Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu nurtuje mnie jedna rzecz dotycząca pielęgnacji akwarium i muszę Was w końcu zapytać...
Ostatnio sporo było na temat tego, że wielu z Was prowadzi akwaria w ogóle bez podmian albo robicie to bardzo rzadko.
Raz na miesiąc, niektórzy rzadziej.

U mnie szyby zachodzą nalotem po 2, 3 dniach. Po 6 lub 7 dniach jest już na prawdę słabo.
NIGDY nie czyszczę tych szyb w ciągu tygodnia tylko przy podmianie w weekend.
Czemu? A no dlatego, żeby ten syf nie zostawał w wodzie.
W trakcie czyszczenia płuczę czyścik w wodzie (albo RO, albo tej którą ściągnąłem właśnie z akwa).

Woda którą wylewam po czyszczeniu tych szyb to istny żur.
A mimo wszystko, woda w akwarium to nie jest kryształ. Jak zgaszę światło i patrzę z góry, to woda niestety nie jest taka jak przy zalaniu nowego.
Też ma lekko bursztynową barwę, której oczywiście nie widać w trakcie załączonego światła.

Dodam tylko, że nie stosuję węgla i podmieniam około 10l co tydzień (akwarium ma 90 w obiegu).
Panel z siporaxem i odpieniacz, który wywala syfu raz więcej raz mniej.
Bakterie również leję raz na tydzień przy podmianie.

I teraz pytanie...
Jak Wy to u licha robicie :-), że czyścicie szyby czyścikami... nie stosujecie węgla (ostatnio dużo o tym było pisane i wnioskuję, że chyba większość nie stosuje)... a podmiany idą raz na miesiąc, raz na dwa, a inni wcale.

Ja rozumem Ballingi dla korali - OKej, bakterie które usuwają fosforany i azotany - OKej, macie większy litraż - OKej. Wszystko rozumiem.
Mimo wszystko wydaje mi się, że taka woda powinna być mimo wszystko słaba, przez nalot na szybie, przez kurz który się nazbierał na wodzie, przez kożuch który pewnie u nie jednego z Was się pojawia, przez kupy naszych pupili itd.
Ja też leję bakterie i też podmieniam wodę i to sporo jak na taki litraż, a i tak woda jest daleka od tego jaką chciałbym mieć (najchętniej to podmieniłbym pół baniaka ;-P).
Mam wrażenie, że podmiana to głębszy oddech dla naszego całego akwarium.

Czy na prawdę jest możliwe, żeby nie podmieniać wody przez tygodnie czy nawet miesiące, utrzymując ją w "wysokiej kondycji"?

Edytowane przez pawmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, pawmar napisał:

U mnie szyby zachodzą nalotem po 2, 3 dniach. Po 6 lub 7 dniach jest już na prawdę słabo.

 

Szczęściarz ...


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, pawmar napisał:

Jak Wy to u licha robicie :-), że czyścicie szyby czyścikami... nie stosujecie węgla (ostatnio dużo o tym było pisane i wnioskuję, że chyba większość nie stosuje)... a podmiany idą raz na miesiąc, raz na dwa, a inni wcale.

Ja nic nie robię.... to biologia działa za nas. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie podmieniam wody od startu tego akwa czyli 3 lata. Szybę czyszczę czyścikiem co 3 dni. Mam tylko odpieniacz z filtracji w którym jest około 200ml węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja nic nie robię.... to biologia działa za nas. 

o i czyści szyby?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nalot na szybie to przecież mikroorganizmý - glony i bakterie. 

Jeśli masz "z głową" zaprojektowane akwarium akwarium to to co wprowadzisz do akwarium z pokarmem to usuniesz np z porcją przyrośniętych glonów z refugium, z urobkiem odpieniacza, z brudną rolką włókniny Itp

4 minuty temu, Sygen napisał:
7 minut temu, Arek77 napisał:

Ja nic nie robię.... to biologia działa za nas. 

o i czyści szyby?

Koledze chyba bardziej o brak podmian chodziło niż o samo czyszczenie szyb.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Laszek napisał:

Nie podmieniam wody od startu tego akwa czyli 3 lata. Szybę czyszczę czyścikiem co 3 dni. Mam tylko odpieniacz z filtracji w którym jest około 200ml węgla.

W głowie mi się to nie mieści i na prawdę trudno mi w to uwierzyć :-).
Przynajmniej masz węgiel, zawsze coś wyciągnie z wody. Ale 3 lata...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, pawmar napisał:

W głowie mi się to nie mieści i na prawdę trudno mi w to uwierzyć :-).
Przynajmniej masz węgiel, zawsze coś wyciągnie z wody. Ale 3 lata...?

Węgiel mam ze względu posiadania 2 strzykw. Tak dokładnie 3 lata. Ale to i tak jest znikoma ilość węgla na mój litraż.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arek77 napisał:

Koledze chyba bardziej o brak podmian chodziło niż o samo czyszczenie szyb.

O czyszczenie w sumie również, ponieważ do tej pory wydawało mi się to tożsame.
Tzn ilość samego nalotu na szybie wydawała mi się tak duża, że ciężko mi sobie było wyobrazić, że można to zbalansować bakteriami czy odpieniaczem (a gdzie jeszcze organika i inne rzeczy które wspomniałem powyżej...).

Czy możliwość braku podmian tyczy się wyłącznie dużych zbiorników, nie wiem... 400l, 500l, 1000l?
Czy przy odpowiednim zbalansowaniu (w tym zastosowaniu oczywiście Ballinga) można również taki manewr zastosować w mniejszych zbiornikach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
O czyszczenie w sumie również, ponieważ do tej pory wydawało mi się to tożsame.
Tzn ilość samego nalotu na szybie wydawała mi się tak duża, że ciężko mi sobie było wyobrazić, że można to zbalansować bakteriami czy odpieniaczem (a gdzie jeszcze organika i inne rzeczy które wspomniałem powyżej...).
Czy możliwość braku podmian tyczy się wyłącznie dużych zbiorników, nie wiem... 400l, 500l, 1000l?
Czy przy odpowiednim zbalansowaniu (w tym zastosowaniu oczywiście Ballinga) można również taki manewr zastosować w mniejszych zbiornikach?
Ja mam 200l. Podmian też nie robię. Tzn robię Ale raz na 3-6 tyg w zależności od chęci. Leci balling z mikro to korale nie maja z tym problemu. Węgla tez nie używam(500ml w 14mc). Szyby czyszczące średnio raz na 2-3 dni i nie twierdzę że to Co na nich jest jest bee. Przecież to glony, bakterie i osady, znakomity pokarm dla wielu korali. Moje zawsze polipy przy czyszczeniu wyciągają. Jak dla mnie podchodzisz do tego zbyt pedabtycznie... nie wyobrażam sobie że miałbym nie czyścić szyb tylko dlatego ze coś tam z nich pyli. Zżolcenie wody rzecz normalna, jeśli nie jest to brazowe bagno które ogranicza dostęp do światła to w niczym nie przeszkadza. Jak masz z tym problem zapadaj większą ilość węgla i będzie trochę lepiej. Natomiast film bakteryjny na tafli to nie jest rzecz normalna w zbiorniku gdzie obieg wody,filtracja i cyrkulacja jest na dobrym poziomie.

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, pawmar napisał:
28 minut temu, pawmar napisał:

Czy możliwość braku podmian tyczy się wyłącznie dużych zbiorników, nie wiem... 400l, 500l, 1000l?

 

Najpierw musisz się zastanowić po co w ogóle robisz podmiany.... Czy po to aby pozbyć się widocznego mułu i pływających "farfoclii", czy aby pozbyć się niewidocznych związków  będących końcowym produktem przemiany materii zwierząt w akwarium....

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co wspólnego mają podmiany wody do czyszczenia szyb. Ja szyby czyszczę gdy mi się zachce - czasem jest to codziennie, a czasem raz na kilka dni. Po dwu / trzydniowym nalocie na szybie łazi mi tyle widłonogów i drobnych kiełży, że nie mam serca ich czyścić ;) Tak jak wspomniał Rezus - jest to znakomity pokarm dla życia i korali. Po czyszczeniu kilkudniowego nalotu nawet Tubastrea wystawia polipy.

Jeżeli po 6 - 7 dniach szyby wyglądają naprawdę słabo i po czyszczeniu robi się mleko to czyść je codziennie. Odpieniacz, korale, wata itp. dają radę to przerobić. Tak na chłopski rozum biorąc - lepiej po trochu niż nagle wszystko.

Co do kożucha to daj jakiś skimmer i/lub skieruj cyrkulatory na powierzchnię, aby go rozbijały. Lepiej to natleni wodę a i więcej światła będą miały korale.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . Pytanie na  jakiej soli prowadzisz  zbiornik . Zachodzenie szyb  może być spowodowane zbyt bogata w mikroelementy wodę   .Dość dużo jej podmieniasz co tydzień dlatego za każdym razem  wprowadzasz mikrelementy .  Kolejne pytanie, jaka jest Ich konsumcja  oraz jaka jest obsada koralowców I jak bogata sól . Może tu tkwi problem.

Co do podmiany wody osobiście jestem jak najbardziej  za ale oczywiście w rozsadnych ilościach by nie rozchwiać rownowagi biologicznej oraz by popyt rownoważył z  podaża.W myśl zasady , że wszystko w nadmiarze szkodzi.

 


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pawmar napisał:

 

U mnie szyby zachodzą nalotem po 2, 3 dniach. Po 6 lub 7 dniach jest już na prawdę słabo.
NIGDY nie czyszczę tych szyb w ciągu tygodnia tylko przy podmianie w weekend.
 

Hej...

Czyszcze szyby codziennie czyscikiem na raczce, wszedzie mam dojscie i zajmuje mi to dwie minuty...

9 godzin temu, pawmar napisał:

 

Woda którą wylewam po czyszczeniu tych szyb to istny żur.
 

 

Jak zaniedbywalem codzienny lekki, paronastominutowy serwis zbiornika to mialem same problemy przy podmianie, duzo brudnej roboty...

9 godzin temu, pawmar napisał:

 


 Jak zgaszę światło i patrzę z góry, to woda niestety nie jest taka jak przy zalaniu nowego.
Też ma lekko bursztynową barwę, której oczywiście nie widać w trakcie załączonego światła.

 

 

Ja uzylbym wegla...

Jesli nie chcesz go na codzien to sa jakies wegle "krotkodystansowe", ktore sie wyciaga pa paru dniach...Wode tez mozna wyklarowac ozonem czy lampa UV...

9 godzin temu, pawmar napisał:

 przez nalot na szybie, przez kurz który się nazbierał na wodzie, przez kożuch który pewnie u nie jednego z Was się pojawia, przez kupy naszych pupili itd.

 

Kozucha na wodzie mozna sie pozbyc kierujac powrot czy tez cyrkulacje na srodek tafli wody, niech ta woda plynie, burzy sie i wiruje, zbierajac caly ten syf i natleniajac ja co ma bardzo duze znaczenie jezeli chodzi o klarownosc...

Woda na rafie jest wrecz przesycona tlenem, tam nie ma stagnacji jak to ma miejsce w jeziorkach...

9 godzin temu, pawmar napisał:

 

 

Mam wrażenie, że podmiana to głębszy oddech dla naszego całego akwarium.

 

Dokladnie tak jest i po to miedzy innymi, wiekszosc z nas robi podmiany...

Nie rozumiem jednak czy Ty chcesz te podmiany kontynuowac czy tez chcesz ich zaprzestac, czy tez piszesz tak ogolnie...

Nie napisales tez nic o swoim zbiorniku, cyrkulacji, filtracji...

Pozdrawiam...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dużo ciekawych rzeczy piszecie...

16 godzin temu, maro76 napisał:

Pytanie na  jakiej soli prowadzisz  zbiornik . Zachodzenie szyb  może być spowodowane zbyt bogata w mikroelementy wodę   .

Możesz mieć rację. Zbiornik prowadzę na soli Red Sea Salt. Sama sól pewnie nie jest zbyt bogata, ale od jakiegoś czasu suplementuję Makro i Mikro z Tropical Marine Power Easy i chyba faktycznie za dużo Mikro bo zdecydowanie szybciej szyby mi zachodzą nalotem, aniżeli wcześniej.

8 godzin temu, Iceberg napisał:

Nie rozumiem jednak czy Ty chcesz te podmiany kontynuowac czy tez chcesz ich zaprzestac, czy tez piszesz tak ogolnie...

Nie, nie chcę ich zaprzestać, ale widzę teraz że trochę je zmniejszę, bo skoro i tak suplementuję Makro i Mikro to nie jest to aż tak niezbędne jak mi się wydawało.
Wrzucę węgiel na stałe (do tej pory używałem wyłącznie doraźnie), żeby próbować pozbyć się bursztynowej barwy wody.

A pytałem raczej ogólnie :-) (bo tak jak pisałem powyżej) wydawało mi się, że za dużo w baniaku naprodukuje się niepożądanych związków w tym choćby głupiego nalotu na szybie. A okazuje się zupełnie odwrotnie. Nie wiem czy nie podchodziłem do tematu pielęgnacji zbyt sterylnie.
Korale uznawane za stosunkowo łatwe, rosną u mnie raczej średnio, (a niektóre nawet straciłem) pomimo, że parametry wody "książkowe" (za wyjątkiem NO3 które waha się od 10-25, bo nigdy nie umiałem go zbić niżej). Nie dość że niczym ich nie dokarmiam, to na dodatek wybieram im jeszcze jedzonko :-).

Cóż, po tym co piszecie, spróbuję czyścić szyby bardziej cyklicznie aniżeli raz na tydzień, nie przejmując się tym, że to co zlezie z szyby pozostanie w wodzie, bo może moje korale tego właśnie potrzebują. Boję się tylko, że przy mniejszych podmianach NO3 mi eksploduje, ale będę monitorował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie dodanie węgla opisuję na mocny plus jeśli chodzi o jakość wody. Pachnie świeżością i ogólnie z moich obserwacji to organika o wiele lepiej. 

Nic innego poza węglem nie mam, wszystkie adsorbery wyrzuciłem bezpowrotnie. 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, pawmar napisał:

Cóż, po tym co piszecie, spróbuję czyścić szyby bardziej cyklicznie aniżeli raz na tydzień, nie przejmując się tym, że to co zlezie z szyby pozostanie w wodzie, bo może moje korale tego właśnie potrzebują. Boję się tylko, że przy mniejszych podmianach NO3 mi eksploduje, ale będę monitorował.

Ja osobiście bym został przy cotygodniowych podmianach około 10% ,a zaprzestał bym lub mocno Ograniczył suplementacje mikroelementów. Sam prowadziłem długi czas zbiornik oparty tylko na samych podmianach plus czasem jedzonko dla  korali lps .


Akwarium Red Sea 300XL. 90/57.5/55 sump54L, 27 kg LR  oświetlenie 2*ReefLed 90w ,odpieniacz Bubble King 160 mini,     cyrkulacja 2*6055Tunze ,pompa obiegowa Maxspect Jump 6k ,ogrzewanie Aqua Medic Tytanium 200w.

Start 15.07.2020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.