Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Próba podwieszenia lamp skończyĺa się ich tańcem nad akwarium:

20200807_195437.thumb.jpeg.6c3fb7a5af8835634643469fb7f16cbf.jpeg

Po przesunięciu akwa w docelowe miejsce i ustawieniu lamp na jednakowej wysokości powinno być ok. Jeśli lampy dalej będą "tańczyć" to zrobię dla nich stelaż oparty o koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Arek77 napisał:

Jeśli lampy dalej będą "tańczyć" to zrobię dla nich stelaż oparty o koronę.

Ja to bym ten pręt podwiesił w dwóch punktach, wypoziomował i dopiero wieszał lampy..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, klossowski napisał:

Ja to bym ten pręt podwiesił w dwóch punktach, wypoziomował i dopiero wieszał lampy..... 

Pręt jest podwieszony w dwóch punktach, a wypoziomować go można go za pomocą dwóch ruchomych blokad, tylko obecnie akwarium jest przesunięte ok 20 cm od docelowego miejsca, przez co lampy też są przesunięte i nie trzymają równowagi. Obawiam się tylko, że lampy podwieszone będą się ruszać pod wpływem ruchu powietrza. Dlatego prawdopodobnie dołączę je że sobą na sztywno a jak to nie pomoże to zrobię stelaż i oprę go o koronę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Linki mocujące lampę ( w sumie podporę - pręt, stelaż ) powinny być w pionie :) prawa fizyki się kłaniają 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, mario 84 napisał:

Linki mocujące lampę ( w sumie podporę - pręt, stelaż ) powinny być w pionie :) prawa fizyki się kłaniają 

Zagadzam się. Tak jest ładniej..... ale niestety mniej stabilnie - przełożę linki i będą w pionie. Ale i tak lampy będą prawdopodobnie delikatnie się chwiać, jeśli ich nie połączę na sztywno.... zobaczymy - za dwa tygodnie, po urlopie, przesunę akwa i się okaże. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może pomyśl nad dodaniem drugiego ( pręta ) tak by uzyskać cztery punkty zaczepienia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest stabilnie, 2 lampy skręcone alu profilem. U ciebie jeszcze problem ze się schodzą góra, miałem tak kiedyś i wiecznie był problem bo nie było stabilnie.203bb575bbb3ec2e35a8bbf795a0253e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mario 84 napisał:

Może pomyśl nad dodaniem drugiego ( pręta ) tak by uzyskać cztery punkty zaczepienia .

Ale lampy i tak mają tylko jeden punkt zaczepienia chyba, że zrezygnuję z ich fabrycznych linek i każdą z nich powieszę na czterech osobnych linkach - wtedy będą stabilnie wisiały, ale będzie aż 12 linek.

Nie wiem czy to będzie estetycznie wyglądało.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy trzy tego typu lampy (chinki 165W) wystarczą do oświetlenia akwa 120x58x50(h) - przy ustawieniu na 100% kanał niebieski i ok 20-25 % kanał biały?  Bo zastanawiam się nad dodaniem przy tylnej szybie jeszcze niebieskiej belki Led lub doświetleniem punktowym miejsca gdzie będzie kilka sps-ów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie dadzą radę, nawet będzie z zapasem więc nie szalej żebyś nie popalił korali, ja mam jedną nad akwa 90x50x50, plus na bokach dwie żarówki bo były niedoświetlone, i niebieskie mam ustawione na 70%.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, andzior70 napisał:

Spokojnie dadzą radę, nawet będzie z zapasem więc nie szalej żebyś nie popalił korali, ja mam jedną nad akwa 90x50x50, plus na bokach dwie żarówki bo były niedoświetlone, i niebieskie mam ustawione na 70%.

Jeśli miałeś niedoświetlone boki to czemu nie podnosiłeś lampy wyżej i nie zwiększyłeś mocy np do 90%? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie zbyt dużo światła byłoby stracone, oświetlone ma być akwarium a nie podłoga przed nim:P


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała ułożona w wersji ostatecznej. Częściowo już sklejona.

20200813_223153.thumb.jpeg.c9cc045f6405aca340ae19cc670868a3.jpegTeraz wyjąć kratki i po urlopie zalewam.

W oddaleniu od głównej konstrukcji, wyspowo chcę umieśćić dwie płaskie skałki ze szczepkami galaxea, tak aby nie dosìęgły innych korali.

Umieściłem w akwa muszlę po pąklach, ale nie wiem czy zostanie na stałe - wizualnie wpasowała się idealnie i mam na nie pomysł - chcę umieścić w otworach rurówki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Płukanie piachu za mną - kilka godzin przy wannie i setki litrów przesłanej wody (a pro po ekologicznego aspektu naszego hobby) i oto efekt:

20200815_174632.thumb.jpeg.e66163ba391fdea81a5e167328f19f1c.jpeg

30 kg przepłukanego piachu.

Często na forum dyskutuje się jak długo po zalaniu można wprowadzać do akwa zwierzęta...... ja wprowadziłem pierwszego zwierzaka jeszcze przed zalaniem.....:clowning

20200815_172839.thumb.jpeg.11d705a88a3b75dced5bdfd3ac1a0a18.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewny, że aż tyle tego piachu jest Ci potrzebne...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Jesteś pewny, że aż tyle tego piachu jest Ci potrzebne...

Dno ma powierzchnię 58x120 cm a chciałbym mieć ok 3 cm kto wie czy jeszcze nie braknie.... dowiem się za tydzień.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

Dno ma powierzchnię 58x120 cm a chciałbym mieć ok 3 cm kto wie czy jeszcze nie braknie.... dowiem się za tydzień.

Powinno być w sam raz, o ile mnie pamięć nie myli, to 1.6 kg aragonitu to 1 litr, czyli prawie idealnie, bo jeszcze trochę odejdzie na skałę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też tak myślę.... W razie jak by co to mam jeszcze ok 5 kg piasku Blue Treasure z obecnego akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyjazd urlopowy za mną więc kolejne 7 dni wolnego w dużej części chciałbym poświęcić na start akwa.

Obecnie sytuacja wygląda tak:

20200823_202518.thumb.jpeg.ef3d6d17b172faf4f50a2b3da67fc368.jpeg

Moja kostka, w której stawiałem pierwsze kroki w akwarystyce morskiej, musi ustąpić miejsca swojemu większemu następcy. 

Tak jak wspominałem w innym poście na temat udziału kranówki w starcie, dzisiaj wsypałem przepłukany piach i zalałem akwa kranówką. Na spuście wody założyłem podwójną warstwę gęstej agrowłókniny. 

20200823_202810.thumb.jpeg.28476f557dac8d51256f480ecfd227ea.jpeg

To wszystko ma na celu jeszcze dokładniejsze przepłukane piachu i skały po klejeniu CX-em.

Pompa obiegowa i cyrkulator ustawione są na Maxa. 

Jutro spuszczam wodę ile się da - oceniam, że zostanie jej ok 20-30 litrów w mokrej skale i piachu (może trochę mniej).

Następnie muszę spuścić ponad połowę wody z mniejszego akwa i przenieść je w inne miejsce. Uzyskaną żywą wodą zaleję akwarium + nowa solanka. 

Do nowego akwa trafi też trochę gruzu skalnego z kostki i niech się kręci.

Na obecną chwilę wygląda to tak:

20200823_202751.thumb.jpeg.776807cbe252f28405a72c328e96c22b.jpeg

Trzymajcie kciuki aby wszystko się udało :thumbsup:.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś woda z akwa poszła w kanał a z nią "urobek" pozostały na agrowłókninie.

Spuściłem wody tyle ile było to możliwe - zostało ok 20-30 litrów w piachu.

 

20200824_161914.thumb.jpeg.883d20cc7769c871c61da69e404eb29b.jpeg

Po spuszczejiu wody i przemieszczeniu mniejszego akwa, baniak mógł stanąć wreszcie w docelowym miejscu. 

Zalałem go częściowo zapasami RODI i podłączyłem pezpośredmio pod filtr. Napełnienie potrwa pewnie ze dwa dni (mam membranę 50GPD :().

20200824_215634.thumb.jpeg.1d01faefdfea234bd53f774846113119.jpeg

Zastanawiam się teraz jak to po zalaniu posolić?

Prawdopodobnie będę dodawał sól do sumpa przy włączonej cyrkulacji, aż do osiągnięcia odpowiedniego zasolenia. Dobry to pomysł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.08.2020 o 22:02, norbi2222 napisał:

Jesteś pewny, że aż tyle tego piachu jest Ci potrzebne...

 

W dniu 15.08.2020 o 22:20, klossowski napisał:

Powinno być w sam raz, o ile mnie pamięć nie myli, to 1.6 kg aragonitu to 1 litr, czyli prawie idealnie, bo jeszcze trochę odejdzie na skałę.

Piachu jest ok. Wyszła warstwa ok 3-3,5 cm. Jak się okaże, że to trochę za dużo to chyba łatwiej odesłać z wodą niż porem dosypywać. 

20200826_104447.thumb.jpeg.b95f454d1b635997289e0f232949d512.jpeg

Napełnianie akwa trwa nadal - już trzeci dzień, ale już bliżej niż dalej.20200826_104525.thumb.jpeg.1fe204ce09d0a7ba0947b0e152fcc09b.jpeg

Mam nadzieję, że do wieczora będzie koniec.

Co myślicie o Aquaforest live Bio Fil na start ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem cyrkulator RW-20 i trochę przeraziły mnie przestrzenie między szczebelkami chroniącymi wirnik, a chciałbym mieć w akwarium ukwiała. Mam zapas kratki rastrowej o oczkach 1x1 cm i grubości też 1 cm. Czy jak zrobię z niej "klatkę" i osłonię nią cyrkulator to czy będzie to dobre zabezpieczenie przed ewentualnym przedostaniem się ukwiała do wirnika?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprzeplataj trytytki. Ograniczysz wydajność pompy ale kratki będą mniejsze i zminimalizujesz możliwość zmielenia ukwiała ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety. Falownik RW20 jest zdecydowanie za mocny do mojego akwa. Nawet skręcony na maksa i skierowany w lustro wody robi pralkę i wychlapuje wode z akwa. Jak ktoś chętny to moge sie zamienić na słabszy model.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium posolone do wart. 31ppm. Do akwa trafiło pierwsze życie pod postacią bakterii z Aquaforest live bio fill i AmpułkaProbido. Dziś w planach przełożenie skałki z mniejszego akwarium i dolanie wody z tego zbiornika. Może przełożę też kawałek pseudogorgoni... 

Na start planuję dolać trochę fotoplanktonu jako pożywkę dla bakterii.... I niech się kręci.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.