Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, @Pawel napisał:

Ta szafka z Bodzia też mnie nie przekonuje. Plecy również musisz wzmocnić. 

 

Do tej pory dzwigała ok 400 kg przez ok 10 lat.... no ale teraz ze środka dwie przegrody wylecą.

kupowałem ją razem z akwa i ona jest wzmacniana od środka dwoma wzdłużnymi belkami a plecy są z litej płyty.

ale i tak ją wzmocnie dodatkowymi słupkami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie ta szafka już jest przekoszona górą na prawo. Ja bym nie ryzykował i zrobił nową na stelażu. Koszt znikomy w porównaniu do całości zestawu z tym co będzie w środku. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Arek77 napisał:

Boczna szyba zostanie odklejona i skrócona o 8,5 cm, po czym zostaną doklejone dwa paski szkła tak aby powstało miejsce na grzebień (20 cm).

Do bocznej szyby doklejony zostanie komin o wysokości i szerokości akwarium (50x50) i długości 20 cm. Coś jak by przedłużenie akwarium o 20 cm. W dnie powstałego  komina/panelu będą trzy otwory 32 mm.

Przemyśl czy nie lepszym rozwiązaniem było by zrobienie grzebienia po całej szerokości akwarium.
Skróconą szybę oddzielającą akwarium od komina proponował bym od strony akwarium wykleić lacobellem w kolorze docelowego tła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja polecam balkon choć Tester to skrytykował . Ma to dużo zalet . Nie jest za głęboki wiec łatwo sięgnąć do dna i coś zrobić , można trzymać tam szczepki a po za tym jest widoczne 2/3 boku . Ja zamówiłem sobie takie jak na zdjęciu .

3AD587A6-9850-4F00-82B8-4649EF31E949.jpeg

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Hoom napisał:

A ja polecam balkon choć Tester to skrytykował

A jak wlewa się woda do balkonu? Tam jest przewidziany grzebień którego nie widać na rysunku?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Arek77 napisał:

A jak wlewa się woda do balkonu? Tam jest przewidziany grzebień którego nie widać na rysunku?

Jak powiększysz dokładnie to zobaczysz ze boczna szyba kończy sie z trzy centymetry przed końcem I tam będzie miejsce na grzebień 

Odbieram akwarium za 2-3 tygodnie wiec zrobię lepsze zdjęcia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

58 minut temu, Hoom napisał:

Jak powiększysz dokładnie to zobaczysz ze boczna szyba kończy sie z trzy centymetry przed końcem I tam będzie miejsce na grzebień 

3cm to nie za mało? Jaki grzebień planujesz? I jaki poziom wody chcesz utrzymywać (w znaczeniu lustro wody od górnej krawędzi akwa)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Arek77 napisał:

 

 

3cm to nie za mało? Jaki grzebień planujesz? I jaki poziom wody chcesz utrzymywać (w znaczeniu lustro wody od górnej krawędzi akwa)?

To będzie 3 cm powyżej grzebienia do wzmocnienia wklejonego z boku . Co do grzebienia to jeszcze sie zastanawiam jak zrobić , bo wolał bym bez . Może zrobię kratkę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie obniżę szybę boczną o ok 5 cm i grzebień przykleje równolegle do szyby, a nie kantem. I grzebień dam na calą długość.

Czy plastikowy grzebień do szyby przykleje silikonem? Czy na to jest inny patent?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej ściągalny ? Aqua medic ma takie i kilka innych firm . Ja mam akurat ten i sobie chwale .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Ariel napisał:

A nie lepiej ściągalny ? Aqua medic ma takie i kilka innych firm . Ja mam akurat ten i sobie chwale .

Chcem zaloźyć ściągalny.... taki jak mam teraz w akwarium kostka.... tylko on składa sie z dwoch części - prowadnica, ktorą montuje się na stałe i wsuwany grzebień, którym reguluje sie piziom wody. Pytanie brzmi czym przymicować prowadnice do szyby. W kostce mam na silikon i nie jest ono zbyt trwale - prowadnica rusza się i nie odpada tylko dlatego, że jest "na wcisk".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam całkowicie ściągalny płaciłem tyle samo co za wklejany . Mam grzebień , prowadnicę i mocowanie . Wszystko się ściąga i można umyć .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
53 minuty temu, Arek77 napisał:

Chcem zaloźyć ściągalny.... taki jak mam teraz w akwarium kostka.... tylko on składa sie z dwoch części - prowadnica, ktorą montuje się na stałe i wsuwany grzebień, którym reguluje sie piziom wody. Pytanie brzmi czym przymicować prowadnice do szyby. W kostce mam na silikon i nie jest ono zbyt trwale - prowadnica rusza się i nie odpada tylko dlatego, że jest "na wcisk".

Jam mam prowadnicę przyklejoną na silikon, trzyma jakby był jeden kawałek z szybą, sam kleiłem silikonem za 9 zł.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Ariel napisał:

Ja mam całkowicie ściągalny płaciłem tyle samo co za wklejany . Mam grzebień , prowadnicę i mocowanie . Wszystko się ściąga i można umyć

Masz na myśli takie coś?

 

Resized_Screenshot_20200718-210656.thumb.jpeg.186ffd5f1cf8429388a0c9fd305240b5.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś wie czym się różnią te dwa przeloty?

Resized_Screenshot_20200718-222046.thumb.jpeg.26914316a03d4958aa6a2753dff110da.jpegScreenshot_20200718-222024.thumb.png.b68656934c1407ed739aa1abc4492de4.png

 

 

 

 

 

 

 

 

Czy one mają inny sposób montażu czy po prostu inna firma?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najwyżej kupię 2 rodzaje i sam sprawdzę:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, andzior70 napisał:

Ten z lewei jest do wklejania rórek a ten drugi jest zaciskowy.

Dzięki.:czapkizgłów:)

Kupię te zaciskowe..... mam nadzieję, że zaciski bedą szczelne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elementy hydrauliki zamówione, we wtorek akwa oddaje do przeróbki - stanęło na grzebieniu na całej długości szyby (50 cm). Komin o długości 20 cm i szerokości bocznej szyby. Hydraulika 32 mm.

Od kilku dni w głowie powoli układam obsadę zwierząt poruszających się Korale będę dokupował sukcesywnie kierująć się głównie wrażeniami estetycznymi (może to i mało profesjonalne , ale obserwując co się dzieje w moim małym doświadczalnym akwa, opisem łatwy/trudny koral nie warto się kierować - u mnie akropory, Montipory, euphylia rosną ładnie, a clavularia papaja i Briareum jak i sarcopython bardziej wegetują niż rosną. Tak jak zoa - jedne odmiany dawno zeszły z podstawek i opanowują skałę a inne przez ostatnie pół roku może dostały ze dwa, trzy nowe polipy.

A wracając do obsady rybnej to priorytetem dla mnie jest to aby nie były w stosunku do siebie agresywne i bezpieczne dla korali.

Na chwilę obecną mam błazenka, ślizga -Escenius bicolor i 2 pteropogony.

Obsadę, którą planuję dokupić na 100%

- dodatkowo dwa, trzy błazenki różnych odmian kolorystycznych

- mandaryn wspaniały

images.jpeg-3.jpg.96291e38279e424ab3a7676fd2b87a4c.jpg 

Babka symbiotyczna Cryptocentrus cinctus  (jedna lub parka)   wraz z krewetką pistoletową

cc.jpg.3ddd7ef73cf279f5667ed355832eb79e.jpg

Pozostałe rybki są do dyskusji

Planuję jeden gatunek rybek ławicowych w ilości 6-8 szt.

Albo Chromis virdis albo piżamek. 

Chciałbym mieć dwie większe rybki rzucające się w oczy -

Pokolec królewski lub Zebrasoma scopas oraz babkę Pholidichthys leucotaenia

Phleu_u1.jpg.57b465b20736b633f6b1d816c8a0e094.jpg

Wiem, że wg opisów ryby te wymagają większych zbiorników, ale za dwa - trzy lata planuję remont mieszkania i wtedy będzie akwa 450 l.

Ostatecznie zamiast tej babki a'la murena - jakiś większy gatunek babki kopiącej. 

I to by było na tyle. 

Z bezktęgowców obecnie mam kraba pustelnika i percona, krewetkę czyszczącą i boksującą oraz rozgwiazdę piaskową. Chciałbym jeszcze dokupić jakieś ciejawe wężowidło i (w dalszej perspektywie) dwa-trzy jeżowce. Marzy mi się też strzykwa, ale muszę to jeszcze przedyskutować z kimś kto ma to stworzenie.

Co uważacie na temat powyższego zestawienia rybek?  Będą w stanie współistneć w akwa o poj. 300 przez 2-3 lata? 

 

 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Arek77 napisał:

mandaryn wspaniały

Tak, ale nie do świeżego akwarium, może głodować szkoda ryby.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale murena żywi się też mniejszymi rybami nie wspomnę o tym że wymaga min 800l. A jak uniknąć pożarcia małych ryb? Daje się większe ryby, a to pociąga za sobą znowu większy litraż. Mandaryn hmm jak wszystko dobrze się rozwija, to pół roku akwarium musi pracować, inaczej będzie głodować. Powyższa obsada fajna, ale to tak na 1000l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Beti napisał:

Tak, ale nie do świeżego akwarium, może głodować szkoda ryby.

Wiem. I mandaryna wpuszę wtedy gdy w akwarium będzie pełno robaczków (Tak jak teraz w mojej kostce).

3 minuty temu, dla syna napisał:

Ale murena żywi się też mniejszymi rybami nie wspomnę o tym że wymaga min 800l. A jak uniknąć pożarcia małych ryb? 

Ja nie planuję mureny tylko babkę. Wg wszystkich opisów tej rybki nie jest ona drapieżnikiem.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dla syna napisał:

Ale murena żywi się też mniejszymi rybami nie wspomnę o tym że wymaga min 800l. A jak uniknąć pożarcia małych ryb? Daje się większe ryby, a to pociąga za sobą znowu większy litraż. Mandaryn hmm jak wszystko dobrze się rozwija, to pół roku akwarium musi pracować, inaczej będzie głodować. Powyższa obsada fajna, ale to tak na 1000l.

To jest "pseudo" murena, oprócz podkopów to nic złego nie robi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arrooss1 napisał:

To jest "pseudo" murena, oprócz podkopów to nic złego nie robi.

I szybko rośnie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.