Skocz do zawartości
waldek123blau

(5) Sump z akrylu DIY - Zbuduj sobie sam

Rekomendowane odpowiedzi

Naoglądałem się pięknych akrylowych sumpów na forum amerykańskim i postanowiłem zbudować sobie taki ładniutki sump DIY. Z racji że akryl jest miękkim materiałem i przy czyszczeniu sumpa mogły by powstać rysy postanowiłem swój szklany sump o wymiarach 250cm x 60cm x 60cm przebudować i obłożyć czerwoną plexi grubości 4mm. Głównym założeniem całej pracy jest estetyczne przykrycie sumpa tak aby zmniejszyć jego parowanie, ograniczyć możliwość zanieczyszczania wody, zredukować hałas i ogarnąć kable które są wewnątrz. Po zakończeniu prac planuję jeszcze oczyszczenie z rdzy i odmalowanie stojaka który od soli i rdzy wygląda nieapetycznie! Po prawie 4 latach trochę się zapuścił he he he. Mam gniazdka elektryczne ponad sumpem i już zaczęły się problemy z ich śniedzeniem a konkretnie ze stykami tych gniazdek i to spowodowało na dobrą sprawę  moje działanie.

Nie będzie to w 100% sump z akrylu tylko taka hybryda - pewna jego odmiana. Wzorować się będę na podstawie filmów umieszczonych na końcu tego postu i fotki poniżej:

royal.jpg

Góra obudowy z plexi będzie klejona do boku obudowy z plexi klejem do akrylu. Natomiast bok z plexi będzie jeszcze przyklejony do szyby za pomocą dwustronnej taśmy klejącej bo plexi ze szkłem nie można trwale skleić klejami. W ostateczności ktoś kto nie wie będzie myślał że cały sump został wykonany z akrylu

Na początek podzieliłem sump na 3 części i zrobiłem schematy przykrycia które wysłałem do cięcia laserowego:

sumpiczek1.jpg

tak to wyszło:

IMG-2565.jpg

założone na sump- akwarium:

IMG-2581.jpg

schemat przedniej części:

bok.jpg

i tak to wyszło:

IMG-2579.jpg

IMG-2578.jpg

Poniżej schemat przykryć otworów na sprzęty taki jak: pompy obiegowe czy reaktor wapnia. Te większe będzie nad refugium.

Pokrywki.jpg

IMG-2580.jpg

Cała góra sumpa będzie skręcana ze sobą śrubami nylonowymi. następny schemat trzeciej części przykrycia wygląda tak:

pokrywa-sumpa3.jpg

IMG-2594.jpg

i przednia część:

bok3.jpg

a poniżej schemat środkowej części przedniej i poszczególne elementy montażowe: 

bok2.jpg

IMG-2595.jpg

 

 

IMG-2558.jpg

IMG-2559.jpg

A po niżej mój sump i etapy prac przy nim:

IMG-2583.jpg

 

IMG-2596.jpg

Przygotowanie na przeniesienie rur od pomp na krawędź sumpa:

IMG-2613.jpg

IMG-2612.jpg

Po przeniesieniu reaktora wapnia mam miejsce na zainstalowanie lampy i zrobienie refugium. Tak to roboczo wygląda:

IMG-2663.jpg

 

I jeszcze film z przykładowym sumpem akrylowym:

Dalsze prace będą opisywane poniżej

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny ekskluzywny projekt wykonany samodzielnie estetycznie za niewielkie jak na uzyskany efekt pieniądze się szykuje. Coś co mi się podoba w Twoich DIY to ukazanie że to może działać i wyglądać. Koszt zapewne niewspółmierny z tym co możemy nabyć z dopiskiem for reef, exclusiwe, lub marine.

I tu mam pytanie być może nieco nie eleganckie bo chodzi o pieniądze czy nie warto ujawnić całościowego kosztorysu tak zgrabnego DIY? 

Pochylenie pokryw zapewne przewidziałeś. Choć w opisie tego nie ma. A skraplająca się na nakrywkach woda uroku projektowi nie przyspoży dlatego warto by je pochylić. I minimalnie wsunąć pod obrys szkła.

Oraz drugorzędna kwestia przy takim zabudowaniu sumpa nie odnotujesz spadku ph? I wzrostu temperatury w całym systemie?

Być może nie warto skręcać pokrywy tworząc monolit może warto zrobić listwy wzajemnie na siebie zachodzące. Była by łatwiejsza opcja demontażu.

Pokazałeś fajną taśmę masz już doświadczenia z jej użyciem jak to trzyma i jak by wyglądała pod bezbarwną pleksą/poliwęglanem. Tzn czy uzyska się efekt transparentności bez bąbli?

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, chwialek napisał:

Oraz drugorzędna kwestia przy takim zabudowaniu sumpa nie odnotujesz spadku ph? I wzrostu temperatury w całym systemie?

Miałem swój poprzedni sump prawie cały przykryty. Została tylko część odpieniacza bez pokrywy. Specjalnie sprawdzałem pH w zbiorniku i nie było spadku. Tak samo jak temperatura nie rosła, chociaż tutaj sporo zależy od całego systemu jak i temperatury w pokoju. 

Za to znacząco zmniejszyło się parowanie oraz ilość wilgoci i nalotów solnych na sprzęcie. 

U mnie największy wpływ na pH miała wentylacja szafki. Samym wentylatorkiem udało mi się uzyskać wzrost o 0.3. Pomimo że odpieniacz pracuje na powietrzu z zewnątrz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cześć,
Jeżeli sumpa chcesz poprawić wizualnie to może przemyśl oklejenie frontu, tyłu i boków folią samoprzylepną PVC z wybraniami pod okienka..
Miałem kiedyś zrobione coś takiego w firmie aby wizualnie nawiązywało do Hybrid Sumpa i dobrze sprawdzało się w użytkowaniu.
Oklejając to płytą osiągniesz praktycznie ten sam efekt ale o wiele drożej a i ewentualne magnesy będą się słabiej trzymać.
Najbardziej skoncentrowałbym się na płycie górnej aby była przemyślana i funkcjonalna.
Fajne te Twoje projekty. Jedyne, na co zwróciłem uwagę i co proponowałbym poprawić to klejenia na powierzchniach ciętych laserowo. Zauważyłeś pewnie że taka krawędź dotknięta klejem pokrywa się pajęczynką mikropęknięć.. Dokładając do tego naprężenia materiału np. w pracy pod ciśnieniem ten efekt może się pogłębiać prowadząc do powstawania nieszczelności lub teki element potrafi się po prostu rozsypać..

Edytowane przez twistman (wyświetl historię edycji)

Display: OPTI 160x65x55h +sump: 185x47x40h +dołączany zbiornik podmiany 53x27x47h
ATI SunPower 8x80W T5 + LED BAR, obieg DCS-12K, Skimmer TWISTMAN OB-200-EXT V2, Twistman Calc+ Medium Calcium Reactor ,Reactor ZEO-450-160,

OpenFlow Filter 200+ 7L Siporax, MediaReactor FP-1 x2, cyrkulacja 3xTunze 6105 +  1x6095 + Vawebox 6055, Profilux 2EX .... i trochę innych :-).....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.06.2020 o 08:18, chwialek napisał:

I tu mam pytanie być może nieco nie eleganckie bo chodzi o pieniądze czy nie warto ujawnić całościowego kosztorysu tak zgrabnego DIY? 

Pochylenie pokryw zapewne przewidziałeś. Choć w opisie tego nie ma. A skraplająca się na nakrywkach woda uroku projektowi nie przyspoży dlatego warto by je pochylić. I minimalnie wsunąć pod obrys szkła.

Oraz drugorzędna kwestia przy takim zabudowaniu sumpa nie odnotujesz spadku ph? I wzrostu temperatury w całym systemie?

Być może nie warto skręcać pokrywy tworząc monolit może warto zrobić listwy wzajemnie na siebie zachodzące. Była by łatwiejsza opcja demontażu.

Pokazałeś fajną taśmę masz już doświadczenia z jej użyciem jak to trzyma i jak by wyglądała pod bezbarwną pleksą/poliwęglanem. Tzn czy uzyska się efekt transparentności bez bąbli?

Całościowy kosztorys wstawię na końcu opisu projektu tak jak zrobiłem to w przypadku budowy lamp LED lub rollermatu. Co do pochylenia pokryw to oczywiście planuję 2 stopnie. Ph będzie bez spadku bo do 3 pomp odpieniacza doprowadzone będzie powietrze z dworu za pomocą wężyków. Co do opcji demontażu to dlatego zaprojektowałem pokrywę z 3 elementów. Tam gdzie nie będę potrzebował rozbierać jej będzie przyklejona na stałe i tym miejscem jest lewa strona sumpa z komorą pomp obiegowych i komorą reaktora wapnia. Dwie pozostałe pokrywy będą skręcane na śruby nylonowe tak aby łatwo można by je zdemontować. Taśma którą pokazałem na fotce powyżej  to ta z linku poniżej w moim przypadku gdy przyklejam czerwoną plexi ewentualne bąbelki nie będą widoczne ale gdy lekko ją podgrzejesz przed przyklejeniem można ją ułożyć bez bąbelków :

https://pl.aliexpress.com/item/4000537760718.html?src=google&src=google&albch=shopping&acnt=494-037-6276&isdl=y&slnk=&plac=&mtctp=&albbt=Gploogle_7_shopping&aff_atform=google&aff_short_key=UneMJZVf&&albagn=888888&albcp=6459787116&albag=77066918093&trgt=743612850714&crea=pl4000537760718&netw=u&device=c&albpg=743612850714&albpd=pl4000537760718&gclid=EAIaIQobChMIhcqS0aX56QIVDg8YCh3bJQzlEAQYESABEgLyC_D_BwE&gclsrc=aw.ds

W dniu 11.06.2020 o 09:04, twistman napisał:

Fajne te Twoje projekty. Jedyne, na co zwróciłem uwagę i co proponowałbym poprawić to klejenia na powierzchniach ciętych laserowo. Zauważyłeś pewnie że taka krawędź dotknięta klejem pokrywa się pajęczynką mikropęknięć.. Dokładając do tego naprężenia materiału np. w pracy pod ciśnieniem ten efekt może się pogłębiać prowadząc do powstawania nieszczelności lub teki element potrafi się po prostu rozsypać..

Tak w pierwszych projektach miałem z tym problem że plexi cięta laserowo miała mikropęknięcia. Ostatnio zmieniłem klej na tężejący po naświetleniu UV oraz wygrzewam elementy cięte laserowo w piecu aby odpuściły naprężenia materiału.

W dniu 11.06.2020 o 09:03, dadario napisał:

 Tak samo jak temperatura nie rosła, chociaż tutaj sporo zależy od całego systemu jak i temperatury w pokoju.

Ja bym chciał aby u mnie temperatura po przez oklejenie sumpa trochę wzrosła bo mój sump stoi w piwnicy gdzie mam w najgorętsze dni z temp 18 - 20 stopni i nawet wtedy grzałka się załącza co jakiś czas.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, waldek123blau napisał:

Ph będzie bez spadku bo do 3 pomp odpieniacza doprowadzone będzie powietrze z dworu za pomocą wężyków.

pH nie zależy tylko od powietrza z zewnątrz więc to tylko połowa sukcesu.

Wężyki na zewnątrz załatwią problem stałości CO2 w powietrzu pobieranym przez odpieniacz ale:

- CO2 dyfunduje do wody również przez powierzchnię wody

- ta ilość CO2 która trafia z powietrza będzie metabolizowana w fotosyntezie tylko w dzień. 

Żeby ustabilizować pH musiałbyś mieć spory filtr glonowy (refugium) i odpowiednio, na zasadzie prób i błędów dobrać ilość biomasy roślinnej, oświetlenie (czas włączania i moc) a także przepływ. To może być dość trudne, chociażby na spora bezwładność procesu. Moim zdaniem niemożliwym jest uzyskanie stałego pH w akwarium morskim. Jakieś wahania na pewno będą. Natomiast jestem pewien, ze da się je zminimalizować do powiedzmy 0,1-0,2

Obserwuję temat bo jest interesujący :)


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Tester napisał:

pH nie zależy tylko od powietrza z zewnątrz więc to tylko połowa sukcesu.

Wężyki na zewnątrz załatwią problem stałości CO2 w powietrzu pobieranym przez odpieniacz ale:

- CO2 dyfunduje do wody również przez powierzchnię wody

- ta ilość CO2 która trafia z powietrza będzie metabolizowana w fotosyntezie tylko w dzień. 

Żeby ustabilizować pH musiałbyś mieć spory filtr glonowy (refugium) i odpowiednio, na zasadzie prób i błędów dobrać ilość biomasy roślinnej, oświetlenie (czas włączania i moc) a także przepływ. To może być dość trudne, chociażby na spora bezwładność procesu. Moim zdaniem niemożliwym jest uzyskanie stałego pH w akwarium morskim. Jakieś wahania na pewno będą. Natomiast jestem pewien, ze da się je zminimalizować do powiedzmy 0,1-0,2

Obserwuję temat bo jest interesujący :)

Jak dotąd woda w moim akwarium trzyma się na w miarę stałym poziomie pH 8.0 - filtr glonowy oświetlam od 18:00 do 10:00 godziny. Są pewne wahania nocą ale myślę że to jest spowodowane zmianami w sumpie ( niedawno zlikwidowałem refugium na rzecz filtra glonowego ) Może dobrym rozwiązaniem było by zamontowanie wentylacji pod pokrywą sumpa z wyjściem rury fi np. 32 na dwór?

Wtedy za jednym zamachem rozwiązał bym problem parowania w piwnicy i dostarczył świeże powietrze do sumpa.

Z drugiej strony na tych filmach z markowymi zakrytymi sumpami nikt nie zwraca uwagi na przewietrzanie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W czasie oczekiwania na wypalenie laserowe obudowy sumpa skończyłem klejenie rollermata. Aby pasował do całości projektu dołożyłem mu elementy z czerwonej plexi i zgrało się to z zamaskowaniem brzydkiego widoku przez bezbarwną plexi silnika i puszki z elektroniką. Wygląda to tak:

IMG-2548.jpg

IMG-2549.jpg

IMG-2550.jpg

IMG-2551.jpg

Zostało mi dorobić szczelne przykrycie tego sprzętu, - projekt poszedł już do wycinania laserowego i po niedzieli będę go miał. Przykrycie będzie wykonane z czerwonej i bezbarwnej plexi.

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.06.2020 o 10:27, Tester napisał:

CO2 dyfunduje do wody również przez powierzchnię wody

Nie zapominaj o oddychaniu :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z długiego weekendu wyrezałem pasujące do sumpa dwa kosze na Brightwell Aquatics Xport BIO Blocks albo na siporax. Czerwona ścianka będzie na styk z przegrodą sumpa więc w niej nie wycinałem wzoru. Aby nie moczyć rąk przy ewentualnym wyjmowaniu złoża do płukania wymyśliłem sobie rączki oczywiście z czerwonej rury PVC, - zostało tylko je dokleić. Ażurowy wzór wycięć ścian (plaster miodu) jest taki sam jak dna rollermatu. Wygląda to tak

IMG-2555.jpg

IMG-2556.jpg

Wszystkie rury w sumpie wymienię na czerwone oraz dekle reaktora wapnia, filtra glonowego, odpieniacza i filtrów zraszalnych też trzeba będzie wymienić na czerwone. Przegrody w samym sumpie będą z czerwonej plexi. A przepływy wody między komorami będą wycięte właśnie w kształcie plastrów miodu takich samych jak w koszach i rollermacie.

IMG-2561.jpg

IMG-2562.jpg

IMG-2563.jpg

IMG-2564.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dale napisał:

Nie zapominaj o oddychaniu :)

Oczywiście ale zakładam że zwierzęta produkują CO2 mniej więcej tyle samo w dzień i w nocy. To rośliny są największą zmienna tutaj


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwszą partię plexi z cięcia laserowego odebrałem i jest dobrze! Plexi jeszcze jest w foli ochronnej ale zerwę ją dopiero na końcu jak będzie przymocowana do sumpa:

IMG-2558.jpg

IMG-2559.jpg

IMG-2560.jpg

I jeszcze fotka po założeniu przelotów:

IMG-2565.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Tester napisał:

Oczywiście ale zakładam że zwierzęta produkują CO2 mniej więcej tyle samo w dzień i w nocy. To rośliny są największą zmienna tutaj

No właśnie piszę o oddychaniu u roślin ;) przecież procesy zachodzą non stop, tyle że przy świetle rotmistrza A w ciemności oddychanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.06.2020 o 14:20, fannadil napisał:

te elementy wyglądają lepiej niż z fabryki :d

No bo to są jak moja żona mówi cukiereczki!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

doszedł jeszcze jeden element z wycinania laserowego:

IMG-2579.jpg

I po przyłożeniu do sumpa fugi silikonowe zostają zamaskowane:

IMG-2578.jpg

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W prezentowanych pojemnikach nie zrobiłeś plastra miodu na dnie tych pojemników ma to jakiś specjalny cel?  

Przy ażurowym dnie wyjmowałbyś prawie suche medium. A podczas pracy pozostawało by ono wolne od detrytusu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, chwialek napisał:

W prezentowanych pojemnikach nie zrobiłeś plastra miodu na dnie tych pojemników ma to jakiś specjalny cel?  

Przy ażurowym dnie wyjmowałbyś prawie suche medium. A podczas pracy pozostawało by ono wolne od detrytusu.

To zabieg celowy zrobię jeszcze pasujący sześcian do takiego pojemnika który przed wyjęciem z wody nasunę od góry i będę wyjmować złoże razem z wodą i detrytusem do płukania. Nie chcę pozosztawiać przy wyjmowaniu pojemników detrytusa w sumpie.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie tam przymiarki w oczekiwaniu na taśmę dwustronnie klejącą::

IMG-2581.jpg

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś w końcu przykleiłem na gotowo plexi do przedniej części sumpa. Wygląda bardzo dobrze. Jutro zabiorę się za górę czyli pokrywę bo musi wyschnąć klejenie podkładki na której będą się opierać pokrywy.

IMG-2596.jpg

 

Edytowane przez waldek123blau (wyświetl historię edycji)

 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podkładka z plexi 10mm bezbarwnej wyschła i pierwszą pokrywę wkleiłem.

IMG-2602.jpg

Cała pokrywa wygląda tak jak na fotce niżej - trzeba będzie rury zasilające  pompy obiegowe przenieść w inne miejsca - już wkręciłem czarne przeloty:

IMG-2601.jpg

 


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to wszystko wygląda ,tylko pytanie czy to aż tak potrzebne? 

Ja tu widzę ciągłe zacieki od soli i niepotrzebną robotę.

Mam czarna szafkę z koroną i wiem ile to ciągłego wycierania :)

 


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Będzie pięknie , ale właśnie , czy to potrzebne? Utrudniasz sobie dostęp do sumpa , ale wolność Tomku w swoim domku.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Kris81 napisał:

Ładnie to wszystko wygląda ,tylko pytanie czy to aż tak potrzebne? 

Ja tu widzę ciągłe zacieki od soli i niepotrzebną robotę.

Mam czarna szafkę z koroną i wiem ile to ciągłego wycierania :)

Przeczytaj pierwszy post w tym temacie tam jest napisana odpowiedź tłustym drukiem na twoje pytanie.

54 minuty temu, JerzyB napisał:

Witam

Będzie pięknie , ale właśnie , czy to potrzebne? Utrudniasz sobie dostęp do sumpa , ale wolność Tomku w swoim domku.

Pozdrawiam

Tak oklejanie projektuje aby nie było utrudnień dostępu do sumpa. Poczekaj aż skończę wtedy będzie można to ocenić.


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.