Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na stanie test na amoniak, a nie mam testu na NO2?

Czy wg. Was warto kupować ten test (na NO2) czy wystarczy mierzyć samo NH3. Czy z Waszego doświadczenia wynika, że mogą być sytuacje, w których amoniak jest niewykrywalny, a azotyny były niebezpiecznie wysokie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium powoli nabiera życia - woda zrobiła się mętna - zakwit bakterii po dodaniu fitoplamktonu (chyba trochę z nim przesadziłem). Pojawiły się też pierwsze ogniska okrzemek.

Zasolenie wynosi 31 ppm i mam zamiar powoli je  podnosić uzupełniając odparowaną wodę solanką z podmiany z mniejszego akwarium.

Do zbiornika włożyłem gałązkę pseudogorgoni i małą skałę porośniętą xenią.

Pojawiają się pierwsze misys i kiełże.

W planach mam zakup rollermata, na razie na spływ włożyłem skarpetę zrobioną z podwójnie złożonej i zszytej zimowej rolniczej agrowłókniny 

20200902_213747.thumb.jpeg.ce6f8c786e112ec45462ac3f1c8b52ee.jpeg

Zastanawiam się nad docelową metodą prowadzenia akwarium....obecnie woda leci przez włókninę i włączony jest mały odpieniacz (czekam na dostawę większego) Docelowo chciałbym mieć filtrację mechaniczną opartą o rollermata  oraz biologiczną opartą na DSB i refugium.  Nie zależy mi na krystalicznie czystej wodzie i zerowych nutrienach tylko na jak najbardziej urozmaiconym życiu w wersji makro jak i mikro ( nawet glony mi nie przeszkadzają w umiarkowanej ilości).

W najbliższym czasie założę osobny temat opisujący postępy uruchomionego akwa. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam możliwość zakupu za symboliczne pieniądze lampę UV 11W. Lampę chciałbym używać okazjonalnie szczególnie po zakupie nowych zwierząt. Czy lampa o takiej mocy jest coś w stanie zdziałać  w systemie o pojemności ok 450 l w obiegu? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, tylko nie od razu w 1 godzine czy cos. Przy dluzszym wlaczeniu cos tam bedzie robic;)


05749fb103997611a51b80b26a0bdd6du1932a17

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś mija tydzień od posolenia akwarium. Dodatek fitoplamktonu jako pożywki dla bakterii, to nie był chyba dobry pomysł. Woda po 48 godz.  zrobiła się mętna, a od dwóch dni nabiera zielonego koloru - akwarium wygląda jak hodowla fitoplanktonu. Zdjęć nie wstawiam bo i tak nic nie widać:) Parametry NH3, NO3 i PO4 - niewykrywalne testami kropelkowymi, zasolenie 33ppm. Za to mała szczepka xeni włożona drugiego dnia po posoleniu napompowana na maxa. Poza tym w sumpie i w rogach akwarium niezliczone ilości maleńkich skorupiaków różnej maści (uważam to za jedyną korzyść wlania fito).

Jutro odbieram lampę UV i mam mały dylemat czy skorzystać z niej na starcie. Za jej zastosowaniem przemawia fakt, że woda powinna zrobić się przejrzysta, przeciw - do systemu trafi znaczna ilość martwej materii w postaci zabitych glonów, bakterii i pierwotniaków..... 

Co o  tym sądzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fito jako pożywka dla bakterii to raczej niemożliwe bo , tak mi się zdaje, fito jest większe od bakterii. Masz tam zakwit bakterii spowodowany czymś innym a teraz dodatkowo zakwit fito.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw... Zbiornik to przetrawi. Ładnie taki zakwit nie wygląda, ale nie szkodzi. Poczekaj aż rozwinie się wyższe życie aby zjadło to "podstawowe" czyli bakterie i fito. Powstanie równowaga które będzie się musiała ustabilizować i potem już jakoś pójdzie... Ewentualnie możesz woda z tego akwa karmić korale w małym... Podwójny pożytek będzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 6.09.2020 o 22:36, andzior70 napisał:

Fito jako pożywka dla bakterii to raczej niemożliwe bo , tak mi się zdaje, fito jest większe od bakterii. Masz tam zakwit bakterii spowodowany czymś innym a teraz dodatkowo zakwit fito.

Wlewajac fito nie miałem zamiaru samymi glonami karmić bakterii tylko potraktować ją jako materię organiczną, która rozkładając się dostarczy nutrienów bakteriom (coś a'la wrzucenie kostki mrożnoki na start), ale podczas wlewania przełamała mi się butelka i wiało się dobre ponad pół litra do świeżego akwarium:banghead. Na obecną chwilę woda zaczęła lekko się klarować, jeszcze że dwa trzy dni i będzie widać tylną szybę:D. Najważniejsze, że woda ma neutralny zapach i nie tworzą się "gluty".

Teraz najważniejszy moment i obserwacja parametrów.... Czy podczas schodzenia mętnaści wody zacznie się pojawiać amoniak i NO2, czy od razu NO3. Poczekamy, zobaczymy...

W dniu 7.09.2020 o 07:46, dadario napisał:

Ewentualnie możesz woda z tego akwa karmić korale w małym... Podwójny pożytek będzie...

A może rozleje w butelki i zacznę sprzedawać w necie jako super naturalne fito???:clowning

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy Forumowicze

W ciągu kilku najbliższych dni chciałbym podjąć decyzję co do ostatecznej organizacji środkowej komory sumpa.

Komora ma wymiary 40 na 28 cm, poziom wody to 25 cm i miało by w niej mieścić się refugium i złożę DSB

Biorę trzy wersje:

1. Wstawiony w tę komorę plastikowy pojemnik z osobnym przepływem wody (np plastikowa beczka do kiszenia ogórków  i z oświetleniem jako refugium plus dookoła DSB.  W ten sposób oświetlone będzie tylko refugium cały sump w ciemności 

2. Refugium jak wyżej plus pojemnik szklany np 15x10 cm na DSB. Oświetlone tylko refugium plus łatwe pozbycie się DSB w razie awarii.

3. Ciała komora wysypana piaskiem jako  DSB plus wrzucona kulka glonòw (refugium) w tym wypadku oświetlałbym cały sump .

I tu chciałbym się zwrócić do Was o przedstawienie swoich rozwiązań i co sprawdziło się w Waszych zbiornikach.

Mnie najbardziej podoba się trzecia opcja,  bo możba zawsze wykorzystać kawałek powierzchni jako np szczepkarium , ale obawiam się święcenia nad całym sumpem  (zarośnięcie wszystkich komòr glonami) oraz ewentualnych porażek w prowadzeniu DSB - brak doświadczenia z tą metodą filtracji. 

Tak to wygląda na schemacie (ładniej nie potrafię ;))

20200908_222337.thumb.jpeg.c7d22c1a6f56404064ccf2513c2d1d3a.jpeg

 

Wszelkie sugestie, rady porady i uwagi oraz co się u Was sprawdziło, a co nie, mile widziane. Niektòrzy znajomi odradzają mi DSB, że to może być tykająca bomba , ale mi się bardzo podoba takie ukryte miejsce pełne życia.....  i chyba zaryzykuję...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

3. Ciała komora wysypana piaskiem jako  DSB plus wrzucona kulka glonòw (refugium) w tym wypadku oświetlałbym cały sump .

A nie da się tej komory wyłożyć spienionym czarnym PCV lub czymś podobnym? Masz wtedy oświetloną tylko tę komorę. 

19 minut temu, Arek77 napisał:

Mnie najbardziej podoba się trzecia opcja,  bo możba zawsze wykorzystać kawałek powierzchni jako np szczepkarium

Pod czerwonym światłem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kieruj się moim zdaniem tylko przemyśl czy aby napewno potrzebne Ci jest dsb. Co do jego obecności to sprawa jest oczywista że ma wiele plusów i jest chyba najbardziej zbliżonym elementem do natury w całym systemie który chcesz odpalić. Ja go zawsze odradzam z jednego powodu, że o dsb trzeba dbać najlepiej z całości systemu (dokarmiać itp). A to nie łatwa sztuka. Wiem że się da, ale ryzyko jest duże. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W kostce miałem DSB razem z refugium i po niecałych dwóch latach całe odessałem, a glony wywaliłem. Mocno rosło PO4 i szukałem powodu. DSB i glony zastąpiłem skałą, zacząłem podawać bakterie i węgiel dla bakterii, i to rozwiązało wszelkie problemy.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, klossowski napisał:

A nie da się tej komory wyłożyć spienionym czarnym PCV lub czymś podobnym? Masz wtedy oświetloną tylko tę komorę. 

Nie bardzo wiem jak by miało działać.... jak wyłożę przegrody czarną przesłoną to lampa i tak będzie musiała być wyżej i światło będzie docierać do sąsiednich komór.

14 godzin temu, klossowski napisał:

Pod czerwonym światłem?

 Światło było by wtedy typu reef Light  takie jak dla korali.

 

14 godzin temu, dla syna napisał:

Nie kieruj się moim zdaniem tylko przemyśl czy aby napewno potrzebne Ci jest dsb.

Pewnie bez tego też by było ok .... Ale to ciekawe miejsce do obserwacji....:scub: a to jest moim głòwnym celem prowadzenia akwa.

 

5 godzin temu, norbi2222 napisał:

W kostce miałem DSB razem z refugium i po niecałych dwóch latach całe odessałem, 

dlatego prawdopodobnie, bez względu którą opcję wybiorę, umieszczę go w osobnym plastikowym pudełku o wymiarach ok 20x25 cm tak aby w razie co można było go usunąć bez dłuższego zaczymywania obiegu.

A tak apropo oświetlenia całego sumpa to myślałem nad jakąś lampką DIY o mocy ok 30 W ( diody 3W w konfiguracji: 8 x Blue, 4 x białe ok 10k, 3x Full spectrum - wysterowane na 2 W) świecącą od 22 do 6 rano.

 

 

 

Pytanie co jest lepsze dla DSB - światło czy ciemność - pytanie do osób posiadających tego typu złoże (:help1). 

Edytowane przez Arek77
Literówka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Arek77 napisał:

Nie bardzo wiem jak by miało działać.... jak wyłożę przegrody czarną przesłoną to lampa i tak będzie musiała być wyżej i światło będzie docierać do sąsiednich komór 

A nie lepiej zrobić tubę na lampkę i dzięki temu światło kierujesz w kierunku wlasciwym? Odpowiednia lampka i tuleja w kształcie trąbki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, dla syna napisał:

A nie lepiej zrobić tubę na lampkę i dzięki temu światło kierujesz w kierunku wlasciwym? Odpowiednia lampka i tuleja w kształcie trąbki. 

No pewno, że lepiej...... Dzięki za pomysł :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Arek77 napisał:

 

 

Pewnie bez tego też by było ok .... Ale to ciekawe miejsce do obserwacji....:scub: a to jest moim głòwnym celem prowadzenia akwa.

 

 

 

 

Kolega chyba myli DSB z refugium. W DSB nie ma nic ciekawego do obserwacji. Można mieć refugium bez DSB i jest co obserwować ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Marcin P. napisał:

Kolega chyba myli DSB z refugium. W DSB nie ma nic ciekawego do obserwacji. Można mieć refugium bez DSB i jest co obserwować ;)

Z tego co mi wiadomo to DSB  w wielkim skrócie i lakoniczne rzecz ujmując, jest warstwą piasku gdzie bezpieczne miejsce znalazła niezliczona ilość różnego robactwa, a przy okazji miejsce, które pomaga pozbyć się NO3 z wody. Może to głupie ale obecnie co najmniej połowę czasu spędzonego przy akwarium to nocne obserwacje siporaxu i dennego mułu znajdującego się w panelu przy pomocy lupy i mikroskopu :clowning.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Arek77 napisał:

nocne obserwacje siporaxu i dennego mułu znajdującego się w panelu przy pomocy lupy

A co w tym mule jest? Pytam poważnie, bo sam mam od niedawna panel i cały ten muł co parę tygodni odsysam i nie nie wiem, czy dobrze robię.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, klossowski napisał:

A co w tym mule jest? Pytam poważnie, bo sam mam od niedawna panel i cały ten muł co parę tygodni odsysam i nie nie wiem, czy dobrze robię.....

Tego mułu dużo nie ma bo mam dość mocną cyrkulację, to bardziej odrobiny skały i tzw "siporaxu" (to nie jest markowy siporaxu tylko jakieś chińskie medium z różnego rodzaju elementami). Ale po tym wiją się różnej wielkości wężowidła, kiełże we wszystkich stadiach rozwoju, wieloszczety i chyba skoposzczety (coś jak fragmety robakòw włosowych podobne do rureczników) widłonogi, misys . Po za tym gąbki białe i różowe., rurówki proste i spiralne i inne jeszcze niezidetyfikowane obiekty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Arek77 napisał:

Tego mułu dużo nie ma bo mam dość mocną cyrkulację, to bardziej odrobiny skały i tzw "siporaxu" (to nie jest markowy siporaxu tylko jakieś chińskie medium z różnego rodzaju elementami). Ale po tym wiją się różnej wielkości wężowidła, kiełże we wszystkich stadiach rozwoju, wieloszczety i chyba skoposzczety (coś jak fragmety robakòw włosowych podobne do rureczników) widłonogi, misys . Po za tym gąbki białe i różowe., rurówki proste i spiralne i inne jeszcze niezidetyfikowane obiekty.

No to mnie  zaciekawiłeś. Więcej tego nie odsysam, zobaczę, czy i u mnie coś fajnego się pojawi, a panel mam z boku to sobie popatrzę :czapkizgłów:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie docelowego poziomu wody w sumpie.... A raczej w komorze pompy powrotu. W większości akwariów jakie widziałem ustalony poziom wody jest poniżej ostatniej przegrody tak, że woda spływa na zasadzie miniwodospadu. Czy jest jakaś zasada co do ustalania różnicy poziomów pomiędzy tą komorą, a pozostałą częścią sumpa? I czemu ma służyć ten minispływ... natlenianie wody?   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powoli mija drugi tydzień od posolenia akwarium 

Tak to wyglądało na przestrzeni 7 dni:

Najpierw zrobiło siè biało

20200907_201758.thumb.jpeg.b551bdbd4659c2cb29ca915937370c34.jpeg

Po dwòch dniach zielono:

20200907_201824.thumb.jpeg.6b46369163ce3ed85006c275bed51d62.jpeg

I zaczęło się przejaśniać: (zdjęcie z wczoraj)

20200911_202211.thumb.jpeg.c07ea38ae7d8caba000f418724d9bfd1.jpeg

I dziśiaj

:20200912_192043.thumb.jpeg.7b9aa9b48683fc65c3c36a98b27ac9e8.jpeg

Tak więc w ciągu tygodnia dużo się zadziało.

Przypomnę swoje pytanie z poprzedniego posta...może ktoś z nocnych markòw coś podpowie:

14 godzin temu, Arek77 napisał:

Mam pytanie odnośnie docelowego poziomu wody w sumpie.... A raczej w komorze pompy powrotu. W większości akwariów jakie widziałem ustalony poziom wody jest poniżej ostatniej przegrody tak, że woda spływa na zasadzie miniwodospadu. Czy jest jakaś zasada co do ustalania różnicy poziomów pomiędzy tą komorą, a pozostałą częścią sumpa? I czemu ma służyć ten minispływ... natlenianie wody?   

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W ostatniej komorze (z pompą obiegową) w przypadku braku "wodospadu" będzie się tworzył film bakteryjny  (a później kożuch). Ten mini wodospad całkowicie eliminuje ten objaw. Druga funkcja to stworzenie małej pojemności i dzięki temu szybkiej reakcji na czujnikach dolewki (już przy ubytku nawet 100ml jest w stanie zadziałać). Pozostałe funkcje są pośrednie między innymi natlenianie wody przy stosunkowo niskiej głośności chlupotania wody (dla niektórych nie jest bez znaczenia). Zmniejsza też osadzanie się syfu w tej komorze poprzez spad wody (komora staje się niemal bezobsługowa). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, dla syna napisał:

W ostatniej komorze (z pompą obiegową) w przypadku braku "wodospadu" będzie się tworzył film bakteryjny  (a później kożuch). Ten mini wodospad całkowicie eliminuje ten objaw. Druga funkcja to stworzenie małej pojemności i dzięki temu szybkiej reakcji na czujnikach dolewki (już przy ubytku nawet 100ml jest w stanie zadziałać). Pozostałe funkcje są pośrednie między innymi natlenianie wody przy stosunkowo niskiej głośności chlupotania wody (dla niektórych nie jest bez znaczenia). Zmniejsza też osadzanie się syfu w tej komorze poprzez spad wody (komora staje się niemal bezobsługowa). 

Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie korale będą w miarę rosły w miejscu gdzie nie ma bezpośredniego strumienia światła z lampy i zadowolą się światłem rozproszonym? Chodzi mi o takie miejsca przy dnie akwarium gdzie wyższe skałki rzucają cień.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.