Skocz do zawartości
Arek77

Krok drugi - projekt akwarium 300 l

Rekomendowane odpowiedzi

Stanęło na akwa 180x50x50 z dwoma kominami 15x15 w rogach akwarium.

Planowane oświetlenie - 3 lampy po ok 100W (typu Kessil 360, może Kelo) 

Teraz zastanawiam siè nad cyrkulacją:

Sercem obiegu ma być pompa DC o przepływie ok 10000l/Godz.

20200519_203622.thumb.jpg.628afc8f1f980da23a65567c782e7c8f.jpg

Do tego dwa falowniki typu maxpect gyre fx 250 po bokach - wchodzą prawie na styk (długość bocznej szyby: 50 cm - 2x1cm grubość szyby - 15 cm komin = 33 cm dla falownika o dł 30cm) 

Plus dwa cyrkulatory typu Jebao SOW 4 lub SOW 8 ze strumieniem skierowanym równolegle do tylnej szyby celem wyeliminowania martwych stref za skaĺą, których nie będzie widać (tak mam ustawione w swojej testowej kostce I się sprawdza).

I tu mam prośbę do forumowiczòw dot. oceny moich założeń do cyrkulacji.

Sprawdzi się to? Potrzebne będą dwa falowniki gyre czy wystarczy jeden na którymś z bocznych szyb? Może zamiast 2x gyre dać cztery cyrkulatory typu sow 4 lub 8 w rogach akwarium  ustawionych w jednym kierunku (np zgodnie z ruchem wskazówek zegara aby cala woda w akwa poruszała się w jednym kierunku? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może gyre śr 130 by wystarczyły? (nigdy nie widziałem ich pracy na żywo).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

A może gyre śr 130 by wystarczyły? (nigdy nie widziałem ich pracy na żywo).

Do 180cm to gyre 350 

11 godzin temu, Arek77 napisał:

Sercem obiegu ma być pompa DC o przepływie ok 10000l/Godz.

Tu bym kupiła DCP

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz dwa kominy nie myślałeś żeby dać dwa powroty i dwie pompy pokroju dcp 5000?

Zawsze jest zabezpieczenie na wypadek awarii że jedna będzie cały czas chodzić. Po za tym jeśli masz dwa kominy w rogach zawsze możesz powrót wykorzystać jako cyrkulację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Beti napisał:

Do 180cm to gyre 350 

Jedna wystarczy czy powinny być dwie?

4 godziny temu, Beti napisał:

Tu bym kupiła DCP

Będzie DCP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Arek77 napisał:

Jedna wystarczy czy powinny być dwie?

Tak 2szt


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się nad obsadą do nowego akwarium (180x50x50).

Jeśli chodziłoby o akwarium słodkowodne to potrafiłbym bez problemu dobrać zestaw rybek do dowolnego akwarium tak aby zapełniły wszystkie poziomy akwa  i żyły ze sobą zgodnie. Ale w kwestii temperamentu i wymagań ryb oceanicznych chciałbym Was prosić o pomoc. Moglibyście przedstawić możliwe zestawienia zwierząt, które by dobrze czuły się w takich gabarytach akwarium i za bardzo ze sobą nie walczyły?

Jeśli chodzi o korale to nie planuję jakiegoś lasu trudnych sps-ów i zerowych parametrów. NO3 chciałbym utrzymywać na poziomie 5mg/l PO4 max do 0,3.

Cyrkulację planuję dość silną bo podoba mi się mocne falowanie korali.

Obecnie w swojej kostce mam parę błazenków i ślizga Escenius bicolor oraz kraba percona które chciałbym przerzucić do nowego baniaczka.

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś zna jakąś stronkę z zestawieniem różnych gatunków rybek morskich i ich interakcji ze sobą (np na zasadzie +/-)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ma ktoś może rybki z gatunku Heteroconger hassi (tzw. wąż ogrodowy)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że ruch dziś większy na forum więc powtórzę swoją prośbę.... może ktoś ma pomysł na ciekawą obsadę do planowanego akwa:

21 godzin temu, Arek77 napisał:

Zastanawiam się nad obsadą do nowego akwarium (180x50x50).

Jeśli chodziłoby o akwarium słodkowodne to potrafiłbym bez problemu dobrać zestaw rybek do dowolnego akwarium tak aby zapełniły wszystkie poziomy akwa  i żyły ze sobą zgodnie. Ale w kwestii temperamentu i wymagań ryb oceanicznych chciałbym Was prosić o pomoc. Moglibyście przedstawić możliwe zestawienia zwierząt, które by dobrze czuły się w takich gabarytach akwarium i za bardzo ze sobą nie walczyły?

Jeśli chodzi o korale to nie planuję jakiegoś lasu trudnych sps-ów i zerowych parametrów. NO3 chciałbym utrzymywać na poziomie 5mg/l PO4 max do 0,3.

Cyrkulację planuję dość silną bo podoba mi się mocne falowanie korali.

Obecnie w swojej kostce mam parę błazenków i ślizga Escenius bicolor oraz kraba percona które chciałbym przerzucić do nowego baniaczka.

Będę wdzięczny za wszelkie odpowiedzi.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję w najbliższych dniach zakup lamp do akwarium. 

Czy wg. Was do oświetlenia powierzchni 180x50 cm wystarczą trzy lampy led po 100W ( typu Kessil 360 lub Kelo aq100) ? (wysokość akwa -50 cm)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Arek77 napisał:

Planuję w najbliższych dniach zakup lamp do akwarium. 

Czy wg. Was do oświetlenia powierzchni 180x50 cm wystarczą trzy lampy led po 100W ( typu Kessil 360 lub Kelo aq100) ? (wysokość akwa -50 cm)

 

Powierzchniowo nie ogarnie całości. Ale możesz zrobić ciemne strefy typu trzy lampy na trzy filary (dla każdego filara po jednej lampie) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.05.2020 o 07:57, Arek77 napisał:

Ta skała na razie jest zalana wodą z podmian z działającego akwarium i z działającym cyrkulatorem. Będę badał parametry. Jak będą wysokie NO3 i PO4 to wrzucę purigen i coś na fosforany. Jak to nie pomoże to wrzucę ją do wybielacza chlorowego. Mam jeszcze trochę czasu na jej oczyszczenie. 

Zmiana planów co do skały. Kamienie moczyły się w solance przez ok dwa tygodnie, jednak wg mnie dałem za mało wody i za słabą cyrkulację - zaczęła robić się piana. Wodę wylałem - skała się suszy. W poniedziałek zamawiam podchloryn sodu i w połowie przyszłego tygodnia zaleję ją 3% roztworem chloru na ok 7 dni. Następnie 7 dni płukania w kranówce z codzienną wymianą wody i badanie chloru. Jeśli wszystko będzie ok to suszenie na słońcu przez kolejne 7 dni. Celem powyższych czynności ma być zabicie wszyskiego co żyje w tej skale. Wtedy powinienem uzyskać naturalną suchą martwą i białą skałę . W połowie lipca płukanie w wodzie RO i do akwarium. Zalanie czystą solanką  + wodą z podmian i włączenie cyrkulacji.  Kolejne tygodnie przeznaczę na badanie parametrów i będę czekał na zamknięcie cyklu azotowego.

Myślicie, że to może się udać? A może zamiast chloru użyć 10% nadlenku wodoru ? 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Zmiana planów co do skały. Kamienie moczyły się w solance przez ok dwa tygodnie, jednak wg mnie dałem za mało wody i za słabą cyrkulację - zaczęła robić się piana. Wodę wylałem - skała się suszy. W poniedziałek zamawiam podchloryn sodu i w połowie przyszłego tygodnia zaleję ją 3% roztworem chloru na ok 7 dni. Następnie 7 dni płukania w kranówce z codzienną wymianą wody i badanie chloru. Jeśli wszystko będzie ok to suszenie na słońcu przez kolejne 7 dni. Celem powyższych czynności ma być zabicie wszyskiego co żyje w tej skale. Wtedy powinienem uzyskać naturalną suchą martwą i białą skałę . W połowie lipca płukanie w wodzie RO i do akwarium. Zalanie czystą solanką  + wodą z podmian i włączenie cyrkulacji.  Kolejne tygodnie przeznaczę na badanie parametrów i będę czekał na zamknięcie cyklu azotowego.

Myślicie, że to może się udać? A może zamiast chloru użyć 10% nadlenku wodoru ? 

 

 

 

Wybielacz najtańszy typu Bielinka 1:10 na tydzień, potem neutralizacja tiosiarczanem sodu lub podobnym i można zalewać. Chociaż ja planuję zalanie najpierw mniejszym zasoleniem plus bakterie i stopniowe zwiększanie zasolenia przez 2 tygodnie. Potem zalanie wodą z podmianki i start. Całość przewiduję 3 tygodnie. Ale to tylko moje przemyślenia.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ok 35 kg żywej skały stało się martwą skałą:

20200616_193507.thumb.jpeg.05c8d13224e7bba71ee5cfcd1376189e.jpeg 

Skała została potraktowana roztworem ACE i kranówki w proporcji ok 1:12, tak więc cokolwiek w tej skale jeszcze żyło powinno zaprzestać swoich funkcji życiowych ;).  Skała będzie się moczyć do soboty, potem płukanko, test na zawartość chloru i na słońce na dwa tygodnie. Potem do akwarium.

Ponadto przesiadkę na  docelowe akwarium o wymiarach 180x50x50 uzupełniłem o krok pośredni czyli akwa 120x50x50 ( i stąd zmiana tytułu), w którym na dzień dzisiejszy pływają jeszcze niedobitki z biotopu Amazonka (bystrzyki, kiryski, duży gibiceps,  parka zbrojników niebieskich i dwa duże skalary - jak by ktoś chciał mogę oddać za darmo, jak nie to w ciągu 2-3 tygodni trafią do zaprzyjaźnionego sklepu zoologicznego). Do akwarium dokleję komin zewnętrzny i przerobię szafkę tak aby wcisnąć sump 80x40x40.

Najtrudniejsze przede mną - układanie skały. Niestety nie mam ręki artysty i pewnie to co ułoże po kilku dniach przestanie mi się podobać więc cały sierpień zostawiam sobie na zmiany aranżacji, potem, z początkiem września, to co zbuduję zalewam solanką i  przez miesiąc lub dwa nie moczę rąk. Co najwyżej rurę od odmulacza, aby usunąć to co wyrośnie na kamieniach. 

Mam okazję kupić pompę Jebao dcp 5000 - myślicie, że wystarczy do wyżej opisanego zestawu?

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała wypłukana w bieżącej wodzie (kilkukrotnie) i wysuszona na słońcu.

Dziś pierwsza próba jej ułożenia.......

20200626_190541.thumb.jpeg.8e04fdc8df492651498dcef30b41cde3.jpeg

tylna szara płyta ma wymiary 100cmx50 cm i jest krótsza od tylnej ściany zbiornika o 20 cm (akwa na wymiary 120x50x50) tak więc pomiędzy skałą  a boczną szybą będzie min 10 cm.

20200626_190325.thumb.jpeg.ef778445b195bd45150ccc621923aebd.jpeg

20200626_190717.thumb.jpeg.8b9e471f7f0eb61e7f8325a2243bc479.jpeg

Ostateczny układ pewnie zmienię jeszcze co najmniej kilka razy.... ale już coś w głowie powoli sie układa. Biorę pod uwagę jeszcze wersję z wysokim środkiem i zniżającą się skałą ku bokom akwarium. 

Wszelkie uwagi, sugestie, pozytywy i negatywny mile widziane :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaka powinna być minimalna odległość  pomiędzy najwyższą skałą a lustrem wody tak aby można tam było umieścić jakieś światłolubne korale?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, FajnyRadziu napisał:

U mnie jest to z 7cm i euphyllia lubi to

I ramiona korala kładą się na taflę wody ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arek77 napisał:

I ramiona korala kładą się na taflę wody ?

Skłamałem, właśnie zmierzyłem i jest ok 10cm.

Nie, tak mam ustawioną cyrkulację, że niespecjalnie majta nimi do góry,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem się podpytać o doświadczenia z klejeniem skały klejem ceresit cx5.

Czy dwa kawałki skały związane tym klejem mogą z czasem się rozkleić? Tak mam np z klejeniem szczepek klejem kropelka... taką przyklejoną podstawkę można z łatwością odkleić, czy podobnie jest z dwoma kawałkami sklejonymi Ceresitem?

Chciałbym zrobić łuk z połączonych kilku kawałków i obawiam się, że z czasem może się rozkleić i rozpaść.

Jakie są wasze doświadczenia w tej kwestii?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moźe lepiej kupić klej przeznaczony specjalnie do klejenia skały w akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dniu dzisiejszym fragment amazonki w akwarium zakońcżył żywot. Rybki oddane, woda spuszczona.

20200715_131119.thumb.jpeg.5881c470bbe86919f26ec5a028efa72a.jpeg

Po spuszczeniu  wody kilkugodzinna zabawa w tetrisa kawałkami skałek i coś takiego się wyłoniło:

20200715_201046.thumb.jpeg.9f08e02c7784b42628a9190f632caff6.jpeg

 

20200715_201100.thumb.jpeg.9d237629194d32ee7b4c282a47c80fc0.jpeg

20200715_201056.thumb.jpeg.e359764858d3139f436ac79f633c81c1.jpeg

Nawet tło z amazonki pasuje ;)

Próbowałem sklejać kawałki klejem ceresit cx5 ale połączenia są zbyt trwałe.

Będę próbował jeszcze z klejem epoksydowym.

 Z założenia mają być 3 konstrukcje (wyspy) oświetlane trzema okrągłym lampami o mocy ok 100 W 

Teraz czas na przeróbkę akwarium i szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.06.2020 o 10:59, Arek77 napisał:

Czy dwa kawałki skały związane tym klejem mogą z czasem się rozkleić? Tak mam np z klejeniem szczepek klejem kropelka... taką przyklejoną podstawkę można z łatwością odkleić, czy podobnie jest z dwoma kawałkami sklejonymi Ceresitem?

Nie, to jest klej, który trzyma jak klej do glazury. Kleiłem tym nawet żywą skałę na mokro i  trzyma jakby to był jeden kawałek.  Kropelka to "klei" tylko tak, żeby nurt wody tego nie porwał, wystarczy palcem nacisnąć i odpada, podobnie milliput, to nie jest klej tylko taka masa  epoksydowa, wypełnia tylko szczeliny, ale do szczepek się nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.