Skocz do zawartości
majestic

Z morskiego do mniej slonego czyli tym razem w druga strone

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawa wygląda nastepujaco- w moim biurze stoi małe 30l akwarium z mangrowcami, które do tej pory bylo mini rafa ale od czasu kiedy na początku roku reaktywowałem 350l system i sprawy w nim mają się nie najgorzej postanowilem cala swoja uwage skupić na "duzym" akwarium a w małym zrobić coś innego.

Pierwotny plan to akwarium z makroglonami (i mamgrowcami) ale ze wciaz po glowie chodziło mi male akwarium roślinne postanowilem ze sprobuje zrobić z niego mini biotop ujścia rzeki czyli wody slonawe (las namorzynowy)

I tu pytania:

-czy mogę po trochu obniżaj zasolenie bez szkody dla bakterii w akwarium i filtrze tzn czy mniej slona woda (powiedzmy okolice 1.010) im nie zaszkodzi??

-z moich informacji obniżanie zasolenia nie powinno zaszkodzić mangrowca ( powinno wręcz rosnąć im się latwiej) ale czy tak jest naprawdę?

-co trzymać w takim akwarium?? Plan to... glupiki:) plus wytrzymałe rośliny (anubias mech itp) ale może macie inne propozycje?.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, majestic napisał:

-czy mogę po trochu obniżaj zasolenie bez szkody dla bakterii w akwarium i filtrze tzn czy mniej slona woda (powiedzmy okolice 1.010) im nie zaszkodzi??

Czym mniej słona woda tym bakterie się lepiej namnażają (na większości butelek z bakteriami jest napisane, że jak do morskiego to dawka podwójna:).

Ps. Zazwyczaj robi się odwrotnie, zaczyna od małego zasolenia, żeby namnożyć szybko bakterie i stopniowo podnosi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można gupiki, można molinezje - parkę, ale będzie im ciasnawo... Ale można na przykład kolcobrzucha karłowatego wpuścić - ciekawa ryba i będzie dobrze się czuła w takich klimatach.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, klossowski napisał:

Czym mniej słona woda tym bakterie się lepiej namnażają (na większości butelek z bakteriami jest napisane, że jak do morskiego to dawka podwójna:).

Ps. Zazwyczaj robi się odwrotnie, zaczyna od małego zasolenia, żeby namnożyć szybko bakterie i stopniowo podnosi.

W sumie ma to sens, dzięki:)

2 godziny temu, dale napisał:

Można gupiki, można molinezje - parkę, ale będzie im ciasnawo... Ale można na przykład kolcobrzucha karłowatego wpuścić - ciekawa ryba i będzie dobrze się czuła w takich klimatach.

Wczoraj jeszcze trochę szperałem i faktycznie koło rzuca pojawił się jako jedna z opcji sle chyba wolę więcej małych rybek- poki co skłaniam się ku Pseudomugil cyanodorsalis albo Pseudomugil Gertrudae

Dam znać jak już będzie co oglądać:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, czekam z niecierpliwością :) Ja w słodkiej kostce mam stado endlerów, ale charakter nadaje jej bojownik :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Ok, czekam z niecierpliwością :) Ja w słodkiej kostce mam stado endlerów, ale charakter nadaje jej bojownik :)

Tez myslalem wlasnie nad gupikami endlera i nie wiem czy nie wrócę do tego pomysłu. Zobaczymy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@majesic,zalerzy Ktory gatunek propagul[zywych nasion mangrowcow] chcesz trzymac i adaptowac do slonego srodowiska.Biale i czarne rosna w poblizu eustuarii oraz rzek wplywajacych do slonej morskiej wody-gdzie zasolenie jest mniejsze niz te ktore my utrzymujemy w akwariach.Zas czerwone[rizopora mangla] to juz rosliny ktore zyja w pelnym morskim zasoleniu,maja kilka "adaptacji" krore czynia je Wyjatkowymi .Sam posiadam kilkanascie swietnie rozwinietych krzakow bo takze mnie rajcuje temat lasow namorzynowych. One potrzebuja takze z naszej strony spelnienia kilku warunkow jak korale czy inne morskie organizmy. Fscynujacy temat i szkoda go zamykac w kilkunastu zdaniach,jesli masz pytania dzwon 739460315,pozdrawiam posolonych


bez morskiego akwa tez mozna zyc,:googleye

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Hej

Też próbowałem stworzyć taki biotop u siebie, co ciekawe dość dużo roślin, znosi zasolenie w okolicach 1.010 

Ja trochę źle niestety dobrałem chyba obsadę, bo Argusy mi całe zielsko zeżarły, łącznie z nasionami Mangrowca. Zbiornik oczywiście istnieje, ale bez roślin - taki fish only6ED60D1D-D2AD-4395-8952-E640BF0145E5.jpeg.3f852ee5deda4b97669a8b8474421050.jpeg 

W podobnym zasoleniu, bardzo dobrze radzą sobie np.babki. U siebie jakiś czas miałem Mugilogobiusy i Babki złote

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak tam przebiega odsalanie zbiorniczka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.