Skocz do zawartości
gracjan87

Dino :( Metody naturalne pomału chyba nie wystarczą

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Od dłuższego czasu walczę z Dino, poprawiłem cyrkulację ograniczyłem karmienie nawet już raz mechanicznie usunąłem praktycznie 90% ale to wciąż wraca :( obawiam się, że jak nie wytoczę jakiejś potężniejszej broni np. chemii. to radość z akwarium zmaleje i zmieni się w męczarnie i doprowadzi do likwidacji baniaka czego bym nie chciał. Ogólnie leje fitoplankton codziennie ale to chyba nie ma wpływu na dino? Czy jest jakiś preparat albo sposób najmniej ingerujący w inne życie w baniaku nie chce stosować mocnej chemii po której trzeba robić ogromne podmiany wody.. Zdjęcie poniżej pokazuje baniak kilka dni po zdjęciu mechanicznym glona ogólnie praktycznie na całej powierzchni piasku pojawiają się już glutowate włoski :( 

20200531_201620.thumb.jpg.a8da4a2568d263842faf934f63e34b5d.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak. Miałem to samo, wiecznie na piasku tam gdzie pada światło. 

Próbowałem wszystkiego. 

Okazało się po krótkiej wymianie pw z Testerem, że to prawdopodobnie ta najgrosza do pozbycia się odmiana dino, która na noc nie ucieka w toń tylko chowa się w piasek. 

Można zobaczyć jak masz na piasku korale na podstawkach albo grubszy piasek, że wręcz oblepia.

Z wiadomych powodów wyżej podawanie h2o2 czy też używanie lampy UV mija się z celem. 

Rzutem na taśmę wyczytałem, że podnoszenie temperatury może pomóc i ludzie się tym jarali. Podniosłem powoli do 27 z hakiem, dino wyparowało, wróciłem do 25 i nie ma śladu. Cały czas dozowałem bakterie co 2 czy 3 dzień w dawkach większych niż zalecane a do kaskady powędrował węgiel. 

Kiedyś miałem spieprzony termometr który zakłamywał o 2 stopnie. Po wymianie oraz zmianie grzałki zszedłem do 25 stopni. Wierz bądź nie ale wtedy zaczęły się wszystkie problemy z dino etc. Więc gdzie tu wspólny mianownik jest. 

No ale mówię, musisz zobaczyć czy dino się tak zachowuje i znając swój baniak na własną odpowiedzialność możesz zaryzykować z temperaturą. 

Good luck. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja podbiłem pH do 8.7 i tez mam biały piasek. Znaczy u mnie metoda z pH zadziałała.

https://reefhub.pl/dino-flagellata-glutowata-zmora-akwarium-morskiego/


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tester napisał:

A ja podbiłem pH do 8.7 i tez mam biały piasek. Znaczy u mnie metoda z pH zadziałała.

https://reefhub.pl/dino-flagellata-glutowata-zmora-akwarium-morskiego/

O proszę. Myślałem o tym ale się trochę obawiałem i wydało mi się, że z temperaturą będzie bezpieczniej przy moim mikro zbiorniku.

Grunt, że się nam jak na razie udało :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh... to chyba sproboje podbić temperaturę i zobaczymy kiedyś miałem pod 29 stopni ale bez ryb i korale nie padły więc może warto spróbować.. 

Bylo 25 ustawilem narazie 27, zobaczymy czy cos to zmieni

 

Edytowane przez gracjan87 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, gracjan87 napisał:

eh... to chyba sproboje podbić temperaturę i zobaczymy kiedyś miałem pod 29 stopni ale bez ryb i korale nie padły więc może warto spróbować.. 

 

Tylko oprócz tego rob to co robiłeś. Odsysaj, podawaj bakterie.

Wrzucenie węgla nie zaszkodzi a pomoże jeśli syfy z dino będą się wałęsać po akwarium.

Naturalnie trzeba mieć na uwadze, że u mnie jak i u innych to mogła być kombinacja odpowiedniego szczepu bakterii, lania fito czy innych dziwactw, które każdy z nas dozuje po swojemu u siebie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No robie wszystko o czym piszesz teraz zmienilem tylko temperature ehh wieczna walka z tym akwarium :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że nie walnąłeś z 25 do 28 czy więcej hehe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, FajnyRadziu napisał:

O proszę. Myślałem o tym ale się trochę obawiałem i wydało mi się, że z temperaturą będzie bezpieczniej przy moim mikro zbiorniku.

Grunt, że się nam jak na razie udało :D

Zdecydowanie z temperaturą taniej i latwiej, ale nie słyszałem o skuteczności takiej metody.

W poprzednim akwarium nierzadko latem temperatura przekraczała 30C a Dino na piasku bywalo. Choć dziś nie pamiętam czy latem czy zima


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eh.. a jak to nie pomoże to jaka chemia to wytępi bez strat w koralach ? bo może jak wytępie to nie wroci.. :( 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie też dino niespodziewanie wróciło, wcześniej pomogło na nie dwukrotne zaciemnienie na 2 dni, teraz inną metodę próbuję, w sklepie dorwałem glony spagetti, wrzuciłem do sumpa, dozuje no3, do tego special blend po zakrętce codziennie i widzę że dino się cofa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie dojrzewania miałem dino. Pomogły kiełże i widłonogi od Konrada. Wrzuciłem potężną porcję jak na 30 litrów  - aż się kłębiło :). Płukałem codziennie gąbkę prefiltr do kaskady i wymieniałem codziennie włókninę bo wymienione zwierzaczki cały czas mechanicznie mieliły naloty. Oczywiście dodawałem też bakterie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Tester napisał:

A ja podbiłem pH do 8.7 

A czym podnosiłeś pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

A czym podnosiłeś pH?

Pytanie jak podniósł bez podnoszenia kh :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proste . Wystarczy wystawić akwarium na zewnątrz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.