Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli wpuszczę do akwa kilka sztuk młodziutkich pterapogonów z jednego miotu to jest szansa, że będą pływać razem w stadku?  Na ktoś jw forumowiczów akieś doświadczenia w tej sprawie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jeśli wpuszczę do akwa kilka sztuk młodziutkich pterapogonów z jednego miotu to jest szansa, że będą pływać razem w stadku?  Na ktoś jw forumowiczów akieś doświadczenia w tej sprawie?
Kiedyś miałem taki plan ale w sklepie otrzymałem info, że jak są młode to tak, ale później może być tak że zostanie tylko para.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, Arek77 napisał:

Chciałbym mieć dwie większe rybki rzucające się w oczy -

Pokolec królewski lub Zebrasoma scopas

Albo pokolec rdzawy ctenochaetus strigosus

468384112_CtenochaetusstrigosusSeaGardenAkwarystykamorskasklepDolnylsk.jpg.881040b4c2de312470c8e1b2a45e02ac.jpg 

Z opisów wynika, że jest to jeden z mniejszych pokolców. 

Ma ktoś z Was tę rybkę i podzieli się swoimi wrażeniami?

 

No chyba, że jest jakaś inna, średniej wielkości ryba, ze spokojnym temperamentem i bezpieczna dla korali, która by nadawała się na "pierwszy plan" w akwarium,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja ją mam. Szarpie glony i goni babkę kopiącą. Ale babka u mnie jest sprytna i daje radę. U mnie pływa w 240l i nie jest płochliwa. Ma kilka jaskiń przepływowych z których często korzysta. W nocy śpi pod skałą w ślepej jaskini parkując tyłem. Chrysus do niej fikał ale dostał dwa razy z kolca i się uspokoił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dla syna napisał:

Ja ją mam. Szarpie glony i goni babkę kopiącą. Ale babka u mnie jest sprytna i daje radę. U mnie pływa w 240l i nie jest płochliwa. Ma kilka jaskiń przepływowych z których często korzysta. W nocy śpi pod skałą w ślepej jaskini parkując tyłem. Chrysus do niej fikał ale dostał dwa razy z kolca i się uspokoił. 

Polecasz tę rybkę?

Jak dużą masz i czy szybko rośnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Polecasz tę rybkę?

Tak, to najlepszy wybór jeśli chodzi o pokolca w podobnym litrażu. Z obserwacji widać że się nie męczy, ładnie wygląda, jest pożyteczna (zaczęła szarpać nawet bryopsis z którym walczę od 3 miesięcy). Zebrasomy i hepatus są za duże. Korale sps znacznie lepiej reagują na światło (przypuszczam że glony co zjada i jej przemiana materii w tym pomaga). Nie jest agresywna chyba że zostanie sprowokowana. W moim litrażu lecę bez odpieniacza oraz podmian a mimo to biologia daje radę. 

Zapłaciłem za nią ok 270 zł jako wypływaną (coś pomiędzy rok-dwa). Zero objawów choroby, poprostu okaz zdrowia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, dla syna napisał:

Tak, to najlepszy wybór jeśli chodzi o pokolca w podobnym litrażu. Z obserwacji widać że się nie męczy, ładnie wygląda, jest pożyteczna (zaczęła szarpać nawet bryopsis z którym walczę od 3 miesięcy). Zebrasomy i hepatus są za duże. Korale sps znacznie lepiej reagują na światło (przypuszczam że glony co zjada i jej przemiana materii w tym pomaga). Nie jest agresywna chyba że zostanie sprowokowana. W moim litrażu lecę bez odpieniacza oraz podmian a mimo to biologia daje radę. 

Zapłaciłem za nią ok 270 zł jako wypływaną (coś pomiędzy rok-dwa). Zero objawów choroby, poprostu okaz zdrowia. 

Dzięki za info i chyba się na nią zdecyduję mimo, że marzy mi się Pokolec królewski..... może za dwa-trzy lata przy kolejnym  akwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 16.07.2020 o 21:48, Arek77 napisał:

Aktualnie akwarium czeka na przewiezienie do szklarza:

20200716_205513.thumb.jpeg.2e00d1ab8ee4ab5c2b1bbbcaeb164e6f.jpeg

Boczna szyba zostanie odklejona i skrócona o 8,5 cm, po czym zostaną doklejone dwa paski szkła tak aby powstało miejsce na grzebień (20 cm).

Do bocznej szyby doklejony zostanie komin o wysokości i szerokości akwarium (50x50) i długości 20 cm. Coś jak by przedłużenie akwarium o 20 cm. W dnie powstałego  komina/panelu będą trzy otwory 32 mm.

Niestety, plany przerobienia akwarium nie wypaliły. Żaden szklaż w miasteczku gdzie mieszkam, nie podjął się przeróbki Akwa, a w oddalonym więìkszym mieście dali zaporową cenę. Próbowałem sam wyciąć boczną szybę, ale jedna spoina nie da się rozkleić. No cóż akwa wylądował w garażu.... kiedyś posłuży za sump do kolejnego projektu ;).

Tymczasem znalazłem używane akwa z kominem, które  by mi pasowało - cena całego zestawu jest niewiele wyższa niż wklejenie balkonu do mojego.

20200724_110555.thumb.jpeg.4933bd5a5b7e45724098b3f28d79211b.jpeg

20200724_110600.thumb.jpeg.4abefd97dcd3f80bd9dbd8edaf650ecf.jpeg

20200724_110608.jpeg.e6f40b81d4947843081299226103b701.jpeg

Akwa jest wyposażone w niezbędną hydraulikę i elektrykę, trzeba je tylko trochę oczyścić i zalewać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czas kupić pompę obiegową.... Jak myślicie - czy sterowalna 6000l/h -  45 W da radę przy ok 450 l w obiegu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro odbieram akwa :D. Weekend minie na układaniu i klejeniu skały i w poniedziałek zalewam kranówką. Przez tydzień będzie się kręcić na słodkiej wodzie - sprawdzę szczelność i obieg wody. Potem wymina wody na świerzą solankę plus wodę z podmian z małego akwa. Startować chcę na soli Blue Treasure reef salt, ale obecnie trodno ją kupić.  Jak wszystko będzie ok to w październiku zaczynam przenosiny życia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa dotarło całe i bez przygód.  W komplecie z akwa jest sump. Sump jest niewyczyszczony z kamienia.

20200731_222728.thumb.jpeg.e3b3ff544304768cb5cf80baf06c9fa9.jpeg20200731_222737.thumb.jpeg.c9b3a060688f41cd9afbd71cabdb9623.jpeg

Przed zalaniem powinienem go dokładnie oczyścić  czy mogę tylko z grubsza  z tego co się kruszy?  Wg mnie z grubsza powinno wystarczyć - ten kamień to żródło makro i mikroelementów, a ewentualna martwa substancja organiczna dostarczy nutrienów na start.

Co o tym myślicie?

  P.S. to czarne na dnie to silikon za pomocą którego przyklejone jest mata do dna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa już ustawione na stelażu w okolicy docelowego miejsca. Niestety po drodze zapodział się gdzieś jeden oring od hydrauliki więc z próbnym zalaniem muszę poczekać do poniedziałku. Na razie próbuję  ustawić skałę. 

Najbliższą noc skała spędzi w takim ułożeniu:

20200801_211020.thumb.jpeg.fea45f35aa82506f34e2a748de7ae0a7.jpeg

Sumpa jednak w miarę dokładnie wyczyściłem - w razie problemów będę mógł to wykluczyć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zalej razem z tą skałą i daj bakterie z pożywką, będziesz miał krótsze dojrzewanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, klossowski napisał:

Zalej razem z tą skałą i daj bakterie z pożywką, będziesz miał krótsze dojrzewanie.

Najpierw muszę zalać próbnie aby sprawdzić szczelność i sprzęt (pompy, cyrkulatory itp). Potem mam urlop i nie chcę aby coś zaczęło się dziać pod moją nieobecność. Zalanie solanką planuję z początkiem września. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po co ci ta kratka pod skałą? Będzie zbierać detrytus, który trudno  usunąć.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77

Ta kratka pod skałą?

ehh @norbi2222 mnie uprzedził  ;)

20 godzin temu, Arek77 napisał:

Wg mnie z grubsza powinno wystarczyć - ten kamień to żródło makro i mikroelementów, a ewentualna martwa substancja organiczna dostarczy nutrienów na start.

Co o tym myślicie?

Ocet 11% spryskaj i poczekaj godzine, będzie  łatwiej.

Ewentualnie powtórz czynność. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, norbi2222 napisał:

Po co ci ta kratka pod skałą? Będzie zbierać detrytus, który trudno  usunąć.

Kratka jest tymczasowo aby, podczas manipulacji kamieniami, nic mi nie spadło bezpośrednio na szkło.

 

48 minut temu, Beti napisał:

Ocet 11% spryskaj i poczekaj godzine, będzie  łatwiej.

Tak też zrobiłem, ocet i kwas mrówkowy, pozbyłem się w ten sposób 95% kamienia

Trochę przestaje mi się podobać układ skały po lewej stronie - zrobiło sie małe gruzowisko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Układ skały uległ dość dużym zmianom. Skała już częściowo poklejona więc raczej to ostateczna wersja. Zostały jeszcze do poklejenia drobne kamienie stanowiące filarki,  ale to po wyciągnięciu kratek.

Widok z frontu:

20200802_205343.thumb.jpeg.737874d738401d6e98641d10ac9f6b5e.jpeg

I widok z boku:

20200802_205358.thumb.jpeg.02549883bd3217109d138fe6bde8fd49.jpeg

Bo bokach będą świeciły dwie okrągłe lampy dające skupione światło i tam zrobiłem miejsce na SPS-y. W środku ma być bardziej "miękko" i świecić będą dwie prostokątne "chinki". 

Pod płaskimi kamieniami chciałbym umieścić koralowce nie foto.

Jutro, jak tylko dokupię brakujący oring, zalewam akwa kranówką.

Tak więc jutro sądy dzień - test szczelności.......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się poważnie zastanowił z tym wyciąganiem kratek... ??? Zawsze to jakieś rozłożenie obciążenia na szkło nawet przy takiej ilości skały jak u Ciebie, wystarczy grubsza rysa i :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mt38 napisał:

Ja bym się poważnie zastanowił z tym wyciąganiem kratek... ??? Zawsze to jakieś rozłożenie obciążenia na szkło nawet przy takiej ilości skały jak u Ciebie, wystarczy grubsza rysa i :(

Być może dotne je tak aby były tylko pod skałą, tak aby skała opierała się na kratce. Obawiam się, że jak zostawię w całości to kopiące rybki będą ją odkrywać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam takie kratki docięte pod wymiar dna zbiornika pomijając przestrzeń od przedniej szyby  jakieś 13 - 15 cm ale tam nie ma skały. Poza tym sporo piasku , no i nie mam kopidołów a to ułatwia sprawę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium zalane i nie ma przecieków :thumbsup:. Obieg uruchomiony jeszcze na prowizorycznej rurze, ale woda się kręci. Pompa jest niesłyszalna (przez moment myślaĺem,że się nie załączyła) .20200803_192837.thumb.jpeg.22fe9d143924a47b16e6d5120e63795f.jpeg20200803_192935.thumb.jpeg.a01e83186483a857794c8431c2c4bc15.jpeg

Muszę zamówić parę rurek i kolanek, aby zrobić estetyczny powrót. Wlot wody chciałbym umieścić jak najdalej od komina - na przeciwległej do komina szybie. Na razie niech się kręci w takiej konfiguracji przez kilka dni.

Teraz zastanawiam się jak zorganizować okablowanie aby nie było widoczne.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad rodzajem automatycznej dolewki.

Chciałbym zapytać Was o opinię co do rodzaju czujnika.... jakie lepiej się sprawdzają i są mniej awaryjne - optyczne czy mechaniczne (pływak)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Zastanawiam się nad rodzajem automatycznej dolewki.

Chciałbym zapytać Was o opinię co do rodzaju czujnika.... jakie lepiej się sprawdzają i są mniej awaryjne - optyczne czy mechaniczne (pływak)?

Ja jestem fanem pływaków, i to jeszcze w połączeniu z dolewką grawitacyjną, alla spłuczka od toalety. Żadnej pompy, 0 elektroniki = spokojna głowa podczas wyjazdów, że Ci dolewka nie przeleje. Miałem elektroniczną, która działała super dość długo... aż przestała, i dobrze, że żona w domu była i zauważyła w porę, że dolewka "coś często się włącza". Nawet jak poczytasz po forach, to każda jedna elektroniczna dolewka ma jakiś feler, komuś nawaliła, natomiast o mechanicznej takich historii nie ma. Jakieś tam bajki o ślimaku włażącym na pływak, ale to bzdura, u mnie często ślimaki glony skrobią na pływaku i nie robi to żadnej różnicy. Kolejny plus, to taka mechaniczna trzyma poziom idealnie, z dokładnością do "grubości włosa", podczas gdy elektroniczne zawsze te 5-10mm wahania będą miały. A jeszcze jak będziesz miał sump, to się nawet nie zastanawiaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Słony leszcz napisał:

Żadnej pompy, 0 elektroniki = spokojna głowa podczas wyjazdów, że Ci dolewka nie przeleje.

Mam obecnie dolewkę grawitacyjną w obecnym akwarium (64l) - mały najprostszy pływak plus 5-cio litrowa butla po wodzie mineralnej - wystarczą na tydzień.  Miałem  niestety dwie " awarie" spowodowane swoją głupotą - raz żle dokrecilem uszczelkę i raz wąż od filtra glonowego przycisną pływak  i wylała się cała dolewka - obyło się bez strat.

Poza tym uważam ją za niezawodną i idealnie czymającą poziom wody tylko nie wiem czy uda mi się w nowym akwa znaleść miejsce na ok 20-30 litrową butlę powyżej sumpa. 

Jeśli nie to będę szukał dolewkę z czujnikiem pływakowym.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.