Skocz do zawartości
dale

Biobale Maxpecta - ile w praktyce i jak?

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do praktyków. Ile, waszym zdaniem dać wyżej wspomnianych cudownych biobali do ok. 450 l obiegu mocno obciążonego (w jednym zupa rybna z koralami, w drugim zbiorniku koniki). Dodatkowo jest działające refugium oraz odpieniacz Twistman etx-200. Obecnie mam około 3-4 litrów ceramiki (starej) i chciałem zmniejszyć jej ilość w sumpie. Znaczy wywalić starą i na jej miejsce dać biobale maxpecta.

Druga kwestia - dać je w woreczku, w przelew wody miedzy przegrodami, czy gdzieś, gdzie będzie spokojniejszy przepływ wody? A może pokombinować nad reaktorem, z wolnym przepływem, żeby się strefa uboga w tlen wytworzyła?

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hey, ja mam aktualnie 6kg w 420 L obiegu... na pompie DCP-10000 ustawionej aktualnie na 70% + refugium i lipa...

Nie wiem co robię nie tak, czy to efekt przekarmiania etc... natomiast NO3 = 25... powinny być wyzerowane parametry przy tej ilości "złoża" kulek...

U innych podobno cudownie działają u innych nie... sam się przekonasz co i jak... :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, atk napisał:

Hey, ja mam aktualnie 6kg w 420 L obiegu... na pompie DCP-10000 ustawionej aktualnie na 70% + refugium i lipa...

Nie wiem co robię nie tak, czy to efekt przekarmiania etc... natomiast NO3 = 25... powinny być wyzerowane parametry przy tej ilości "złoża" kulek...

U innych podobno cudownie działają u innych nie... sam się przekonasz co i jak... :D

Ja jestem dosyć sceptyczny co do ich cudownego działania. W poprzednim zbiorniku zrobiłem eksperyment, w którym przyglądałem się przez kilka miesięcy ich działaniu. Wpierw przez miesiąc patrzyłem, czy dwa, czy po włożeniu jest reakcja nutrientów, następnie przez kolejny miesiąc obserwowałem nutrienty po ich wyjęciu. Niestety nie zaobserwowałem żadnej zmiany. W obecnym zbiorniku mam je również, bo miałem je kupione wcześniej i nie mogę powiedzieć, że działają tak jak opisuje producent. Mam wrażenie, że w moim obecnym zbiorniku głównie dobrze działa naturalna skała. Za kilka tygodni powtórzę eksperyment, czekam aż przygotuje się nowa porcja skały.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Kris S napisał:

Napisz jaką masz skałe.

U mnie 20kg Marco Rocks moczona przez ponad pół roku w solance z podmian 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, ale poczekajcie, azotany spadają albo jeśli bakterie wbudowują je w swoje struktury, albo jeśli jest przemiana ich do azotu. Ale ta przemiana zachodzi w warunkach beztlenowych - więc na pewno nie w przepływie.

Albo reaktor na złoże zraszane i wolne skapuwanie przy zalanej dolnej części (stojący w sumpie, Albo gdzieś w kącie, gdzie nie ma przepływu prawie.

U mnie refugium fajnie sciąga azot i fosfor.

 

Jak wygląda Twoje refugium w 420l?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, dale napisał:

Jak wygląda Twoje refugium w 420l?

Hmm chyba normalnie 40x35X25h

IMG_20200419_193752.jpg.df57c5612c62994f9ffa1acb5af9a6d5.jpgIMG_20200419_193834.jpg.a0e04245c1429566c7c589865b5a017b.jpg

A co do przepływu zwiększyłem na pompie z 45% na 75% w dcp-10000 i obserwuję co dalej bedzie... 

Niby jak jest w sumpie Niagara to podobno lepiej..... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm, jak powiedział Puchatek....

Wygląda Ok, jedyne do czego mógłbym się przyczepić przy dużej dozie pewnego wysiłku, to może spróbuj zmienić nieco światło - daj trochę więcej białego i przy okazji, osłoń resztę sumpa żeby nie świeciło po innych powierzchniach - u mnie w takich miejscach momentalnie glon leci.

Ja mam refugium mniejsze, ale za to więcej wizualnie światła - paski led aqua-grow (biało-czerwono-niebieskie)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem 450l + 206 sump , skały jakieś 35-40 kg i 20 l kulek w przegrodzie , odpieniacz Bubble magus curve 9 , obiegowa 5000l/h puszczona na 60% . Wpuszczenie 6 ryb ( pięcio centymetrowych ) nie ruszyło parametrów Ryb miałem 17 od 5 do 8 cm , karmienie korali 2 x dziennie i ryb około 4-5 kostek plus raz suche . No3-0 i Po4-0 . Startowałem na skale z odzysku i lałem vsv . Zmniejszenie dawki vsv o 50% i przestanie lania bakterii nawet po podmienie nie ruszyło parametrów . Wyciągłem połowę skały bo syf się zbierał , glon wyskoczył na tydzień , ale testy nic nie wykazały . Teraz startuje na tej samej skale 1,5 miesiąca w solance z bakteriami i octem podmiany dwie raz 50% i 100% , mam 3 litry kulek w koszyku , mało skały , No3-10 i Po4-0,1/0,03 na nowych testach salifetra . Ryb jeszcze brak , daje papu dla korali by bakterie zaskoczyły . Raz na 3 dni 0,5 ml octu i dałem tylko raz bakterie jedna ampułka biodgest na raz . Z dojrzewania lekki glonik , który sam odpada przy dotknięciu , akwarium się buja 2 tygodnie na świeżej solance ( wiem, że to krótko i już korale , ale jakoś trzeba wystartować ) Zbiornik 200l + 50 sump ( wody jakieś 180 l ) obiegowa jebao 6000 ustawiona na 50% , cyrkulacja jebao slw 20 ustawione po 3 kropki , odpieniacz deltec 600i. Jeśli nie lejesz pożywki dla bakterii to ja bym zaczął , tylko stopniowo . Wcześniej miałem mały przepływ przez złoże , teraz duży . Kilka lat temu miałem siporax i też działał tylko się syfił na małym przepływie i ja zawsze lałem vsv jako pożywkę . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem biobali ale mam bio Block. Ponoć to ta sama struktura. Zauważyłem że jak miałem bloki ułożone prostopadle do przepływu to nie chciało działać, albo wcale nie działało. Ustawiłem kostki wzdłuż przepływu i poprostu magia, no3 i po4 poprostu zniknęło. Napewno bio Blocki lubią duży przepływ wody i być może z kulami jest tak samo. 

Jeszcze jedno, kostki są niby idealnie czyste, ale od bakterii są tak śliskie że nie da się ich podnieść w uścisku palcami bo się wyślizgują. Może to jest trop kiedy one mają się dobrze żeby działały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest refugium duże i ono raczej załatwia temat. Mam 1kg kulek i chyba wystarcza, subiektywnie biologia jest u mnie bardzo mocna :)

Wydaje mi się, że kulki też lubią duży przepływ, przestawiłem kulki w miejsce większego przepływu jak wywalałem Siporax i działą to chyba lepiej.

@atkchyba przydało by się już przerzedzić glony, bo tak na oko to jest ich tam 3x z dużo :)

Edytowane przez Ejdzej88 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.06.2020 o 09:20, dale napisał:

Druga kwestia - dać je w woreczku, w przelew wody miedzy przegrodami, czy gdzieś, gdzie będzie spokojniejszy przepływ wody? A może pokombinować nad reaktorem, z wolnym przepływem, żeby się strefa uboga w tlen wytworzyła?

To zależy co chcesz osiągnąć. Jeśli ułożysz je luźno tak, że każda kulka będzie opływana przez wodę (w przypadku siporaxu - poukładane w rurki) to wytworzy się duża powierzchnia dla bakterii tlenowych i w złożu będą przebiegać procesy nitryfikacyjne (przerabianie nutrienów do NO3). Jeśli wrzucisz kulki (czy inne medium) do woreczka i powiesisz w silnym przepływie to na powierzchni osadą się bakterie tlenowe, a w środku (gdzie woda nie będzie tak łatwo dochodzić) - beztlenowe czyli stworzysz filtrację uniwersalną. A jeśli woreczek umieścisz w mniejscu  o wolnym przepływie to rozwiną się głównie bakterie beztlenowe i złoże będzie robić za filtr denitryfikacyjny (rozkład NO3 do wolnego N).   Przy refugium najlepsza jest pierwsza opcja (moje wnioski z akwarystyki słodkowodnej). 

Ja w kostce 40x40 mam ok 200g złoża Matrix - połowa leży luźno na dnie w komorze powrotu (akwa z panelem), a połowa w woreczku nylonowym (dość ciasno upakowane aby w środku mieć mały przepływ wody) zawieszonym przy przegrodzie. W ciągu ostatnich trzech tygodni NO3 i PO4 spadły do poziomu niewykrywalnego przez testy saliferta - Matrix włożony ok 8 tyg. temu. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać , że wcześniej kulki miałem wrzucone luźno w komorę , a teraz mam poukładane . Dziurki zgodnie z przepływem wody , by tyle syfu się nie zbierało . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za podpowiedzi i uwagi :) Wrzucę na razie w przegrodę, luźno, kombinowałem z reaktorem zraszanym, ale trochę szkoda miejsca i mocy obiegu (by-pass).

A myślałem również o rollermacie - jeszcze nie podjąłem decyzji, bo z jednej strony doceniam urządzenie, a z drugiej, jest to kolejny grat :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.