Skocz do zawartości
bovabova1

Sprzęt do 160l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chce złożyć 100x40x40 160L. 

Jaki sprzęt do tego głównie chodzi mi o oświetlenie czy lampa

NemoLight II Power Aqua MarineLampa LED 96W 

da radę.  Czy muszę mieć  odpieniacz jeżeli będę wymieniał 10% wody co tydzień.  

Jaki filtr do tego

Dziękuję za pomoc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co chesz tam mieć? i czy tylko samo akwarium, czy z sumpem/panelem. Czy akwarium już masz, i jak wygląda sprawa z miejscem, gdzie będzie stało (ile miejsca)?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, dale napisał:

A co chesz tam mieć? i czy tylko samo akwarium, czy z sumpem/panelem. Czy akwarium już masz, i jak wygląda sprawa z miejscem, gdzie będzie stało (ile miejsca)?

Samo akwarium bez sump.  Jakiś filtr kaskadowy tak myślę.. czy ta belka 96w będzie w miarę dobra?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, bovabova1 napisał:

NemoLight II Power Aqua MarineLampa LED 96W 

da radę.

Nie.

Potrzebujesz czegoś o mocy x2 tego co zaproponowałeś.

17 godzin temu, bovabova1 napisał:

Czy muszę mieć  odpieniacz jeżeli będę wymieniał 10% wody co tydzień.

Nie. Będę się w odpowiednim czasie przesiadał na niewiele większe i nie planuję odpieniacza. Aczkolwiek lepiej sobie poczytaj co to jest i po co to jest. Ja odpieniacz planuję zastąpić filtracją mechaniczną i kupą porowatej skały. Sprawdza mi się teraz więc nie widzę powodu dlaczego miałoby się nie sprawdzać w większym.

17 godzin temu, bovabova1 napisał:

Jaki filtr do tego

Weź sobie największego dostępnego tidala i zapakuj go po sufit kulkami maxspecta lub life bio fill.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bovabova1 napisał:

Samo akwarium bez sump.  Jakiś filtr kaskadowy tak myślę.. czy ta belka 96w będzie w miarę dobra?

Będzie w sam raz. Pod warunkiem że nie upierasz się żeby do akwarium wlewać wodę i robić coś więcej poza wstawieniem paru rybek z jajka-niespodzianki.

Teraz masz trzy wyjścia :

-strzelić focha :) i odpuścić temat (zwierzaki wygrywają, Ty oszczędzasz kasę)

-zrobić po swojemu, albo jak ci doradzają inni - oczywiście może się udać i może nawet nie zabijesz wiaderka zwierząt, nie wywalisz kasy i nie załapiesz nerwicy :)

-zrobić "jak trzeba" :)

Jeśli wybierzesz trzecią opcję, to zastanów się co byś chciał mieć w swoim akwarium, ewentualnie wrzuć zdjęcie przykładowego - które chcesz osiągnąć :) (nie każdy musi operować od razu nazwami).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dale napisał:

Będzie w sam raz. Pod warunkiem że nie upierasz się żeby do akwarium wlewać wodę i robić coś więcej poza wstawieniem paru rybek z jajka-niespodzianki.

Teraz masz trzy wyjścia :

-strzelić focha :) i odpuścić temat (zwierzaki wygrywają, Ty oszczędzasz kasę)

-zrobić po swojemu, albo jak ci doradzają inni - oczywiście może się udać i może nawet nie zabijesz wiaderka zwierząt, nie wywalisz kasy i nie załapiesz nerwicy :)

-zrobić "jak trzeba" :)

Jeśli wybierzesz trzecią opcję, to zastanów się co byś chciał mieć w swoim akwarium, ewentualnie wrzuć zdjęcie przykładowego - które chcesz osiągnąć :) (nie każdy musi operować od razu nazwami).

Właśnie chodzi o to że chce zrobić jak trzeba .. Focha nie strzele. Mam słodkowodne od wielu lat . Teraz chce spróbować sił z morskim. Chcę mieć parę rybek, skała wiadomo bo to też filtracja no i korale te mniej i bardziej wymagająca chodzi mi o to czy ta lampa da radę do tego litrarzu przy bardziej wymagających koralach. 

Może mi ktoś z doświadczeniem i praktyka wypisać sprzęt jaki by kupił gdyby sobie zakładał 160l. Tylko nie chcę sump. 

Dzięki Panowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doświadczenie to nie wiem ale kaskada to tidal 110, lampa maxspect 150w+ (tylko one chyba dłuższe niż 100cm) może dwie hydry albo 3 AI prime. Niektórzy używają Chinek chyba 165w i nie narzekają. Możesz też wyrwać jakąś lampę używaną t5 i tyle :)

Serio poczytaj tu na forum oraz na fb jakie ludzie mają setupy i co tym osiągają. Jest sporo pięknych zbiorników bez sumpa. 

Np ten 

https://m.facebook.com/groups/601577103230890?view=permalink&id=2896933527028558

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium bez sumpa to wszystkie graty eksponowane. Jeśli masz miejsce a nie chcesz sumpa, pomyśl o panelu - plusem tego rozwiązania jest że będziesz mógł ogarnąć obieg i cyrkulację na jednej pompie. Zastanów się czy chcesz na pewno iść drogą bez odpieniacza. Są takie zbiorniki ale mają mniejszy margines bezpieczeństwa - biorąc pod uwagę choćby samą wymianę gazową.  Co do oświetlenia, jeśli masz już tą lampę, to na początek dołóż dwie świetlówki. Powinno wystarczyć.

Na początku, ustal sobie warunki brzegowe jakie muszą być (np. ryby - jeśli są jakieś specjalne), miejsce czy koszt. Tylko muszą to być twarde granice - których nie można przekroczyć, bo inaczej założenia nie mają sensu :)

I jedziemy z baniakiem :)

ps. napisz co już masz.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poważnie uważacie, że 100W na 160 l to za mało? Ja świecę 15 W na 30l i coś tam nawet rośnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 godzin temu, klossowski napisał:

Poważnie uważacie, że 100W na 160 l to za mało? Ja świecę 15 W na 30l

diodami smd ? ... i co to za porównanie 30l (które raczej nie ma 40cm głębokości) do 160l :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, silvia napisał:

diodami smd ? ... i co to za porównanie 30l (które raczej nie ma 40cm głębokości) do 160l :)

Ma 35 cm,  wcześniej świeciłem 12W smd i mam wrażenie, że lepiej rosło, bo było więcej białego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak naprawdę wszystko zależy od tego co chce trzymać miękkie i lps pewnie spokojnie na słabszej lampie pociągną

sam mam przy 40 cm głębokości ~20-25W i miękkie rosną bdb

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

hmmm, rosną czy jakoś egzystują?

a nie jest tak że wszystkie koralowce fotosyntetyzujące, potrzebują takiej samej ilości światła?

Przecież w naturze występują obok siebie, czy to Sarco czy Xenia czy Acry

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja jestem zadowolony, jak chcesz wejdź sobie w mój temat, z tym występowaniem bym uważał bo korale występują na  rożnych głębokościach ;) do tego dochodzi duża zdolność adaptacji

Edytowane przez fannadil (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

no temat ciekawy do dyskusji, ale tu to chyba śmiecimy koledze w temacie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega musi wiedzieć czego chce i wtedy będzie łatwiej coś podpowiedzieć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ano może jakiś mod wydzieli temat światła bo to rzeka jest. Szczególnie jak ostatnio właściciel seafarm wrzucił filmik gdzie mówi, że światła ma być opór po sufit "tysionc wat" ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, klossowski napisał:

wcześniej świeciłem 12W smd i mam wrażenie, że lepiej rosło, bo było więcej białego.

bo W oznacza tylko ... ile "bierze" lampa / płacisz za prąd a nie ile światła daje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Należało by podać jaką barwę ma i ile daje lumenów. To bardziej wiarygodny obraz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dla syna napisał:

Należało by podać jaką barwę ma i ile daje lumenów. To bardziej wiarygodny obraz

lumen to jednostka jasności odczuwanej przez nas a nie faktycznie emitowanej mocy. 3w diody białe dają ok 260 lumenów, RB ok 50lm podobnie jak czerwone, zielone ok 140  a fioletowe ok 30 lumenów. ale tak na prawdę wszystkie te diody oddają bardzo podobną energię tylko że my słabo widzimy niebieski i fiolet. lumen to bardzo nie doskonała miara, subiektywna dla człowieka. światło które uważamy za jasne dla fotosyntezy jest mniej przydatne niż to które uważamy za ciemne. liczenie lumenów diod nie ma sensu. dioda w czasie pracy daje światło i ciepło i tak na skróty ilość światła emitowanego jest równa nominalnej mocy diody pomniejszonej o oddane ciepło. to się nie równa lumenom. do tego wszystkiego jeszcze mamy PAR. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, niknik napisał:

lumen to jednostka jasności odczuwanej przez nas a nie faktycznie emitowanej mocy. 3w diody białe dają ok 260 lumenów, RB ok 50lm podobnie jak czerwone, zielone ok 140  a fioletowe ok 30 lumenów. ale tak na prawdę wszystkie te diody oddają bardzo podobną energię tylko że my słabo widzimy niebieski i fiolet. lumen to bardzo nie doskonała miara, subiektywna dla człowieka. światło które uważamy za jasne dla fotosyntezy jest mniej przydatne niż to które uważamy za ciemne. liczenie lumenów diod nie ma sensu. dioda w czasie pracy daje światło i ciepło i tak na skróty ilość światła emitowanego jest równa nominalnej mocy diody pomniejszonej o oddane ciepło. to się nie równa lumenom. do tego wszystkiego jeszcze mamy PAR. 

Dlatego wspomniałem tam o barwie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.