Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

:) Film rewelacyjny, zakres prac całkiem całkiem...Była ściana, nie ma ściany, a za chwilę jest akwarium. Lecz chyba umknął mi montaż sumpa... z każdą kolejną odsłoną temat coraz bardziej mi się podoba.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ICP wyniki dostałeś?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

CP wyniki dostałeś

No właśnie, minęły 3 tygodnie i wyników nie ma. Poczta zagubiła próbkę. Wczoraj wysłałem ponownie, tym razem jako paczkę.

Oczywiście nie wytrzymałem i przykleiłem montiporę, to już czwarta próba wprowadzenia twardych.00E73AE9-B54C-4C92-B787-062337576E30.jpeg.fa8a1239a18482d88dba6c647d8d2cd6.jpegJest już 6 dzień, może w końcu przełom?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Raff 2020 napisał:

No właśnie, minęły 3 tygodnie i wyników nie ma.

Norma, już tak dwa razy miałam :angry:

Ja talerzowy chwast wycinam co 2 tyg, rośnie jak na drożdżach, z czasem robi się to uciążliwe dla zbiornika. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

Lecz chyba umknął mi montaż sumpa...

Proszę Chwiałku3318420C-A00E-43B7-B68C-3BD0EEA0B69A.jpeg.76226addda592de589835546b3c856a5.jpeg

53515F8D-94AF-41C0-BFE0-97423F95D555.jpeg.35aa4afbc1b501c850772ed8a2f777ef.jpeg

3F5E2803-38E0-4692-AD68-4155039A64F4.jpeg.2f6784522a9d73c3471be301324435e0.jpeg

0D42B010-D380-4C73-B0CB-CE2349089DDB.jpeg.ac76399038d073718853da8cffd068ee.jpeg

C8A44E52-2F27-4BD7-BD2D-8E57392608C4.jpeg.7aaad6d4256a14fff7e859f66d445399.jpeg

28 minut temu, Beti napisał:

Ja znów talerzowy chwast wycinam co 2 tyg, rośnie jak na drożdżach

Taaaak?!! :smile_angry::mad:

…a mi już Twój baniak wcale tak się nie podoba

;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W końcu się doczekałem, dostałem wyniki z AF :bow

W sumie nie ma tragedii. Uzupełnię braki produktami z AF i podkręcę trochę reaktor. Jednak zaniepokoiła mnie sprawa niedostatecznej ilości siarki. Pan AF zaleca wrzucenie Sulphura w ilości 4536 ml. Czyli niecałe 5 butelek tego specyfiku za 70 zł. każda, czyli 350 zł. 
Mój wynik to 613 mg/l i pewnie żeby utrzymać odpowiedni poziom siarki będę musiał lać tego, tak długo, jak długo będę miał akwarium. 

Więc żeby przyoszczędzić trochę pieniążków zacząłem czytać forum w temacie „Chemia” i znalazłem kilka ciekawych wątków odnośnie uzupełniania siarki. Niestety moja wiedza w tej dziedzinie, to jak dla @dale’a taniec Jeziora Łabędziego i nawet mimo jego korepetycji nic z tego nie rozumiem. Postanowiłem więc pójść skrótem; kupić 1 kg siarczanu sodu, rozmieszać go w trzech litrach wody RO i wlewać tego 1/30 każdego dnia. Po miesiącu, zrobić ICP i sprawdzić ilość siarki, jesli będzie za mała zwiększyć dozowanie. 
Jak myślicie? :X
Tylko bez niepotrzebnego hejtu, proszę;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Raff 2020 napisał:

W sumie nie ma tragedii. Uzupełnię braki produktami z AF

czego brakowało? 

 

1 godzinę temu, Raff 2020 napisał:

Mój wynik to 613 mg/l i pewnie żeby utrzymać odpowiedni poziom siarki będę musiał lać tego, tak długo, jak długo będę miał akwarium. 

nie pamiętam jaką sól używasz?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, katani napisał:

czego brakowało

Mimo tego, że zacząłem podawać stront i jod, na ICP dalej mało. Dziś rano dałem podwójną dawkę i wieczorem nie poznałem Kxeni- podwoiła rozmiar. Wszystkie miękasy większe, bardziej napompowane (przez jedno popołudnie)

Kolejne braki to: bor 2.74, lit 0.1150, molibden 0.0, wspomniany stront 5.17, jod 0.0195 i nieszczęsna siarka  613. No i fosforany 0.2030!!? a w dniu pobrania mierzyłem na teście Colombo 0.01-0.02

32 minuty temu, katani napisał:

nie pamiętam jaką sól używasz

Colombo Pro Reef Salt

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Raff 2020 napisał:

Jak myślicie? :X
Tylko bez niepotrzebnego hejtu, proszę

Widzisz, tu się zderza chemia teoretyczna z praktyczną. I kłania się wywołanie do tablicy Bartka @Tester - pomóż :)

Bo po pierwsze, brakuje Ci siarki, czy jonów siarczkowych? To różnica, a ja nie wiem co jest istotne. A po drugie, w akwarium masz jony wapnia, a siarczan wapnia to inaczej gips... obie sole występują w roztworze w postaci jonowej, więc różnie to może w praktyce wyjść. Choć nie zdziwił bym się, gdyby Twój pomysł miał rację bytu.

Innymi słowy - był bym ostrożny i pogłębił wiedzę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dale napisał:

nnymi słowy - był bym ostrożny i pogłębił wiedzę

Na to już za późno, to raz a dwa, to tak jakbyś chciał namówić jacka56 do zakupu odpieniacza hehe;)

Spróbuję, małymi krokami. W końcu siarczan sodu nie jest taki groźny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obserwuj i trzymam kciuki.

A nie myślałeś żeby części dawki magnezu zastąpić siarczanem magnezu?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, @Raff 2020 każdy jon którego poziomy sprawdzamy w akwarium możemy skorygować odpowiednim odczynnikiem. Problemy w zasadzie w tym zagadnieniu są 3: jaki związek wybrać; dokładność pomiarowa naszych wag (dla niektorych zwiazków) oraz czystość chemiczna odczynnika. Poruszaliśmy to zagadnienie tu:   

oczywiscie temat jest duzo szerszy niż  siarczan magnezu czy sodu ale warto sie nim zainteresować, bo daje możliwość zrozumienia niektorych zależności w zakresie chemii wody w naszych zbiornikach (tutaj taki przyklad z siarczynem sodu - w zasadzie jedna literka a ile zmienia). Wieksze zrozumienie i wiedza bardzo ułatwia później bezpieczne i świadome prowadzenie naszych akwariów. Pozdrawiam serdecznie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest następujące:

Po pierwsze, siarka jest składnikiem aminokwasów i białek potrzebnych koralom do życia. Wydaje się jednak, że korale potrzebne związki siarki mogą przyswajać wraz z pokarmem białkowym. Jeśli niedobory są nie większe niż 200mg/L to nie przejmowałbym się tym. Można karmić aminokwasami i będzie ok. 

Po drugie, siarka w postaci siarczanów nie jest niebezpieczna o ile nie ma sporych przekroczeń. Siarczki za to są bardzo toksyczne i odradzam ich dozowanie.

Po trzecie siarczany w wodzie morskiej są metabolizowane przez bakterie siarkowe do siarczków a nawet do siarki atomowej. Takie procesy zachodzą w strefach beztlenowych np w dsb. Więc jeśli jakieś siarczki są niezbędne, to pewnie jakaś mikroskopijna podaż i tak istnieje w akwarium 

Po czwarte, siarczan sodu czy siarczan magnezu dobrze się nadają do suplementacji.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale, @sumka33, @Tester Panowie, dziękuję, że nie jestem sam w tych odmętach niewidocznego dla mnie świata chemii. To tak, jakby na autostradzie, w pełnym mleku dojrzeć zbliżające się światło stopu, jadącego naprzeciw samochodu.

Ale do celu. Ze względu na fakt posiadania reaktora wapnia, który uzupełnia mi magnez i sód dokupię jeszcze siarczan magnezu i będę podawał go razem z siarczanem sodu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął miesiąc od czwartej próby wprowadzenia sps-ów, a dokładnie Montipory talerzowej. Mimo że dla niektórych z Was to chwast, dla mnie to przekroczenie kolejnego stopnia wtajemniczenia. Koral nie rośnie, ale nic złego się z nim nie dzieje

CBE5255B-4CBC-46CA-9FAE-AD41342F4BB4.png.d3231cc6c02cc0829533f069aeb86d09.png

Poszedłem więc za ciosem i wkleiłem kolejne twarde:

Poniżej Stylophora

445DA1E7-C5D8-4690-8EB7-60EEBC79BE4E.png.1f9571e648d44e3fd5280945856c47f5.png

… nie wiem, poproszę o pomoc

FB8E34D9-20E3-4F8C-B56E-223B27A4BCD2.png.5e98ea8e9948e6bc21c4e05468557379.png

I jeszcze jeden, ale z tym jest coś nie tak. Zmienił kolor z zielonego na buro - brązowy. Też proszę o pomoc w rozpoznaniu i może komuś podobnie leciał, to by podpowiedział na co jest wrażliwy?

33BDA9B1-437B-4FDC-AC0F-E2C2CFA4D969.png.ed84a083fc9c4db0bec9353a5ed9a01c.png

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie po4? obecnie

Może jest wysokie i się robią brązy, gdzie masz to Icp ??? trochę mało podałeś wyników. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na teście Colombo po4 - 0,02 W poniedziałek wysyłam ponownie ICP, bo przez miesiąc uzupełnianiem braki, może z czymś przesadziłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Na teście Colombo po4 - 0,02 W poniedziałek wysyłam ponownie ICP, bo przez miesiąc uzupełnianiem braki, może z czymś przesadziłem.

Zainwestuj w Hanke na Po4, a testami kropelkowymi na Po4 rzuć za okno, przy takim litrażu to wskazane, za dużo kosztuję życie, korale też zwierzaki.

Jeśli chodzi o testy kropelkowe na Po4 z tego co pamiętam jeszcze najlepiej wychodziły z Salifarta.

Testy colombo są bardzo dobre do No2,No3, Kh,Ca,Mg, Jod, Potas 

Na ostatnim icp Po4 było 0.20 teraz może i jest więcej i prawdopodobnie tu będzie problem, następnie tak na ucho :secret:(zmień sól ) ale to moje osobiste zdanie, tylko zmianę zobaczysz po paru podmianach może zmiana coś zmieni na lepsze? Osobiście Kh na poziomie 9 mnie nie przekonuje co ma colombo.

Np na Red Sea Salt lub Tropic Marin Pro-Reef  kiedyś prowadziłam zbiornik na innych solach, na tych jest różnica w prowadzeniu zbiornika, może przemyśl zmianę.

Ps. Montipory talerzowe nie nadążam wycinać, chwast jeden :Dzobaczysz jak akwarium zaskoczy, będziesz miał inne zdanie, jeszcze będziesz łamał. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rafałszukałem i nie znalazłem. Jaką masz wysokość akwarium i czym świecisz?

Drugie: Jakie masz pH i czym mierzone? Kiedy ostatnio kalibrowałeś sondę. Jakie jest pH rano, a jakie wieczorem.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Beti napisał:

Zainwestuj w Hanke na Po4

713?

10 godzin temu, Beti napisał:

Na ostatnim icp Po4 było 0.20 teraz może i jest więcej i prawdopodobnie tu będzie problem,

Też tak mi się wydaje

Jak skończy się wiadro Colombo, to zastosuję się do Twojej sugestii.

A Montipory…, paznokcie mi szybciej rosną! ;)

2 godziny temu, katani napisał:

 

Rafałszukałem i nie znalazłem. Jaką masz wysokość akwarium i czym świecisz?

 

No właśnie nie chciałem zwracać się personalnie, ale nie ukrywam, że jesteś pierwszą osobą o której pomyślałem pytając o rozpoznanie ;)

Świecę Pandorą 4x145w i 4x80w t5 od PS

2 godziny temu, katani napisał:

Drugie: Jakie masz pH i czym mierzone? Kiedy ostatnio kalibrowałeś sondę. Jakie jest pH rano, a jakie wieczorem.

PH niezmienne 8,2 - test Colombo. Do tego potwierdzam chińskim przyrządem, który pokazuje cały czas tę samą wartość. Oczywiście dotyczy tylko wody z akwarium, nie że pokazuje niezmiennie ;)

Nie mierzyłem rano i wieczorem, nigdy :( Dotąd myślałem, ze mnie to nie dotyczy. Jutro tak zrobię 

I kupię na BF dodatkowy cyfkulator, Hankę na po4 i bakterie. Będę lał co tydzień 

I już nigdy nie będę się wymądrzał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Raff 2020 napisał:

PH niezmienne 8,2 - test Colombo. Do tego potwierdzam chińskim przyrządem, który pokazuje cały czas tę samą wartość. Oczywiście dotyczy tylko wody z akwarium, nie że pokazuje niezmiennie

Tego nie rozumiem. Jak pokazuje cały czas tyle samo? To jest niemożliwe. Masz refugium, masz trochę korali, więc muszą być wahania dobowe. U mnie wahania są między 8.4 a 8.9 teraz. W tej chwili jest 8.62, rano był 8.54. Będzie rosło do wieczora, wieczorem zacznie spadać do rana. W akwarium w którym jest życie nie ma innej chemicznej możliwości, chyba, że masz sump 3 metry kwadratowe na dworze. Jak to mówił Laska w "Chłopaki nie płaczą", życia nie oszukasz, tak samo chemii nie oszukasz.

A teraz nieco z własnego doświadczenia. Jak patrzę na twoje akwarium to widzę moje. Ja się 3 lata bez mała pałowałem z SPSami. LPSy jakoś rosły, Zoanthusy też, ale SPS nie mogłem utrzymać nic innego oprócz milki i seriatopory. A i ta rosła tak sobie. I niby wszystko było OK. Czytnik PAR pokazywał, że powinno być w miarę, wszystkie parametry w normie, cyrkulacja więcej niż trzeba... a korale SPS ni chu chu nie rosły. Co szczepek namarnowałem, to wstyd się przyznać.

I wtedy ktoś, już nie pamiętam kto powiedział: Korale SPS to nie ma tak, że nie rosną. One MUSZĄ rosnąć, bo je natura tak stworzyła. Jak nie rosną, to coś jest źle i to trzeba znaleźć.

U mnie problemem okazało się pH. Akwarium stoi w "salonie" gdzie spędzamy większość dnia, a czasem ktoś tam śpi jak mamy gości. Po zakupie komputera pH okazało się, że mi pH spada czasem do 7.4, a rzadko przekracza 7.9. @norbi2222zalecił mi stosowanie NaOH zamiast zwykłego KH bufera i pH poszło na spodziewany poziom. I stał się cud. Korale zaczęły rosnąć. Od tak po prostu, zaczęła się konsumpcja, z fazy "nic nie rośnie, wszystko zdycha" przeszedłem w miesiąc do fazy "samo rośnie, miło patrzeć".

A potem stał się drugi cud. Mi się wydawało, że światła jest dosyć. Że lampa T5, 8x54, 400 wat, akwarium bruutto 550l, jak się odliczy szyby i pustą przestrzeń na górze to wyjdzie brutto 470l objętości. Prawie 1W w T5 na litr, ideał dla SPS. Ale znów @norbi2222przyjechał, popatrzył i mówi, kurde ciemno jakoś. Tak samo Fresz pisał, że na zdjęciach jest ciemno. Ale że nie miałem żadnej białej świetlówki, to może ma być ciemno. Ale zmieniłem światło z 420 w T5 i na 570W w LED (nie na 100%) i z fazy "samo rośnie, miło patrzeć" przeszedłem do fazy "korale oszalały, zapierdzielają aż furczy".

I dlaczego to piszę. Masz zaplecze, zamknięte, odcięte od reszty domu, od dworu. Bez solidnej wentylacji. I patrząc na moje doświadczenie, pH 8.2 to bym między bajki włożył. Po drugie lampę masz na papierze bardzo dobrą. 4x145W w LED = 580, do tego 320 W w T5. Razem 900. Ale na 1500l. I teraz pytałem o wysokość akwarium. Bo ono wygląda na wysokie. Łatwiej doświetlić 1500l o głębokości 50cm, inaczej 70+. Skałę masz tak ustawioną, że sama siebie zasłania, jest z tyłu, I obstawiam, że dostaje mało światła.

To co bym ci polecił zrobić:

1. znajdź kogoś, kto ma miernik PAR. Wiem, że @Jacek56w Rumii ma i mierzy za opłatą. Zagadaj, może podjedzie. Jak nie, to może w którymś sklepie mają.

2. kup phmetr. Na przykład https://www.coralhouse.pl/ph-bot-zestaw-midi~p237895 skalibruj, i zacznij mierzyć. Zobacz ile jest wcześnie rano, jak spada poniżej 7.8, to jest to jakiś kierunek. Jak jest rzeczywiście powyżej 8.0 to możesz to wykluczyć jako przyczynę.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raff 2020Pamiętaj że Ph jest zmienne nocą a za dnia, ale jeśli +- masz 8.2 to nie sądzę że spada po niżej 8.0.

co do Hanki, może być 713


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Beti napisał:

Pamiętaj że Ph jest zmienne nocą a za dnia, ale jeśli +- masz 8.2 to nie sądzę że spada po niżej 8.0.

Tu nie jestem przekonany, że nie spada...szczególnie zimą.

Tak ja @katani pisze, jak kororalowce dostają co potrzebują to muszą rosnąć, nie ma bata. Podstawą jest światło. Ile ja się nagadam klientom, że to co wymyślili z światłem w swoim akwarium to nie ma prawa bytu. Oni twierdzą, że chce ich naciągnąć. Przychodzą za kilka miesięcy i mówią "wszystko zdycha", to ja powtarzam historię o świetle i tak w kółko. Drugi warunek to pH, szczególnie istotny zimą. Większość zbiorników ma z tym problem w zimne miesiące.

Wszyscy zwracają uwagę na nutrienty i podstawowe makro (Kh, Ca itp.), robią ICP, leją wiaderkami chemię i dalej nie rośnie...i wtedy pytam jakie światło i jakie pH. W moim zbiorniku jest jakieś 1,1 KW światła na 900 l i pH w granicach 8.5. Acropory zapieprzają aż miło. Mimo, że w zbiorniku KH potrafi być w granicach 5.5 i Ca 350. Magnezu nie mierzę bo mi się nie chce.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Tu nie jestem przekonany, że nie spada...szczególnie zimą.

Ja z tym nie miałam nigdy problemu, co mają powiedzieć ludzie na Ph co mają przykryte zbiorniki a są tacy, szafki bez wentylacji itd, temat rzeka. 

Następna sprawa,

zachęcasz ludzi do mocnego światła nawet do 1.1w /l jak doskonale wiesz że nie wszystkie korale to akceptują, z tego co widzę kolega ma mieszaną obsadę, jest to zrozumiałe ale przy akwarium z większości SPS.

Światło ma, z tego co piszę nie jest wybitnie super ale i też nie jest źle. 

Następnie, 

opisuje problem wcześniejszy o padających koralach i brązowieniu, nie sądzę że korale brązowieją i padają z powodu Ph lub jego lampy która nie jest taka tragiczna. 

Następnie,

czy o to w tym wszystkim chodzi by rosły jak szalone i ciąć je co chwilę, czy może niech rosną w średnim tępię i cieszyć oko.

oczywiście biorę pod uwagę twojego posta, nie bierz tego personalnie do siebie, czysta dyskusja merytoryczna ;)

 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti tu gra toczy się o patyki. I panowie pod tym kątem starają się pomóc. Ja chyba jeszcze nie dojrzałem do twardych i pewnie mój baniak też ;) ale broni składać nie zamierzam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.