Skocz do zawartości
waldek123blau

Filtr Siarkowy ROZWAZANIA

Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad budową filtra siarkowego. Na chwilę obecną mam schemat budowy:

 

schemat-reaktor-siarkowy.jpg

Rozważam budowę filtra siarkowego bo planuję powiększenie obsady rybnej i trochę boję się o parametry wody. Ostatnio zlikwidowałem 2 sztuki DSB i refugium. Co prawda zbudowałem filtr glonowy ale po 20 dniach pracy zbytnio nie widać efektów NO3 i PO4 jest wykrywalne!

Z tego co wyczytałem na różnych forach potrzebna jest recyrkulacja i niewielki przepływ w takim filtrze i przyjmuje się min 1 a max 5 l/h na 1 litr wkładu siarkowego.  Poza siarką należy dodać grys koralowy lub zasyp do reaktora wapnia np. ARM - około 1,5 l na każdy litr siarki. Pomoże to utrzymać pH i KH oraz zapewni bakteriom miejsce do pracy. W filtrze siarkowym  trzeba uważać na pH i KH. W procesie denitryfikacji do wody dostają się  jony H-, które zakwaszają wodę.
Metoda na zbicie NO3 jest bardzo skuteczna i przyda się w akwariach z dużymi rybami i wysokim poziomem NO3.

Co myślicie? Warto to budować?

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to jedna z mniej efektywnych metod obniżania azotanów, a do tego dość droga w stosunku nie tylko do zwykłego VSV ale i do filtra glonowego.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

Według mnie to jedna z mniej efektywnych metod obniżania azotanów, a do tego dość droga w stosunku nie tylko do zwykłego VSV ale i do filtra glonowego.

A jak Twoim zdaniem sprawdzi się w połączeniu z filtrem glonowym?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, fajne te Twoje pomysły, widać że masz talent i serce w to wkładasz, ale czy Twoje akwarium na prawdę potrzebuje aż tylu metod filtracji ?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, dale napisał:

Waldek, fajne te Twoje pomysły, widać że masz talent i serce w to wkładasz, ale czy Twoje akwarium na prawdę potrzebuje aż tylu metod filtracji ?

Właśnie zrezygnowałem z kilku:  DSB czy Refugium wypadło i dmucham na zimne!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, 

Nie wiem czy u Ciebie zadziała efektywnie, ale jak masz problem z azotanami to są łatwiejsze metody. 

Z takim rozmachem i miejscem dostępnym to kupiłbym beczkę 100l wstawił w nia kilka rur z ledami i wrzucił spaghetti. 

Gwarantuje efekt.

 A i zalet jest sporo:

Jeszcze więcej wody w obiegu, źródło życia i pokarmu dla korali, tanie w eksploatacji, łatwe w kontroli

Nie chcę Ci entuzjazmu odbierać ale ile zbiorników z filtrem siarkowym znasz?

Toż to zabytkowa metoda, która może i działa (w założeniach) ale dzisiaj to moim zdaniem wyważanie otwartych drzwi


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, spoko, przecież nie krytykuję :) Ale masz sporo skały i ceramiki, masz fajny odpieniacz z tego co widziałem, zrezygnowałeś z refugium, ale robisz filtr glonowy...

Czemu zrezygnowałeś z refugium? Za dużo mikro zżerało?

 

ps. dokładnie - refugium ze spagetti, ja mam małe, ale mimo to bardzo stabilnie trzyma zbiornik

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, dale napisał:

Czemu zrezygnowałeś z refugium? Za dużo mikro zżerało?

Powód rezygnacji to brak miejsca, - żona prosiła o dostęp do okna w piwnicy i z tego powodu musiałem zlikwidować jeden regał na którym stał zbiornik na podmianę wody. Przeniosłem go w miejsce komory odpieniacza a odpieniacz wylądował w komorze refugium i zabrakło miejsca na refugium. Dlatego zbudowałem filtr glonowy i myślę o filtrze siarkowym ale może Tester ma rację i wystarczy jeszcze jeden filtr glonowy?


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zapleczu jak się boisz o parametry to można wannę ze szkła zbudować o niskiej wysokości i dużej powierzchni. Woda w pełnym przepływie (nadmiar glonów będzie można widłami usuwać :) ) i nawet ławica ryb parametrów nie zmieni. Czemu zrezygnowałeś z refugium na poczet reaktora glonowego? Reaktor glonowy powstał aby ograniczyć miejsce dla glonów jak ktoś miejsca nie ma, a u Ciebie zaplecze wystarczające na basen. 

Aaa ok równo napisaliśmy. Teraz kumam. 

A jakby taki reaktor glonowy zbudować co masz tylko obrzydliwie długi? I postawić go w pionie? Tylko przegrody musialy by być bo mógłby się ucisk na dnie zrobić gdyby glon zapyliło syfem. W przypadku obsługi rozbierasz tylko jeden reaktor a nie kilka. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldek, daj zdjęcie sumpa, bo to z wątku, nie wiem czy aktualne i pod kątem, ale na pewno znajdzie się tam miejsce na refugium. W takim filtrze możesz lepiej wsadzić aktywną ceramikę, będzie ok, ale glony potrzebują miejsca inaczej będziesz ciągle przekładał je... A ceramika spełnia tą samą rolę co dsb


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo wydajny sposób denitryfikacji, jednocześnie taki "reaktor wapnia" . Złoża nie trzeba dzielić, najlepiej wymieszać siarkę (granulat) i wkład w jednej kolumnie. Stosowanie pompy cyrkulacyjnej w kolumnie nie ma sensu, takie złoże aktywuje się długo i potrafi pracować lata, lepiej dodać drugą kolumnę reakcyjną. Sposób jak każdy denitryfikator "beztlenowy" dość męczący, wymagający ciągłej kontroli przepływu ale redukcja NO3 nieporównywalna z tymi sposobami z forum. Jednocześnie duża suplementacja Ca, Mg, co prawda chyba w postaci siarczanów ale chyba korale nie widzą różnicy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siarczany są zasadniczo mniej rozpuszczalne od innych soli wapnia czy magnezu, więc suplementacja mniejsza niż na poziomie reaktora (dużo mniejsza).

Trochę pojechałeś też z tą nieporównywalną redukcją azotu - refugium radzi sobie dużo lepiej i jest znacznie bezpieczniejsze. Deniktryfikator z węża ogrodowego jest dużo prostrzy, a równie skuteczny i równie wymagający. 

Zasadniczo, w obecnych czasach traktował bym to raczej w charakterze ciekawostki niż sprzętu użytkowego.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 2.06.2020 o 20:32, Tester napisał:

Nie chcę Ci entuzjazmu odbierać ale ile zbiorników z filtrem siarkowym znasz?

Toż to zabytkowa metoda, która może i działa (w założeniach) ale dzisiaj to moim zdaniem wyważanie otwartych drzwi

Hurtownie akwarystyki morskiej w Niemczech są wyposażone w takie filtry, - dlatego się tym zainteresowałem. Ta metoda sprawdza się tam gdzie jest duża obsada i duże ryby np we Wrocławskim Afrykarium.

W dniu 3.06.2020 o 07:08, dale napisał:

Zasadniczo, w obecnych czasach traktował bym to raczej w charakterze ciekawostki niż sprzętu użytkowego.

A jednak w obiektach z dużymi skupiskami ryb ta metoda jest stosowana.

Wszystkie renomowane firmy od akwarystyki morskiej produkują takie reaktory np Pacyfic Sun:

https://jadwigamorska.pl/pacific-sun-reaktor-siarkowy-do-usuwania-no3-sulfur-reactor-sr-250-do-4000l.html

czy Skimz:

https://aquarium.bulkreefsupply.com/reefing/Skimz-Sulfur

Czy Aqua Medic SR 400:

https://www.h2oaquatics.co.uk/filtration-skimmers/aqua-medic-sulphur-reactor-sr-400

Czy GEO NR624:

https://www.aquacave.com/geo-nr624-nitrate-reducing-sulfur-reactor.html

Czy AquaMaxx TS-2:

https://www.marinedepot.com/aquamaxx-ts-2-sulfur-denitrator

Czy korallin:

https://www.marinedepot.com/filters_korallin_biodenitrator-ap.html

Dlatego ja nie traktuję tej metody jako ciekawostki ani jako sprzętu archaicznego. Wiem że na naszym forum niewielu hobbystów stosuje ten rodzaj filtracji i to może być uzasadnione tym że większość zbiorników to małe zbiorniki.

Jednak w sklepach czy w hurtowniach te filtry się sprawdzają, - czemu by nie miały się sprawdzić w domu?

W jednej z hurtowni oglądałem pracujący reaktor AquaCare ADN 250 produkcji niemieckiej który obsługuje do 25 metrów sześciennych wody i to wszystko działa na jednym wkładzie przez rok!

O takie cudo jak na linku poniżej:

http://www.aquacare-shop.de/ADN250-GB

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bo to nie jest tak że to nie działa. Tylko moim zdaniem złożoność metody razem z obsługą stawiają ja za innymi sposobami redukcji azotanów.

Wystarczy spojrzeć na ilość takich rozwiązań na poziomie konsumenckim. 

Ps

Jakie masz azotany? I jakie chciałbyś mieć?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tester napisał:

Bo to nie jest tak że to nie działa. Tylko moim zdaniem złożoność metody razem z obsługą stawiają ja za innymi sposobami redukcji azotanów.

Wystarczy spojrzeć na ilość takich rozwiązań na poziomie konsumenckim. 

Ps

Jakie masz azotany? I jakie chciałbyś mieć?

Po rozmowach z obsługą sklepu dowiedziałem się że filtr jest w zasadzie bezobsługowy jedyne co trzeba sprawdzać to zaworek żeby kapał cały czas tak samo bo się rozregulowuje czy zapycha.

Jedynie instrukcja rozruchu filtra siarkowego wymaga trochę uwagi:

"zalej  filtr wodą i zostaw na ok 10dni 2 tyg w spokoju (Chodzi o to ze warunki maja byc beztlenowe i jesli za szybko przeplywa natleniona woda to bakterie beztlenowe padaja) aż zobaczysz mleczną mgiełkę w środku, a nawet farfocle odchodzące z mgiełki - to bakterie się osadzają na ściankach filtra.
Teraz odkręcasz zaworek "precyzyjny" tak żeby kapało POWOLI - ok 1 kropla na 1 sek
Po ok 2tyg możesz zwiększyć przepływ do ok 2kropli na sek.(jeśli na wylocie masz NO3=0)

Ten filtr AquaCare który oglądałem w Berlinie miał wysokość jakieś 80cm a średnicę 25cm  i wystarczał na 20000 litrów bo tyle mają w akwariach wody.

ściągnąłem sobie schemat jego budowy - może komuś się przyda:

reaktorek.jpg

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

Jakie masz azotany? I jakie chciałbyś mieć?

Obecnie nie jest tragicznie  cały czas system jest pod kontrolą ale planuję zwiększenie obsady rybnej - dojdą duże ryby i dlatego rozglądam się za czymś co mnie zabezpieczy.Moje NO3 to 1,00 a PO4 to 0,01

 

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to wyniki masz idealne.

I wygląda na to ze jak nutrienty się zwiększą to i filtr glonowy bardziej zaskoczy.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, dale napisał:

Siarczany są zasadniczo mniej rozpuszczalne od innych soli wapnia czy magnezu, więc suplementacja mniejsza niż na poziomie reaktora (dużo mniejsza).

Trochę pojechałeś też z tą nieporównywalną redukcją azotu - refugium radzi sobie dużo lepiej i jest znacznie bezpieczniejsze. Deniktryfikator z węża ogrodowego jest dużo prostrzy, a równie skuteczny i równie wymagający. 

Zasadniczo, w obecnych czasach traktował bym to raczej w charakterze ciekawostki niż sprzętu użytkowego.

Pewnie to kwestia skali, stosowałem takie reaktory w dużych zbiornikach z dużą obsadą ryb i tam ta metoda była bezkonkurencyjna. Filtry glonowe były by za duże a glony też potrafią być nieprzewidywalne. Denitryfikatory węglowe wymagają "karmienia" co komplikuje użytkowanie.

Znam przypadki że suplementacja reaktora siarkowego była problemem, zbyt duże poziomy Ca i Mg trzeba było redukować ( zacieranie pomp, kalcyfikacja podłoża), ale pisze tu o zbiornikach ekspozycyjnych a nie sps-owych.

Ja odpuściłem sobie stosowanie pomp mieszających w reaktorze czy też kontroli Redox w dłuższym okresie to tylko problem, przydaje się dobra pompa dozująca.

Rozruch reaktora może być problematyczny zwłaszcza przy dużych poziomach NO3, dochodzi do "amonifikacji" i odciek jest dość toksyczny ( ja odprowadzałem odciek poza zbiornik), potem reaktor potrafi być bardzo stabilny, można go bez problemu zatrzymać (zamknąć przepływ) na dłuższy okres, ważne tylko żeby odprowadzić odciek poza zbiornik przy rozruchu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie obawiam się że nie tyle sama kalcyfikacja podłoża, co wytrącanie się siarczanów w postaci osadów.

Poczytałem trochę więcej i faktycznie, może to być stabilniejsze i wydajniejsze i stabilniejsze niż denitryfikator wężowy. Tutaj przyznaję rację.

Jednakowoż dalej obstaję przy refugium, jako, nie koniecznie wydajniejszym przy tej samej wielkości urządzeń, skuteczniejszym w domowych warunkach środkiem. Tylko trzeba zachować w miarę równowagę mikro/makro, użyć spagetti i właściwego światła, no i przycinki.

Stosowałem najpierw hydroponikę w słodkim, teraz refugium w morskim i przy obfitym karmieniu i sporej obsadzie potrafi bardzo stabilnie trzymać system. Nie tylko u mnie :).

Nie można tracić jednak z pola widzenia faktu, że ta metoda jest mocno egzotyczna w popularnych zbiornikach.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 jeden to jest strasznie nisko. Ja bym nic nie robil.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.06.2020 o 20:45, Piotr1 napisał:

NO3 jeden to jest strasznie nisko. Ja bym nic nie robil.

I obecnie nic nie robię - wyżej napisałem że planuję zwiększenie obsady rybnej bo kolega chce zlikwidować akwarium i będą to duże pokolce tak po 25cm dlatego myślę o tym filtrze.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka(naście) lat temu miałem filtr siarkowy. Zrezygnowałem z powodów:

1. Problemy z regulowaniem odcieku (po kilku miesiącach nie mogłem spać będąc w strachu, że odciek nabierze rozpędu)

2. Brak konieczności używania tego filtra

Myślę, że gdybym nad nim posiedział chwilę to uporałbym się z tymi wahaniami w odcieku, ale po prostu się bałem, że za pół roku, rok lub dwa wszystko trafi szlag, a skoro konieczności nie było, to zrezygnowałem.

Tak czy inaczej ja zachęcam do stosowania różnych typów filtracji (włącznie z filtrem siarkowym oczywiście). Zawsze człowiek czegoś nowego się nauczy przy okazji :)

885429_466821040038881_1527235172_o.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.