Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór,

 

chciałem się dowiedzieć, jak chłodzicie swoje akwaria. Mnie dziś temperatura wzrosła do 27 stopni i zacząłem się zastanawiać nad chłodzeniem. Czy wiatraczki nad akwarium spełniają swoją rolę? A chłodziarki? Drogie, ale zastanawiałem się więc nad DIY - malutką lodówką, z wywierconymi dwoma otworami w drzwiczkach  i zwinietym wężem  pcv w środku - i lodówka, i pompka pomująca wodę do tego systemu uruchamiane byłyby termostatem. Poradźcie coś proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Olałem chłodziarkę z powodu kosztów. Zamiast jej, zainstalowałem klimę typu split 3,5kw za 1900 brutto z montażem (cena po znajomości). Dzięki temu mam stała temperaturę w zbiorniku cały rok i chłodek w domu. Koszt chłodzenia w najgorsze dni (35st C cały miesiąc) wyniósł 50pln.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jak narazie się nie zastanawiam nad chłodzeniem, mieszkam w starym budownictwie, w salonie gdzie mam akwarium mam 20 C i muszę dogrzewać wodę do 25C°.
Ale jak coś to twuj projekt bym brał pod uwagę tylko może zamiast lodówki zamrażalnik wyciągnięty z jakiejś małej lodówki, lub może coś polutować z rurek miedzianych na wzór spirali podłączyć do sprężarki z jakiejś lodówki nabić freonem umieścić w zamkniętym obiegu,obudować styropianem i pvc 5mm.
Tak na szybko coś wymyśliłem teraz, ale nigdy się nie zastanawiałem jak działa lodówka lub zamrażalnik.
Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej... klimatyzator typu split... rodzina zadowolona... mieszkańcy akwarium zadowoleni... a i tak idzie prąd po kieszeni czy chłodziarka do akwa czy klima ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dzięki za podpowiedzi. Aż tak techniczny nie jestem, żebym się bawił w lutowanie i obmyślanie całego urządzenia od podstaw. Nad instalacją klimy też się zastanawiałem, jest to jakaś opcja - byleby tylko przekonać małżonkę, która niekoniecznie widzi potrzebę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem sobie taki moduł podpięty pod pompę ciepła, służy on do ogrzewania akwarium zimą i chłodzenia latem. Wszystko jest sterowane z Profiluxa z histerezą 0,2 stopnia i temperaturę mam cały czas 25,5 stopnia.  Wiem, że nie wszyscy mają takie możliwości, ale gdy ktoś ma pompę ciepła w domu to polecam. Cały pobór mocy do chłodzenia to dwie małe pompki obiegowe. Grzanie też wychodzi sporo taniej niż grzałkami do akwarium. 

chłodzenie.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Marijo napisał:

Ja zrobiłem sobie taki moduł podpięty pod pompę ciepła, służy on do ogrzewania akwarium zimą i chłodzenia latem. Wszystko jest sterowane z Profiluxa z histerezą 0,2 stopnia i temperaturę mam cały czas 25,5 stopnia.  Wiem, że nie wszyscy mają takie możliwości, ale gdy ktoś ma pompę ciepła w domu to polecam. Cały pobór mocy do chłodzenia to dwie małe pompki obiegowe. Grzanie też wychodzi sporo taniej niż grzałkami do akwarium. 

Przez te zawory płynie woda akwariowa? jak wygląda icp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie, przez żadne z tych rurek i zaworów nie płynie woda akwariowa. W sumpie są zanurzone trzy zwoje tej czerwonej  rury pex i to cały kontakt instalacji z wodą akwariową.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Marijo napisał:

Grzanie też wychodzi sporo taniej niż grzałkami do akwarium. 

A koszt takiej pompy z całym sterowaniem to ile wynosi? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 18.06.2020 o 20:34, palaeo napisał:

 Czy wiatraczki nad akwarium spełniają swoją rolę?

prosty i praktycznie darmowy test ... masz w domu pewno jakiś wentylator "pokojowy" ... skieruj go na powierzchnię wody :)

ja sobie zrobiłem takie coś :

20170707.jpg

sterowane z STC 1000

działa kolejny sezon :)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie  same tylko 5 szt  przezroczyste z diodami led  ( przy okazji ozdoba )  skierowane na tafle i na  lampę świetlówki    ,  wentylatory 12 cm  chodzą od 2 lat .  dają rade . koszt 75zł i swój zasilacz ze starego dekodera polsatu    :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super, bardzo dziękuję za podpowiedzi! Spróbuję zrobić taki patent z uchwytami od orbitek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To mam jeszcze pytanko do bardziej technicznych kolegów: jaki zasilacz do wiatraczków komputerowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, palaeo napisał:

To mam jeszcze pytanko do bardziej technicznych kolegów: jaki zasilacz do wiatraczków komputerowych?

Wiatraczki biorą tak mało prądu więc wg mnie wystarczy najprostszy 12V ok 500mA. Są takie uniwersalne od 3 do 12V za kilka zł.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cholera już nie ma tych uchwytów z gum do żucia i muszę kombinować :D STC zamówiony, pudełko sobie wyskrobię i dorobię jakieś dwa gniazdka. Pod jedno pójdzie grzanie a pod drugie chłodzenie.

Zasilacz do jednego wiatraczka to w sumie każdy DC ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, palaeo napisał:

To mam jeszcze pytanko do bardziej technicznych kolegów: jaki zasilacz do wiatraczków komputerowych?

To zależy jaki wiatraczek i ile sztuk.  Ja na 100 l mam gotowy zestaw 6 wiatraków i one ciągną łącznie 0,72A, więc mi wystarczy zasilacz 1A. Na każdym wiatraku jest specyfikacja i według niej dobierasz zasilacz. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, FajnyRadziu napisał:

O rany a po co aż 6 sztuk? 

Taki zestaw był w sklepie  i on ma tylko 40 cm długości, więc u mnie na 70 cm jest na styk:):):):) 

To takie pierdziawki małe:

https://www.coralhouse.pl/grotech-cool-breeze-6-wentylatorow~p204311

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, FajnyRadziu napisał:

 

O rany a po co aż 6 sztuk? 

 

Mam ten sam , wcześniej miałem 2 i 4 . Są to małe wiatraki szybkoobrotowe na zasilaczu jest regulacja . Jak dla mnie spoko tylko na max zbyt mocno słychać szum . Wiec warto kupić większy i lekko skręcić . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ej serio daliście ponad 2 stówy za te pierdziawki? Hehe. No ok, może wyglądają lepiej niż dwa wentylatory od pc sklejone razem ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Ej serio daliście ponad 2 stówy za te pierdziawki? Hehe. No ok, może wyglądają lepiej niż dwa wentylatory od pc sklejone razem ;)

Ja dałem 220 zł za te wentylatory razem z takim termoregulatorem:

https://www.coralhouse.pl/dd-dual-heating-cooling-controler~p256154

W sumie może i trochę drożej niż stc-1000, 2 gniazdka,  trochę kabli,  jakieś trytki czy inne wynalazki, silikon do zalania sondy, zasilacz regulowany i 2 wiatraki komputerowe, ale estetyka trochę inna, a  30 czy 40 zł zł więcej - jak ma się smarta na Allegro i dzień urlopu - to dla mnie nie jest majątek :clowning

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie no to używkę wybaczyłeś, za taką kasę z termoregulatorem sam bym wziął ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

A nie no to używkę wybaczyłeś, za taką kasę z termoregulatorem sam bym wziął ;)

No bez przesady, używany wentylator????:lol: Na nowym projekcie jadę tylko na nówkach, jedynie obiegówkę wziąłem używaną, bo chamy nie dostarczyli  nowej na czas, ale jak dojdzie będzie na zapas, bo obieg i tak bym musiał mieć zapasowy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie wynalazki do chłodzenia wody to bzdura, a już lodówka :)))))) totalny odlot i głupota, latem wstawiać sobie do pokoju grzejnik ???, porazka. Klimatyzacja i tylko klimatyzacja !!!.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, gonzo6 napisał:

Wszystkie wynalazki do chłodzenia wody to bzdura, a już lodówka :)))))) totalny odlot i głupota, latem wstawiać sobie do pokoju grzejnik ???, porazka. Klimatyzacja i tylko klimatyzacja !!!.

Z sensownością klimy się zgadzam szczególnie w porównaniu z chłodziarka jednak niektórzy nie mogą sobie pozwolić na montaż :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.