Skocz do zawartości
Hoom

Zeovit opinie

Rekomendowane odpowiedzi

Widzę ze jest tu strasznie cicho . Zero postów . Czy to znaczy ze nikt nie stosuje tej metody filtracji . Proszę o opinie i doświadczenie w stosowaniu zeo 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

ja stostuje   od 4 miesiecy  mam to zapakowane w filtrze przepływowym  Po 4 na poziomie 000  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No już myślałem ze nikt sie nie odezwie . Chodzi mi o opinie z tym głodzeniem korali o co tu chodzi  , słyszałem tez opinie ze nie ma akwarium na zeo dłużej niż trzy lata , wszystkie padły . Ma ktoś dłuższe doświadczenie i mógłby sie podzielić swoim doświadczeniem . 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak biały barwnik fotochromowy. Jeśli więc widzisz pastelowe kolory spsów, które są prawie całe białe tylko maja leciutko zabarwione tipy to to znaczy, że przez ich tkanki przebija biały szkielet. Żeby ten efekt osiągnąć koral musi być wygłodzony, choć nie jest tak, że on nie dostaje jedzenia - bo dostaje - głównie w postaci AA i bakterii.

Efekty metody ZV są spektakularne i to nie jest tak, że sie nie da. :D

Ja odpowiedź na Twoje pytanie znam, ale ciekawe czy sie ktoś odezwie. Proponuje też popytać na innych forach - nie koniecznie polskich. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Tester trochę liczyłem na to ze coś napiszesz bo czytałem dziś twój post na reefhub o potasie a propo zeo . 
zastanawia mnie to głodzenie bo podajesz do wody wszystkie pokarmy dla korali a niby je glodzisz . Wydaje mi sie ze to może mieć coś wspólnego ze światłem którego przy tej metodzie podobno potrzeba więcej . 
A wiesz co z to opinią ze rzadko które akwarium na zeo wytrzymuje więcej niż trzy lata . Czy to ma coś wspólnego z tym głodzeniem korali . 
I jeszcze jedno mnie zastanawia  apropo głodzenia rozumiem ze chodzi o korale twarde a co jak masz mieszane akwarium oparte na zeo , co wtedy z miękkimi koralami lub z LPSy

Ps czytałem forum.zeovit.com i nic o tym nie znalazłem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście korale musza dostawać papu, ale w takiej formie, aby nie było możliwości powstawania azotanów i namnażania zooxantelli. Stąd podstawą metody ZV jest zeolit, ktory odcina cykl azotowy na poziomie NH3/NH4+

O ile dobrze pamiętam, to zooxantelle mieszkaja w endodermie czyli tej warstwie komórek bliżej szkieletu korala. Endoderma może byc bardziej "mięsista" właśnie po to aby komórki mogły pomieścic zooxantelle. Jeśli ich nie ma to warstwa robi sie dużo cieńsza - stąd efekt pastelowych kolorów.+

Ja prowadziłem zoevit przez mniej niz rok - dzis już nie pamiętam dokładnie. Korale wyglądały super, choć nigdy nie uzyskałem efektów z folderów reklamowych Korallen Zucht.

Przerwałem bo męczyło mnie kropelkowanie, które stawało się problematyczne podczas częstych wyjazdów.

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, ale czy metoda K-Z nie jest równie naturalna co ryby barwione sztucznie? I równie zdrowa dla organizmów?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prowadzę SPS-y typu Acropora systemem "zeovitowym" (widok zbiornika w stopce), akwarium niecałe 2 lata. Jestem żywo zainteresowany tezą dlaczego 3 lata to graniczna dla Zeo ?

Poziom tzw wybarwienia czy też zmniejszania warstwy tkanki można regulować zeolitem (ilością zasypu i przepływem), dedykowanym pokarmem, a i pewnie też metalami ciężkimi. 

Koralowce mają być przede wszystkim być zdrowe a do tego wystarczy: zeolit, bakterie (zeobak) i pożywka (zeostart3), pokarm Zeofood i/lub Spoge Power. Pozostała cześć apteki to już dla entuzjastów wspominanych przez Was "pasteli", "barwień sztucznych" jak kto sobie to nazwie. 

Nie wypowiem się w kwestii maksymalizowania kolorów, tkanki czy też głodzenia, bo tego nie robie a na pewno nie świadomie. Pewnie byłoby to trudne gdyż w układzie brak odpieniacza.

 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arturro napisał:

 

Poziom tzw wybarwienia czy też zmniejszania warstwy tkanki można regulować zeolitem (ilością zasypu i przepływem), dedykowanym pokarmem, a i pewnie też metalami ciężkimi. 

 

Zgadzam się że ZV mozna adaptować do swoich potrzeb ale nie rozumiem tego co napisałeś. Czy w prawdziwym ZV nie chodzi o to aby nie było azotanow dla zooksantelli? Zmniejszenie zasypu oznacza mniejszą wydajność złoża a więc  ostatecznie i większą  podaż azotanow. Sam koral azotanów nie potrzebuje więc te są przeznaczone dla zooksantelli tak? 

Pytam autentycznie bo ja zarzucilem ZV a z 5 lat temu więc może i sama formuła się zmieniła.

Pytanie które powinniśmy zadać to to, gdzie jest granica pomiędzy metoda ZV a zwykłym używaniem niektórych produktów KZ.

 

Arturrito - zbiornik przepiękny. :) Szacun


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale fajna dyskusja :) a czy przy tej metodzie można trzymać miękkie . Jezeli tak to jak sie one mają . Takie zoa naprzyklad można przecież karmić wprost do mordek 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz sobie sam jak wyzerejusz no3 i po4 jak się będą miały. Korale miękkie do życia potrzebują no3 i po4 a zeovit zbija je do niewykrywalnych.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piotr1A jezeli zastosujesz mniejsza dawkę zeo i będą wykrywalne no3 o PO4 . A Zeo będzie oddawać bakterie jako pożywka dla korali to będzie możliwość trzymać zoa i twarde 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy to będzie jeszcze metoda Zeovitowa? Czy może już tylko używanie preparatów KaZeta?

 

 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Tester napisał:

Tylko czy to będzie jeszcze metoda Zeovitowa? Czy może już tylko używanie preparatów KaZeta?

 

 

 

 

a czy to ważne? chyba ważniejsze jest żeby korale były zdrowe i ładne a jak się metoda nazywa, dla mnie znaczenie ma nie wielkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można wrotke z pipety zapodać i będzie git 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minimalne no3 i po4 dla miękkich też są niedobre, najlepszy ich rozwój jest przy dużym NO3.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, niknik napisał:

a czy to ważne? chyba ważniejsze jest żeby korale były zdrowe i ładne a jak się metoda nazywa, dla mnie znaczenie ma nie wielkie.

Pytanie było o metodę zeovitowa. Więc do tego się odnoszę. Tak jak nie można nazwać nierówno lanych płynów metoda Ballinga.

ZV to typowa metoda ULNS. Jeśli trzymamy wykrywalne nutrienty to nie jest to ULNS ergo nie jest to Zeovit.

Ale prywatnie się zgadzam że chodzi ostatecznie o kondycję korali


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 15.06.2020 o 20:53, Tester napisał:

Pytanie które powinniśmy zadać to to, gdzie jest granica pomiędzy metoda ZV a zwykłym używaniem niektórych produktów KZ.

To kluczowe zdanie.

Mam odczucie, że nie prowadzę stricte systemu Zovitowego a go uzupełniam. Podstawą jest odpowiednia proporcja - dużo skały, masy koralowej, ryb może byc dużo ale o nieznacznym rozmiarze. To daje bazę utrzymania systemu blisko ULNS a jakby brakło dozowania kropelek KZ  np podczas wyjazdu nic się nie wydarzyło. Kamienie i produkty KZ dają ten efekt WOW którego nie widziałem wcześniej, wystarczy niewielka ilość, niekoniecznie podręcznikowa. 

Czy jest niebezpieczna jak to od czasu do czasu ktoś wpisuje opinie na forach ? Nie wiem, za krótki okres by się wypowiedzieć. Z drugiej strony - nie znam jeszcze nikogo kto utracił rafę w długim terminie utrzymania na produktach KZ. 

  Czy można "zabić" system ? oczywiście, tak uważam: zwiększyć przepływ w kamieniach, zwiększyć pożywkę i tkanka cieniutka jak papier; niski poziom fosforanów zrobi też się zerowy.

Niedawno usłyszałem takie zdanie, że nasze akwaria morskie to taki system pod  respiratorem, wcześniej czy później coś się wydarzy i zaczniemy od nowa..

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arturroa zdradzisz jakie produkty KZ używasz . Akwarium masz pierwsza liga , gratuluje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję.

W pierwszym okresie klasyka: Zeobak, Zeostart Sponde Power na zmianę z Zeofood, no i oczywiście zeolit w filtrze.

Po ok. roku zaczęło się już kombinowanie i okresowe : a-balance, b-balance, jakiś Coral vitalizer, Pohl extra. A gdy masa koralowa zrobiła się ogromna: system wymagał uzupełniania Strontu, Jodu, węgla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arturro używałeś kiedyś coral system 1234 . Dostałem go w super cenie kupując pozostałe magiczne buteleczki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Według mnie od zeo to jest jeden gość w pl. Marcin od JM.
Na innym forum jest "taki Michał", też się zna.

Wysłane z mojego SNE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję ta metodę od pół roku akwarium SPS. U mnie  podstawa: ZB, ZS, SP, Zeolit, Carbon. Dodatkowo ZF, CV, AA. Jak u was wygląda kwestia NO3 ? U mnie na Salifert niewykrywalne. Koralowce maja się ogólnie dobrze jednak znajdzie się kilka sztuk które zbyt jaśnieją , tracą intensywność barwy, znajdą się takie, które mniej polipują. Jak myślicie, na siłę podnościć NO3 do wykrywalnego poziomu ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może to jest ten moment ze trzeba dołożyć dodatkowe rzeczy z kzta pohl xtra lub nawet special? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.