Skocz do zawartości
jacgues

Ktoś tu stosuje Kalkwasser (wodorotlenek wapnia?)

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Czy ktoś z was używa Kalkwasser (wodorotlenek wapnia) jako główny lub nawet jedyny element Ballinga do podbijania Ca i kH (i przy okazji pH)? Jak się u was sprawdza?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dawno temu, stosowałem Kalkwasser metodą kropelkową i o ile pamiętam Kh mi nurkowało.  Więc musiałem podbijać dodatkowo Kh - przy dużym zapotrzebowaniu na wapń nie sprawdza się. Jeśli się mylę niech mnie poprawią... Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tester napisał:

Kalkwasser nie jest żadnymelementem metody Ballinga. To kompletnie inna metoda dozowania

Jak nazywa się ta metoda? Jedyne co widzę, to określenie two-part czyli Kalkwasser + Mg. Micro często są dodane już do Kalkwassera, bo ich dozowanie ustala się na podstawie spadku Ca.

Godzinę temu, tomko napisał:

Kiedyś dawno temu, stosowałem Kalkwasser metodą kropelkową i o ile pamiętam Kh mi nurkowało.  Więc musiałem podbijać dodatkowo Kh - przy dużym zapotrzebowaniu na wapń nie sprawdza się. Jeśli się mylę niech mnie poprawią... Pozdr., tomko

A jak było z pH? Nie było problemów np. ze zbyt wysokim, które powodowało, że musiałeś dodawać Ca także z innych zródeł?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, jacgues napisał:

Jak nazywa się ta metoda? Jedyne co widzę, to określenie two-part czyli Kalkwasser + Mg. Micro często są dodane już do Kalkwassera, bo ich dozowanie ustala się na podstawie spadku Ca.

A jak było z pH? Nie było problemów np. ze zbyt wysokim, które powodowało, że musiałeś dodawać Ca także z innych zródeł?

pH było pod kontrolą ale raczej w górnych granicach, tylko to Kh. Jak mogę coś doradzić daruj sobie kalkwasser - ja też kiedyś za bardzo kombinowałem, zupełnie niepotrzebnie. wydawało mi się, że w mały zbiorniku i przy skromnej obsadzie się sprawdzi ale tak nie było . teraz kupujesz 3 worki gotowce  do balinga np.  z AF za niewygórowaną kwotę,i możesz od biedy z ręki lać. to naprawdę nie problem. ważne  w balingu aby zacząć wcześnie zanim parametry się rozjadą i lać od początku po równo - takie mam obserwacje.  bo potem tylko problemy - jedno spada szybciej, drugie wolniej albo nie chce się podbić etc. jestem za najbardziej klasycznym balingiem. pozdr., tomko.


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomko. Chcę spróbować utrzymywać wysokie pH na poziomie 8.5 i dlatego myślę o Kalkwasserze. Tak też podejrzewałem, że to byłoby zbyt piękne, gdyby uzupełniał jedno i drugie równo, ale nie widzę problemu by lać go jako zródło Ca i dodawać inne formy węglanów. Chyba jedyny problem z Kalkwasserem to fakt, że trzeba go dozować bardzo stopniowo i rozpuszczać w dużej ilości wody. Poza tym powinno być ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, jacgues napisał:

Dzięki Tomko. Chcę spróbować utrzymywać wysokie pH na poziomie 8.5 i dlatego myślę o Kalkwasserze. Tak też podejrzewałem, że to byłoby zbyt piękne, gdyby uzupełniał jedno i drugie równo, ale nie widzę problemu by lać go jako zródło Ca i dodawać inne formy węglanów. Chyba jedyny problem z Kalkwasserem to fakt, że trzeba go dozować bardzo stopniowo i rozpuszczać w dużej ilości wody. Poza tym powinno być ok.

U mnie leciał non stop w kroplówce :)


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, tomko napisał:

pH było pod kontrolą ale raczej w górnych granicach, tylko to Kh. Jak mogę coś doradzić daruj sobie kalkwasser - ja też kiedyś za bardzo kombinowałem, zupełnie niepotrzebnie. wydawało mi się, że w mały zbiorniku i przy skromnej obsadzie się sprawdzi ale tak nie było . teraz kupujesz 3 worki gotowce  do balinga np.  z AF za niewygórowaną kwotę,i możesz od biedy z ręki lać. to naprawdę nie problem. ważne  w balingu aby zacząć wcześnie zanim parametry się rozjadą i lać od początku po równo - takie mam obserwacje.  bo potem tylko problemy - jedno spada szybciej, drugie wolniej albo nie chce się podbić etc. jestem za najbardziej klasycznym balingiem. pozdr., tomko.

Ca(OH)2 + 2 H2CO3 = Ca + 2 HCO3 + 2 H2O

KH spadało bo przy wysokim PH brakowało CO2 tj. H2CO3 do reakcji z jonami OH. wystarczyło z butli podawać CO2 jak do holendra:) kontrolując PH akwarium. wystarczyło utrzymywać ~8.2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, niknik napisał:

Ca(OH)2 + 2 H2CO3 = Ca + 2 HCO3 + 2 H2O

KH spadało bo przy wysokim PH brakowało CO2 tj. H2CO3 do reakcji z jonami OH. wystarczyło z butli podawać CO2 jak do holendra:) kontrolując PH akwarium. wystarczyło utrzymywać ~8.2

Wszystko się zgadza tylko rzeczywiście potrzeba butli z CO2. W poprzednim systemie gdzie miałem akwa o litrażu 45 nie miało to specjalnego sensu. A BTW dozowanie C02 + kalkwasser to przecież tożsame co się dzieje w reaktorze wapnia, tyle że tam mamy wsad wapienny a nie wodorotlenek wapnia sypki. 


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, tomko napisał:

Wszystko się zgadza tylko rzeczywiście potrzeba butli z CO2. W poprzednim systemie gdzie miałem akwa o litrażu 45 nie miało to specjalnego sensu. A BTW dozowanie C02 + kalkwasser to przecież tożsame co się dzieje w reaktorze wapnia, tyle że tam mamy wsad wapienny a nie wodorotlenek wapnia sypki. 

dokładnie węglan wapnia jest w reaktorze. pewnie reaktor jest wydajniejszy niż kalkwasser.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, tomko napisał:

dozowanie C02 + kalkwasser to przecież tożsame co się dzieje w reaktorze wapnia

Nie jest to tożsame. Inne cele podawania CO2. W reaktorze podaje się CO2 po to, żeby obniżyć Ph i rozpuścić wkład. A przy podawaniu wodorotlenku wapnia CO2 potrzebne jest  do reakcji chemicznych, dzięki którym powstaje węglan. Dlatego podając kalwasser podbijamy Ph bo wiązane jest CO2 i powstaje węglan wapnia. 

Jak ktoś chce podbić Ph i dostarczyć Kh to lepiej użyć wodorotlenku sodu (NaOH) - 2NaOH + CO2 → H2O + Na2CO3, czyli: wodorotlenek sodu + dwutlenek węgla = woda + węglan sodu. Ja w ten sposób podbijam Ph bo mój reaktor mocno zakwasza wodę. Razem z NaOH podaję dodatkowo CaCl2 żeby uzupełnić wapń w stosunku do powstałego węglanu. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, norbi2222 napisał:

Nie jest to tożsame. Inne cele podawania CO2. W reaktorze podaje się CO2 po to, żeby obniżyć Ph i rozpuścić wkład. A przy podawaniu wodorotlenku wapnia CO2 potrzebne jest  do reakcji chemicznych, dzięki którym powstaje węglan. Dlatego podając kalwasser podbijamy Ph bo wiązane jest CO2 i powstaje węglan wapnia. 

Jak ktoś chce podbić Ph i dostarczyć Kh to lepiej użyć wodorotlenku sodu (NaOH) - 2NaOH + CO2 → H2O + Na2CO3, czyli: wodorotlenek sodu + dwutlenek węgla = woda + węglan sodu. Ja w ten sposób podbijam Ph bo mój reaktor mocno zakwasza wodę. Razem z NaOH podaję dodatkowo CaCl2 żeby uzupełnić wapń w stosunku do powstałego węglanu. 

trochę nie trzyma się to kupy. chcesz podawać wodorotlenek sodu i co2 żeby podbić ph i kh. tylko że w ten sposób nie podajesz Ca którego brakuje bo jeżeli jest konsumpcja KH to pewnie też i Ca, ale po skonsumowaniu KH zostaje Ci wolny Na który należało by jakoś zbilansować więc pewnie podasz CaCl2 przez co podbijesz Ca i jednocześnie Na wyreaguje z Cl i mamy NaCl ale... trzeba to jakoś jonowo zrównoważyć więc podasz ballingową sbs.  i w ten sposób zmodyfikowałeś metodę Ballinga tylko że zamiast uprościć, mocno ją skomplikowałeś.

Produkcja KH i Na, podbijanie Ca, kontrola Ph, bilansowanie powstałych jonów, wyrównywanie proporcji... podanie roztworu wodorotlenku wapnia i CO2 jednak wydaje mi się o wiele łatwiejsze a efekt w postaci utrzymania poziomu Ca, KH i PH jest taki sam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, niknik napisał:

trochę nie trzyma się to kupy. chcesz podawać wodorotlenek sodu i co2 żeby podbić ph i kh. tylko że w ten sposób nie podajesz Ca

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, norbi2222 napisał:

Przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

czytałem i opisałem co zrozumiałem. chcesz zastosować Ballinga i zastąpić NaHCO3, NaOH + CO2 a reszta bez zmian o czym nie piszesz ale utrzymanie równowagi jonowej to wymusza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, norbi2222 napisał:

Nie jest to tożsame. Inne cele podawania CO2. W reaktorze podaje się CO2 po to, żeby obniżyć Ph i rozpuścić wkład. A przy podawaniu wodorotlenku wapnia CO2 potrzebne jest  do reakcji chemicznych, dzięki którym powstaje węglan. Dlatego podając kalwasser podbijamy Ph bo wiązane jest CO2 i powstaje węglan wapnia. 

Jak ktoś chce podbić Ph i dostarczyć Kh to lepiej użyć wodorotlenku sodu (NaOH) - 2NaOH + CO2 → H2O + Na2CO3, czyli: wodorotlenek sodu + dwutlenek węgla = woda + węglan sodu. Ja w ten sposób podbijam Ph bo mój reaktor mocno zakwasza wodę. Razem z NaOH podaję dodatkowo CaCl2 żeby uzupełnić wapń w stosunku do powstałego węglanu. 

To teraz już wszystko wiemy. THX. tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzie piszę, że chcę stosować CO2? Podałem wzór reakcji jak zachodzi po podaniu NaOH, co powoduje podniesienie Ph i dostarczenie węglanów. Ponaddto również napisałem, że dodatkowo dodaję CaCl2  dla zbilansowania Kh do Ca.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, norbi2222 napisał:

Gdzie piszę, że chcę stosować CO2? Podałem wzór reakcji jak zachodzi po podaniu NaOH, co powoduje podniesienie Ph i dostarczenie węglanów. Ponaddto również napisałem, że dodatkowo dodaję CaCl2  dla zbilansowania Kh do Ca.

to w końcu w tej reakcji jest CO2 czy go nie ma? piszesz że nie ma a potem że jest. zastąpiłeś NaHCO3 reakcją z NaOH+CO2 i dodajesz CaCl2 tzn podajesz węglany i chlorek wapnia. przecież to jest Balling i nic w tym odkrywczego że nie podajesz do tego SBS, wiele osób tak robi i nawet Tester na RH o tym pisał z tego co pamiętam.

 

edit.

CO2 rozpuszczone w wodzie to kwas węglowy H2CO3 i właściwa reakcja to NaOH + H2CO3 lub Ca(OH2)2 + H2CO3 szczegół ale bardzo istotny.

Edytowane przez niknik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, niknik napisał:

to w końcu w tej reakcji jest CO2 czy go nie ma? piszesz że nie ma a potem że jest. zastąpiłeś NaHCO3 reakcją z NaOH+CO2 i dodajesz CaCl2 tzn podajesz węglany i chlorek wapnia. przecież to jest Balling i nic w tym odkrywczego że nie podajesz do tego SBS, wiele osób tak robi i nawet Tester na RH o tym pisał z tego co pamiętam.

Przecież ja nie napisałem, że odkryłem Amerykę. Napisałem, że lepszym od kalwassera, moim zdaniem, dla podbicia Ph i dostarczenia Kh jest to co robię. Tyle napisałem. Tak, można to nazwać Ballingiem. Tylko to działanie w moim przypadku pełni inną funkcję niż podawanie Ballinga, dostarczanie KH i Ca jest tylko pochodną tego działania. W moim przypadku za dostarczenie makroelementów odpowiada reaktor. I to wszystko co napisałem w mojej wypowiedzi. Ponadto ja nic nie napisałem o soli bez soli, skąd ty bierzesz te informacje...

I nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić swoimi wypowiedziami, szczególnie odnosząc się do treści, których ja nie napisałem...!

Myślę, że dalsza dyskusja jest bezzasadna.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, norbi2222 napisał:

Przecież ja nie napisałem, że odkryłem Amerykę. Napisałem, że lepszym od kalwassera, moim zdaniem, dla podbicia Ph i dostarczenia Kh jest to co robię. Tyle napisałem. Tak, można to nazwać Ballingiem. Tylko to działanie w moim przypadku pełni inną funkcję niż podawanie Ballinga, dostarczanie KH i Ca jest tylko pochodną tego działania. W moim przypadku za dostarczenie makroelementów odpowiada reaktor. I to wszystko co napisałem w mojej wypowiedzi. Ponadto ja nic nie napisałem o soli bez soli, skąd ty bierzesz te informacje...

I nie bardzo rozumiem co chcesz udowodnić swoimi wypowiedziami, szczególnie odnosząc się do treści, których ja nie napisałem...!

Myślę, że dalsza dyskusja jest bezzasadna.

nie unoś się tak. napisałeś swoją opinie a ja swoją. nie zgadzam się że NaOH jest lepsze niż Ca(OH)2. uważam że nie ma znaczenia skąd pochodzi jon OH ale balast który zostaje po reakcji już tak. przy Ca nie ma problemu. przy Na niby też ale jednak jakieś małe zachwianie równowagi wprowadza. a temat SBS wynika z tego zachwiania równowagi. to że pomijasz nie znaczy że nie istnieje.

 

w moich cytatach jest Twój nick. wydaje mi się że jednak do Twoich wypowiedzi się odnoszę.

 

z jednym się zgadzam. dalsza dyskusja nie ma sensu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja odłączyłem kalkwassr już dwa dni temu bo wzrosło mi Kh do 9,6.Teraz po dwóch dniach mam 7,3 i włączyłem ponownie reaktor.Ph bardzo niskie bo 7,7 rano i 8,1 wieczorem.Sam nie wiem co mam z tym zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, inmar napisał:

Ja odłączyłem kalkwassr już dwa dni temu bo wzrosło mi Kh do 9,6.Teraz po dwóch dniach mam 7,3 i włączyłem ponownie reaktor.Ph bardzo niskie bo 7,7 rano i 8,1 wieczorem.Sam nie wiem co mam z tym zrobić.

ph 7.7 rano nie jest wcale bardzo niskie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie jest... 

Ja od paru tygodni stosuje DIY CO2 scrubber. Działa jak ta lala. PH nie spada poniżej 8.3 - nawet w nocy.

Kto wie, może zrobie o tym film :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, niknik napisał:

ph 7.7 rano nie jest wcale bardzo niskie.

Takie pH jest na granicy życia lub śmierci acropor. LPS jeszcze ujdą, ale nie należy spodziewać się fajerwerków.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

Według mnie jest... 

Ja od paru tygodni stosuje DIY CO2 scrubber. Działa jak ta lala. PH nie spada poniżej 8.3 - nawet w nocy.

Kto wie, może zrobie o tym film :)

Chyba nie chcesz powiedzieć ze używasz odpieniacz :) 

ja mam maxspect ad600 on nie posiada wężyka na powietrze nie ma go jak podłączyć 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Chyba nie chcesz powiedzieć ze używasz odpieniacz :) 

Nigdy nie byłem przeciwnikiem odpieniaczy, a wręcz przeciwnie. Z tym, że wcześniej włączałem go co kilka dni a teraz chodzi non stop - za to maksymalnie skręcony 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.