Skocz do zawartości
RoN_01

Filtr glonowy

Rekomendowane odpowiedzi

Jakieś dwa tygodnie temu założyłem taki domowej roboty filtr glonowy. Dość prosty bo z jednej strony woda jest podawana pompą 1000l/h z drugiej wypływa grawitacyjnie. Świece od 20 do 8 rano świetlówką 11 w 

po4 spadło z 0.1 do 0.03 no3 z 10 tak do 5 

Zauważyłem że na ścianach pojemnika zaczyna się robić taki czerwony osad. To może być cyjano ? I na glonach z jedej strony gdzie woda wpada jest sporo pęcherzyków powietrza ale nie wiem czy to nie od odpieniacza bo woda jest pobierana blisko wylotu tej z odpieniacza. 

Woda w pojemniku praktycznie stoi. Zamontować tam jakiś cylkulator?  

Od uruchomienia tego filtra odpieniacz wyrzuca sporo mokrej i brudnej piany. 

Tak powinno być?  

received_1599210523575301.jpeg

received_261182148504839.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w tym filtrze, ale w reaktorze glonowym woda musi wpływać od dołu do góry. W refugium przepływa z boku na bok. U Ciebie przelatuje z góry w dół (to może być problemem) co może powodować zatory (martwe strefy) które wpłyną na rozwój niechcianych glonów i dodatkowe zainfekowanie części glonów służących do filtracji. Jeśli tak jest, musisz zrobić wszystko aby przepływ był jednostajny przez całe złoże a nie tylko przez jego środek. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulator by wciągnęło glony i je zmielił . Napisz jeszcze jaką masz pojemność filtra . Ale pamietaj jedno to nie akwarium i brudne ścianki czy dino w niczym nie przeszkadza . Jak coś zwiększ przepływ by kręcił glonami i będzie git . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 20.06.2020 o 22:54, RoN_01 napisał:

Tak powinno być?  

Nie. Ale z tego co pamiętam, to rozmawialiśmy już w innym wątku na temat refugium. Miałeś własne zdanie, OK, Twoja sprawa, teraz masz wynik :)

Dodatkowo masz już dwie rady. Zastosuj się do nich. Sprawdź. Zwłąszcza do tej o kręcących się glonach. Choć ta z rozróżnieniem przepływu w refugium i reaktorze też jest warta wzmianki.

W każdym razie, jak już zmęczysz się i będziesz chciał ogarnąć temat raz, a dobrze, daj znać.

 

ps. filozofom dziękuję, na rzeczowe zagadnienia chętnie porozmawiam. :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.06.2020 o 12:09, dale napisał:

Nie. Ale z tego co pamiętam, to rozmawialiśmy już w innym wątku na temat refugium. Miałeś własne zdanie, OK, Twoja sprawa, teraz masz wynik :)

 

Nie musisz być nie miły. Nie chcesz pomóc to trudno. Jakieś uszczypliwości na pewno nic nie pomogą. Jeśli dajecie jakieś rady to biorę je pod uwagę ale napisanie że nie będzie działało bo nie jakoś do mnie nie przemawia :) W poprzednim temacie też właściciel zamiast napisać po prost nie pisz tu to napisał "ale cierpliwość ma swoje granice! " Jak by ktoś miał się domyśleć że w ogóle traci już cierpliwość i mu to przeszkadza.

Zrobiłem podobnie jak koleś z YT i próbuje, może się uda a że nie mam doświadczenia to się pytam bardziej doświadczonych. Na razie kosztowało mnie to około 100zł i założenie było aby po4 i no3 zbić zostało spełnione oczywiście mogłem kupić za 1200 zł reaktor z prawdziwego zdarzenia do akwarium 200l gdzie nie za bardzo mam na niego miejsce. Tylko nie rozumiem czym się różni podawanie wody do okrągłej tuby od podawania wody do prostokątnego pojemnika i nie wyglądającego zjawiskowo.  

 

Zmieniłem wlot wody teraz jest u dołu z lewej strony  a wylot u góry z prawej  trochę zwiększyło przepływ wody bo pompa nie musi jej wynosić na dodatkowe 30cm ale jeśli chodzi o kręcenie glonami to jak na razie efekt marny :) Dałem pompę hydor 1000 no i ona jest chyba za słabo do takiej ilości glonów.

Pojemność pojemnika to jakieś 10-15 l

Ogólnie jak robiłem nowe otwory to wyczyściłem pojemnik i teraz tak od 8 dni działa w nowym systemie i jak na razie glony wyglądają dobrze ale odpieniacz nadal wywala dużo mokrej piany

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.