Skocz do zawartości
Marcin P.

Detrytus- dobry czy zły?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Na zdjęciu poniżej jest moje Akwa. Zbiornik pod miękkie i LPS. Wszystko w miarę ładnie się pompuje i rośnie  (jedynie dunka marudzi od pewnego czasu). Jako podłoże mam gruby grys koralowy. Warstwa dosłownie 0.5 -1 cm. W podłożu żyje niezliczona ilość organizmów: kiełży, ośliczek ślimaków, wieloszczetów, asterin no i niestety aiptasii też. Właściwie to takie bardziej refugium :)

Z drugiej zaś strony co chwilę czytam że ten cały detrytus to zło.a w tym podłożu zbiera się tego trochę (przedmuchuję z grubsza co dwa dni przed wymianą włókniny w kaskadzie)

Więc mam dylemat: Pozbywać się tego podłoża? na pewno będzie bardziej sterylnie, detrytus nie będzie miał się gdzie zbierać. Z drugiej strony zawsze byłem przekonany że większa różnorodność jest kluczem do stabilności. Na rafie nikt nie sprząta detrytusu :)

Żyjątka cały czas go mielą, więc strefy beztlenowe raczej się nie tworzą.

Bez podłoża, ilość siedlisk powyższych organizmów na pewno mocno zubożeje.

Co o tym sądzicie?

 

IMG_1415.1.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Marcin P. napisał:

Na rafie nikt nie sprząta detrytusu

Mówisz o sobie czy generalne stwierdzenie? Bo jeśli to drugie to mnóstwo zwierząt konsumuje detritus zaczynając od bakterii ;)

 

 

Edytowane przez FajnyRadziu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak go ruszę, to korale są zadowolone :)  

Osobiście, nie widzę nic złego w tym że w tym grysie jest trochę brudku. Ale może się nie znam.

Zastanawiam się, dlaczego niektórzy dążą do takiej super czystości w akwa.

SPSy tego wymagają?

Edytowane przez Marcin P. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Marcin P. napisał:

Zastanawiam się, dlaczego niektórzy dążą do takiej super czystości w akwa.

Nie wiem czy SPS-y tego wymagają, ale na pewno chcemy się pochwalić ładnym czystym akwarium  i dlatego tę brzydszą część biologii chowamy do sumpa;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie jest nic dobrego w tym aby dążyć do sterylnych warunków,nie jest też dobrze zapuścić akwarium wychodząc z założenia że na rafie nikt tego nie sprząta,jak napisał Radzio konsumentów do detrytusu jest sporo to po pierwsze,a po drugie porównywanie akwarium do mórz i oceanów jest bardzo zdradliwe gdyż tam mamy do czynienia z bardzo rozbudowanymi ekosystemami które do dzisiaj nie są dokładnie zbadane,a ty masz malutkie akwarium z bardzo ograniczonym ekosystemem.Gdzieś wszystko trzeba wyśrodkować,niestety ale jak pisałem wcześniej akwarystyka jest to hobby w którym dobro zwierząt schodzi na drugi plan,na pierwszym zawsze jest to aby mi się akwarium podobało,tak więc jedni będą dążyć do sterylnych warunków,drudzy będą próbować bez podmianki, trzeci wprowadzą tyle rozwiązań technicznych że jak się akwarium załącza to na osiedlu prądu zaczyna brakować :D, itp.Reasumując ,moim zdaniem uważaj żeby nie wysadzić baniaka ,bo nie jeden kierując się zasadami "zgodnie z naturą" niemile się zdziwił.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, mam świadomość że akwarium to nie ocean, a nawet tam pewne substancje potrafią się kumulować. Dlatego podmieniam co tydzień wodę i przedmuchuję pipetą to podłoże.

Włóknina też jest regularnie wymieniana. Myślę że stref beztlenowych raczej nie ma.

Pytanie zadałem, bo jak czytam forum ,to co jakiś czas trafiam na wypowiedzi ,że jak już gdzieś będzie się trochę detrytusu zbierało to już tylko "kiła i mogiła".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

E, nie kila i mogiła ale może to być miejscem gdzie zaczną rosnąć niechciane glony np. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Marcin P. napisał:

Myślę że stref beztlenowych raczej nie ma.

Strefy beztlenowe na pewno są i.... muszą być bo są potrzebne, a nawet niezbędne (np denitryfikacja i rozkład azotanòw). A Tobie pewnie chodziło o tzw.   "strefy martwe" tzn tam gdzie nie dociera prąd wody i nie ma cyrkulacji.

I faktycznie powinniśmy niedopuszczać do tworzenia się mejsc gdzie nie ma ruchu wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś podmianę z odmulaniem. Byłem ciekaw ile brudu zebrało się w podłożu. Okazało się że "chmurka" która unosi się przy przedmuchiwaniu skały i podłoża, składa się głównie z pokruszonego aragonitu (drobny piasek). Woda z podmiany była lekko zmętniała, tak że drobna zawiesina cząstek organicznych też była obecna, ale była to bardzo niewielka ilość. Mam porównanie do akwarium słodkowodnego, gdzie mułu po takim czasie jest dużo więcej. Jestem tym bardziej zaskoczony, bo mam dosyć słabą cyrkulację (tak mi się wydaje jak patrzę na inne akwaria).

To akwarium cały czas mnie zadziwia :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.