Skocz do zawartości
Marijo

Znikające ryby

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem ze znikającymi rybami w moim akwarium.

Dwa tygodnie temu zaginęła mi samica Pterapogona. Wieczorem widziałem ją jak pływała, jadła normalnie, a rano ślad po niej zaginął. Przeszukałem na ile byłem w stanie akwarium, kominy i okolice akwarium i nie znalazłem ani żywej, ani martwej. Ponieważ miałem dwie pary tych ryb podejrzewałem, że może druga samica ją zatłukła, choć do tej pory nie było z nimi większych problemów. Akwarium mam dość duże (pojemność około 1250 litrów netto) podzieliły sobie na pół i każda para pływała na swojej połowie. W sobotę natomiast zaginął mi Doktorek. Ta sama sytuacja – wieczorem pływał normalnie jak zwykle robiąc rundki dokoła akwarium, rano spoglądam i  Doktorka nie ma. Wydało mi się to dziwne, ponieważ zawsze wstawał pierwszy i pływał już przed zapaleniem się światła. Znów przeszukałem wszystko co się da i nici… Odnośnie Pterapogona miałem wyżej wymienioną teorię, ale Doktorek był w akwarium traktowany przez inne ryby praktycznie jak święty... Nikt go nie ruszał, ani nie zaczepiał. Ryb agresywnych raczej nie mam, wszystkie według mnie są zdrowe. Obsada to Pokolce, dwie Babki, Mandaryny, Pterapogony, Chrysus i Błazenki. Do tego mam 3 ukwiały Quadri każdy wielkości talerza i jak popatrzyłem w nocy jest sporo dużych wieloszczetów – niektóre porosły do około 20 cm długości. Macie jakieś pomysły lub doświadczenia co może się dziać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie sprawa wygląda podobnie, rano ryby są, wieczorem już nie, powoli zaczynam wierzyć w UFO - przylatuje, porywa i do widzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najczęściej kraby mordercy - przybłędy ze skałą albo pustelniki o ile masz. W poprzednim akwarium Clibanarius upolował mi kilka ryb. Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 Kto je zabija czy jak znikają? U mnie raz błazenki zabiły magnificę i mandaryna jak za blisko podpłynęły a raz żółtek aurigę bo tak. A potem masz sprawną ekipę sprzątającą. Kiedyś padł mi chromis, to tylko kawałek kręgosłupa udało mi się znaleźć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście najbardziej interesuje mnie kto zabija, aby wyeliminować problem. Dziwi mnie tylko fakt, że po rybach nie ma żadnego śladu, a gdy zaginął Pterapogon przeszukałem nawet piasek. Kraba też mam, to mały Calcinus Elegans. Kiedyś upolował Babylonię, ale, żeby za ryby się brał to wątpię. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ryba padła i poszła w ukwiał? Duży ukwiał bez problemu wciągnie rybę bez śladu.

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko dlaczego miałyby paść, skoro kilka godzin wcześniej jadły i normalnie pływały. Wydaje mi się, że ryby nie padają ot tak w jedną noc bez żadnego powodu. Zauważyłbym oznaki choroby lub inne niedomagania. Samica Pterapogona była młodą rybą mającą max 9-10 miesięcy i dwa tygodnie przed zniknięciem "poczęstowała" jeszcze ikrą samca  który w sobotę wypluł 26 maluszków. W sumie to przez swoje krótkie życie pozostawiła po sobie ślad w postaci 43 sztuk potomstwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A szukałeś w kominie lub sumpie? Może znalazły dziurę w grzebieniu. Mnie błazenek teleportował się do komory w panelu..... musiał tam wskoczyć bo inna droga nie przychodzi mi na myśl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może Bobbit worm (Eunice sp.) ale to byłby najgorszy scenariusz..... a tak na serio obstawiam kraba(y)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie sugestie będę szukał co może się dziać, puki co zacznę od kraba..  Callcinus Elegans do oddania gdyby ktoś chciał takiego zwierzaka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy czasem nie mogłaby to być krewetka pistoletowa zbunkrowana gdzieś pomiędzy skałą czy też pod nią, przyniesiona z jakimś koralem czy  innym życiem? Kilka lat temu był tu wątek pewnej użytkowniczki opisujący swój zbiornik od początku jego założenie i miała jak się później okazało właśnie krewetkę pistoletową która wybiła jej sporo życia ( ślimaki, krewetki, ryby... ) być może to właśnie to?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.