Skocz do zawartości
atk

Komputer do mierzenia KH i dozowania - np. kore 7th kh lab

Rekomendowane odpowiedzi

Przykro się czyta, bo to polska firma i ja zawsze polskim firmom kibicuję.

Z mojej lampy, odpukać w niemalowane, jestem obecnie zadowolony, mimo, że się przez pierwszy rok zepsuła 4 razy (wymiana  na nową + 3 awarie tej nowej). Do tego obecnie nie da się z nią przez wifi połączyć z iphone, mimo, że z androida działa bezproblemowo.

Czekamy na ciąg dalszy.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z systemami wbudowanymi wymagają dużo pracy i poprawek. A czy pacific sun rozwija elektronike i oprogramowanie wewnątrz firmy czy zleca? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no dokładnie tak. Moją doktoryzacje z działania reaktora AC2 opisze w wolnej chwili w temacie o tym reaktorze, a teraz kontynuujmy z Kore 7th KH Lab....

przygoda z dozowaniem i zalaniem szafki powyżej a teraz coś o aplikacjach. Jak napisał kolega Pawelo2222 i dadario strona softowa to dopiero dramat....


- na telefonie, najpierw trzeba kliknąć połącz, odczekać sekundkę i kliknąć synchronizuj dane (nie wiadomo czemu nie robi się to z automatu) no i niestety te dane nie zawsze się importują dokładnie tak jak powinny. Przykład (akurat dotyczy apki cloud, ale na telefonie dzieją się te same rzeczy), miałem wysokie KH, wyłączyłem pompę KH, ale CA/MG i SBS się po troszkę dozowały. Spadło KH do poziomu 8, to włączam pompę nr4 (KH) i zmieniam tylko ilość dozowanego płynu na 300ml dziennie. Po czym o 3 w nocy się okazuje, że licznik dozowania podaje że o 1 wlano 300ml - co jest !, sprawdzam ustawienia a tam na liście poniżej jest, ilość dozowań na dobę "1", pomimo, że od początku ustawiłem wszystkie pompy na 12 dawek i nigdy tego nie zmieniałem.
- podczas samego procesu kalibracji, dla każdej z pomp na koniec można wykonać test, klikam test dla pompy 6 odpala się pompa 4, to samo przy pompie 7
- gdy urządzenie pracuje (dozuje coś czy robi test) aplikacja o tym nie wie/nie informuje i jakiekolwiek zmiany wprowadzone w tym czasie nie będą zapisane w urządzeniu (pomimo że aplikacja poda że zapisano)
- gdy wyskoczył mi tekst "reagent error", który jest widoczny na wyświetlaczu kore 7 przez parę sekund, apka o tym nie wie, więc my też nie wiemy czy był test czy nie i dlaczego go nie było
- 2 razy udało mi się też zobaczyć, że urządzenie przeprowadziło test do końca (10-15min) po czym na koniec przed podaniem wyniku się zresetowało
- raz zawiesiło się na pokazywaniu wyniku PH i nie reagowało na nic, musiałem odłączyć od zasilania (przypominam, że sprzęt mam parę dni)
- często wprowadza się jakąś wartość i trzeba dla pewności połączyć się jeszcze raz (odświeżyć stronę w cloud), żeby zobaczyć czy dane są na pewno zapisane
- pompa numer 5, źle podaje zużycie płynu (fizycznie poszło 200ml a zużycie dzienne i ilość pozostałego płynu do dozowania się nie zmienia)
- jeżeli dozujemy płyn manualnie albo robimy jakiś test ręcznie, trwa to 10-15min i w tym czasie wypada dozowanie jakiegoś płynu, to widziałem informację, że pominięto dozowanie tego płynu (na wyświetlaczu urządzenia jak klęczałem pod szafką, zaraz po teście, apki o tym nie informują) - ale czy uzupełnia tą dawkę to nie wiem, z tego co patrzyłem to nie widziałem żeby to zrobił.

Apka cloudowa, wygląda całkiem spoko, działa dobrze (poza błędami komunikacji opisanymi pokrótce powyżej), wszystkie ważne funkcje z grubsza tam są - to duży przeskok w stosunku do apki na Androida. No to przejdźmy do funkcji powiadomień, której brak :) ale jako, że widziałem tego posta na facebooku (z dopiskiem dla kogoś, pisz na priva bo to nie łatwo wytłumaczyć jak to zrobić :D), a wcześniej oglądałem jakieś filmiki na youtubie to walczę. Jest na cloudzie zakładka "Rules" no i tam sobie wybieramy, że jeżeli wydarzy się to i to w przedziale takim i takim to wtedy zrób coś. Poza sterowaniem calc feederem, jest opcja wyślij maila i Pushover. Więc daje pushover, trzeba podać token i nazwę użytkownika. Eheeee, no to szukam w necie. Jest taka apka do wiadomości push. Instaluje, zakładam konto. Mam nazwę użytkownika 30 znakową, ale nie ma tokenu, na stronie cloud nie działa.... no więc czytam internety, pomoc do programu. Ogólnie trzeba sobie stworzyć apkę API, wygenerować token wpisać to wszystko do clouda i tadam - działa mam powiadomienia. Dodam, że apka jest darmowa 7 dni, potem 5$ - no bez tragedii niby. Kolejne godzinki w plecy....

No więc, Kore, poprzez cloud, poprzez apke Pushover informuje moją komórkę o wybranych przeze mnie przedziałach parametrów - w tym momencie KH i Temp. Z tego co widzę, może mi jeszcze raportować 2 sondy PH i chyba, czy urządzenie jest online (mam to ustawione ale nie widziałem jeszcze czy działa). Jest też sekcja do sterowania reaktorem i gniazdkiem, ale gniazdka nie widziałem jeszcze w ofercie a na tym mi zależy, bo wiem, że Reef Factory ma takie. Parę razy już słyszałem z pierwszej ręki historię o grzałkach, które ugotowały akwarium (raz 4 tys litrów, a kumplowi 3m temu 500). No ale w tym momencie mam w razie co powiadomienie, a sterowanie gniazdkiem mam ręcznie z aplikacji Xiaomi na ich gniazdku.

Jak mi się jeszcze coś przypomni, albo wyskoczy coś nowego to zrobię update o apkach - ewentualnie pytajcie, póki mam to sprawdzę ;) i teraz jeszcze garść rzeczy różnych

1. Pawelo2222 wspomniał o ważnej rzeczy, mianowicie przez jakiś restart, urządzenie się nie napełni i szlag trafił sondę PH za 400zł. To byla jedna z pierwszych rzeczy jaka mnie zastanawiała jak składałem urządzenie i nie widziałem jak głęboko mam wsunąć tą sondę PH ! - do końca nie, bo jest tam pastylka od mieszacza, ile wody dolewa na pomiar nie wiem. Instr. nic nie mówi, więc dałem tak na oko trochę powyżej pastylki. Wystarczyłoby dać kreskę na sondzie, albo napisać wsuń 3cm. A odnośnie braku wody. Piszą w instr. że max 3 min sonda może być bez wody. Czyli o uszkodzenie banalnie łatwo. Wystarczy, że pompa poda mniejszą ilość wody z aqa, albo się zatnie, albo skok prądu, albo restart albo coś. Banalnym rozwiązaniem, jest zamontowanie czujnika optycznego powyżej sondy PH (a dodam, że Kore 7 może współpracować conajmniej z 2 takimi czujnikami w standardzie), z regułą że jeżeli nie widzi wody przez minutę, ma próbować uzupełnić wodą z akwarium, jak to się nie uda ma piszczeć wysyłać powiadomienia itp. Banał i prawie za darmo. Ewentualnie, bardziej zawodny sposób, ale jakiś softowy fail safe, auto test czy inna procedura
2. Koszty użytkowania. Pominę cenę reagentu 500zł (zakładam, że wyprodukowanie tego to z 10zł), ale starcza na 50l roztworu, jak nie wleje się wam do szafki jak mi to starczy na długo. W teori 1-3 lata w zależności ile testów dziennie. Ale dalej. Z jednej strony się chwalą że rurki pharmatub wytrzymują w pompach 20 tys h, a z drugiej w instrukcji piszą wymiana co 3-6m - pytanie 3 od kh lab czy jednak wszystkie 7 - 1sztuka na stronie kosztuje 80zł. Więc nawet jeżeli tylko 3, to mamy 250zł x2 albo x4 :) sonda PH, w jednym miejscu piszą, że 19m wytrzymuje, w innym, że zalecają wymianę co 9. Czyli mamy koszty w granicach 1000-2000zl rocznie jeżeli robimy wszystko zgodnie z zaleceniami. Od razu mówię, nie wiem ile kosztuje użytkowanie reszty tego typu urządzeń, bo też mają rurki i reagenty i sondy PH.
3. Jakość wykonania. Niby wszystko fajnie solidnie. Metalowe, ciężkie. Ale tak, metal i sól to nie do końca dobre połączenie. Urządzenie nie wygląda jakby miało jakiekolwiek zabezpieczenie przed zachlapaniem (nie wspominam przed przypadkowym zanurzeniem). Głowice pomp są jak w Jebao za 300zł - no ale niby dozują. KH lab nosi ślady "ręcznego" klejenia. - No ale jak za 4 koła - gdyby działało. Było by wszystko ok.

Podsumowanie

Nie pisałem tego do supportu, ciągle czekam na ich rozwiązanie na przelewającą pompę reagentu, ale w międzyczasie wymyśliłem, że mam wolną pompę numer 7, to może jej użyje do dozowania reagentu. Przełożyłem skalibrowałem i o dziwo działa całkiem nieźle. Ostatnie 12 testów wykonane bez problemu, wyniki mieszczą się pomiędzy 9,7 a 9,2 w różnych porach doby i test saliferta je potwierdza. Cieńka rurka dozuje 14ml płynu, normalna 70ml :), ale jakoś to działa. Nie odważyłem się jeszcze spróbować automatycznego dozowania ballinga. Potestuję jeszcze z jeden dzień zanim to zrobię.

Uważam, że soft jest najsłabszym ogniwem całego systemu. Pomysł super, urządzenie spoko, soft tragedia... błędy, błędy i braki. A, że mają te produkty na rynku już parę lat i dalej tego nie dopracowali to słabo to rokuje. Brak konkretnych i rzeczowych instrukcji to kolejny fail. Powiem szczerze, że przez chwilę nawet chciałem się z nimi zdzwonić i zapytać czy nie chcą inwestora - bo koncept mi się strasznie podoba, polska innowacyjna firma, wystarczyłoby dopracować soft, instrukcje, opakowania i drobne detale i faktycznie ruszyć w świat ze sprzętem (wiem że sprzedają za granicę bo czytam fora) - ale chyba nie mam na to siły ;)

No i powiem szczerze nie wiem co tu robić :( z jednej strony jakoś to działa, z drugiej jest duża szansa, że przestanie, albo wleje mi 5L KH przez noc :/
Poza tym nie widzę konkretnej alternatywy. Teraz jeszcze doszła wypowiedź
Pawelo2222, która jakby nie pozostawia za wielu złudzeń...... i co robić ??? macie coś innego co faktycznie działa i jesteście zadowoleni ??

Update 11.50

hehe, żeby było jeszcze lepiej obejrzałem przed chwilą taki filmik na YT - GHL KH Director vs Reef Factory KH Keeper Comparison - no i się okazuje, że KH Keeper już ma funkcje sterowania swoimi pompami i dozowania płynów, a na stronie znalazłem info, że ma mieć też w przyszłości opcje sterowania reaktorami (ale nie będzie się to tyczyło PS bo inna zasada działania, ale pewien pomysł mam...)

I w sumie co ja się czepiam Kore 7th jak mówi, że GHL nie ma żadnych powiadomień :) że apka jest słaba i że przez 9m jak go ma miał kilka zacięć i nie odważył się jeszcze odpalić automaycznego dozowania..... za to podobno KH Keeper jest głośny jak dozuje reagent przez około 40s.... :/ za to softowo niby jest pięknie, nie wiadomo za to jak będzie z niezawodnością i stabilnością na dłuższą metę, nowy produkt.

koszty reagentu są takie same KH Keeper i KH Lab - 3 razy drożej GHL

sonda PH 2x tańsza w KH Keeper niż KH Lab i też niby raz w roku wymiana - o wężykach nikt nie pisze

Czyli jeszcze mi został Alcatronic do rozkminienia :)

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było się doktoryzować przed zakupem a nie po ;)

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no nie da się właśnie. Jest mało danych na sieci o KH Lab. Wiadomo, że na forach piszą zazwyczaj osoby, którym coś nie działa. Jak działa nie ma co pisać. Więc bez przetestowania na sobie, nie mogłem wiedzieć co i jak nie działa. Pomijając, że na wtedy jak szukałem i zamawiałem np KH Keeper dawał tylko funkcje kontroli nie sterowania. A np Alcatronic, zakladajac nawet, że działa idealnie (a jak juz wiemy takich urzadzen nie ma) jest dla mnie za drogim urządzeniem licząc wraz ze stacją dozującą, a nawet nie wiem czy może sterować reaktorem.

Więc, dopiero teraz, kiedy wiem co i jak z KH Lab, mogę myśleć czy mam inne opcje - bo idealnej niestety nie ma - KH Lab mial taka byc. Wyszlo jak zawsze....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mem_phis jak dla mnie to szkoda nerwów na khlaba. Albo krew Cię zaleje ze wściekłości, albo khlab szafkę :)  albo wleje Ci cały balling do akwa, jak mi kiedyś... Na szczęście byłem wtedy obok akwarium i zauważyłem, za coś za długo płyn podaje i wyłączyłem dozownik i pompę obiegową zanim poleciało do displaya. Jak masz możliwość zwrotu to oddaj, chyba, że jesteś masochistą ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co, jak tak patrzę co przechodze z tym moim aqa od 4 lat, to jestem święcie przekonany że jestem masochistą.

Więc czym zastąpiłeś Kore ? Po prostu stacja dozujaca bez dodatkowego monitoringu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to nie zastąpiłem, wróciłem do zwykłych testów raz/dwa razy na tydzień. kore jak na razie działa tylko jako dozownik, chociaż jak mnie wkurzy jeszcze bardziej to też wyleci. Kanały trzeba przynajmniej raz w miesiącu kalibrować bo się strasznie rozregulowują. Z kolei 4 letnia jebałka za 1/10 ceny, która działa teraz w szczepkarium - raz na pół roku kontrola + czyszczenie i jest ok. Co ciekawe jebałkę używam już prawie 4 lata i wężyki i głowice sprawne, nie wymieniane, a w takim kore 7 już 4 wymieniłem bo się poprzecierały. Najprawdopodobniej to kwestia złego spasowania obudowy z silnikiem i głowicą, bo w kanale nr 1 regularnie się przeciera w tym samym miejscu.

Jak na razie bacznie obserwuje kH keepera - wygląda na bardziej dopracowany, ale bez jakiegokolwiek rzetelnego testu raczej się nie skuszę.

A co do pacyfikowego smart gniazdka , o którym wspominałeś to chyba już od półtora roku nie potrafią sobie poradzić z softem na niego i dlatego go jeszcze nie wypuścili. Niezbyt dobrze to świadczy o ich "jajogłowych" zwłaszcza, że to zaledwie funkcja włącz/wyłącz :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam cały osprzęt dostępny z ReefFactory u siebie pod zbiornikiem. Co do KHkeeper moge powiedziec ze po prostej kalibracji i połączeniu z siecią wifi wszystko śmiga bez problemu, pomiar wg ustawień co 1,2,4,8,12 godzin. Pomiar bardzo zbliżony z testem kropelkowym. Ja jestem mega zadowolony z wszystkich sprzetow ReffFactory. Polecam. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A powiedz mi czy dobrze kojarzę, że po tescie, woda powinna być usuwana poza akwarium ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Baks22 napisał:

Posiadam cały osprzęt dostępny z ReefFactory u siebie pod zbiornikiem. Co do KHkeeper moge powiedziec ze po prostej kalibracji i połączeniu z siecią wifi wszystko śmiga bez problemu, pomiar wg ustawień co 1,2,4,8,12 godzin. Pomiar bardzo zbliżony z testem kropelkowym. Ja jestem mega zadowolony z wszystkich sprzetow ReffFactory. Polecam. 

Cześć, czy możesz udostępnić może jakiś wykres pomiarów np. z tygodnia? Ciekawi mnie spójność pomiarów. 

Taka ciekawostka: według serwisu PS skoki kh o 0,5 lub więcej pomiędzy pomiarami w odstępach 2 godzin są jak najbardziej możliwe i nie jest to błąd khlaba. Uzasadnili mi to tym, że w oceanie też występują fluktuacje KH :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wahania kh o 0,5 sa jak najbardziej normalne, mozna je zaobserwować w wynikach z khkeepera. Pod spodem kilka wykresow.

Po teście sa do wyboru dwie opcje w ustawieniach, albo do kanalizacji albo do akwarium. Można spowrotem do akwarium bez problemów, w instrukcji pisze ze mozna i tak i tak. Ja mam wężyk do kanalizacji podpięty,. 

Screenshot_20210112_195801_com.reeffactory.smartreef.jpg

Screenshot_20210112_195733_com.reeffactory.smartreef.jpg

Edytowane przez Baks22 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Baks22 napisał:

Pod spodem kilka wykresow.

Nie podajesz odcieku w nocy? Z wykresu wynika, że w dzień kh rośnie, a w nocy spada, co jest zaskakujące.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też mnie bardzo ciekawi Kh keeper. Czy masz podpięte pompy dozujące Reef Factory ? Jak wyglada kwestia automatycznego utrzymywania Kh ?


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Baks22 napisał:

Tak, wahania kh o 0,5 sa jak najbardziej normalne

0,5 w dwie godziny to normalne? hmm może zbyt wymagający jestem... :p 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co bym zrobił po takich wynikach to podłączył ten pomiar do świeżej solanki w zamkniętym wiadrze. Wyniki z godzin i ogółem rozstrzał taki, że spędzałby mi sen z powiek.

O fluktuacjach 0,5dkH w oceanie to można mówić, bo nikt nie udowodni, że jest inaczej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Baks22 napisał:

Po teście sa do wyboru dwie opcje w ustawieniach, albo do kanalizacji albo do akwarium

no i widzisz - to też już trochę zmienia...

bo z wylewaniem do kanalizacji (ja np nie mam takiej możliwości, musiałbym mieć kolejny zbiornik i pamiętać żeby się nie przelał) jest jeszcze ten problem że robiąc tych parę testów dziennie, wylewa się sporo wody, czyli trzeba by uzupełniać solankę, żeby nie było spadku zasolenia

no u mnie aktualnie zmniejszyłem ilość testów do 6, i o 16 miałem np 9.23 a o 20 - 9.62
w ciągu 2 dni, minimum było 9.2 max 9.7 - czyli skoki około 0,5 w ciągu doby

a wracając do KH Keeper - jak to faktycznie jest z głośnością tego sprzętu ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam od roku czasu KH LAB Pacific Sun i jestem z niego bardzo zadowolony. Nigdy nie miałem z nim żadnych problemów, oprogramowanie działa poprawnie. Nigdy mi się nie zdarzyło żebym miał problemy z połączeniem się z dozownikiem. Pompy 4-7 używam jedynie do dozowania  niewielkiej ilości płynu kilka razy w tygodniu . Nigdy nie używałem go do sterowania twardością węglanową. Wężyki i elektrodę używam od listopada 2019roku. Faktycznie w instrukcji próżno szukać informacji na jaką głębokość zanurzyć elektrodę.


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie wasz post z 2019 był jedna z przyczyn dla którego zdecydowalem sie isc w kierunku kore. To przy okazji mam pytanie, a jak u was jest ustawiony reagent w stosunku do kh lab? Czy też mieliscie problemy z cofajacym się płynem w rurkach na pompie 2 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, mem_phis napisał:

No wlasnie wasz post z 2019 był jedna z przyczyn dla którego zdecydowalem sie isc w kierunku kore. To przy okazji mam pytanie, a jak u was jest ustawiony reagent w stosunku do kh lab? Czy też mieliscie problemy z cofajacym się płynem w rurkach na pompie 2 ?

Cofanie płynu  spowodowane jest zbyt małym naciskiem rolek na wężyk santoprenowy(zbyt mała średnica rolek, prętu). Jest to zdecydowanie wina producenta pompek. Masz już odpowiedz na swoje pytanie dlaczego reagent wylał się z butelki. Nigdy nie miałem takiego problemu z cofającym się reagentem w wężyku nr. 2 oraz nie próbowałem ustawić reagentu na równi z pompą dozującą.Odkąd mam KH Laba utrzymuje twardość węglanową na odpowiednim poziomie. Badanie twardości węglanowej wykonuje raz dziennie i w zupełności mi to wystarczy. Przy automatycznym dozowaniu wodorowęglanu sody trzeba ustawić urządzenie na kilkanaście pomiarów. Uważam, że zużycie elektrody uzależnione jest od ilości testów. Przy 24 testach na dobę  może to być faktycznie  dziewięć miesięcy. Oczywiście przed zakupem sprawdziłem ile kosztuje nowa elektroda. W zeszłym roku elektroda kosztowała 170 zł. Dlaczego nie steruje twardością węglanową ? Po prostu nie mam zaufania do tej opcji w mierniku. Obojętne jakiej firmy miałbym miernik chociażby GHL  to nie zdecyduje się na włączenie tej funkcji.Każda pompa może się zablokować i wlać zbyt dużą ilość płynu. Sam sobie ustawiam dawkę dozowania. Rozrabiam niewielkie ilośći ballinga co by nie mieć niespodzianek w akwarium. Podejrzewam ,że najczęściej zablokowanie pomp może nastąpić przy dużej ilości wilgoci w szafce.Dla mnie na duży plus w porównaniu do innych firm  jest dodanie czterech pompek do dozowania płynów. Jeżeli nie jesteś zadowolony z tego urządzenia to powinieneś je zwrócić w ramach 14 dniowego odstąpienia od umowy.  Obawiam się, że nie przekonasz się już do Kore. Czytając Twój opis wcale się nie dziwię, że zniechęciłeś się do tej firmy.Może trafiłeś na wadliwe urządzenie ? Już sam nie wiem. W instrukcji faktycznie  nie ma informacji o ustawieniu reagentu poniżej pompy.Posiadam również pompy Grotecha i Thermo Control Reef Factory. Pompy Grotecha służą mi już kilkanaście lat bez usterek. Również chwale sobie Thermo Control, a w szczególności w okresie letnim. Informacja na telefonie o zbyt wysokiej temperaturze jest bezcenna. A dobre rzeczy trzeba chwalić. Nie widziałem potrzeby czekania na zakup gniazdek wifi Pacific Sun. Kupiłem gniazdka z firmy Tuya 45 zł za sztukę. Jak chłodzenie nie działa efektywnie wyłączam oświetlenie w akwarium. Zawsze jak wyjeżdżałem z domu na wakacje to najbardziej obawiałem się wzrostu temperatury w akwarium. Z Alcatronica zrezygnowałem z uwagi na bardzo wysoką cenę zakupu i głośną prace silników krokowych. Skorzystałem z promocji i swoje urządzenie kupiłem za 2750zł na black friday. Nie chciałbym, żeby mój opis zabrzmiał jak reklama firmy Pacific Sun. Jest to jedyne urządzenie które posiadam od tej firmy. Pisze to jako zadowolony klient tej firmy. W telefonie pracującym na systemie android wpisuje nazwe użytkownika hasło i mam wszystkie wyniki. Nie muszę czekać na załadowanie się wyników. Elektrode i pompy kalibruje co dwa miesiące. Podoba mi się nowa aplikacja do kalibracji, jest bardzo prosta w użyciu.

Edytowane przez Marcinekk (wyświetl historię edycji)

.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Marcinekk napisał:

Cofanie płynu  spowodowane jest zbyt małym naciskiem rolek na wężyk

No to wlasnie wiem, pytanie tylko dlaczego u mnie się tak dzieje a u was nie, skoro to te same pompy sa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mem_phis napisał:

No to wlasnie wiem, pytanie tylko dlaczego u mnie się tak dzieje a u was nie, skoro to te same pompy sa...

Może  wadliwa seria pomp. Kontaktuj sie z serwisem żeby  przysłali  nową pompę. Poproś o sprawdzenie  przed wysyłką. 


.,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już mieli chyba wczoraj wysłać razem z reaktorem, albo dzisiaj. Zobaczymy czy to to

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a dzisiaj się natknąłem na post z 2.04.2020 o kore 5th, że wlało do zbiornika litr jakiejś odżywki przez noc - restart zbiornika.
To samo co u mnie, niezaciśnięty wężyk w głowicy pompy (nowej) - z tym że tam, było to na standarowych wężykach a nie na tym cienkim co u mnie :/

czyli aż strach pomyśleć.... :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i dzisiaj dotarliśmy do konkluzji w kwestii kore 7th KH Lab

Parę dni temu dotarł do mnie reaktor, wczoraj udało mi sie go odpalić - na razie nawet działa (co takie oczywiste przy PS nie jest ;)

Nie napełniłem komory w całości CO2 (powinienem dopełnic pompą, reaktor pod korek i dopiero wtedy odpalić co2, tak żeby wypełniło całą przestrzeń do wysokości czujnika optycznego gazem) Ale, chciałem zobaczyc czy to w ogóle chodzi, to raz, a 2 nie chciałem jakiegoś mega uderzenia KH (cały czas dozuję ballinga + teraz reaktor, więc muszę to jakoś zbilansować rozsądnie).

Kore cały czas pracowalo, dozowalo ballinga i robiło testy 4 razy dziennie. Pomimo moich uwag oraz kolegów z forum, stwierdziłem, że podejmę to wyzwanie i zaryzykuje. Chodzi w miarę stabilnie, wyniki bez większych skoków, powiadomienia mi działają - po prostu nie będę używał funkcji automatycznej korekty przy ballingu, tylko będę sterował automatycznie pracą reaktora, a tam jest nikla szansa zeby kore gwaltownie rozwalil parametry - skoro co 6h robi pomiar KH, to dostane powiadomienie na komorke zanim stanie sie tragedia. Zakladam ze w 6h reaktor nie jest w stanie wlac az tyle odcieku (badz nawet gdyby przestal dzialac calkowicie) zeby stal sie problem - co innego zacieta pompka i wlanie 5l KH do zbiornika.

Razem z reaktorem przyszła nowa głowica pompy dozującej z cienkim wężykiem i za cholere nie wiem gdzie jest roznica, ale ta nie przepuszcza cieczy w żadną stronę.
Przy okazji się okazało, że mój patent na standardowym wężyku nie był aż tak genialny, bo przy odczycie 8.3 na grubym wężyku, na cienkim (po kalibracji) wyszło 7.7 :/
i potwierdziłem to Salifertem, czyli wychodzi ze po 2-3 dniach wyniki sie rozjechaly.

Jako, że uruchomiłem reaktor i lałem ballinga, ustawiłem testy co godzinę. Co ciekawe na 14 testów, 2 pominął (znaczy może robił, ale nie dostałem na koniec wyniku)
i właśnie  przed chwilka, czekam sobie na wynik z godziny 12 zeby wprowadzic ewentualna korekte do ballinga, a tu nic. Idę do szafki, na urządzonku niebieski ekranik i nic się nie dzieje.
No to myślę sobie, sprawdzę jak tam sonda, otwieram pokrywkę od KH Lab, w zbiorniczku pusto. Czyli stało się dokładnie to co przewidział Pawelo2222, co jak sie wywali gdy bedzie pusta komora, sonda za 400zl do smieci. Na szczescie ja to wychwycilem po paru min, ale czy ktos mi zareczy ze juz tak sie wczesniej nie stalo ?? (z jakiego powodu brakuje kilku testow, mam nadzieje ze te braki to tylko blad, ktory zdazylem juz wczesniej zauwazyc, ze po skonczonym tescie, przed podaniem wyniku sie resetuje).
Dolalem wody recznie do pojemniczka z sonda, i odczekalem dodatkowe 20min zeby zobaczyc co sie stanie. Nie stalo sie nic. Urzadzenie nadal bylo zawieszone i wyswietlalo niebieski ekran. Odpialem kabel zasilajacy......

Teraz jeszcze przyszla mi do glowy jedna ciekawa mysl. Wczesniej mialem tak ustawione ze testy zaczynaly mi sie o godzinie 24.00 a dozowania ballinga byly o 1 co 20 min, wiec sie mijaly. Ale wczoraj jak przestawilem na 24 testy na dobe, zapomnialem zmienic godzin dozowania i w teorii test i lanie KH byly w tym samym czasie. Testy robil, bo mam wyniki a co z KH ? Wcześniej widziałem informację na wyswietlaczu gdy test wywołałem recznie, ze pominieto dozowanie pompa 4. Sprawdzilem teraz w parametrach pompy nr 4 (KH) ze niby dozowal kazda dawke co 2 h (ustawione na 12 dawek) - 1:02; 3:02 - i to jest ciekawe, bo w tym czasie trwał już test, ktory leci 15 min a Kore, 2 rzeczy na raz nie robi - wiec pytanie za 100pkt, lal ballinga ? czy jednak nie lal ? (wezme to sprawdze tak z ciekawosci, podloze kubeczek pod wylot KH, zobaczymy czy faktycznie dozuje, czy tylko zapisuje sobie ze niby dozowal).

Podsumowujac kolejny przydlugi wpis :) zwracam Kore.

Zostawiam sobie na razie reaktor (to w osobnym wpisie) i jezeli bedzie dzialal to, sprzedaje tez posiadane kore 5th bo jedyne co bede musial dozowac to ewentualnie jakies mikroelementy a to spokojnie moze tez robic Jabeo za 350zl (ktore tez mam) i wtedy bede myslal co dalej. KH Keeper, alcatronic czy jeszcze cos innego........... shit, a myslalem, ze juz to mam........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.