Skocz do zawartości
Dexter2k13

Poparzone korale powodem podbicia po4?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy jest możliwy skok po4 po tym jak ukwiał poparzył spsy? ostatnio mi się podzieliła quadri i ukwiał z podziału po paru tygoniach zaczął się pompowac do myslę ok. 30-35cm średnicy, przy czym parzył styloporę i zaczął atakować arcy. Wyciągnąłem go i zamierzam go oddać. stylopora jedną z gałęzi ma przypaloną, koral nie stracił tkanki ale nie polipuje. Po szczepkach acr nie widać nic w miejscu gdzie quadri stykała się z spsami. Za to podskoczyło po4, Do początku czerwca hanka zawsze pokazywała 0.00 dziś pokazała mi 0.06 (testy robię cotygodniowo, w tamtym tygodniu było to 0.03) Myślałem, że węgiel aktywny się skończył dlatego wymieniłem na początku tego tygodnia na nowy. Do tego zauważyłem, że caulastrea i acry nie pompują się jak wcześniej. Nie tracą tkanki, ale też nie rozwijają się odpowiednio. Do tego szczepka acry po drugiej stronie zbiornika(niż było quadri) zaczęła tracić polipy. Dodam, że stosuję metodę prrobiotyczną od Af aby trzymac po4 i no3 w ryzach i podaje ballinga z ati, do tego jod stront.

Parametry z dziś

po4 0.06 mała hanka

Ca 410 salifernt

KH 8 salifert

Mg 1300 salifert

pH 8.0

Aha dodam, że wysłałem probke wody ro i z akwarium do  marinelab i czekam na wyniki.

 

Jakieś pomysły co to może być? czy jest możliwość ze to było przez poparzone korale? Czy czegoś brakuje w wodzie? Dodam, że reszta korali ma się dobrze, fajnie polipuja i rosną.

z Góry dziękuję za pomoc 

 

Tutaj dodam zdjęcia korali z przed 4 dni, ale różnicy nie ma żadnej 2f843dfd504a671dc8eb888c2b7c6e30.jpg3678173d32c4a787f7f06eede7bccddc.jpge0147f5677ba3daf8da04188e3bc7288.jpgdb7f8ee2a2d76b5cdeaf7b864b69738e.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Witam. Czy jest możliwy skok po4 po tym jak ukwiał poparzył spsy?

Nie sądzę.

6 godzin temu, Dexter2k13 napisał:

Za to podskoczyło po4, Do początku czerwca hanka zawsze pokazywała 0.00 dziś pokazała mi 0.06 (testy robię cotygodniowo, w tamtym tygodniu było to 0.03) Myślałem, że węgiel aktywny się skończył dlatego wymieniłem na początku tego tygodnia na nowy.

Hanka ma 0.04 +- wynik, a dosypanie nowego węgla mogło spowodowac mały skok po4.

Poczekaj na wyniki ICP, zasolenie masz stałe ??

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Beti napisał:

Nie sądzę.

Hanka ma 0.04 +- wynik, a dosypanie nowego węgla mogło spowodowac mały skok po4.

Poczekaj na wyniki ICP, zasolenie masz stałe ??

 

zasolenie od ponad roku mam 1.023. Wymieniłem węgiel bo hanka zaczęła mi pokazywać 0.05. gdzie od około 8 miesięcy było 0.00(nigdy nie pokazało inaczej). Przy po4 0.00 na hance wszystkie korale fajnie się pompowały. Przy skoku na 0.05 przestały tak fajnie się pompować. Dzis przed podmianą wody hanka dwukrotnie pokazała mi 0.06 po podmianie 0.03 też dwukrotnie. Zamówiłem też złoże all in one biopellet xl. Podmienię połowę pelletów w filtrze. Do czasu namnożenia się nowych bakterii użyję absorbera.

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale skok o 0.02 czy z 0.00 na 0.05 nie jest powodem ze się  korale nie pompuja, myślę że może być problem w innych parametrach, poczekaj na Icp.

Nie jest to aż tak duży skok aby korale pokazały taki problem, bardziej obstawiam jod, potas.

Zasolenie dla  Lps czy Sps proponuję na poziomie 1.025.

Może się okazać ze twoje zasolenie jest jeszcze niższe jak 1.023.wato poczekać na wyniki.

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Beti napisał:

Ale skok o 0.02 czy z 0.00 na 0.05 nie jest powodem ze się  korale nie pompuja, myślę że może być problem w innych parametrach, poczekaj na Icp.

Nie jest to aż tak duży skok aby korale pokazały taki problem, bardziej obstawiam jod, potas.

Zasolenie dla  Lps czy Sps proponuję na poziomie 1.025.

Może się okazać ze twoje zasolenie jest jeszcze niższe jak 1.023.wato poczekać na wyniki.

 

 

tak zrobię :) jod i stront podaję 2x w tygodniu z ręki według zaleceń producenta 

troche bardziej uboga dawka bo na etykiecie jest napisane ze co dwa dni ale zawsze trochę podbijam ten jod i stront do tego niby z ballinga z ati jest podawany jod. 

Jednak chciałbym wrócić do po4 0.00 na hance. troche dziwne, że skok po4 i nagle korale coś grymaszą, Kiedy przy zerowym po4 wszystko było ok 

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Dexter2k13 napisał:

tak zrobię :) jod i stront podaję 2x w tygodniu z ręki według zaleceń producenta 

Ale dawkę, która obliczyłeś na podstawie ubytków czy to co na etykiecie napisane "pi razy drzwi". Bo ja tak zrobiłem i po4 wywaliłem do 0 w ciągu dnia, o efektach ubocznych pisać nie muszę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, FajnyRadziu napisał:

Ale dawkę, która obliczyłeś na podstawie ubytków czy to co na etykiecie napisane "pi razy drzwi". Bo ja tak zrobiłem i po4 wywaliłem do 0 w ciągu dnia, o efektach ubocznych pisać nie muszę ;)

no własnie na testach wyjdzie. Wydaje mi się, że z tym nie przesadziłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Dexter2k13 napisał:

no własnie na testach wyjdzie. Wydaje mi się, że z tym nie przesadziłem

Mnie się wydaję że jest jodu za mało, miałam to samo, dozowalam co 2 dzień, jednak ICP pokazało 0.01 potas też słabo, a zasolenie można się zdziwić czasem.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jod jest bardzo nietrwały. Zanim dojedzie do icp sporo ubywa. Ale fakt, u mnie na icp wyszło 0.00. Kupiłem test Colombo I jakoś teraz to trzymam. Chociaż widać po próbce jak zostawię na 2 dzień jak jod spada w niej do zera :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Jod jest bardzo nietrwały. Zanim dojedzie do icp sporo ubywa. Ale fakt, u mnie na icp wyszło 0.00. Kupiłem test Colombo I jakoś teraz to trzymam. Chociaż widać po próbce jak zostawię na 2 dzień jak jod spada w niej do zera :)

Myślę że jesteś trochę w błędzie. Wg moich notatek i testów icp wychodzi że czas utleniania jodu wynosi nieco ponad dwa miesiące. Wyliczone wg icp po zwiększeniu dawki i otrzymania najwyższego piku. Tak samo szło w drugą stronę przy obniżeniu dozowania. Dolny pik otrzymałem również po ponad dwóch miesiącach. Błąd w czasie wynosi +/- tydzień z uwagi na częstotliwość wykonywania testów. Wyparwowanie jodu z probówki na przestrzeni tygodnia jest śladowe. Natomiast testy domowe na jod są mało wiarygodne. Nie do końca pokazują realną wartość jodu który chcemy zmierzyć. Bartek opisywał na reefhub.pl problem związany z jodem i tam jest to fajnie wyjaśnione. Nie będę na temat tego się rozpisywał bo mogę coś przekręcić, ale proponuję żebyś przeczytał ten artykuł. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe aczkolwiek nie wierzę w wynik 0.00 po wysłaniu próbki na drugi dzień po podmianie 20%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, FajnyRadziu napisał:

Możliwe aczkolwiek nie wierzę w wynik 0.00 po wysłaniu próbki na drugi dzień po podmianie 20%.

Zapodaj ten pdf. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zauważyłem że wzrost jodu nie jest liniowy. Początkowo przybiera wolno (jakby koralowce go pochłaniały/buforowaly) a później przy tej samej dawce następuje przyspieszony wzrost.

2 minuty temu, FajnyRadziu napisał:

Jest w moim temacie Tu

Tam nie masz zerowego jodu, a jeśli zrobiłeś dzień/dwa dni wcześniej podmianę 20% to wartosc 15u jest całkiem realna. 

A co do problemu Dextera nie ma co narazie wróżyć. Poczekajmy na icp bo przyczyn może być mnóstwo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może i nie zero ale wręcz marginalnie. Naturalnie icp mi pomogło bardzo bo po dozowaniu jodu caulastrea się odrodziła. 

Sam jestem ciekawy jego icp :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, dla syna napisał:

Dodatkowo zauważyłem że wzrost jodu nie jest liniowy. Początkowo przybiera wolno (jakby koralowce go pochłaniały/buforowaly) a później przy tej samej dawce następuje przyspieszony wzrost.

Tam nie masz zerowego jodu, a jeśli zrobiłeś dzień/dwa dni wcześniej podmianę 20% to wartosc 15u jest całkiem realna. 

A co do problemu Dextera nie ma co narazie wróżyć. Poczekajmy na icp bo przyczyn może być mnóstwo. 

 

19 godzin temu, FajnyRadziu napisał:

Może i nie zero ale wręcz marginalnie. Naturalnie icp mi pomogło bardzo bo po dozowaniu jodu caulastrea się odrodziła. 

Sam jestem ciekawy jego icp :)

Witam. problem z po4 rozwiązałem, wirnik od pompy  filtra przepływowego był zapchany i ledwo co się kręcił. Wyczyściłem go i po4 dziś rano było juz 0.00. Po południu po podaniu mrożonek ponowiłem test i ciągle 0.00.  Moje pytanie jest jednak inne, ile czasu trzeba czekać aż w marinlab wykonają testy? Od piątku mam status na emailu próbka dotarła. Co dziwne bo w piątek w  południe wysłałem paczkę. Czy to jest jakiś błąd? 

marinalb.png

Edytowane przez Dexter2k13 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W powyższej informacji nie ma napisane, że próbka dotarła tylko, że jest zarejestrowana. Przeczytaj dokładnie dwie ostatnie linijki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

W powyższej informacji nie ma napisane, że próbka dotarła tylko, że jest zarejestrowana. Przeczytaj dokładnie dwie ostatnie linijki.

a przepraszam, masz racje. Moja wina. :D czytanie ze zrozumieniem za ciężkie dla mnie :D 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale odpowiadając na przyszłość to wyniki po zmianie statusu miałem tego samego dnia (próbka dotarła dzień wcześniej ale to firma kurierska dała mi znać).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie test wysyłam dzień 1, dotarła dzień 2,wyniki testu dostępne dzień 3. Tak jest w moim przypadku od 6 ostatnich testów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przyszły wyniki ICP. Po4 jak się domyślałem było lekko za wysokie na ICp pokazało 0.046. U mnie na hance pokazywało 0.06. Teraz u mnie na hance jest 0.00. Z Jodem to mocno poleciałem i co dziwne glin jest bardzo wysoko. Zadnych produktów na bazie glinu nie używam. Na 100% przestane podawać jod ale jak wyeliminować Glin? nie wiem testy na dole, może ktoś zobaczy coś czego ja nie widzę

1.png

2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie używasz żadnych adsorberów do usuwania PO4?

Stężenie jodu chyba dość niebezpieczne :o

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Dexter2k13 napisał:

Z Jodem to mocno poleciałem i co dziwne

dziesięciokrotnie.. nieźle


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, FajnyRadziu napisał:

Na pewno nie używasz żadnych adsorberów do usuwania PO4?

Stężenie jodu chyba dość niebezpieczne :o

Jod i stront zedecydowanie za wysoko. Musze odpuścić dozowanie gdzies na dwa tygodnie. Jedyne czego używam to biopallet xxl ceramika life biofill i węgiel . Metoda probiotyczna + balling

3 minuty temu, Beti napisał:

dziesięciokrotnie.. nieźle

Euphilie wciagną taka ilość jodu i strontu? Czy muszę jakoś go zbijać? i jak pozbyć sie tego glinu z wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żelaza masz mało.

Masz refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.