Skocz do zawartości
cherrybloss

Podmiana 100% - bezpieczna ?

Rekomendowane odpowiedzi

Przeglądając ostatnio kilka zagranicznych wątków związanych z pico reef zauważyłem, że niektórzy właściciele wymieniają 100 %  wody raz w tygodniu. Koralowce, w tym głównie lps i zoa wyglądają świetnie. Pytanie do Was - czy mając zbiornik powiedzmy do 100 litrów, przy założeniu, że zasolenie, makro i KH wody w akwarium i świeżej jest zbliżone, można to zrobić bezpiecznie? Ostatnio podmieniłam nawet 30% tygodniowo z powodu NO3 i efekty są pozytywne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak

Np Australia prowadzenie akwarium na wodzie z oceanu, i podmiana na tej samej z oceanu.

można podmieniac i nic nie trzeba wszystko taka woda posiada co powinna, namnozone bakterie i pełna życia itd.. (ale zejdzmy na ziemię) tu europa.

Moim zdaniem 30% to max na podmiane na soli, systematycznie 10-15% co  tydz jest wystarczająco.

Przy podmianie nowej wody 100% to jak..dojrzewanie ponowne może lagodne ale... plus destabilizacja zbiornika (szok dla życie) raczej nie polecam, bo każdy zbiornik jest  inny,  wiem  że pytasz o 100l ale ja piszę ogólnie. Moim zdaniem awaryjnie tak,  ale ciągle... nie wiem,  po co ?

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie po podmiance 35% korale kilka godzin były zamknięte, a dolewałem nową wodę przez pół godziny, żeby zbyt dużego skoku nie było. Przy podmince 100% to nie wiem jak zaaklimatyzować korale, a z rybami, krewetkami co? Do wiadra?

Edytowane przez klossowski (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, cherrybloss napisał:

Przeglądając ostatnio kilka zagranicznych wątków związanych z pico reef zauważyłem, że niektórzy właściciele wymieniają 100 %  wody raz w tygodniu. Koralowce, w tym głównie lps i zoa wyglądają świetnie. Pytanie do Was - czy mając zbiornik powiedzmy do 100 litrów, przy założeniu, że zasolenie, makro i KH wody w akwarium i świeżej jest zbliżone, można to zrobić bezpiecznie? Ostatnio podmieniłam nawet 30% tygodniowo z powodu NO3 i efekty są pozytywne. 

Podmieniają w 100% ale pico reefs czyli kilka litrów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.05.2020 o 09:40, Beti napisał:

Przy podmianie nowej wody 100% to jak..dojrzewanie ponowne może  lagodne ale..plus destabilizacja zbiornika ( szok dla życia) raczej nie polecam.

hmmm Co ciekawe ostatnio wystartowałem swój nowy system na 100% świeżej solance i większości skały z dawnego systemu - etap dojrzewania póki co przebiega łagodnie. Delikatny brązowy nalot na nowych elementach konstrukcji ale stara część skały wygląda jak gdyby nic się nie stało. Kiedyś spotkałem się z opinią iż takie "przewietrzenie" zbiornika co pewien czas może spowodować wiele dobrego. Nie restart ale właśnie "duża" podmiana wody jako "oddech" dla baniaka.

Zrobiłaś kiedyś taką dużą podmiankę tzn. Czy stwierdzenie o ponownym dojrzewaniu i destabilizacji ma poparcie w praktyce?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, chwialek napisał:

hmmm Co ciekawe ostatnio wystartowałem swój nowy system na 100% świeżej solance i większości skały z dawnego systemu - etap dojrzewania póki co przebiega łagodnie

Raczej chodziło mi o dojrzałe akwaria i podmiana 100% wody, nie było  mowy o nowym akw.

Nastepnie, np akwarium 2-3letnie zaryzykujesz podmiane 100%? ja nie, a dwa nie widzę sensu.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, Beti napisał:

akwarium 2-3letnie zaryzykujesz podmiane 100%?

Tak - gdy w baniaku zaczną się cuda wynikające najprawdopodobniej z gromadzenia się materii mineralno-organicznej. Na stałe prowadzenie systemu w oparciu o ciągłe podmiany 100% wody Nie.

Czy 100% podmiana wody spowoduje:

1 godzinę temu, Beti napisał:

..dojrzewanie ponowne, plus destabilizacja zbiornika totalna raczej nie polecam. 

Raczej nie ponieważ większość bakterii i procesów jakie zachodzą w naszych solniczkach przebiega w substracie - mediach filtracyjnych, skale itp. woda to tylko i aż środowisko - taki oddech wpłynie na dojrzewanie? Wg mnie nie. I tutaj nasze zdania są odmienne więc warto poczekać na dalsze wypowiedzi...

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, chwialek napisał:

Wg mnie nie.

Ok, co z cyklem azotowym przy podmianie 100% ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Azot jest tylko w słupie wody ? Odessiesz 100% zawartości azotu robiąc podmianę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 godziny temu, chwialek napisał:

Azot jest tylko w słupie wody ? Odessiesz 100% zawartości azotu robiąc podmianę ?

Piotr

aby akwarium mogło funkcjonować prawidłowo, bez zaburzeń równowagi i chorób swoich mieszkańców, należy już od chwili jego założenia zapewnić naturalny proces biologiczny, zwany „cyklem azotowym”. Azot jest elementem niezbędnym do zapewnienia życia biologicznego, jest on obecny w akwarium pod postacią amoniaku, azotynów i azotanów (NH3/NO2/NO3).

Takie rzeczy przecie wiesz.. :)

 

Więc moje pytanie jak akwarium zareaguje na podmiane nowej  wody 100%,  Moim zdaniem to ponowne dojrzewanie zapewne może i lagodne, bo wiadomo ze dużo bakteri jest w skale itd itd  i) a cylk azotowy (czyli zaburzenie biologii ) ??

 

Jest więc ważne, aby nieustannie kontrolować najważniejsze parametry wody w akwarium, aby w odpowiednim czasie móc naprawić ewentualne zmiany, niekorzystne dla równowagi chemicznej zbiornika, a nie podmieniac wodę w 100%, niestety to nie zbiorniki za oceanu.

Ale to tak tylko ogólnie,  juz nic nie piszę ;)

Ps.zresztą nie da się  podmienić 100% wody tak szczerze..


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rolę wody można w przybliżeniu porownać z rolą krwi w organiźmie. Jest ona rozpuszczalnikiem i dla wielu substancji i pośrednikiem w ich obiegu (przemieszczaniu się)  w akwarium. Jej wymiana może na krótko poprawić parametry,  ale za przemianę wiązków  azotowych, fosforanów i innych związków odpowiedzialne są organizmy  żyjąve w  przestrzeniach w skale, piaku, mediach filtracyjnych i tp.  Nie jestestmy w stanie wymienić 100 % wody w akwarium nie osuszajac skały i piasku a to w nich "najwięcej się dzieje" tak samo jak dokonując transfuzji krwi nie wymienimy całej krwi - ok 20% jej objętości znajduje się w tkankach i zarządach. Uważam więc, że wymiana 100% wody nie wpłynie znacząco na równowagę biologiczną w akwarium, ale może tymczasowo poprawić parametry wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Może na ponowne dojrzewanie, nie wpłynie.

Ale na życie w zbiorniku napewno. Taka 100% podmiana, to przecież ogromny „strzał” dla systemu, i nagła zmiana wszystkich parametrów a co za tym idzie, ryzyko wystąpienia plag, bądź utrata delikatniejsze części obsady.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jednym zbiorniku się uda, w drugim będzie katastrofa. Co jeśli z powodu spuszczenia całej wody dojdzie do "zapowietrzenia" się dużej ilości mikro kanalików w skale? Przez jakiś czas życie tam niemal zaniknie i będzie się z tych miejsc "ulatniać" a'la padlina, a system nie zdąży tego przerobić? Może dojść do reakcji łańcuchowej. A w innym baniaku takie zjawisko będzie znikome i nawet system tego bardzo nie odczuje. Uważam że na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Chyba że stwierdzenie, uda się lub nie uda, będzie wystarczające. Zgodzę się że mogą być sytuacje, w której taka czynność napewno bardziej nie zaszkodzi, np strzykawka padnie wi wypuści bardzo dużą ilość toksyn. Sam bym wymienił wtedy tyle wody ile się da (u mnie realnie to max 90 kilka %. Ale to są sytuacje napwardę "podbramkowe". Co do pico raf, tam sytuacja jest ciut inna, chodźby patrząc na czas wymiany takiej wody (przypuśćmy że około minuty, a nie 30min lub więcej). Ale to oczywiście tylko moje zdanie i nie każdy musi się z tym zgodzić. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, Arek77 napisał:

Uważam więc, że wymiana 100% wody nie wpłynie znacząco na równowagę biologiczną w akwarium, ale może tymczasowo poprawić parametry wody.

To podmieniaj co tydz 100%


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Beti napisał:

To podmieniaj co tydz 100%

A po co? Na razie nie mam takiej potrzeby. Ale jak bym mial awarię np. duże stężenie miedzi to bym podmienił wodę ile sìę da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nie sądziłem, że taka  ciekawa dyskusja się wywiąże :D Ale po kolei... 

@Beti nie chodziło mi o zbiornik prowadzony na wodzie z Australii, tylko na soli syntetycznej. Bakterie nitryfikacyjne głównie zamieszkują skałę i ceramikę, w wodzie w zbyt dużej ilości są niewskazane i po to m.in. mamy odpieniacz. Slogan „każde akwarium jest inne” wielokrotnie powtarzany na tym forum sprawia, że początkujący akwaryści myślą sobie, że trzeba znać jakieś magiczne zaklęcia żeby założyć zbiornik. A moim zdaniem każde akwarium jest takie same, zachodzą w nim identyczne procesu, tylko akwaryści są inni, ich sprzęt i metody. W 100 % zgadzam się z tym co napisał @Arek77 - wodę można porównać do krwi w organizmie. Generalnie widzę 3 ryzyka związane z tak dużą podmianą. Po pierwsze wahnięcie KH, ponieważ większość soli ma znacznie wyższe niż trzymamy w zbiorniku. Po drugie nutrienty, ponieważ ich nagły spadek może powodować stres. Po 3 - czas podmiany, najlepiej jak najszybciej. 
Po co robić tak dużą podmianę? Jeśli system jest niewydolny a skala skumulowała dużą ilość syfu to taki zabieg może dać akwarium drugie życie. 
I nie mówimy tutaj o zbiornikach z Acroporami w których pracują przewymiarowane odpieniacze, reaktory na pelletki i tony ceramiki, tylko o małych akwariach, gdzie możemy to zrobić relatywnie małym kosztem i nakładem pracy. 

 

Edit moderacja

@cherrybloss,

tak ja wiem o co Ci chodziło, odnioslam się  ogólnie do podmian wody wszystkich zbiorników. Ale myślałem ze złapiesz ogólnie z czym co..
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, cherrybloss napisał:

Po 3 - czas podmiany, najlepiej jak najszybciej. 

Czyli jak kupujesz korale  i ryby to po co aklimatyzować???? Najlepiej wrzucić od razu i po sprawie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak kupuje korale to zazwyczaj woda sklepowa i moja się różnią pod względem zasolenia, KH itd. Poza tym czasami aklimatyzacja może narobić więcej szkody niż pożytku - co nie jest tylko moją opinią, ale również  pani Jadwigi ze znanego nam sklepu. LPS i miękkie wrzucam po wyrównaniu temp. 

 

Edytowane przez cherrybloss (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cherrybloss napisał:

Jak kupuje korale to zazwyczaj woda sklepowa i moja się różnią pod względem zasolenia, KH itd. Poza tym czasami aklimatyzacja może narobić więcej szkody niż pożytku - co nie jest tylko moją opinią, ale również  pani Jadwigi ze znanego nam sklepu. LPS i miękkie wrzucam po wyrównaniu temp. 

 

Twoja sprawa, możesz sobie wrzucać i bez wyrównywania temperatury, kogo to obchodzi, tylko po co zadajesz takie idiotyczne pytanie na forum? EOT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem, to rzeczywiście pytanie może wydawać mu się idiotyczne :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, cherrybloss napisał:

 Jak ktoś nie potrafi czytać ze zrozumieniem, to rzeczywiście pytanie może wydawać mu się idiotyczne :clapping

Chłopie... jedziesz po bandzie, a na dodatek nie łapiesz podstaw.

Woda to środowisko życia, ma pewien skład i właściwości. Takie jak temperatura czy ciśnienie osmotyczne. Wrzucając bez wyrównania tych parametrów organizmy żywe wywołujesz u nich szok.

Tak, jak Ty byś wpadł do wody, powiedzmy, o 30 stopni zimniejszej od otoczenia. Dodatkowo z zawiązanymi oczami i nie łapiąc co się dzieje...

Sam daleki jestem od aklimatyzacji kropelkowej czy podobnych rzeczy, ale 5-10 minut mogę poświęcić na podmianę wody. U mnie się sprawdza, Ty rób jak chcesz.

Zaś co do wymiany 100% wody. W wypadku wody z oceanu, może to się udać, ale zależy od baniaka, natomiast w wypadku naszych zbiorników - zależy z jakimi organizmami mamy do czynienia i jak bardzo sprawia nam frajdę męczenie zwierzaków.

Zrozum, zmieniasz im środowisko życia. Nawet jeśli trafisz w kH, pH, zasolenie i stężenie minerałów, to masz jeszcze bakterie, mikroorganizmy i takie parametry jak choćby potencjał redoks... Zmieniając to nagle fundujesz szok.

 

Parafrazując :) Jak ktoś nie zna podstaw, zadaje pytania idiotyczne :) (bez urazy - żart)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jestem, jak technicznie wygląda taka podmiana w zbiorniku z rybami. Nie da się przecież osuszyć akwarium do zera. Koralowce przeżyją kilka, kilkanaście minut bez wody. Część z nich nawet dłużej, bo niektóre gatunki żyją przy brzegu, w strefie przypływów/ odpływów, gdzie mogą być dłuższy czas bez wody podczas odpływu. Ale ocean to nie akwarium.

Pewnie taka podmiana w akwariach domowych odbywa się w dwóch lub kilku transzach, na przykład wylanie połowy, dolanie do pełna świeżej wody, poczekać, aż się wymiesza i znów połowa objętości. W taki sposób w rzeczywistości nie będzie wymienione 100% wody, bo z każdą transza wylewamy część wcześniej doalnej świeżej. 

Nie bardzo widzę sens robić tego co tydzień, jeśli już, to doraznie w wyniku jakiejś tragedii, kiedy ratujemy życie zwierząt i potencjalne skutki niepożądane są mniej w tym momencie ważne. Najpierw ratuje się życie, potem zdrowie. 

Sole dostępne na rynku mają różny skład. Jedne mają wyższe parametry, niż naturalna woda morska, co fajnie działa przy standardowych podmianach 20% bo pozwala uzupełnić braki "zjedzone" przez organizmy w akwarium.

Inne mają skład zbliżony do wody morskiej, a do uzupełniania braków służy balling lub inne mikstury. 

Wszystko zależy od tego, co kto ma w akwarium i ile, jaka jest konsumpcja.

Są sole dedykowane do fish only,  które mają podstawowy skład potrzebny rybom, są też sole zbliżone do NSW (natural sea Water), gdzie akwarysta ma największe pole manewru przy koralowcach, bo sam decyduje, ile czego suplementowac i są też dla SPS, które mają "bogatszy" skład, który ma zwykle wyższe KH i więcej pierwiastków, niż woda w oceanie, wtedy potrzeba mniej suplementów, niż przy stołach zbliżonych do NSW, ale trzeba być czujnym, kiedy przychodzi potrzeba ratującej życie dużej podmiany, bo może wystąpić spory skok parametrów.

Gdybym była zmuszona ratować życie robiac podmianę w okolicach 100%, to wolałabym mieć w pobliżu sól zbliżona składem do NSW.  W przypadku, gdy żadne życie nie jest zagrożone nie widzę sensu wymiany 100% objętości zbiornika. Raz, że to dosłownie słono kosztuje, dwa, po co fundować taki stres. Podmianę 10%, 20% czy 30% można zrobić w sposób zupelnie nie stresujący ryb czy koralowcow. Regularna wymiana  co tydzień 100%, nawet w kilku transzach, zakładając, że ryzyko ponownego dojrzewania jest niewielkie, bo bakterie siedzą głównie w skałach, piachu, mediach filtracyjnych wydaje mi sie bez sensu w zbiornikach stabilnych. 

 

Edytowane przez Nik@ (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jak kupuje korale to zazwyczaj woda sklepowa i moja się różnią pod względem zasolenia, KH itd. Poza tym czasami aklimatyzacja może narobić więcej szkody niż pożytku - co nie jest tylko moją opinią, ale również  pani Jadwigi ze znanego nam sklepu. LPS i miękkie wrzucam po wyrównaniu temp. 
 
Chyba źle panią Jadzię zrozumiałeś...
Temat ogólnie z tych glupszysz...
Przy większych podmianach widać zachwiania systemu.
W tych pikorafkach mają pewnie jakieś miekasy które są w większości obojętne na takie zmiany.
Przy delikatniejszych koralach to jak strzał w kolano...

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, cherrybloss napisał:

Jak kupuje korale to zazwyczaj woda sklepowa i moja się różnią pod względem zasolenia, KH itd. Poza tym czasami aklimatyzacja może narobić więcej szkody niż pożytku - co nie jest tylko moją opinią, ale również  pani Jadwigi ze znanego nam sklepu. LPS i miękkie wrzucam po wyrównaniu temp. 

 

na początek, nie podpisuj kogoś pod swoimi teoriami. w szczególności kogoś komu możesz popsuć renomę i biznes. nawet jeżeli na prawdę p. Jadwiga ma takie zdanie, jeżeli nie masz tego na papierze to tylko robisz jej czarny PR i jej decyzja co z tym zrobi. a może dożo. ludzie z doświadczeniem często skracają wypowiedzi i to powoduje nieporozumienia więc ostrożnie z przyklejaniem nazwisk.

wracając do tematu, jak już kilka osób zauważyło woda jest jak krew. są w niej rozpuszczone białka, witaminy, bakterie, cukry, odchody zwierząt, toksyny... dożo tego i to wszystko pochodzi z buteleczek ale przede wszystkim to są produkty i wydzieliny organizmów żywych i to jest podstawa życia akwarium. usuwając to odbierasz pokarm dla bakterii i korali, związki które wpływają za zdrowie i kondycje wszystkiego co żyje itd. agresywnie zmieniasz środowisko w którym żyją bakterie, robactwo, ryby i korale. woda zawiera też różne pierwiastki i nieorganiczne związki chemiczne. chemia i biologia akwarium i układa się i stabilizuje w czasie dojrzewania. swoje robi odpieniacz i adsorbenty. wtedy też powstaje bardzo dużo organiki której przybywa z rybami i koralami a która być musi żeby życie mogło się kręcić. usuwając 90 czy 100 proc wody i wszystko co jest w niej zabierasz też pożywkę dla życia siedzącego w skale.

 

dla czego bardziej wymagające korale mogą przeżyć w akwarium min. półrocznym czy rocznym? np akry? bo chemia jest już ułożona, biologia rozwinięta a woda pełna tego co życie celowo i przypadkowo wydala. wątpię żeby bardziej delikatne korale mogły przeżyć w regularnie zerowanej wodzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drodzy,

nigdy nie pisałem, że podmiana 100 % może być cotygodniową rutyną i nigdy nie pisałem, że w zbiornikach z wymagającymi acroporami takie postępowanie ma jakikolwiek sens. Zwróciłem tylko uwagę na fakt, że jest wiele picojar, w których rosną miękkie i LPS (odsyłam do YouTube) gdzie co tydzień właściciele wymieniają 100 % wody bez szkody dla korali. Uważam również, że po kilku latach prowadzenia zbiornika bez wydajnej filtracji, old tank syndrom jest bardziej niebezpieczny od dużej podmiany. Oczywiście przy zbiorniku z rybami technicznie nie ma możliwości spuścić całej wody, ale można np. zrobić 2x60 % w krótkim odstępie. Z tego miejsca dzięki @Nik@ za merytoryczną wypowiedź w tym głupim i idiotycznym temacie. 
@niknik nikogo nie podpisuje pod swoimi teoriami i nie sądzę, żeby taki szaraczek zdołał popsuć renomę sklepowi, który jest liderem jeśli chodzi o sprzedaż SPS w Polsce. Po prostu rozmawiałem telefonicznie z właścicielka sklepu po zamówieniu i pytając o aklimatyzację kropelkową dostałem informację, że wystarczy jak wyrównam temperaturę. Być może jakbym zamawiał zamiast monti i seria, acroporę echinata, instrukcje byłyby inne. Niestety nie mam zwyczaju nagrywać rozmów i z tego miejsca apel do wszystkich czytających - nie namawiam do zaniechania aklimatyzacji kropelkowej, robicie to na własną odpowiedzialność :)

Kończąc temat, dziękuję osobom za naprawdę merytoryczne wypowiedzi, a wszystkim którzy uczepili się acr, ciśnień osmotycznych i wody z oceanu również dzięki - zawsze to jakaś lekcja, że zamiast zadawać pytanie na forum warto po prostu poczytać i wyciągnąć własne wnioski. Pozdrawiam Łukasz ! 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.