Skocz do zawartości
Arek77

Historia dwóch błazenków

Rekomendowane odpowiedzi

Pół roku temu kupiłem dwa małe błazenki jeden mniejszy (ok 1cm) i drugi większy (ok 2 cm). Kupione w tym samym czasie, ale w innych sklepach. Od wpuszczenie do akwarium pływały razem. Upodobały sobie kawałek skałki którego pilnowały i za bardzo się od niego nie oddalały. Ok 2 miesiące temu zaczęły nawet go czyścić. I tak to trwało przez 5 miesięcy. Rybka większa rosła troszkę szybciej i robiła się bardziej masywna. Obecnie mają ok 3 i 1,5 cm. Ok 3 tygodnie temu rybki zaczęły pływać osobno. Mniejsza rybka pływała mniej aktywnie i trzymała się blisko jamki w skale. Całkowicie przestały pływać razem i się sobą nie interesowały, ale nie zauważyłem też u nich agresji. Pomyślałem, że może coś tej mniejszej dolega (była mniej aktywnie niż wcześniej) i dodałem do wody Preis coly. W czwartek wyjechałem na długi weekend. Po powrocie nie mogłem znaleść w akwarium mniejszego błazenka. Znalazłem go kilkanaście minut później w komorze panela. Nie mam pojęcia jak tam się dostał.  Prawdopodobnie wskoczył uciekając przed większym gdyż po jego wyłowieniu i wpuszczeniu do akwa ten większy zaczął go gonić po całym zbiorniku. Nawet jak się schował za skały to był atakowany. Obecnie wyłowiłem tego większego i umieściłem jego w panelu.

Miałem głęboką nadzieję, że wszystko jest ok, że ten większy staję się samicą, a tu nici z tego. Nie wiem, czy ten mniejszy też zaczął "dorastać" i musi dostać łomot aby przeszły mu zachcianki na bycie samicą alfa? Czy mam za małe akwa (kostka 40x40) aby oba żyły w zgodzie? ( u słodkowodnych pielęgnic nieraz tak bywa). 

We wrześniu przesiadam się na duźo większe akwarium - może czymać je do tego czasu osobno i potem próbować połączyć ?

Ma ktoś takie doświadczenia za sobą? Jeśli tak to proszę o wskazówki co można jeszcze zrobić aby je ponownie połączyć. No chyba, że ta parka nie ma szans być razem ... to co wtedy najlepiej zrobić? Oddać komuś do dwóch różnych akwariów i próbować z nową parą? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz wymienić mniejszego w sklepie, dobierając nowego samca bierz mniejszego ze stada, ja tak zrobiłem i teraz co dwa tygodnie jest ikra.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, andzior70 napisał:

Możesz wymienić mniejszego w sklepie

Zastanawiałem się nad tym, tylko myślałem aby wymienić tego większego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku większy gonił mniejszego niemiłosiernie. Był panicznie przestraszony i dostawał łomot. Z racji że mam kostkę samica na 3 dni do kotnika. Pomogło na 2 dni ponownie samica na 3 dni do kotnika. I mam spokój z 5 miesięcy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak więc na razie większy błazenek został skazany na izolację. Przez pięć dni swojego towarzysza i resztę zwierzątek będzie oglądał przez zaglonioną szybę panela. Jak to nie pomoże to poszukam mu nowego domku.

A ma ktoś może w akwarium parę błazenków z różnych odmian kolorystycznych (np czerwony i czarny)? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja para jest taka, samica pomarańczowa a samiec czarny.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza próba ponownego połączenia błazenków, po trzydniowej rozłące, zakończyła się fiaskiem. Większa rybka, po 5 minutowym opłynięciu akwarium, pogoniła mniejszego towarzysza tak, że ten mało co nie zaklinował się między skałkami. Teraz czeka  ich dłuższa rozłąka - poczekam  5 dni. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to nic nie da, próbowałem ze swoimi inspokój nastał po wymianie jednego.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.06.2020 o 23:01, andzior70 napisał:

Moja para jest taka, samica pomarańczowa a samiec czarny.

Może faktycznie, jak zamienię na inny kolor lub deseń to agresja minie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o kolor tylko o płeć i akceptację samca przez samicę


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, andzior70 napisał:

Nie chodzi o kolor tylko o płeć i akceptację samca przez samicę

To na pewno.... ale z tego co wyczytałem o garbikach (i z mojego dośwaiadczenia z akwarystyki słodkowodnej) kolor też może mieć znaczenie. Niektóre ryby terytorialne, oprócz ryb z w własnego gatunku, mogą atakować ryby podobnie ubarwione.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, andzior70 napisał:

Wg mnie to nic nie da, próbowałem ze swoimi inspokój nastał po wymianie jednego.

U mnie pomogło za 2 razem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem dwóch błazenków rozwiązał się sam.... niestety chyba tragicznie. 

Dziś miałem przenieść większego spowrotem do akwarium (po 7 dniach rozłąki) ale mniejszy zniknął. Wczoraj pływał normalnie, a dziś go nie ma. Brak błazenka zauważyłem już ok 2 w  nocy, ale miałem jeszcze nadzieję, że gdzieś śpi za skałą. Pod uwagę biorę dwie opcje albo wyskoczył (najbardziej prawdopodobna) albo zabił go któryś z dwóch krabów.  

Biorę pod uwagę jeszcze trzecią opcję - może źle zareagował na zmianę parametrów i padł - od tygodnia podnoszę kH, Ca i Mg, ale reszta obsady czuje się dobrze (jak na moje oko) w tym dwa malutkie kardynałki (pterapogony). 

No cóż... chyba to pozostanie jego tajemnicą. 

Za kilka miesiący przenoszę się na większe akwarium i wtedy spróbuję go połączyć z jakimś innym - prawdopodobnie w ciemnym kolorze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.