Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
Planuję budowę zbiornika żelbetowo-szklanego ze szlifem szyb w "Ramkę"  jak na zdjęciu.
Niestety szklarz poinformował mnie, że się nie da i że się rozszczelni
Postanowiłem więc spytać fachowców w temacie i z stąd mój post a zarazem prośba o Waszą opinię i podpowiedzi
Zbiornik to konstrukcja zbrojona zalana betonem i obłożona z trzech stron szybami opti white o wymiarach 200x80 cm, gr. szyb planuję na 2cm
 

cięcie szyb.pdf morskie 3-Model.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Moim zdanie jeśli szkło będzie w ramie , to będzie dobrze , ale zapytaj  Przemka ze Szczecina , to producent akwa.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Coltrane Masz rację , a kątownik tylko przy betonie .

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by zapytać takich fachowców co wykonywali np zbiorniki w hotelach Golebiewski. Tam też szyby są oparte na ścianach/ławicach. Zapewne szyby są osadzone na jakiejś ramię, ale szczegółów nie znam. Nie ma rzeczy których nie da się wykonać. Jeśli szklarz powiedział że się rozszczelni to może miał na myśli szybę osadzoną bezpośrednio na betonie i pewnie dlatego się nie dogadaliście. Trzeba by powertować trochę na googlu jak to wykonać. Myślę że pomysł jest do zrobienia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informacje, co dwie głowy... 
Napisałem do Przemka ze Szczecina może pomoże
A znacie kogoś od takich nietypowych zbiorników z Trójmiasta? Logistycznie będę miał bliżej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raff 2020 Pewnie jest to możliwe do zrobienia. Zastanawia mnie tylko powód, który Tobą kieruje, żeby taką konstrukcję akwarium robić. Planowane akwarium nie jest jakieś szczególnie duże i typowe rozwiązanie z samego szkła i stalowego stelaża załatwiłoby sprawę. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli to tylko kwestia wyglądu to lepiej zrobić obudowe z gk i zrobić tynk a'la beton

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To będzie zbiornik 2x2 metry i żeby był do niego dostęp wymyśliłem sobie tę ambonę z betonu. Szkło nie będzie wygodne, żeby np. wychylić się i wyczyścić szyby albo wyskrobać cyjano ze skały. 
Pomysł ze stalową ramą u dołu na pewno wykorzystam rozwiąże mi problem ryzyka rozszczelnienia - dzięki Panowie!
Z niecierpliwością czekam na wieści od Przemka ze Szczecina

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, pomysł mnie przerósł.

Przemek skutecznie odwiódł mnie od klejenia szyb z betonem, z małżonką wynegocjowałem za mało miejsca w domu a kwestia kasy pogrzebała całkowicie moje marzenie o własnym oceanarium.

Jak widać "nie dla psa kiełbasa"

W ostateczności, za namową fachowca z miasta Szczecina skończyło się typowym prostokątem o wym. 1x2m x 85cm wysokośći. Jedynym żelbetowym akcentem, jakim udało mi się wprowadzić, to zbiornik techniczny znajdujący się poniżej prostokąta.

Dziś nadszedł dzień pierwszego zalania wodą, na razie wodą z kranu, żeby sprawdzić szczelność klejonych  rur i zaworów a także przepłukać skałę i aragonitowe podłoże.

Nie ukrywam, że jest to dość ekscytująca chwila i pewnie nie tylko dla mnie, bo przecież każdy morski akwarysta pamięta dzień zalania swojego pierwszego dziecka..

Między innymi, to jest powód napisania tego postu.

Zanim odkręce zawór, fotka

 

 

 

 

20200213_175833.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po tej skale bym powieział, że będzie mało miejsca na korale i mało skrytek dla ryb.

Ale wymiary zacne i będę obserwował.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie skały też mi się nie podoba. Klejąc ją w wewnątrz akwarium miałem wrażenie, że tworzę jakąś oryginalną i niepowtarzalną konstrukcję, a po wyjściu na zewnątrz i spojrzeniu z dystansu okazało się, że lepiej by wyszło, jakbym te kamloty po prostu wrzucił łopatą.

Żeby było więcej kryjówek dla ryb, wsypałem do środka konstrukcji te różowe, kurze łapki (ekologiczna skała)

Dobrze, że wlałem najpierw kranówkę, bo po ruszeniu aragonitu w zbiorniku powstała zawiesina przypominająca zakwas do pieczenia chleba.

Po przepłukaniu i wyczyszczeniu dosłownie wszystkiego, co miało kontakt z tą aragonitową zawiesiną zalałem zbiornik wodą RO i włączyłem oświetlenie, na razie na 10% mocy. Zastanawiam się, czy z oświetleniem iść w stronę poglądów Słonego Leszcza, czy Fresza. Dać na maxa, czy nie świecić w ogóle?

Tak to teraz wygląda:

20210216_224509.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie źle to nie wygląda,  ale...

zwróć uwagę jak chcesz przyklejać korale do skały, większość z nich będziesz musiał przyklejać pod skosem,  czy to wygląda ładnie ? może to kwestia gustu, hmm...

Osobiście bym bardziej szła np w trzy bryły, ale bardziej na płasko. 

Następnie,

górna partia skały,  wszystkie SPS y jakie będą na górnej części skały będą wymagały częstego cięcia,  następne światło może być za mocne w górnej części skały dla korali, możesz przypalić korala jak będą ledy.

Jeszcze to przemysl ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się też nie podoba, ale to kwestia gustu. Zastanów się, czy tego nie zdemontować i nie pozmieniać. Mało miejsca na korale będzie. Jedne będą zasłaniać drugie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też jestem zdania żeby rozmontować i pokleić ponownie. Nie dawaj skały wyżej niż połowa wysokości zbiornika.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, no nie wejdę tam znowu. Pół dnia to kleiłem, mozolnie kamień po kamieniu.. Najpierw musiałbym całą wodę do kibla, a potem z powrotem 4 dni nalewania, nieeee!

Najgorsze, że tak naprawdę nie wiem, co tam będę trzymał... Nawet, jak chciałbym to jeszcze raz poukładać, to nawet nie wiem jak i podejrzewam, że wyszłoby jeszzce gorzej niż za pierwszym razem, ehhhh

Najwyżej obsadzę wszystko Briareum.. Bardzo mi się podoba

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz do tego coś dokleić np. jakieś dwa balkony (płyty podparte lekko od dołu) dadzą fajny cień na podłożu i miejsce na nich do obsadzenia korali. Ogólnie wymiary mega.

Edytowane przez owler (wyświetl historię edycji)

3) Zbiornik 120x80x73h -700L  - start 15/05 2020, + sump 130x55x55 - 390L + szczepkarium 100L

2) Rafka 130x55x55L - 390L (z panelem), start 23/10/2016

1) Początek słonego - Akwa 190L  start 24.08.2011

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Połóż cała konstrukcje na boku i zobacz jak się prezentuje.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Raff 2020 napisał:

Nie, no nie wejdę tam znowu. Pół dnia to kleiłem, mozolnie kamień po kamieniu.. Najpierw musiałbym całą wodę do kibla, a potem z powrotem 4 dni nalewania, nieeee!

Najgorsze, że tak naprawdę nie wiem, co tam będę trzymał... Nawet, jak chciałbym to jeszcze raz poukładać, to nawet nie wiem jak i podejrzewam, że wyszłoby jeszzce gorzej niż za pierwszym razem, ehhhh

Najwyżej obsadzę wszystko Briareum.. Bardzo mi się podoba

Co byś nie posadził jak skała ci się nie podoba to z czasem to nie minie a będzie jeszcze gorzej. Ja tak jak inni, radzę wyjąć i skleić ponownie, przecież nie musisz tego robić w akwarium czyli wody nie musisz wylewać. Możesz sklejać modułami tak że w miarę łatwo włożysz do akwarium, jedyne co to na pewno piach bym usunął na czas takiej operacji i wsypał na koniec.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może wystarczy gotową konstrukcję obrócić o 90, 180 lub inny kąt, a nawet postawić na boku czy do góry nogami i się okaże, że lepiej wygląda.....

Jak wprowadziłem ukwiała do akwarium to chował mi się za skałkami. Obracałem sklejonymi konstrukcjami aby go dopaść i się okazało, że niektóre z nich lepiej wyglądają położone na boku....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach


Wiosna, wiosna...

20210303_173619.JPG

20210312_221103.JPG

IMG_1026-2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób fotkę z daleka (całe akwa) aby było widać jak ostatecznie skałę ułożyłeś:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostawiłem i pokochałem jak swoje, tylko kiła nowych kamieni dołożyłem.

5D5B5E46-387F-4F4C-B753-08A3CC155D8D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.