Skocz do zawartości
dale

dozowanie bakterii a cyjano

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkałem się z twierdzeniem że dozowanie jakichś bakterii redukuje występowanie cyjano w zbiorniku. Zasadniczo jestem świadomy takich pojęć jak konkurencja ekologiczna czy nisza, ale chciałbym dopytać, czy ktoś może potwierdzić że po podaniu konkretnych bakterii (cyklicznym - co jakiś czas - w jednorazowe cuda nie wierzę :) oczywiście poza chemicleanem) zmniejszyła się tendencja do cyjano...

Czy ktoś zaobserwował? Mówimy tutaj o zbiorniku z tendencją do cyjano (słaba cyrkulacja i obfite karmienie)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

KZ ma takie specyfiki. Działają ale w po długim okresie stosowania.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak dalej, może nie nazwałbym tego cyklicznym, ale nawracającym co chwila w niewielkiej ilości.

Zielone cyjano i mniej czerwonego.

Wzmocnienie dawek Microbe lift special blend . Niemniej równolegle usuwałem prawdopodobną przyczynę - 0 NO3 przy 0,04 PO4. Dozowałem NO3.

Śmiem zakładać, że bez bakterii byłoby słabiej, bo dodatkowym NO3 nakarmiłbym cyjano... Jednak kto to wie.

Zresztą to hobby jest tak złożone, że jak ktoś stwierdzi, że 100% rozwiązaniem problemu był krok X - to jest ignorantem

Edytowane przez Sagerrak1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję od 2 miesięcy właśnie krople KZ. Cyjano zawsze miałem za koralem lobo gdzie przez jego kształt nie było cyrkulacji oraz w jednym rogu akwa (błąd początkującego w klejeniu i układaniu skały).

Odsysałem i wracało.

Użyłem Royal nature Red slime remover i od tamtej pory podaję krople KZ cyano clean.

Po cyano nie ma śladu... Zastanawiam się czy wróci jakbym przestał podawać. 

12 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Zresztą to hobby jest tak złożone, że jak ktoś stwierdzi, że 100% rozwiązaniem problemu był krok X - to jest ignorantem

Dokładnie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

nie wiem czy mój głos się liczy:D

ale zbiornik przekarmiany w 100 procentach, parametry nie najlepsze z tego chociażby powodu, że filtracja kuleje tzn. filtr wewnętrzny jako mechanik, 

odpieniacza brak, dwa cyrkulatory po 2000l na 96l brutto. Cyjano nigdy nie miałem, bakterie - co trochę inne, lane z ręki najczęściej przy podmianie, czyli raz w tygodniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

Spotkałem się z twierdzeniem że dozowanie jakichś bakterii redukuje występowanie cyjano w zbiorniku. Zasadniczo jestem świadomy takich pojęć jak konkurencja ekologiczna czy nisza, ale chciałbym dopytać, czy ktoś może potwierdzić że po podaniu konkretnych bakterii (cyklicznym - co jakiś czas - w jednorazowe cuda nie wierzę :) oczywiście poza chemicleanem) zmniejszyła się tendencja do cyjano...

Czy ktoś zaobserwował? Mówimy tutaj o zbiorniku z tendencją do cyjano (słaba cyrkulacja i obfite karmienie)

Z autopsji. Zbiornik o dużej cyrkulacji i niskim karmieniu:

Na piasku powstawało jakieś niechciane życie - coś pomiędzy Dino a cyjano a kożuch czegoś tam. co 2-3 dni wlewałem bomby bakterii różnych producentów, co popadło - AF, Microlift, biogro, biodigest ...  Po 2-3 bakterie 2-3 krotne dawki wyższe  niż napisane na opakowaniu. Losowo, bez jakiegoś specjalnego schematu.

 Po ok. 3 tygodniach czysto i oczekiwana  równowaga biologiczna wróciła. 

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie jak u @Arturro. Przy cyjano (głównie na piasku) lałem bakterie na potęgę. Microbe lift, seachem stability, prodibio + vsv. Bez żadnych schematów. Raz jedne, potem drugie. Ilość dużo większa niż według instrukcji na opakowaniu. W efekcie po 2-3 tygodniach takiej kuracji cyjano zeszło. Co ciekawe przy drugim pojawieniu się cyjano (wyszło przy zmianie filtracji z panelu na sump) zastosowałem zabieg jak za pierwszym razem. Mianowicie przez tydzień dopalałem cyjano - nie odsysałem, nie ruszałem. Potem odessałem wszystko. I koniec. Nie wróciło.

Jeżeli chodzi o cyrkulacje to za każdym razem moje cyjano było chyba jakieś inne od reszty, bo najwięcej go było w miejscu najsilniejszej cyrkulacji. A tam gdzie "wiało" najsłabiej czyściutko.


232a6a987c9421394080dfe370c3ad6du1845a18

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A u mnie cyjano schodzi kiedy  obieg zwiększyłem do prędkości przyprawiającej o zawrót głowy. W sumpie mam dosłownie wodospady, cyjano na piachu zmieniło się w kłaki glonów wymieszanych z piachem. Nie ma co ruszać piaskiem, ale natlenianie pomogło. Bakterie leje w niezmienionej ilości (na zmianę co tydzień BioDigest Prodibio i kz bio-mate). Z piachem poradzę sobie od środy bo czeka w sklepie na odbiór parka babek kopiących. 

Wiem że BioDigest ma bardzo dobre bakterie stosowane tylko i wyłącznie do piachu, ale użyłem je tylko podczas zasypu podłoża. Przez dwa miechy podczas dojrzewania piach był czyściutki jak kryształ a wszystko inne jak najgorszy chlewik z przeludnioną trzodą chlewną. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo Panowie :) Poszukam lokalnie KZ Cyjano Clean i jakieś bakterie które mogę podpiąć pod pompkę :)

Zobaczymy co wyjdzie :)

 

ps. zamówiłem u Jadwigi Morskiej (około 12 godziny) KZ Cyjano Clean i Snow z wysyłką inpostem i widzę że jutro będzie u mnie :) Obsługa powala :))) Zdam raport ze stanu zbiornika za jakieś dwa tygodnie codziennego dozowania. Jak zaskoczy, może to będzie znak by coś jeszcze z systemu KZ włączyć? 

...edycja...

paczka czeka w paczkomacie - od kliknięcia do dostarczenia mniej niż 20 godzin :)

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.