Skocz do zawartości
Gość

Słona Rafa Mańka- 400 w obiegu

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

Korzystając z chwili wolnego mały wpis do dzienniczka akwarysty :) 

Trochę zmian w baniaku nastąpiło .Począwszy od zmiany oświetlenia , dodaniu paru nowych koralowców po modernizację elektryki włącznie z Ups-em .Na tą chwilę zbiornik prowadzi się bezproblemowo i oby tak zostało. Konsumpcja ballinga stopniowo wzrasta co cieszy ,bo to znak że życie rośnie .W sumpie brak jakichkolwiek absorberów , węgla aktywnego również, za to dużo skały ,trochę bio fila z AF ,ceramiki (siporax) , refugium i odpieniacza , można powiedzieć idę starym sposobem i to popłaca , a najbardziej popłaca cierpliwość.

large.1356321207_forum1.jpg.ee00a6df42be7c1034e69f4811602824.jpglarge.87739621_forum4.jpg.ced5c181fb99a79a19e69074d9e9cdf0.jpglarge.1739478546_forum2.jpg.9568ee0ceb75c61e1e98032267ea36cf.jpglarge.forum3.jpg.4c8036006e25e0466c59fb16e9fd92ae.jpglarge.1037532290_forum6.jpg.12db945fb5d6fd34f4b07da2a7ef982a.jpglarge.1099385953_forum7.jpg.b981bbe57261ba0ae50d1a05b5a36a43.jpglarge.380996975_forum8.jpg.9dcf609287ee5cf5dd04707dcb0c0c56.jpglarge.327215923_forum9.jpg.e4e70ed09772203e01cdc2aee2cdc8e0.jpglarge.1430224195_forum10.jpg.c922afb74911a3d9999d49a689c23abb.jpglarge.forum12.jpg.5508e6e68f3ea7290a5a80c5d49895fe.jpglarge.734070202_forum5.jpg.19111e1ba69c0271c572d35ad87ba904.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, mario 84 napisał:

Korzystając z chwili wolnego mały wpis do dzienniczka akwarysty :) 

Trochę zmian w baniaku nastąpiło .Począwszy od zmiany oświetlenia , dodaniu paru nowych koralowców po modernizację elektryki włącznie z Ups-em .

large.734070202_forum5.jpg.19111e1ba69c0271c572d35ad87ba904.jpg

Właśnie rozglądam się za UPS-em. Jakiej wielkości kupiłeś i co jest pod niego podpięte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pięknie, za jakieś 20 lat też będę miał podobne  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
30 minut temu, Arek77 napisał:

Właśnie rozglądam się za UPS-em. Jakiej wielkości kupiłeś i co jest pod niego podpięte?

Zasilacz awaryjny SINUS PRO E 12V 500VA 5/10A a 

podpięty jest akumulator 12V 26Ah AGM VOLT (żelowy). Pompa obiegowa wytrzymuje 4 h 43 min na tym aku , więc wynik myślę ok. W razie czego zmienię na większy bądź podepnę szeregowo jeszcze jeden taki sam.

35 minut temu, Adamos9908 napisał:

pięknie, za jakieś 20 lat też będę miał podobne  ;) 

Myślę że szybciej :P apetyt rośnie w miarę jedzenia , a jak widziałem już wystartowałeś ze swoim pierwszym szkłem :) 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, mario 84 napisał:

Zasilacz awaryjny SINUS PRO E 12V 500VA 5/10A a 

podpięty jest akumulator 12V 26Ah AGM VOLT (żelowy). Pompa obiegowa wytrzymuje 4 h 43 min na tym aku , więc wynik myślę ok. W razie czego zmienię na większy bądź podepnę szeregowo jeszcze jeden taki sam.

Myślę że szybciej :P apetyt rośnie w miarę jedzenia , a jak widziałem już wystartowałeś ze swoim pierwszym szkłem :) 

 

dużo powiedziane   :) ale tak ,od wielu lat o tym myślałem ,widzę że brak wiedzy niestety doskwiera ale na spokojnie...fundusze są ale na spokojnie małe też będzie cieszyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Adamos9908 napisał:

dużo powiedziane   :) ale tak ,od wielu lat o tym myślałem ,widzę że brak wiedzy niestety doskwiera ale na spokojnie...fundusze są ale na spokojnie małe też będzie cieszyć 

Dokładnie  pomału do celu , nabierzesz doświadczenia ,nawyków i systematyczności i ani się obejrzysz to będziesz stawiał większe , tylko pamiętaj w tym hobby ważna jest cierpliwość ,nic na szybko i na już .Dużo czytaj i wyciągaj wnioski.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, mario 84 napisał:

Dokładnie  pomału do celu , nabierzesz doświadczenia ,nawyków i systematyczności i ani się obejrzysz to będziesz stawiał większe , tylko pamiętaj w tym hobby ważna jest cierpliwość ,nic na szybko i na już .Dużo czytaj i wyciągaj wnioski.

Ok  :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.02.2021 o 19:04, mario 84 napisał:

Zasilacz awaryjny SINUS PRO E 12V 500VA 5/10A a 

podpięty jest akumulator 12V 26Ah AGM VOLT (żelowy). Pompa obiegowa wytrzymuje 4 h 43 min na tym aku , więc wynik myślę ok. W razie czego zmienię na większy bądź podepnę szeregowo jeszcze jeden taki sam.

Pewnie przejęzyczenie ale w razie co  to drugi akumulator podepnij równolegle bo jak zepniesz dwa szeregowo to dostaniesz na wyjściu 24V ;)


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, tomaszpro napisał:

Pewnie przejęzyczenie ale w razie co  to drugi akumulator podepnij równolegle bo jak zepniesz dwa szeregowo to dostaniesz na wyjściu 24V ;)

Dokładnie tak :P elektryk ze mnie żaden stąd i słownictwo mniej profesjonalne :) dzięki za czujność 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem sobie Twój temat i jest mega fajnie :)

Jak się sprawdza baling tropicala? 

Jednak przeskoczyłeś na ledy? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
58 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Przeczytałem sobie Twój temat i jest mega fajnie :)

Jak się sprawdza baling tropicala? 

Jednak przeskoczyłeś na ledy? 

Dziękuję :) Balling jak i sól z Tropicala sprawdza się naprawdę dobrze , zwierzaki zadowolone ja spokojniejszy także jak na razie same plusy , sól mega szybko się rozpuszcza max 15-20 min ,dodatkowym plusem jest to że można sobie sprawdzać każdą partię pod względem parametrów .

Co do oświetlenia to tak przeskoczyłem na ledy , czas pokaże czy słusznie :) Choć nie powiem ciągle miałem burzę mózgów na co się zdecydować i czym więcej czytałem sprawdzałem ,porównywałem to byłem bardziej zielony :blink: Jednak ekonomia i te magiczne suwaczki wygrały ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, mario 84 napisał:

Co do oświetlenia to tak przeskoczyłem na ledy , czas pokaże czy słusznie :) Choć nie powiem ciągle miałem burzę mózgów na co się zdecydować i czym więcej czytałem sprawdzałem ,porównywałem to byłem bardziej zielony :blink: Jednak ekonomia i te magiczne suwaczki wygrały ;)

Mam dokładnie to samo. Cały czas myślę o led, t5 lub hybryda i nic mi z tego nie wychodzi... Poza naturalnym plusem w postacie braku wymieniania rur co 6 miesięcy.

37 minut temu, mario 84 napisał:

Dziękuję :) Balling jak i sól z Tropicala sprawdza się naprawdę dobrze , zwierzaki zadowolone ja spokojniejszy także jak na razie same plusy , sól mega szybko się rozpuszcza max 15-20 min ,dodatkowym plusem jest to że można sobie sprawdzać każdą partię pod względem parametrów .

Robiłeś jakieś testy ICP? Jak SBS trzyma micro?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
17 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Robiłeś jakieś testy ICP? Jak SBS trzyma micro?

Jeszcze nie robiłem żadnych testów ICP  , i tak się zastanawiam jeśli wszytko dobrze rośnie i normalnie wygląda czy wg jest sens na tą chwilę robić , czasem lepiej nie wiedzieć niż wiedzieć ,potem zacznie się gonienie do ideału i nagle się może posypać .Oczywiście to jest czarny scenariusz i nie zakładam  by tak było ale na pewno by kusiło by coś korygować gdybym miał wyniki ,  nie mniej jednak na pewno za jakiś czas go zrobię ale na tą chwilę nie planuję . Siłą rzeczy nie jestem wstanie sprawdzić jak sbs radzi sobie z mikroelementami  bo tego się nie da bez Icp, ale korale wyglądają na zdrowe mają przyrosty nie blakną nie tracą tkanki, dodatkowo prócz sbs uzupełniam mikroelementy poprzez stosowanie preparatów Easy Anions oraz Easy Cations w mniejszych ilościach i rzadziej niż przewiduje producent.Odkąd zacząłem wprowadzać  w życie taki system dodatkowej suplementacji  zauważyłem że Potas wzrósł z 360 ppm do 400 i ustabilizował się . Ballinga również ustabilizowałem i podaję w równych dawkach systematycznie go zwiększając .Niestety na soli Red Sea i FM baling light set mogłem o tym pomarzyć ,wiecznie parametry były rozjechane .Nie twierdzę że te produkty Red Sea i FM są złe a firma Tropical najlepsza , ale u mnie pomogło przejście na jedną markę zdecydowanie.

 

Na tą chwilę testy przedstawiają się tak :

ph 7.8

mg 1410

ca 390

kh 7.7

alk 2.73

no3 0.2

po4 0.03 

k 400

zasolenie 1.026

tem 24/25°c

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki.

Wypytuję bo badam rynek i też bardzo mi odpowiada jedna firma. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, mario 84 napisał:

alk 2.73

Co to za parametr?

Alkaliczność? Jeśli tak to czym mierzysz i w jakim celu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Arek77 napisał:

Co to za parametr?

Chyba alkanity ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
8 godzin temu, Arek77 napisał:

Co to za parametr?

Alkaliczność? Jeśli tak to czym mierzysz i w jakim celu?

Alkaliczność, mam o tyle łatwo że w teście Kh  saliferta jest osobna tabelka alkaliczności z tąd ten wynik. Ale wiem też ze idzie go samemu przeliczyć z wyniku Kh. Gdzieś nawet o tym czy talem, ale w tej chwili nie mogę sobie przypomnieć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Mały update do dzienniczka 

1 rok 5 m 26 dni

jak ten czas szybko leci :blink:

Zdjęcia na szybko z telefonu , bez filtrów , bez wspomagaczy i czyszczonych szyb na błysk :) 

large.1325265650_ocean1.jpg.9b039c4a1d56dbe2c9847e2a141760a0.jpglarge.367125423_ocean2.jpg.32adbc5520f26a07fd02a759f61cf236.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

  przeglądając dziś sumpa i życie w nim, natknąłem się na kolegę Płazińca ,prawdopodobnie jest to Pericelis tectivorum, ale skąd on się tam wziął to nie mam pojęcia 

large.1096190192_pazieniec.jpg.8aed0f72ba826a2c8d488128b25913e1.jpglarge.953547744_pazieniec2.jpg.594ad8403b151b6f5106318d1a7fb60b.jpg

 

 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie z jakąś szczepką przywędrował. Mógł być już jakiś czas. Pewnie będzie tego więcej


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Steron napisał:

Pewnie będzie tego więcej

Co ciekawe u góry mam wysyp małych ślimaków, dosłownie setki małych na dnie .Możliwe że tylko w sumpie się rozgościł kolega .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mario 84 napisał:

Co ciekawe u góry mam wysyp małych ślimaków, dosłownie setki małych na dnie .Możliwe że tylko w sumpie się rozgościł kolega .

Płaziniec gustuje w większych sztukach, jeśli dostanie się do głównego - z czasem wytłucze Ci wszystko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Płaziniec gustuje w większych sztukach, jeśli dostanie się do głównego - z czasem wytłucze Ci wszystko

Też tak właśnie myślałem, sump w weekend będę czyścił to może uda mi się go złapać. 

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości pytanie o zasilacz awaryjny.

Nie lepiej pod niego podpiąć cyrkulację? Tak się zastanawiam i mi wychodzi tak. bez lampy kilka dni da się przeżyć. Bez sumpa, da się przeżyć, ale bez cyrkulacji w głównym korale będą syzbko padać.

Może źle myślę, ale tak na chłopski rozum tak mi wychodzi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, katani napisał:

Z ciekawości pytanie o zasilacz awaryjny.

Nie lepiej pod niego podpiąć cyrkulację? Tak się zastanawiam i mi wychodzi tak. bez lampy kilka dni da się przeżyć. Bez sumpa, da się przeżyć, ale bez cyrkulacji w głównym korale będą syzbko padać.

Może źle myślę, ale tak na chłopski rozum tak mi wychodzi.

A sam ruch wody, dodam że dość mocny z samej pompy obiegowej nie będzie wystarczający dla korali? Oczywiście nie będzie falowania itd ponadto bakterie żyjące w skale w sumpie  nie będą pozbawione cyrkulacji. Myślę że to wystarczy, no ale mogę też się mylić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.