Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Arek77 napisał:

Jakie korale będą w miarę rosły w miejscu gdzie nie ma bezpośredniego strumienia światła z lampy i zadowolą się światłem rozproszonym? Chodzi mi o takie miejsca przy dnie akwarium gdzie wyższe skałki rzucają cień.

niefoto i gąbki ;)

W lekkim cieniu cyphastrea da radę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, klossowski napisał:

niefoto i gąbki ;)

W lekkim cieniu cyphastrea da radę.

A grzybki ? Discosoma i Rodactis?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Arek77 napisał:

A grzybki ? Discosoma i Rodactis?

Discosom nie mam, ale Rhodactisy to nawet  w lekki cień wchodzą albo tak mi się wydaje:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na środku akwarium mam wystającą skałkę:

20200914_144410.thumb.jpg.ed9a7cbbd1a4a10dd0f0801c421f200d.jpg

Ta skałka wystaje w kierunku przedniej szyby (widok z boku):

20200914_144446.thumb.jpg.a4e291860b6c179247d7f3a9ca2c237e.jpg

Jakiego korala byście zaproponowali na to miejsce (na pierwszy plan)?

Miejsce jest dość jasne i z mocną symulacją.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba posadzę tam korala Galaxea - z trzech stron woda więc nie będzie miał co parzyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Galaxea wypuszcza parzydełka nawet 20+ cm i parzy absolutnie wszystko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, i chyba to będzie jedyne miejsce gdzie będę mógł ją umieścić, bo dookoła będzie tylko woda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro przywożę ukwiała quadri - będzie to jeden z pierwszych korali w akwarium.

Nigdy nie miałem do czynienia z ukwiałami. Z informacji, jakie znalazłem na tym forum wynika, że powinienem zmniejszyć cyrkulację w akwarium i położyć go gdziekolwiek, a on sam pochodzi po zbiorniku i znajdzie odpowiadające mu miejsce. Najprawdopodobniej będzie to najmniej odpowiednie miejsce z mojej perwspektywy ;). Czy może macie jakieś sugestie co mozna zrobić aby ukwiał osiadł przynajmniej w jakiejś wybranej przeze mnie części akwarium?  O to, że poparzy coś po drodze na razie się nie obawiam bo akwa jest praktyczne puste. Jeżeli już to może wpaść w cyrkulator, ale jest on w miarę zabezpieczony tyrtytkami.

Czego mogę się spodziewać po takim ukwiale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, Arek77 napisał:

Jutro przywożę ukwiała quadri - będzie to jeden z pierwszych korali w akwarium.

Planujesz też SPS-y ?

Może być problem jeśli zacznie chodzić i parzyć.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Beti napisał:

Planujesz też SPS-y ?

Może być problem jeśli zacznie chodzić i parzyć.

 

 

Spsy - mam dwie montipory telerzowe i szczepkę akry. Mam jedno małe miejsce przeznaczone pod SPSy, ale jak nie będę ich w stanie utrzymać to najwyźej ..... posadze tam briareum:D.

A jeśli chodzi o ukwiały...... na początku ich nie planowalem bo się obawiałem ich "chodzenia", ale jadąc po ryby lub szczepki do różnych akwarystów wszyscy mieli gdzieś w akwarium quadri i przekonywali mnie, źe chodzą tylko na początku., źe nie jest tak źle z ich ruchliwością i faktycznie mieli zbiorniki mocno zarośnięte a wśród korali jeden lub kilka ukwiałów. Bardzo mi się one podobają i chcialbym aby przy pustym akwa mogł sobie pochodzić i znaleść odpowiednie miejsce. Sam juź nie wiem czy wprowadzić ukwiała czy nie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy quadri musisz być świadomy jednej rzeczy, może siedzieć rok w miejscu ale przyjdzie moment że będzie się chciało dzielić albo coś mu nie będzie pasować o może zacząć chodzić. Trzeba o tym pamiętać i założyć sobie, że prędzej czy później się przemieści

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba zaryzykuję.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i mam zagwozdkę... Znalazłem w okolicy do kupienia kilka szt.  Chromis virdis, z których planuję zorganizować małe stadko w swoim akwarium. Do chromisów sprzedający chce dorzucić (za niewielkie pieniądze) ok 15-sto centymetrowego hepatusa, którego posiada od pięciu lat i przerósł mu akwarium (ma akwa o wymiarach 140x30x30).  Z jednej strony planowałem tylko jednego pokolca, którego już mam, a nie lubię zmieniać planów, z drugiej strony szkoda mi rej rybki, która   faktycznie nawet wizualnie nie pasuje do tamtego 120 l akwarium... I naprawdę jest ładna ....do piątku mam czas na podjęcie decyzji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrezygnuj... Ten hepatus w wieku 5 lat powinien być dwa razy większy. Nawet w 300L będzie miał ciasno... Minimum dla takiej ryby to naprawdę okolice 800L.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dadario napisał:

Nawet w 300L będzie miał ciasno...

Akwa ma trochę więcej niż planowałem zakładając ten temat, ale i tak taka rybka potrzebuje dwa razy tyle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77

Hepatus to stuknięta ryba, kiedyś miałam na początku ale sprzedałam, jeśli by to była fajna ryba miala bym ją i teraz, to ryba która zrobi burdę w zbiorniku, a czym większa tym większy problem. Następnie pierwsza do ospy wystarczy mały stres, tak samo Bialobrody który to nie jednemu położył zbiornik.

15cm hepek w małym akwarium zrobi się nerwowy i będzie burdy robił,  będzie nerwowo w zbiorniku co za tym idzie...wszystko nawet połamie korale te mniejsze.

Odradzam:wub:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym  skonsultować z Wami mój projekt refugium do akwa ok 400 l wody w obiegu.

A więc obudowa to pudełko do przechowywania proszku o pojemności ok 7 litrów wody netto. 

Pudełko będzie zasilane pompą o przepływie ok 600l /g wodą z komory pompy obiegowej. Woda dostarczana będzie od dna w kierunku rury odpływu (w dnie zamontowany jest przelot przez szkło o średnicy 32 mm. Caĺe pudełko będzie stało na nóżkach o wys. ok 2 cm tak aby woda mogła spokojnie wypływać przez rurkę przy dnie. Glony oświetlane będą świetlówką kompaktową typu grow o faktycznej mocy ok 12-15 W. 

20201018_185818.thumb.jpeg.c6c1db3f9b99aa068f6ca190bb697296.jpeg

20201018_185631.thumb.jpeg.4e2dc4543e65de71e9bcd6140b76f671.jpeg

thumbnail_20201018_185514.jpg.ed647bb52b7867ac8184fb343f18770b.jpg

Cała konstrukcja umieszczona ma być za pojemnikiem z DSB zamiast skrzyneczki z kratki rastrowej. 

 

20200919_141208.thumb.jpeg.6c6c46c52f11e43d633f90bf3d3a834f.jpeg

Powyższa zmiana pozwoli mi zaciemnić pozostałą część sumpa. Dzięki temu przestaną rosnąć glony i stworzy się nisza dla organizmów ciemnolubnych.

Co o tym sądzicie?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuć po prostu glony do środkowej części sumpa, nad tą kocią kuwetę, osłoń boki, by światło nie świeciło na boki i lampkę zwieś na górze...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, dale napisał:

Wrzuć po prostu glony do środkowej części sumpa, nad tą kocią kuwetę, osłoń boki, by światło nie świeciło na boki i lampkę zwieś na górze...

No właśnie przede wszystkim  tę "kocią kuwetę" chciałbym osłonić od światła :D.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Arek77 napisał:

No właśnie przede wszystkim  tę "kocią kuwetę" chciałbym osłonić od światła :D.  

A czemu? Kotek się krępuje :)? Światło DSB nie przeszkodzi, zwłaszcza że glony wyłapią i tak sporą część. A jak oświetlisz, będziesz miał na powierzchni też warstwę np. cyjano - a lepiej tam niż w głównym baniaku :) ? Swego czasu, właśnie tak trzymałem cyjano w ryzach, rozwijało się jedynie w części sumpa, a do zbiornika szło, jak w sumpie zmieniałem warunki.

A jak już chcesz koniecznie dsb :), to zamów u szklarza sobie zbiornik szklany na wysokość tego co masz, tyle że po dwa-trzy cm. węższy i krótszy, postaw na np, kawałkach siporaxu w tej komorze i nakryj glonami, np. wplecionymi w kratkę rastrową, będziesz miał fajne warunki. I różnorodne. Na samym dnie, pod dsb, zaciemnione miejsce z wolnym przepływem (gąbki np.), dsb i nad nim refugium. No i jedną pompę mniej, że o kubełku nie wspomnę :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, dale napisał:

A czemu? Kotek się krępuje :)? Światło DSB nie przeszkodzi,

Na obecną chwilę każde miejsce w akwa mam oświetlone - sam zbiornik w dzień a sump w nocy. Nawet jak osłonię lampę jakąś tubą to i tak część światła rozejdzie się po komorach. A tak światło zamknę I już. 

A z drugiej strony... może faktycznie z glonami na ktatce to dobry pomysł.... tylko jak będą się zachowywać takie glony na kratce ? Co jakiś czas trzeba je wplatać od nowa czy wystarczy przycinać i same się będą trzymać?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a to trzeba by sprawdzić, ale ja myślę że przycinka wystarczy. Z resztą, praktyka pokaże, a kubełek zawsze można wstawić.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie koralowce o niebieskim kolorze polecalibyście do akwa o mieszanej obsadzie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obsadzenia ostatnie wolne miejsce dla rybki w akwarium. Na to być duecik babka symbiotyczna plus krewetka. Czy ktos ma taki duecik?

cryptocentrus cincus

images.jpeg.jpg.5894a8af2f3efc8576ff0ad357e4c979.jpg

I alpheus 

Alpheus_sp._aff._paracrinitus_from_Fiji_with_Faba_sp._-_journal_pone.0035350.g001-H.png.2ef6146f3d53cc9297b965a4eac15702.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś ma pomysł na inne sprawdzone pary babka- krewetka, które z dużym prawdopodobieñstwem bedą stanowić duet?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.