Skocz do zawartości
Marcel1

Pierwsze akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jeżeli się powtarzam to wybaczcie, ale wydaje mi się, że moje pytania są całkiem inne niż innych - chociaż o tym samym.

Chciałbym założyć swoje pierwsze akwarium morskie. Naczytałem się tu sporo i widzę, że to trudna sprawa. Zgadzam się, że nie ma co oszczędzać przesadnie, więc jestem gotów trochę wydać (chociaż wolałbym nie przekroczyć 8 000 zł za całość). Mimo wszystko chciałbym zacząć od czegoś mniejszego.

Nurtują mnie jednak pytania, hmmm jakby to napisać - bardziej techniczne i od laika.

1. Co jest potrzebne do założenia akwarium morskiego? Ok przeczytałem, że akwarium, filtr RO itp. Ale np. dla takiego laika - jak działa taki filtr RO? On musi mieć podłączenie do bieżącej wody, czy jak to działa?

2. Jakbym faktycznie chciał rozpocząć od https://allegro.pl/oferta/akwarium-49l-morskie-aquael-nano-reef-duo-white-7057479857 tak jak wielu, to czego tam brakuje, żeby to się spinało. I ponownie proszę też o informacje techniczne, a nie tylko produkty. Szczególnie o wodę i prąd. Czy takie akwarium można po prostu postawić niedaleko gniazdka elektrycznego i resztę dokupić, czy jednak trzeba zmieniać całe mieszkania, bo bieżąca woda jest potrzebna.

3. Sklepy. Gdzie kupić najlepiej te pozostałe składniki, których nie ma w zestawie (żywa skała, testy, sól itp., potem życie). Na allegro, w sklepie zoologicznym? Nie chciałbym przepłacić, a jednak chciałbym mieć sprawdzone.

4. Jakbym mógł prosić o wyjaśnienie różnic pomiędzy akwarium morskim a słodkim, ale takich fundamentalnych właśnie w stylu "potrzeba bieżącej wody" - jeżeli tak.

Edytowane przez Marcel1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to za mały zbiornik jak na pierwszy raz ja bym celował min. 100 litrów. Filtr RO Di daje Ci czystą wodę(jak destylowana) w niej rozpuszczasz zakupioną w sklepie sól morską. Miałeś kiedyś słodkowodne?


3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak miałem słodkowodne.

Właśnie o to chodzi, że już przeczytałem co robi filtr. Ale nie umiem znaleźć informacji, jak on działa. Do czego go podłączamy itp., co jest potrzebne do bieżącej obsługi itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Marcel1 napisał:

4. Jakbym mógł prosić o wyjaśnienie różnic pomiędzy akwarium morskim a słodkim, ale takich fundamentalnych właśnie w stylu "potrzeba bieżącej wody" - jeżeli tak.

Zacznę od końca.

Wody słodkie -rzeki, jeziora, stawy itp są zazwyczaj akwenami gdzie są duże wahania temperatury i składu wody - pory roku, powodzie susze itp. I większość ryb dostosowała się do zmiennych warunków (wahania temp, składu wody itp) w oceanach parametry są dużo srabilniejsze i nie zmieniają się nadto na przestrzeni lat (z pewnymi wyjątkami) więc organizmy morskie będą w widoczny sposób reagować na najmniejsze zmiany środowiska. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Marcel1 napisał:

1. Co jest potrzebne do założenia akwarium morskiego? Ok przeczytałem, że akwarium, filtr RO itp. Ale np. dla takiego laika - jak działa taki filtr RO? On musi mieć podłączenie do bieżącej wody, czy jak to działa?

 

19 minut temu, Marcel1 napisał:

2. Jakbym faktycznie chciał rozpocząć od https://allegro.pl/oferta/akwarium-49l-morskie-aquael-nano-reef-duo-white-7057479857 tak jak wielu, to czego tam brakuje, żeby to się spinało. I ponownie proszę też o informacje techniczne, a nie tylko produkty. Szczególnie o wodę i prąd. Czy takie akwarium można po prostu postawić niedaleko gniazdka elektrycznego i resztę dokupić, czy jednak trzeba zmieniać całe mieszkania, bo bieżąca woda jest potrzebna.

Do akwarium morskiego i każdego innego nie potrzeba podłączać bieżącej wody. Prąd wystarczy jedna faza, zwykłe gniazdko, chyba, że planujesz kil tys litrów, to wtedy najlepiej oddzielne obwody.

 

23 minuty temu, Marcel1 napisał:

3. Sklepy. Gdzie kupić najlepiej te pozostałe składniki, których nie ma w zestawie (żywa skała, testy, sól itp., potem życie). Na allegro, w sklepie zoologicznym? Nie chciałbym przepłacić, a jednak chciałbym mieć sprawdzone.

https://nano-reef.pl/forums/forum/82-sponsorzy-serwisu/

23 minuty temu, Marcel1 napisał:

4. Jakbym mógł prosić o wyjaśnienie różnic pomiędzy akwarium morskim a słodkim, ale takich fundamentalnych właśnie w stylu "potrzeba bieżącej wody" - jeżeli tak.

W słodkim jest słodka woda (taka jak w rzece), a w morskim woda słona (taka jak w morzu).

A można wiedzieć, ile masz lat?

Ps. Ja nie uważam, że 50 l na start to mało, sam zacząłem od 30l. Koszty zdecydowanie mniejsze i nie potrzeba tyle sprzętu. Ja mam tylko kaskadę, grzałkę, lampkę i nic więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, klossowski napisał:

W słodkim jest słodka woda (taka jak w rzece), a w morskim woda słona (taka jak w morzu).

A można wiedzieć, ile masz lat?

34 lata :)

Moje pytania wbrew pozorom naprawdę mają sens i są szczere.

Chodziło mi o różnice w organizacji, a nie o różnice fizyczną. Czyli np. co musi być kupione i (jak) zainstalowane w morskim, a w słodkim nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Marcel1 napisał:

Co jest potrzebne do założenia akwarium morskiego?

Marcel, proponuje abyś zastanowił się co chcesz trzymać w tym akwarium (jaki rodzaj koralowców). Możesz przejrzeć  akwaria forumowiczów i podjąć decyzję, które Tobie się podoba. Następnie proponuję wnikliwie przejrzeć ten temat lub kilka z podobnymi akwariami i zobaczyć jaki sprzęt jest potrzeby. Jak już to zrobisz, to będzie dobry moment na pogłębianie tematu poprzez pytania i dyskusje.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe akwarium i stabilne parametry to nie takie proste. Do 8 tyś spokojnie postawisz i 200 litrów. Też na kaskadzie, grzałce, do tego odpieniacz np. tunze 9002/9004. Jedynie lampa będzie trochę droższa. RO podłączasz zaworkiem pod wejście pod baterie w kuchni np. RO nie musi  być przy akwarium. Chociaż fajnie jak byś miał w szafce zbiornik z ro na dolewkę(w morskim odparowaną wodę musisz dolewać regularnie i to robisz właśnie wodą z filtra ro). Poczytaj trochę więcej jeszcze. Kolega na targowisku ma falowniki RW-4 w dobrej cenie w sam raz na twoje potrzeby.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po zadanych przez ciebie pytaniach to wiesz troszkę malutko i ciężko będzie to odpowiedzieć na wszystkie twoje pytania . Najlepiej a byś w miarę szybko to ogarnął to spytaj sie kto ma akwarium morskie w pobliżu kup czteropak lub dwa i odwiedź kolegę . Druga opcja to pogadaj z kimś na priv jakiś whatsapp itp . Jak chcesz to napisz do mnie na priv coś podpowiem choć sam sie wciaz uczę :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak kolega wyżej. Znajdź kogoś doś blisko lub jeśli nie masz takiej możliwości skontaktuj się z jednym z kolegów z różnych grup morszczaków. "Trzymaj" się jednej osoby. Chyba, że będzie bardzo źle dłuższy czas, zmień pomocnika ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.