5237603eea5e5d40ead5b521372307e.jpg

Może zamiast malowania coś takiego przykleić? I tak pewnie za kilkanaście miesięcy natura stworzy swoje rysunki i je zasłoni....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Arek77 napisał:

Na odwrotnej stronie tła, które miałem w słodkim jest takie coś:

20200716_150254.thumb.jpg.d5237603eea5e5d40ead5b521372307e.jpg

Może zamiast malowania coś takiego przykleić? I tak pewnie za kilkanaście miesięcy natura stworzy swoje rysunki i je zasłoni....

Bardzo fajne, tylko trochę pogięte, :clowning Tło kosztuje 10 zł, kup nowe. Ja do swojego baniaka kupiłem 4 razy tyle folii, co potrzeba, bo i tak przesyłka była droższa, no i nawet się przydało, bo za pierwszym razem pojawiło się kilka bąbelków, bo dałem za mało płynu do szyb, więc zdarłem i nakleiłem jeszcze raz, teraz wygląda jakby szyba była z lakobelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, klossowski napisał:

Bardzo fajne, tylko trochę pogięte, :clowning 

To tło z jakiegoś tworzywa sztucznego - można je myć, a przykleja je się "na wodę" lub "na olej". Po przyklejeniu wyprostuje się samo (coś jak folia samoprzylepna).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

To tło z jakiegoś tworzywa sztucznego - można je myć, a przykleja je się "na wodę" lub "na olej". Po przyklejeniu wyprostuje się samo (coś jak folia samoprzylepna).

A to nie wiedziałem, bo na zdjęciu wygląda jak pogięty kalendarz :clowning Jak tak, to klej. Zawsze możesz wymienić jak Ci się nie spodoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie też tylko czarne tło. Niebieskie wygląda cały czas jak brudne.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, klossowski napisał:

Zawsze możesz wymienić jak Ci się nie spodoba.

 

24 minuty temu, katani napisał:

Dla mnie też tylko czarne tło. Niebieskie wygląda cały czas jak brudne.

No właśnie.... nie mam doświadczenia w tej sprawie a decyzji potem nie będę mógł zmienić - akwa będzie tylną szybą przy ścianie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze ze dwa tygodnie na decyzję. 

Aktualnie akwarium czeka na przewiezienie do szklarza:

20200716_205513.thumb.jpeg.2e00d1ab8ee4ab5c2b1bbbcaeb164e6f.jpeg

Boczna szyba zostanie odklejona i skrócona o 8,5 cm, po czym zostaną doklejone dwa paski szkła tak aby powstało miejsce na grzebień (20 cm).

Do bocznej szyby doklejony zostanie komin o wysokości i szerokości akwarium (50x50) i długości 20 cm. Coś jak by przedłużenie akwarium o 20 cm. W dnie powstałego  komina/panelu będą trzy otwory 32 mm.

W między czasie będę przerabiał szafkę:

20200716_194424.thumb.jpeg.63f751207e73d402fbc8ed395a9cc5db.jpeg

Szafka ma długość 120 cm. Zamontuję na niej blat (kuchenny)o dł. 140 cm - blat będzie wystawał z lewej strony 20 cm poza szafkę - tam będzie komin doklejony do akwa.

Szuflady wylecą - będzie 3 szafka, a w środku zamiast środkowych desek - wstawię drewniane wzmocnienia abym mógł wystawić sump.

Trzymajcie kciuki aby wszystko się udało.

Jestem otwarty na wszelkie sugestie i uwagi co do moich planów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej nową szafkę? Pomyśl, jak ta szafka będzie wyglądała za 5 lat. A przenoszenie morskiego tylko po to, żeby wymienić szafkę to słabizna.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Pomyśl, jak ta szafka będzie wyglądała za 5 lat.

Za 5 lat, mam nadzieję, będzie stało juź docelowe akwa 180x50x50 lub większe na stelażu:D. Akwa ma wytrzymać 2-max 3 lata. Koszt przeróbki szafki to koszt blatu. resztę materiału mam z "przydasiów". W innym orzypadku zainwestowałbym w nowe akwa i stelaź. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

Za 5 lat, mam nadzieję, będzie stało juź docelowe akwa 180x50x50 lub większe na stelażu:D. Akwa ma wytrzymać 2-max 3 lata. Koszt przeróbki szafki to koszt blatu. resztę materiału mam z "przydasiów". W innym orzypadku zainwestowałbym w nowe akwa i stelaź. 

Ta szafka z Bodzia też mnie nie przekonuje. Plecy również musisz wzmocnić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja to widzę tak, 300l na podłodze kosztowało by mnie pewnie parę dobrych tysięcy, nowa szafka kilkaset PLN, czy warto ryzykować, na to musisz odpowiedzieć sobie sam. Osobiście wolałbym kupić mniej korali czy tanszy odpieniacz a mieć porządną szafkę. Pod te 300l możesz spokojnie zbudować szafkę sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.