Skocz do zawartości
niknik

chaeto reaktor

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zrobić reaktor glonowy, coś takiego:

images?q=tbn:ANd9GcSTZNvNx-ErMTvsndWGKDQ

 Mam problem z pompą, czy do reaktora z pojemnością 5l obsługującego akwarium 360l wystarczy pompka przepływowa 800l/h?? mam też pompę jecod dcp 2500l/h ale nie wiem jak ją podłączyć jako przepływową. przełącza są w komplecie jedno na 25mm, drugie na 32mm a chciałbym reaktor z akwarium połączyć wężami 20mm. jak to połączyć? a może wystarczy pompka z przepływem 1400l/h? są takie aquaela, łatwo podłączyć do węży ale boję się że będzie za słaba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Pompa 800L/h będzie za mała na 5L reaktor
2. Pompa DCP będzie super, dodatkowo dzięki łatwej regulacji wydajności idealnie dobierzesz przepływ. 
3. Kupujesz przejście z rurki na węża 20mm (DCP 2500 w standardzie też ma mufkę na wąż i chyba też na 20mm, ale jak masz pompę z drugiej ręki to może jej nie być).
4. Skoro masz DCP to nie kombinuj z niczym innym, bo jest cichsza, na pewno wydajniejsza, na pewno odpowiednia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę wchodzić w kompetencje przedmówcy, ale moim zdaniem, jeśli filtr stoi na tym samym poziomie co sump lub akwarium, to znaczy pompa nie będzie musiała podnosić wody w pionie, wtedy straty i realny przepływ nie zmieni się bardzo znacząco i może wynosić minimum te 500l/h. W takim wypadku nie widzę uzasadnienia i sensu w robieniu pralki z filtra i skłaniał bym się do zstosowania takiej pompy. Przecież tutaj istotna jest wymiana pomiędzy środowiskiem a glonem,  dlatego większy przepływ, moim zdaniem, nie wpłynie na zwiększenie wydajności. Skupił bym się również na rozprowadzeniu wody w całym słupie filtra żeby nie tworzyły się martwe strefy. Jak robisz go od zera, dodaj zawory i złączki w taki sposób, żeby można było go wypiąć do czyszczenia.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, dale napisał:

Nie chcę wchodzić w kompetencje przedmówcy, ale moim zdaniem, jeśli filtr stoi na tym samym poziomie co sump lub akwarium, to znaczy pompa nie będzie musiała podnosić wody w pionie, wtedy straty i realny przepływ nie zmieni się bardzo znacząco i może wynosić minimum te 500l/h. W takim wypadku nie widzę uzasadnienia i sensu w robieniu pralki z filtra i skłaniał bym się do zstosowania takiej pompy. Przecież tutaj istotna jest wymiana pomiędzy środowiskiem a glonem,  dlatego większy przepływ, moim zdaniem, nie wpłynie na zwiększenie wydajności. Skupił bym się również na rozprowadzeniu wody w całym słupie filtra żeby nie tworzyły się martwe strefy. Jak robisz go od zera, dodaj zawory i złączki w taki sposób, żeby można było go wypiąć do czyszczenia.

 

Wydaje mi się ze poziom filtra nie ma znaczenia, ważna jest różnica poziomu wlotu i wylotu. U mnie byłoby to bezpośrednie połączenie z akwarium więc jeden poziom. gdyby to było zasilenie z sumpa a powrót do głównego to różnica byłaby duża. Z tą pompą najbardziej boję się że przy małym przepływie glon zadziała jak wata, duży przepływ mógłby wyszarpać trochę syfu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może lepiej rozważyć bypass ze zrzutu wody z akwarium? Wtedy nie trzeba będzie stosować żadnej pompki.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, waldek123blau napisał:

A może lepiej rozważyć bypass ze zrzutu wody z akwarium? Wtedy nie trzeba będzie stosować żadnej pompki.

nie mam sumpa a rozważania o poziomach są czystoteoretyczne. sumpa chcialem ale myciok tak mi zrobil stelarz ze nie ma opcji. pomimo ze pod akwarium jest sucho, stoi tylko banka na dolewke 30l i hodowla fito 5l, stelaż rdzewieje. przy sumpie już by go nie było. malowanie go teraz jest niewykonalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie stoi obok sumpa i jest na bypassie:

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem z tymi filtrami jest przepływ. Na pustym filtrze to i 200l/h da radę. Ale jak zarośnie to okazuje się że glony zdychają bo słaba pompka nie daje rady. Lepiej zamiast co dwa dni go czyścić, dać mocniejszą pompę... 

Ale każdy robi co i jak chce. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Tyle że jak reaktor zarośnięty na tyle że przepływ spada tak drastycznie, to i światło gorzej dociera, spada wydajność fotosyntezy itp...

A tak czy inaczej trzeba co tydzień wywalić nadmiar zieleniny (lub co dwa, jak mniejsza porcja startowa).

Dodatkowo, przy zwiększaniu mocy pompy, przy ograniczonym przepływie, może się okazać że "wąż nie siedzi tak mocno jak nam się wydawało"...

Ale to tylko luźna dyskusja - typu za i przeciw :) Szymon, masz rację - każdy robi jak chce i jeśli działą - jest OK :)

 

ps. ja też daję wszędzie nieco większe pompy i skręcam je.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.