Skocz do zawartości
R3BEL

NO2 nie do zbicia...

Rekomendowane odpowiedzi

Mija 8-my miesiąc mojego zbiornika (300l w obiegu), a NO2 jak było tak jest nadal... a co za tym idzie NO3 też nie jestem w stanie zbić do jakiś przyzwoitych wartości :( Za radą tu obecnych forumowiczów w lutym tego roku wywaliłem z sumpa wszystkie absorbery, dorzuciłem jeszcze trochę ceramiki (niestety na żywą skałę nie mam miejsca), pozmieniałem ustawienia pomp aby wydmuchiwało cały syf z piasku i dałem czas zbiornikowi żeby spokojnie dojrzewał. Przez ten czas miałem parę przygód z cyjano, glonami zielonymi, brązowymi, normalna sprawa. W tej chwili glony już w zasadzie prawie zanikły (pozostały resztki na szybie tylnej i jednej bocznej), po cyjano nie ma śladu, a NO2 nadal nie może spaść do zera, pomimo tego że regularnie podaję bakterie Special Blend wraz pożywką. Sam już nie wiem co o tym myśleć, czy to wina skały RRR, z którą co niektóre osoby miały problem na tym forum (niekończącym się dojrzewanie), czy też może odpieniacz nie daje rady przy posiadanej obsadzie ryb i korali. Trzy tygodnie temu postanowiłem uruchomić reaktor peletek AiO, ponieważ zarówno NO3 jaki PO4 zaczęły osiągać trochę wysokie wartości i to pomogło gdyż powoli zaczynam dostrzegać efekty tej metody (NO3 spadło mi do 25, a PO4 wynosi aktualnie 0,02). Tylko co mam zrobić z tym nieszczęsnym NO2? Nawet podawanie w ostatnich tygodniach dodatkowo bakterii Nite-Out 2 nie pomogło :banghead

Tak przedstawiają się pomiary NO2 (mg/L) od kiedy wywaliłem wszystkie absorbery i dałem zbiornikowi normalnie dojrzeć:

31.05.2020    0.09
20.05.2020    0.10
10.05.2020    0.07
26.04.2020    0.06
12.04.2020    0.06
05.04.2020    0.05
29.03.2020    0.06
22.03.2020    0.26
15.03.2020    0.09
07.03.2020    0.16
01.03.2020    0.07
23.02.2020    0.09
16.02.2020    0.13

Jak widzicie czasem jest już blisko, ale zera osiągnąć nie chce (mierzone małą Hanką, przy różnych reagentach). Dodam, że sprawdzałem też kilkoma testami kropelkowymi i wynik się pokrywa, każdy test też coś pokazuje, ale na pewno nie jest to zero. Jeśli chodzi o obsadę to w swoim akwarium mam aktualnie 9 ryb (nie licząc trochę większej Zebrasomy pozostałe ryby raczej są małe). Karmię je raz dziennie dwiema kostkami mrożonek, więc nie sądzę żebym przekarmiał, zwłaszcza, że pokarm w trakcie karmienia raczej w większości znika. Co do korali to tych jest już trochę więcej bo naliczyłem 30 (głównie miękasy i LPSy) i karmię je dwa razy w tygodniu. Jeśli chodzi o filtrację to najpierw ze spływu syf wyłapuje rollermat, a co nie mu się nie uda to resztę powinien odpieniacz Nyos Quantum 160. Ogólnie wydawać by się mogło, że wszystko powinno zaskoczyć, ale tak się nie dzieje. Jeśli o czymś istotnym zapomniałem wspomnieć to dawajcie znać to dopiszę. Tylko please, nie piszcie żebym zamiast ceramiki kupił żywą skałę bo na tą miejsca w moim sumpie niestety nie ma. Czekam na Wasze rady, pomysły bo ja już powoli zaczynam tracić siły.

 

 

 

 


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

A czy oprócz tego, że masz wykrywalne NO2, zaobserwowałeś jakieś niepokojące objawy w zachowaniu zwierząt w akwarium? Czy widać to po koralach i rybach?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, aczkolwiek jakiejś bogaty wiedzy jeszcze nie posiadam, ryby i korale wyglądają dobrze. Ryby normalnie pobierają pokarm, przez cały ten czas nic z obsady nie ubyło, korale też ładnie się pompują i jedzą. Tyle tylko, że byłbym spokojniejszy gdyby jednak parametry się ustabilizowały, ponieważ teraz przez kilka miesięcy jest ze zwierzętami dobrze, a nagle okaże się, że mi pół obsady padnie, rozumiesz.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, rozumiem....... wszystko ok aż nagle........:help1

A robiłeś test na NO2 czystej solanki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@R3BEL

Azotyny (No2) są toksyczne dla ryb i w wyższych stężeniach mogą prowadzić do śmierci. Dlatego parametry wody w akwarium powinny być regularnie sprawdzane i w razie potrzeby korygowane co widzę robisz.

Przy stężeniu azotynów na poziomie do 0,5 mg/l, nie są bardzo szkodliwe, ale już w stężeniu 1 mg/l są one bardzo szkodliwe dla mieszkańców akwarium.

Kiedyś tu na forum czytałam wątek ktoś miał podobnie ( jak znajdę wkleję) 

Co mogę Ci powiedzieć to za mało moim zdaniem jest biologii w akwarium, posiadasz skalę RRR, ale do tej skały trzeba dużo dużo , jesli nie ma miejsca na żywą skalę , masz tylko siporax w sumpie to może dodaj 2-3l filtr przeplywowy i umiesc w nim  Life Bio Fil to świetne złoże na bakterie, wspomaga rozwój biologii w zbiorniku. Są takie  filtry zewnętrzne nie trzeba miejsca w sumpie.

Nastepnie trochę cierpliwości, nic nie dziala od razu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to nie robiłem testów samej solanki. Do tej pory mierzyłem tylko wodę bezpośrednio z akwarium zarówno małą Hanką (wykorzystując dwa osobno zakupione reagenty), plus test Colombo i Salifert.

Jeśli chodzi o biologię to w sumpie mam 3kg kulek Maxspecta i 3l Siporaxu, a do tego w filtrze przepływowym 3l Life Bio Fila, którego co pewien czas wymieniam na nowy i dalej nic.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, R3BEL napisał:

a do tego w filtrze przepływowym 3l Life Bio Fila, którego co pewien czas wymieniam na nowy i dalej nic.

Tego nie pisałeś ze masz...ale robisz podstawowy błąd, 

tego sie nie wymienia całego , tylko co 2mies ujmujesz 1/4 i dosypujemy nowego.

Jeśli to wymieniasz to na nowo wszystko i temu jest tam słaba  biologia.

Ps 3 litry siporaxu to jest "NIC"


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

3 litry siporaxu to jest "NIC"

Beti bez przesady. Chłopak ma mały zbiornik i 9l złoża... Dodatkowo rollermata i przewymiarowany odpieniacz.  Osobiście nie widzę sensu aby dokładać jeszcze więcej złoża czy skały. Tak samo jak nie widzę powodów aby wymieniać bio Fila. Wsyp co masz i tyle. Zostaw, nie ruszaj co jakiś czas przepłucz. 

Dwie rzeczy których bym spróbował. Popraw przepływ przez złoże biologiczne (tani, mocny cyrkulator, mocniejszą pompa obiegowa, ułożenie złoża w dużym przepływie w sumpie) oraz dodaj różnych szczepów bakterii. Tylko nie jednorazowo, przez dwa trzy tygodnie, przy wyłączonym przez kilka godzin odpieniaczu, podawaj większe dawki różnych producentów. 

Po tych zabiegach wywal testy na NO2 i ciesz się baniakiem. Skoro wszystko dobrze się rozwija to nie goń cyferek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mierzyłes ostatnio amoniak?

Zrób tak:

Rano odlacz obieg i zrób testy NO2 i NO3.

Cyrkulacja w akwarium ma działać i koniecznie zamknij obieg wody w sumpie - czyli woda z komory powrotu wraca do komory spływu. Co może, to działa w sumpie normalnie. Pewnie tylko Rollermat będzie bezrobotny.

Wieczorem zrób testy NO3 i NO2 zarówno w akwarium jak i w sumpie.

No i oczywiście przywróć normalny obieg

Zobaczymy gdzie jest źródło a gdzie utlenianie azotynów.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Beti bez przesady

Szymon

chyba o czymś zapomniałeś.. :)

to akwarium ma skałę rrr, i co na 9 Litrach złoża ma to uciągnąć ? w życiu się z tym nie zgodzę, w obiegu jest około 400-450L a dlatego że nawet 1kg żywej skały nie ma w tym zbiorniku.

W tym zbiorniku nie przerabiają bakterie tak uważam, jeszcze wymienia bio Fila całego co jakiś czas.




@R3BEL

zrób zdjęcie sumpa
jak często lejesz bakterie i w jakich dawkach?
oczywiście to co pisze Tester też zrób, przypuszczam czemu pyta..o Nh3


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, R3BEL napisał:

eśli chodzi o biologię to w sumpie mam 3kg kulek Maxspecta i 3l Siporaxu, a do tego w filtrze przepływowym 3l Life Bio Fila, którego co pewien czas wymieniam na nowy i dalej nic.

Czyścisz siporax co kilka tygodni? 

Tak jak @Beti napisała nie wymieniaj af life bio fill. Oni po prostu zalecają wymianę 10-20% co też moim zdaniem nie jest obowiązkowe bo przy podmianie / tygodniowo lejemy bakterie tak czy siak. Jeśli już to w wodzie z podmianki przepłucz złoże żeby pozbyć się zalegającego syfu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Źle się rzeczywiście wyraziłem, nie wymieniam całej zawartości life bio filla tylko te 20%, które zaleca producent. Siporax oraz kulki Maxspecta też co jakiś czas przepłukuję żeby zniwelować zalegający syf.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może podnieś PO4 lekko i zastosuj pożywkę dla bakterii ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Beti napisał:

Szymon

chyba o czymś zapomniałeś.. :)

to akwarium ma skałę rrr, i co na 9 Litrach złoża ma to uciągnąć ? w życiu się z tym nie zgodzę, w obiegu jest około 400-450L a dlatego że nawet 1kg żywej skały nie ma w tym zbiorniku.

W tym zbiorniku nie przerabiają bakterie tak uważam, jeszcze wymienia bio Fila całego co jakiś czas.
@R3BEL

Jak pisał autor na początku. Akwarium ma 300l w obiegu, skala nawet rrr jakimś podłożem dla bakterii jest (do tego piasek), złoża ma w sumie 9l i to nie byle czego, więc jak na taką ilość wody i życia bakterie mają gdzie się kolonizować. 

Filtracja mechaniczna jest zapewniona, zbiornik nie jest przerybiony. Więc albo to co jest nie może w pełni działać, albo nie jest odpowiednio zasiedlone. 

Eksperyment Testera da odpowiedź czy sump spełnia swoją rolę. Ale nie wykryje źródła problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Jak pisał autor na początku. Akwarium ma 300l w obiegu, skala nawet rrr jakimś podłożem dla bakterii jest (do tego piasek), złoża ma w sumie 9l i to nie byle czego, więc jak na taką ilość wody i życia bakterie mają gdzie się kolonizować. 
Filtracja mechaniczna jest zapewniona, zbiornik nie jest przerybiony. Więc albo to co jest nie może w pełni działać, albo nie jest odpowiednio zasiedlone. 
Eksperyment Testera da odpowiedź czy sump spełnia swoją rolę. Ale nie wykryje źródła problemu. 
Był taki temat na forum o problemach z biologią zbiornika i skałą rrr ;) ta skała z tego co pamiętam spełnia w zbiorniku tylko rolę ozdoby i podstawy pod koralowce.

Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, dadario napisał:

Jak pisał autor na początku. Akwarium ma 300l w obiegu

Tak myślę czy autor się nie pomylił
100 x 60 x 60 + sump daje trochę więcej jak 300


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, Beti napisał:

Tak myślę czy autor się nie pomylił
100 x 60 x 60 + sump daje trochę więcej jak 300

Pojemność netto 360l - 5 cm piasku + 5 cm od góry to 36l, 20% skały to 72l, komin wewnętrzny też może trochę zabrać, spokojnie może być 300l wody, jak mały sumo jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Beti napisał:

Tak myślę czy autor się nie pomylił
100 x 60 x 60 + sump daje trochę więcej jak 300

Raczej nie, korzystam z programu AquaCalculator i tam mam wpisane dokładne parametry akwarium (z kominem wew.), sumpa (wraz z ceramiką), skały, piasku, orurowania itd. i wychodzi 300l.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, R3BEL napisał:

Raczej nie, korzystam z programu AquaCalculator i tam mam wpisane dokładne parametry akwarium (z kominem wew.), sumpa (wraz z ceramiką), skały, piasku, orurowania itd. i wychodzi 300l.

no ok, niech będzie 300l,  to nie rozwiązuje problemu.

Myślcie dalej obywatelu :)

następnie coś to Kh masz dziwne (wysokie) przy zasoleniu 1.024 Ph też takie sobie ciągle jest takie ?


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Beti napisał:

następnie coś to Kh masz dziwne przy zasoleniu 1.024 Ph też takie sobie ciągle jest takie ?

Co do wartości KH to niestety moje niedopatrzenie/błąd, ponieważ poszło za dużo czynnika KH do akwarium na dzień przed testami. Zazwyczaj KH mieści się w przedziale 8.1~8.6. PH ogólnie mam 8.0~8.2 (w zależności od pory dnia). A co do zasolenie to tak wskazał refraktometr, aczkolwiek być może będę musiał go ponownie skalibrować, ponieważ do tej pory przez ostatnie miesiące miałem niezmiennie 1.025

26 minut temu, Beti napisał:

Myślcie dalej obywatelu :)

Nie pozostaje mi nic innego :)

9 godzin temu, Tester napisał:

A mierzyłes ostatnio amoniak?

Zrób tak:

Rano odlacz obieg i zrób testy NO2 i NO3.

Wieczorem zrób testy NO3 i NO2 zarówno w akwarium jak i w sumpie.

Amoniaku już dawno nie mierzyłem, aczkolwiek jakiś czas temu jak sprawdzałem to pokazywało 0, więc przestałem mierzyć skoro azotyny też były już bliskie zera. W tygodniu postaram się do tego usiąść i zobaczymy co z tego testu wyniknie. Tylko pytanie, czy podczas testu mam wyłączyć odpieniacz (bo na pewno podniesie się poziomi wody w sumpie jak wyłączę obieg i będzie przelewał). Druga kwestia, co z reaktorem peletek? Mam zostawić działający przez cały dzień trwania testów?


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.06.2020 o 10:23, Beti napisał:


@R3BEL

zrób zdjęcie sumpa
jak często lejesz bakterie i w jakich dawkach?
oczywiście to co pisze Tester też zrób, przypuszczam czemu pyta..o Nh3

Przepraszam Beti, nie zwróciłem uwagi na Twoją prośbę. Tak przedstawia się aktualnie mój sump. W pierwszej komorze rollermat (w wersji mini ;) bo większy by nie wszedł) oraz odpieniacz, w drugiej mam dwie wartwy gąbki (15 oraz 30ppi), które co kilka dni przepłukuję oraz włóknina, którą wymieniam co dwa dni. Dlatego też miałem/mam wątpliwości czy mój odpieniacz daje radę, ponieważ sądziłem, że wyłapie pozostałości tego czego nie złapie rollermat, a tak niestety nie jest, stąd ta podwójna filtracja, inaczej ceramika szybko zachodziła syfem (czy to normalne przy takim jak to kolega nazwał wcześniej przewymiarowanym odpieniaczu?). W trzeciej komorze kulki, a w czwartej siporax. a na nim filtr z life bio filem. Do tego reaktor peletek, który powrót ma pod wejście wody do odpieniacza.

Co do bakterii to w każdą sobotę po podmianie leję 40ml Special Blend, a środy 1amp. Biodigestu.

Testy zrobię jak tylko znajdę chwilę, ponieważ aktualnie ciężko jest ją znaleźć przy tygodniowym niemowlaku :P

20200602_142849.jpg

Edytowane przez R3BEL (wyświetl historię edycji)

Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.